Milí rodičia,
opäť sa hlásime so sumárom našich aktivít v Slnečnici za ostatný týždeň a že toho nebolo málo. Nech sa páči, čítajte.
Na úvod by sme rady poďakovali bratom Zápražným, ktorí do Slnečnice darovali knihy zo svojej knižnice. Viaceré deti zaujala kniha o Leonardovi, hádajte ktorom, a vôbec im neprekáža, že je v češtine.
Týždeń sme začali na kruhu diskusiou o jari, o jej prejavoch, ktoré sú už všade naokolo, ale aj o sviatkoch a zvykoch, ktoré sú s ňou v mesiaci marec spájané. Nasledovala diskusia o pomoci a spolupráci, ktorú stále vnímame ako dôležitú. Deťom sme navrhli nové príležitosti na realizáciu tejto cnosti, no v priebehu týždňa vysvitlo, že to s ňou nie je vždy také jednoznačné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V budúcom týždni si teda spoločne preberieme situácie, ktoré v tejto súvislosti deti zažili a snáď sa posunieme zase o kúsok ďalej. Naším cieľom je, aby deti mali dôveru v náš kolektív a požiadali o pomoc mladší starších alebo naopak bez okolkov a aby táto žiadosť bola vypočutá. Snažíme sa tak viac prepojiť vytvorené skupiny mladších a starších, ale sledujeme, že je to proces, ktorým si deti prechádzajú.
Nové témy, ktoré sme deťom tento týždeň ponúkli, boli nasledovné.
Z geometrie nás ovládli geometrické tvary. Mladšie deti si vyrábali knižky s názvami, pri čom využili svoje strihacie, písacie a vyfarbovacie schopnosti. ďalej im ponúkneme prácu so zmyslovým materiálom, ktorý pre ne máme pripravený, pri ktorom si môžu trénovať aj svoju pamäť. So staršími sme sa pri prezentácii venovali predovšetkým kruhu a kružnici. Zopakovali sme si, čo už o nich vieme a pridali sme nové pojmy a ich významy. V budúcom týždni si všetko prenesieme na papier a budeme zisťovať, načo by sme mohli využiť kružnicový oblúk, prečo je potrebné od seba odlíšiť výsek a odsek kruhu, keď už sa ich vedci a vedkyne rozhodli od seba odlíšiť a my sa o tom teraz musíme učiť.
Dobehla nás aj vlastiveda. Keďže štvrtácka vlastiveda je postrach každého učiteľa a učiteľky, vrhli sme sa do nej spoločne a vychádzame z toho, čo už o našej vlasti vieme. Všetci spoločne sme si posadali k mapám a rozprávali sa na úvodnej prezentácii o tom, kde všade už deti na Slovensku boli, ktoré sú ich obľúbené miesta, kam sa radi vracajú apod. Predstavili sme si kopec materiálov, ktoré už v škole k dispozícii máme a môžu byť určené pre všetkých, ktorých táto téma zaujme. So štvrtákmi by sme sa rady vyhli zbytočnému memorovaniu prírodných, kultúrnych či historických pamiatok na Slovensku, ktoré sú v troch veľkých celkoch vlastivedným obsahom tohto polroka. Radšej sme pre deti pripravili viaceré námety na spoznávanie Slovenska zážitkovo v prepojení s inými oblasťami nášho vzdelávania. Okrem preskúmania obľúbeného miesta na Slovensku na mape a v atlasoch, si deti budú môcť všimnúť, z ktorých kútov Slovenska pochádzajú veci, ktoré bežne kupujete prípadne konzumujete. Vytvoríme si vlastnú cestovnú kanceláriu a brožúru o rôznych kútoch Slovenska, pripravili sme pre deti nadrozmernú mapu Slovenska, do ktorej si budú môcť zakreslovať a vpisovať získané informácie, pripravujeme pre nich rôzne hry o pamiatkach UNESCO či prírodných unikátoch a mnohé iné. Veríme, že sa aktivity budú deťom páčiť a že sa pritom spoločne zabavíme.
V oblasti jazyka sú v popredí stále slovné druhy. Aj mladšie deti sa už učia rozoznať podstatné meno od prídavného za pomoci našej farmy. Starší sa venujú podstatným menám viac do hĺbky a aj v bežných rozhovoroch počúvame pádové otázky, pričom vznikajú veselé odpovede, dokonca celé príbehy. V budúcom týždni by sme už starším rady ponúkli previerku z tejto oblasti, aby sme vedeli, či sa môžeme posunúť k prídavným menám a k ich kategóriám. Veľkej obľube sa tešia slohové práce. Deti píšu súkromné listy rôznym blízkym osobám, zapisujú si informácie o prečítanej knihe do svojich čitateľských, starší sa venujú opisu osôb a literárnych postáv. Na menších kruhoch si všetky tieto práce navzájom predstavíme a bližšie sa s deťmi pozrieme na literárny koncept (ktorému mi bežne hovoríme nečistopis) a jeho význam.
V angličtine sme aj tento týždeň zotrvali pri téme farma, preto odporúčame aj na domáci posluch prípadne zhliadnutie nasledovné videá: staršie deti, mladšie deti.
Z praktických činností deti dokončili svoje priesady. Spolu s Lenkou si niektoré semienka namočili na pár dní do bylinkových nálevov, aby im zabezpečili rýchlejší a zdravší rast. So stolárom Marekom deti podľa svojho náčrtu a meraní vyrobili konštrukciu nového výbehu pre našu zajačicu. A s Marekom kuchárom si v piatok pripravili chutný obed. Tentokrát bola na obed zeleninová polievka s jarnými bylinkami, žihľavou a limetkou. A k tomu šúľance na sladko s džemom a makom. Na slano s cibuľkou a slaninkou. Keďže niektoré deti šúľance neobľubujú, začali sa pre ne gúľať aj gúľance. A to vám bola chuť, na tých si veru pochutil naozaj každý.
Ďakujeme za prečítanie až sem, budeme sa tešiť na ďalší v týždeň v spoločnosti detí ale dovtedy prajeme pekný víkend všetkým.
Srdečne Vaše
Lucia + Zitka + Zuzka