Milí rodičia,
prikladáme udalosťami nabitý súhrn za október, ktorý Vaše deti strávili v Slnečnici.
Uprednostnene sme dobiehali témy, ktoré nám od začiatku školského roka otvorili Veľké príbehy. U najmladších chlapcov pretrvával predovšetkým záujem o vesmír, vesmírne telesá, slnečnú sústavu, ale tiež z časovej osi života žije asi večná téma – obdobie plazov a to predovšetkým najmohutnejších zástupcov – dinosaurov. Iné deti sa s obľubou venovali predchodcom človeka, predovšetkým praveku na časových osiach, ktoré v zjednodušenej, často symbolickej podobe, znázorňujú dôležité momenty našej histórie.
Posledné dva Veľké príbehy nás uviedli do vynálezov človeka, čo sú predovšetkým písmo a čísla, ktoré chápeme ako bránu do všetkého abstraktného poznávania. Deti mohli preskúmať symboly písomných záznamov rôznych starovekých civilizácii, objaviť, čo ľudia vymysleli, aby si mohli zaznamenávať svoje myšlienky a zanechať nám tak dôkazy o ich existencii a vynálezoch. Tak ako oni kedysi vymýšľali symboly pre zvuky, ktoré vydávali, tak sa aj naši najmladší kamaráti v škole učia zapisovať krátke slová a to hlavne ako záznamy o svojich skúmaniach z jednotlivých oblastí. Sledujeme našich najmladších, ktorý sa učia tvary písaných písmen a teší nás, že aj deti, ktoré ovládajú Comeniu Script prejavujú záujem o písané písmo. Leuška oslovilo skúmanie rímskych číslic, ku ktorým sa rád opakovane vracal. Olivka Križanová napísala tajné odkazy v klinovom písme pomocou svojho vlastnoručne vyrobeného klinu, a vzniklo aj viacero tajných správ v iných starovekých abecedách. Okrem toho sme uviedli aj skúmanie slov nášho materinského jazyka, ich rozmanitosť a možnosti vzniku slov v slovenskom jazyku. Ako prvé začali viaceré deti skúmať vznik slov pomocou sufixov a skúmajú pri tom, ako sa mení význam takto vzniknutých slov.
V tejto súvislosti by sme rady vyzdvihli intenzívnu prácu detí aj na spoznávaní cudzích jazykov. Podarilo sa nám zastabilizovať poobedné bloky, v ktorých najdôležitejšiu časť získala angličtina s novou lektorkou anglického jazyka – native speakerkou – Ayaou, kontakt na ktorú nám sprostredkovali rodičia Kubka a Ninka Zápražných. Pre jednoduchšiu organizáciu výučby tohto cudzieho jazyka sme sa však museli s ľutosťou rozlúčiť so Zephyrom, ktorého by sme k nám spolu s deťmi radi pozvali na rozlúčkové posedenie. Intenzívnejšie sme sa začali venovať aj výučbe nemeckého jazyka. Najstarší školáci majú tieto hodiny povinné, iné deti pozývame k lekciám podľa ich prejaveného záujmu. Okrem toho sa snažíme anglický aj nemecký jazyk viac využívať v bežnej komunikácii s deťmi, ale aj pri prezentáciách slovenskými sprievodkyňami, či už v matematike, v histórii, pri pokusoch či pri tvorení. Rady by sme Vás informovali, že vyučovanie cudzích jazykov je pre nás veľmi dôležité, s ohľadom nie len na celospoločenské smerovanie, ako aj s ohľadom na prirodzený záujem detí. Stali sme sa tiež súčasťou kurzu organizovaného AMI Montessori Institute Prague, ktorý vedie renomovaná lektorka Jana Winnefeld, orientujúca sa na nové trendy a metódy vyučovania cudzích jazykov v montessori prostredí, ktoré rezonujú s našimi princípmi vzdelávania a posúva nás tak opäť kúsok bližšie k našej vízii bilingválneho vzdelávania v Slnečnici.
S veľkou obľubou sa deti v Slnečnici začali venovať hre na metalofóne. Sú im ponúkané jednoduché, prevažne ľudové skladby, ktoré si rady prepisujú, spievajú a učia sa ich hrať. Ako obzvlášť užitočné vnímame učenie sa piesní medzi deťmi navzájom. Medzi najhranejšiu pieseň mesiaca október môžeme prehlásiť “A dze idzeš Heľenko” v podaní Alžbetky, no v tesnom závese sú aj “Spievanky, spievanky”, ktoré usilovným opakovaním veľmi rýchlo zvládla Júlia.
Z matematiky deti skúmajú naozaj rôzne oblasti, podľa ich záujmu a úrovne a to od hierarchického materiálu, cez komutatívny a distributívny zákon, skúmanie násobkov, hry s násobilkou, násobenie a delenie veľkých čísel, no tiež exponenty. Ako ste si isto všimli, v matematických prácach dominuje násobenie, násobilky a pohľad na čísla ako na násobky. Je to pohľad, ktorý nám sprostredkúva práve montessori metodika vyvinutá Máriou ale aj jej synom Máriom Montessori a tým sa naše matematické práce cielene veľmi líšia od klasického vnímania matematických aktivít detí vo veku 6 až 12 rokov. Matematika sa ukazovala ako hlavná téma napríklad u Jurka, ktorý sa usilovne venoval hlbšiemu skúmaniu násobkov, prvočísel ako aj prvočiniteľov. Veľkú systematickú prácu vnímame ale aj u Barborky na násobení súčtu súčtom, kde si trénuje nielen distributívny zákon, ale aj malú násobilku, sčítanie s prechodom cez 10 a serialitu. Práca s veľkými číslami baví aj mnohé iné deti. Viacciferné množstvá s obľubou násobia aj Melanka a Alžbetka. Emka veľmi rýchlo prešla k násobeniu viacciferného čísla viacciferným číslom, ktoré môže trénovať každý deň.
Geografia nás sprevádza aj naďalej zmyslovými zážitkami o zákonoch fungujúcich vo svete od jeho počiatku. Zaoberali sme sa silami ako je gravitácia, magnetizmus, dostredivá sila, tiaž a tiež usporiadaním látok pôsobením síl na Zemi, čo naše výskumy prirodzene prenieslo aj do štúdia hornín a minerálov, kde si našli bod svojho záujmu Melanka s Alžbetkou. Tiež sa naďalej venujeme vzťahu Slnka a Zeme a s tým súvisiacimi témami ako sú slnečné hodiny, svetové strany, či meranie času a podobne. Niektorí chlapci, hlavne Jakubko a Šimonko, no pridali sa aj najmladší predškoláci, si našli svoj vlastný geografický výskum kontinentu Európa, kde s veľkou vytrvalosťou skúmajú štáty, ich hlavné mestá a vlajky. Pod ich rukami vznikli už mnohé série preskúmaných a zakreslených vlajok európskych štátov.
V zoológii pokračujeme s výskumom živočíchov podľa časovej osi a záujmu detí. Hanka s Ninkou spracovali lienku sedembodkovú, ktorá nám chvíľu aj spríjemňovala pobyt v škole svojou prítomnosťou, Viki si zase opakovane volí rôzne živočíchy z časovej osi života, kde si aj Dávidko našiel a spracoval predchodcu axolotla.
V botanike sme sa bližšie pozreli na klasifikáciu ríše rastlín. Tiež sme skúmali základné znaky rastlín, z čoho vznikajú rôzne zbierky lisovaných častí rastlín, v ktorých si deti vyberajú bod svojho záujmu – časti listu, žilnatina, okraje čepele listov a podobne. Táto téma zaujala hlavne Juli, Karolínku, Hanku H. a Tamarku s Kristínkou. Starší školáci začali vďaka Šarlotke skúmať ako prvú skupinu rastlín v súvislosti s ich evolučným vývojom na našej planéte – nekvitnúce rastliny. Pripravila si pre ostatných projekt s touto témou, ktorá nám uvedie ďalšie botanické skúmania.
História, ktorú chápeme ako chrbticu našich skúmaní, nás sprevádzala výskumom praveku, doby lovcov a zberačov, prvých poľnohospodárov, cez doby kovové a neolitickú revolúciu až po dobu železnú. Oli J. sa zameriavala na prepájanie základných ľudských potrieb pravekého človeka a súčasného, z čoho vznikla knižka o jej vlastných potrebách. Staršie deti si vybrali témy svojich krátkych výskumných prác, Šarlotka nám v krátkosti predstavila starého známeho Ötziho, ktorého našli v neporušenom stave v talianskych Alpách. Ade sa zaoberala výškou predchodcov človeka, Miško mapuje niektoré archeologické náleziska na Slovensku z dôb kovových, a na jedno takéto nálezisko nám aj zorganizoval going-out. Ninko nám predstavil základnú charakteristiku a výhody medi na výrobu nástrojov na začiatku staroveku. Niektorí tieto svoje výskumy už stihli prezentovať ostatným, iných to ešte čaká. Okrem toho budú starší prezentovať aj svoje väčšie výskumné práce, ktoré rozpracovali vo svojich prvých tohtoročných projektoch. Šarlotkin projekt o nekvitnúcich rastlinách sme už spomínali vyššie. Adelka skúmala hračky z doby bronzovej a ich nálezy na Slovensku, Miško dotvoril našu definičnú knižku o živočíšnej bunke, Kubko si pripravil biografické informácie o Charlesovi Darwinovi, otcovi myšlienky evolúcie a Šimko sa podrobnejšie venoval archeologickým náleziskám z dôb kovových na Slovensku. Možno nám aj z nich vyplynie nejaký zaujímavý going-out.
Mladšie deti tiež rady skúmajú históriu rôznych predmetov okolo nás. Rady sa začítajú do knihy “My sme história”. Keďže je toto veľmi široká téma, bude nás sprevádzať takmer celý rok.
Počas októbra sa nám podarilo navštíviť Západoslovenské múzeum v Trnave, kde Viki a Šarli prišli s nápadom pozrieť si výstavu: “Ako sa žilo v 4. tisícročí p. n. l. v Trnave”. Tiež sa veľa detí potešilo Emkinmu návrhu navštíviť Medolandiu v Dolnej Krupej, čo aj úspešne s dopomocou Kristínky zabezpečila. Miško zase vybavil návštevu múzea pri nálezisku v Bojnej, kde sa ale plánujeme vrátiť, keďže múzeum nás neočakávane prenieslo do doby Veľkej Moravy, a na hradisko Valy, kde sa nachádza práve možnosť pozorovanie života v dobe kovovej, neostal čas. Ďakujeme touto cestou Danke Zápražnej za pomoc s dopravou.
Viaceré deti oslávili svoje narodeniny, patrí k nim Tamarka, Adelka, Viki, Vinci a Šimko Vadovič. Všetkým ešte raz srdečne gratulujeme a prajeme všetko dobré. Stále platí ponuka, priniesť do školy nie len sladké občerstvenie ale predovšetkým pripraviť si rozprávanie z vlastného života, ktoré sa dá spracovať v najrôznejších podobách a na ktoré sú pozvaní aj rodičia. Tento mesiac to využila Adelka, ktorá nám ukázala pomocou 100-ročnej reťaze a fotiek podrobne zmapovaný jej doterajší život a tiež nám zahrala krátku ukážku hry na husliach.
Najbližší štvrtok plánujeme na dvore Slnečnice dlhopripravovaný Blšák, čo bude opäť ďalšia milá príležitosť na spoločné stretnutie. Tiež je na pláne noc v škole, tentokrát koncom novembra, predbežne 28.11., kedy plánujeme okrem spoločnej prespávačky aj niekoľko pokusov spojených so skúmaním pôsobenia vzduchu a pozorovanie nočnej oblohy. Do pozornosti opäť dávame piatkové popoludnie strávené v prítomnosti školiteľky zo školiaceho centra MontePlus, ktorá nás v októbri tiež navštívila a mala možnosť nie len pozorovať našu prácu ale nám aj dala veľa pekného feedbacku na život v našom šesťročí ako aj mnohé dobré rady, ktorými sa chceme riadiť v budúcnosti. Stretnutie s ňou, na ktorom Vám bližšie predstaví princípy montessori pedagogiky v šestročí, sa uskutoční už tento piatok, teda 8.11. O 16:00 v Slnečnici. Pripomíname tiež, keďže ide o prvý piatok v mesiaci, že Slnečnica je otvorená len do 13:00 hodiny.
Na záver ďakujeme rodičom a priateľom školy, ktorí prejavili záujem prísť sa pozrieť, ako u nás deti trávia dni. Potešili sme sa návšteve Janky Jančovičovej a Jurkovho kamaráta Maťa, ktorý sa vďaka svojej srdečnej povahe postaral o veselú náladu v celej Slnečnici. Tešíme sa, čo nám prinesie mesiac november a tešíme sa tiež na ďalšie návštevy v tomto jesennom mesiaci.
So srdečným pozdravom
Sprievodkyne Vašich detí Lucia a Eva