Milí rodičia,
adventný týždeň sme začali čítaním o pôvode adventu a jeho tradíciách, o miešaní kresťanských a pohanských zvykov, ako aj o dňoch sv. Kataríny či sv. Ondreja. Vďaka Ondrejskému dňu sme si pripomenuli tradíciu liatia olova, ktorý sme síce nahradili cínom, aby si deti mohli odliať každý svoj kúsok, ale i tak si pritom mohli – podobne ako to ľudia robili kedysi – vyveštiť niečo súvisiace s budúcim rokom. S výslednými odliatkami boli deti spokojné a tešili sa z ich tvarov. Tiež sme prečítali príbeh o tom, ako vznikol adventný veniec. S mladšími sme pritom počítali a zapisovali dátumy jednotlivých adventných dní. Adventná nálada sa prejavila aj v chuti zaspievať si koledy, tak sme si zopakovali tie z minulého roka a predstavili nové koledy, tento raz z vlastivedného hľadiska. Cestovali sme totiž prstom na mape od Tatier k Dunaju a vypočuli si verzie známych aj menej známych kolied a vinšov v rozličných nárečiach. Opäť sa ukázalo, že verzie kolied z nášho regiónu deti najviac oslovili, veríme, že si časť z nich doma v ich podaní vypočujete. Aktuálne bolo tiež dotváranie vianočného vystúpenia, ktorému sme spolu s Beátkou a Luckou dali konkrétnejšiu podobu v utorok a mohli sa v piatok venovať už nácviku. V nasledujúcom týždni budeme pokračovať vytváraním kostýmov a kulís.
Opäť sme sa venovali aj fyzikálnym pokusom s magnetmi. Vyskúšali sme si silné neodymové magnety, pozorovali ako na seba pôsobia magnety s rovnakými/opačnými pólmi, ich pôsobenie cez sklo, vodu, stôl či časť tela. Na pokuse s priťahovaní a odpudzovaním jablka sme si ukázali, že jablko obsahuje železo. Pomocou železných pilín sme videli usporiadanie siločiar magnetov. Tento týždeň sme preskúmali aj priame a nepriame tepelné žiarenie predmetov. Plameň horáka, ktorého teplo vidíme v podobe jasného plameňa vyžaruje priame tepelné žiarenie. Nad ohňom nahriata lyžica, ktorej teplo nevidíme, avšak dokážeme ho cítiť, vyžaruje nepriame tepelné žiarenie. Toto teplo pochádza z priameho tepelného zdroja.
Mladšie deti začali pracovať na projekte z prvouky “Moja rodina”. Najskôr si nanečisto zakreslili členov svojej rodiny, to čo je pre nich typické, ako aj vzťahy medzi jednotlivými členmi rodiny, a potom pristúpili k tvoreniu výstupného plagátu/”čistopisu”. Staršie deti si v rámci prírodovedy spravili prehľad o sústavách ľudského tela, ktoré postupne rozvinieme v rámci projektovej práce. Pripomenuli sme si príbeh o krvnom riečišti a o orgánoch, ktoré usilovne spolupracujú, aby v tele zabezpečili všetko, čo pre život potrebujeme. Tentokrát by sme projekt chceli koncipovať ako vytváranie modelov jednotlivých telesných sústav prípadne ich častí. Deti si svoju sústavu budú môcť vybrať samy od opornej, pohybovej, cez tráviacu a vylučovaciu, až po dýchaciu, obehovú alebo rozmnožovaciu.
V jazyku sme už tradične opakovali pravopis a venovali sa čítaniu. S mladšími zase písmenám P a N. Zahrali sme si rozprávku Soľ nad zlato a na chvíľu sa každý kto chcel, premenil na princeznú či páža. Tiež sme si zahrali minipríbeh o námorníkoch a nemocnici a venovali sa aktivitám na rozlišovanie tvarov týchto písmen. V písaní sme pokročili k písmenám i a o. V budúcom týždni si zase predstavíme písmenko T a pokročíme v čítaní trojhláskových slabík a prvých jednoslabičných slov.
V mesiaci december sa literárne budeme zameriavať na ukážky a knihy slovenských ale aj zahraničných autorov s vianočnou tematikou. Budeme preto rady, ak si deti do školy prinesú knihy s obľúbeným vianočným príbehom a zo spoločnej zbierky si môžu vybrať autora a dielo, z ktorého by si urobili decembrový čitateľský záznam (alebo mladší – ilustráciu.) Tiež už počas dňa počúvame koledy, čiže výzva platí aj na CD s koledami, ak je niektorá, ktorú máte obzvlášť radi, určite si ju v našom kruhu vypočujeme alebo sa ju naučíme.
Z matematiky si mladšie deti vyskúšali, čo znamenajú a aký význam majú slovné úlohy, pri ktorých sčitovali a odčitovali. Bavilo ich vymýšľať si vlastné slovné úlohy zo svojho života a kresliť si k nim obrázky. Tak napríklad Kristínke jej nový kocúrik rozbil 5 vianočných gúľ, Emke vypadli z auta balíčky múky a Ninkovi sa postupne rozrástla ovčia rodinka. Starší ďalej trénujú násobilku. Ukázali sme si vizuálne na tzv. Pytagorovej tabuľke, koľko násobkov už vedia a na ktorých treba ešte zapracovať. Taktiež sme násobenie prepojili s delením, čo by sme chceli trénovať budúci týždeň. Niektoré deti si vypracovali aj matematickú reflexiu, vďaka ktorej odhalili svoje silné ale i slabšie stránky, ku ktorým sa budeme priebežne vracať. Je to predovšetkým odčitovanie viacciferných čísel. Zopakovali sme si aj vytváranie veľkých čísel, ktoré budeme v budúcich týždňoch zaraďovať do matematických rozcvičiek.
Z angličtiny sme si pripravili rekapituláciu aktivít k téme “My Home”, v ktorej budeme pokračovať, a to opisom predmetov v dome a použitím predložiek. Väčšiu pozornosť sme venovali časovaniu pomocného slovesa to be, jeho tvarom a záporu. K číslam od 1 do 10 sme sa spolu s mladšími deťmi naučili riekanku “One, two, buckle my shoe”, pričom sme ku každému veršu pridali aj pohybový úkon, aby sa nám ľahšie pamätala. Prediskutovali sme aj posluch textu “Trees”, ku ktorému niektoré deti potrebovali nahliadnuť do prepisu textu. Ako sme spomínali minule, aktuálne ale aj už vypočuté texty sú v tlačenej podobe deťom k dispozícii v škole, aj na prípadné požičanie domov. Tentokrát prikladáme odkaz na nový text s názvom “Wild cats”. Veríme, že si nájde svojich poslucháčov.
https://drive.google.com/file/d/1N42mwSkBXOmKBEbUC7LfDxyFdN0JqaSn/view?usp=sharing
Prepis textu nájdete aj tu:
https://drive.google.com/file/d/1CMG30jjvR7zjOB62nHCtc6ywk7b0HP92/view?usp=sharing
Ďakujeme za spoluprácu a sprístupnenie posluchového textu deťom.
Vo štvrtok k nám do Slnečnice zavítala pani Zuzana Kovačiková s projektom “Koľko lásky” a od detí prebrala Mikulášske balíčky pre seniorov. Sme veľmi radi, že sme sa s pomocou detí a rodićov mohli zapojiť do tohto krásneho projektu a potešiť tak starkých, žijúcich v domove dôchodcov. Radosť detí z toho, že môźu niekoho potešiť a obdarovať, sršala z ich žiariacich očí. Tešíme sa aj na Mikuláša v Slnečnici.
V poobedných hodinách sme deťom ponúkli amatérsku lekciu akvarelovej tvorby, ku ktorej sme prizvali aj mladšie deti zo škôlky. Tie sa rozhodli akvarel spojiť aj s olejovými pastelmi. Spoločnou témou bola jesenná scenéria, ktorou sme chceli ukončiť naše jesenné tvorenie, aby sme sa už naplno mohli venovať zimným, adventným či vianočným motívom. Staršie deti si ako predlohy zvolili obrazy známych svetových ale i slovenských maliarov, pod ich rukami však vznikli jedinečné originály, ktoré sa ale bohužiaľ dlho neohriali v našej chodbovej galérii, lebo nimi deti chceli potešiť aj vás doma. Veríme, že sa tak aj stalo.
Želáme Vám príjemný jesenný víkend a tešíme sa najbližšie, L + Z + Z