Milí rodičia,
v tejto spätnej väzbe by sme si dovolili zhrnúť aktivity našich-vašich detí za ostatné dva mesiace. Február bol krátky a ubehol nám ako voda, marec bol za to plný nových podnetov, príjemných stretnutí a nových poznatkov.
Vo februári sa nám podarilo zrealizovať milé podujatie, ktoré sme si – podobne ako na klasických školách – nazvali Hollého pamätník. S výzvou sa popasovali naozaj všetky deti. Najmladší odprezentovali kratšie básne, niektorým sa podarilo zapamätať si aj dlhšie a náročnejšie texty. Najstarší prekvapili ukážkami z diel významných autorov slovenskej literatúry. Ich následnou prácou v kreatívnom písaní bolo pripraviť ilustrovaný ale aj písomný portrét zvoleného autora. Ich prezentácia nasledovala neskôr v marci a bola inšpiráciou aj na práce mladších detí. Novou výzvou v rámci literatúry sú čitateľské denníky. Opäť sa týka všetkých detí. Deti si môžu zadovážiť zošit podľa vlastného výberu, ideálne s hrubou väzbou a riadkami.
Zo slovenského jazyka dominovali slovné druhy, predovšetkým prídavné mená. Starší si ich zopakovali, mladší si osvojovali ich gramatické kategórie, naučili sa rozlišovať ich rod, číslo a určovať pád, v ktorom sa nachádzajú vo vetách. Na uzatvorenie témy sú deťom k dispozícii pracovné listy, ktoré si môžu vypracovať ako previerky prípadne na zopakovanie tematického celku. U starších sme stihli zopakovať aj zámená, spoločne budeme pokračovať so slovesami.
V matematike dominovala geometria. Od čiar sme prešli k uhlom, ktoré deti spracúvajú podľa svojich preferencií. Naučili sme sa ich rozdeľovať podľa veľkosti, rysovať, v krátkom príbehu o babylonských mníchoch pozorujúcich oblohu sme si uviedli vynájdenie uhlomera. Ninka uhly zaujali natoľko, že sa venoval ich grafickému aj numerickému sčitovaniu, odčitovaniu, násobeniu, ale aj grafickému rozdeleniu pomocou osi uhla na dve polovice. Iné deti zaviedlo ich skúmanie k trojuholníkom, rozdeľovaniu trojuholníkov podľa uhlov či veľkosti strán. Starší sa zamysleli ako starovekí myslitelia nad možnosťou narysovať kolmicu bez použitia uhlomera. To ich zaviedlo ďalej k zostrojeniu rovnobežiek a rovnobežných štvoruholníkov. Ďalej sme sa venovali susedným a vrcholovým uhlom a naučili sme sa zostrojovať trojuholníky na základe viet sss, ssu a sus. Niektoré deti zamerali svoju pozornosť na rysovanie kružnice pomocou kružidla, či spoznávali čast kruhu.
Niektoré sa dokonca zúčastnili súťaže Matematický klokan, ktorú viedla Zitka a bude nás informovať aj o výsledkoch.
V geografii sme si uviedli malý príbeh o Johnovi Harrisonovi a jeho vynáleze chronometri, ako úvod k časovým pásmam. Pokračovali sme aj v rozrpacovaných témach, ako sféry Zeme, dopad lúčov na Zem pri jej zaoblení, astronomický začiatok jari a jarná rovnodennosť. Meli, Tami, Alzi, Baška, Ninka a Hanka sa vrátili aj k téme súhvezdí a spracovali si niektoré z nich do prezentácií.
Uvedením koncertu Vltava od Bedřicha Smetanu sme otvorili tému riek a vody. Najmladši skúmali rôzne formy pevniny a vody. Veľká časť detí sa zúčastnila pozorovania rôznych útvarov na riekach cez model rieky. Deti sa následne pustili buď do ďalšieho skúmania na modeli, alebo si tieto útvary zakresľovali, či začali tvoriť vlastný model zo slaného cesta. Pozornosť sme zamerali aj na rieky na Slovensku, niektoré deti si vypočuli príbeh o rieke Orava, ako v minulosti pltníci splavovali túto rieku postupne až do Čierneho mora, z čoho vznikli zaujímavé nápady na going-outy. Veríme, že sa Kristínke, Viki a Melanke podarí dotiahnuť túto myšlienku a bližšie sa pozrieme na našu blízku rieku Parná. Bašku a Oli Jančovičovú zaujala naša najdlhšia rieka, ktorú zakresľovali do mapy Slovenska. Ninko, Jurko, Kika a Alžbetka sa zas venovali rôznym formám, ktoré môže rieka vytvoriť na pevnine.
Na tému vody sa napojili starší školáci pri skúmaní nového kontinentu a to Afriky. Po rozdelení si úloh zmapovali rieky, jazerá, priľahlé moria a panvy ako aj ostrovy a polostrovy. Nasledovať bude podrobnejšie skúmanie niektorých riek, modelovanie a príbehy ich toku, ale aj objavovanie kontinentu Afrika naprieč dejinami.
Vyvrcholením nášho geografického skúmania Ázie bol veľmi úspešný “Ázijský deň”. Adelka a Šarlotka si pre nás pripravili ochutnávku rôznych ázijských špecialít, od vlastnoručne pripraveného sushi, cez rezance, japonského boba tea až po rôzne chuťovky, ako mochi či japonské chrumky. Svoje výtvory ako aj presný recept na prípravu sushi nám odprezentovali na malom prezentačnom kruhu. Miško nám predstavil život v starovekej Číne pomocou veľkých otázok a odpovedí o starovekých civilizácií. Šimko odprezentoval vynálezy pochádzajúce z Číny a Kubko sa venoval moderným technológiám pochádzajúcim z tohto kúta Zeme. Mladšie deti prispeli svojou trochou v podobe výroby origami kimona, rôznych ázijských kostýmov a artefaktov z rodinných zbierok. Ďakujeme za príjemne strávený deň. Ďalšie skúmanie nás privialo do Afriky. Uvidíme, či si deti pre nás pripravia aj deň nesúci sa v rytme Afriky.
Cez záujem detí sme sa opäť vrátili ku skúmaniu hmoty, z ktorej je stvorené všetko okolo nás a zamerali sme sa viac aj na chemické reakcie. Pozorovali sme vplyv kyseliny na horniny a to pri experimente ako ocot rozpúšťa vápenec. Melanka prepojila toto pozorovanie s experimentom, s ktorým sa stretla doma, ako ocot dokáže rozpustiť škrupinku vajíčka, do čoho sa zapojili aj Kristínka a Leuško. Túto vedomosť sme si skúšali predstavovať v spojitosti s kyslými dažďami pred vznikom života na Zemi a potreby nastolenia harmónie s príchodom niečoho nového, čo dokázalo z morí a oceánov niečo brať a niečo dávať. Týmto zázrakom bol život. Tiež sme sa preniesli chemickými reakciami, ako pomocou lakmusu vieme identifikovať kyslé či zásadité prostredie. Keďže panoval záujem o chemické reakcie, ako môže vzniknúť spojením dvoch rôznych látok niečo úplne nové, pozorovali sme aj experiment s balónikom, či “dymom” alebo “rastúcou skalou”.
Fyziku so staršími vedie nová pani učiteľka, pani Miriam, ktorá si pre nich pripravuje rôzne pokusy na uchopenie rôznych fyzikálnych javov. Deti môžu robiť a vyhodnocovať svoje vlastné pozorovania, ktoré im pomáhajú venovať sa fyzikálnym veličinám a vlastnostiam kvapalných, plynných a tuhých látok. Fyzika bude prebiehať v zmenenom čase, kvôli nástupu pani Miriam späť do klasickej školy a to vždy v utorok v poobednom bloku medzi 13:00 a 14:30 hod.
Históriu aj naďalej skúmame cez ľudské vynálezy a zabezpečovanie si základných potrieb. Najmaldších chlapcov, Dávidka, Matúška a Vincíka, táto téma zaujíma natoľko, že si naštudovali definičný materiál vytvorený minulý rok Miškom a k nemu zakreslili rôzne druhy zbraní. Spolu s Jakubkom viedli zaujímavú diskusiu na tému potreby bezpečia a obrany aj v dnešnej dobe, zakresľovali si, ako si mohli napĺňať základné ľudské potreby vojaci. U Jakubka táto téma rezonovala natoľko, že ju spracoval aj v tvorivom písaní. Podarilo sa mu veľmi jednoducho a jasne zadefinovať mierovú myšlienku do príbehu, ako sa hádali divy sveta o prvenstvo.
Starší vytvorili na záver štúdia starovekých civilizácií minidivadlo o spoločenskom usporiadaní v starovekých mestských štátoch. Mohli sme vidieť prierez dôležitých spoločenských vrstiev od Miška, panovníka s neobmedzenou mocou, cez Adelku, váženú dvoranku, ktorá snovala úklady proti svojmi vladárovi a Šarlotku, ktorá predstavovala kňažku, po Šimka, následníka panovníka až po pisára, ktorý riešil administratívne záležitosti mesta. V skúmaní starovekého Grécka budeme so staršími ešte pokračovať. Veríme, že nás čakajú ďalšie veselé spracovania možno aj v podobe divadla.
V biológii sa deti venovali pokračovaniu v botanických témach. Ninka s Melankou pozorovali opäť klíčenie fazule, Kristínka s Tamarkou sa postarali o naplánovanie výsadby semienok do záhonov, pričom sa zameriavali na obdobie výsadby ako aj zberu, aby to prebehlo ešte pred prázdninami. Pripravili aj niekoľko sadeníc paradajok a slnečníc, ktoré pred prázdninami budú putovať do domácností detí, ktoré o ne prejavia záujem.
Postupne predstavujeme témy piatich ríš živých organizmov, z čoho vyplynuli viaceré práce. Hanka Hercegová sa rozhodla preskúmať prvobunkovce, ako rôzne baktérie a vírusy, do výskumu húb a plesní sa pustili Melanka, Olivka, Ninka a Alžbetka. Leuško so Šimonkom Jánošíkom sa zaujali témou jednobunkových organizmov, vďaka čomu zorganizovali ich prvý goin-out k riečke Trnávka. Následne si založili senný nálev a podarilo sa im “vypestovať” a pozorovať pod mikroskopom črievičku.
Lucka uviedla Príbehom o veľkej rieke tému ľudského tela, po ktorom si deti volia oblasti podľa vlastného záujmu, ale aj podľa potrieb naplnenia ŠVP.
Najstarší sa podrobnejšie venovali téme stonky, ktorú sa im podarilo uzavrieť. Ako výstup vznikli zbierky rôznych stoniek zbierky a plagát. Ďalšie botanické výskumy sú zamerané na tému kvety.
V nemčine boli témy zamerané na predstavenie seba a iných, na predstavení samého seba pomocou čísel (výška, vek, číslo topánky atď.). Začali sme aj prácu s jednoduchým literárnym textom, vďaka ktorému deti nadobúdajú nie len novú slovnú zásobu, ale skúmajú aj rôzne gramatické javy typické pre nemčinu. Prvou knihou, ktorú sme si predstavili je obrázková knižka “Gross und klein, wer passt rein”.
V angličtine na hodinách Jolly Phonics pokračujeme s predstavovaním alternatív. V JP aplikácii sa teda môžete vracať ku skupinám 1-7 a tiež precvičovať alternatívy ai, ue, oa, teda ako čítať ai, ay, a_e, ue, ew, u_e, oa, o_e, ow.
Školákom sa podarilo zorganizovať viacero výprav či návštev:
Jurko pozval na školský dvor cvičiteľku psov, ktorá predstavila tréningovú techniku “Dog dancing”.
Na pozvanie Naďky k nám na návštevu zavítal Alexander Lukianenko s témou finančnej gramotnosti.
Adelka zorganizovala akciu pri Trnávke, kde sme vyzbierali viacero sáčkov odpadkov, povedali si o bezpečnosti pri zbieraní odpadkov a dozvedeli sa, ako bezpečne zneškodniť nájdený nebezpečný odpad.
Emka a Kristínka po náročnom zisťovaní cien cestovného zvládli zorganizovať výlet na výstavu Titaniku v Bratislave. Do budúcna veľmi pomôže, aby mali deti vybavené kartičky na MHD a vlakovú dopravu, preto vás aj touto cestou žiadame o spoluprácu a ich vystavenie.
So zimou sme sa rozlúčili pripomenutím jarnej rovnodennosti, a niektorí školáci aj spoločne so škôlkarmi vynášaním Moreny do Trnávky. Pripomenuli sme si aj Fašiangy a to aj vďaka príchodu do školy v maskách.
Hneď po prázdninách vznikla myšlienka naplánovať lyžiarsky výlet, čo sa ale nepodarilo kvôli prudkému otepleniu, preto si deti odsúhlasili ako náhradný program prespávačku v škole s tatinkami spojenej s filmovým večerom, ktorý si deti vopred odhlasovali.
Veľkou témou bolo aj naplánovanie koncoročného výletu spojeného s prespaním, ktorý organizuje Melanka. Tí, čo ste sa prihlásili budete ďalej informovaní Melankou v spolupráci so Zitkou o ďalších krokoch.
Viacero detí oslavovalo v škole narodeniny: Hanke Hercegovej to vyšlo práve počas karnevalu v škole, Leuško oslávil svoje narodeniny s jablkovoškoricovými hniezdami, a Matúško nás potešil dvoma druhmi jeho obľúbenej krtkovej torty. Na jarnú rovnodennosť sme mohli gratulovať aj Olivke Jančovičovej.
Už tradične sa deťom podarilo zrealizovať viacero prezentácií, počas ktorých oboznámili ostatných o svojich výskumných prácach. Baške sa podarilo dokončiť prezentáciu o jej výlete na Mallorke, Oli Jančovičovej s Viki sa podarilo vytvoriť kalendár Slnečnice, ktorý obsahuje narodeniny školákov a na každý mesiac vybrali aj reprezentatívnu fotku z rôznych udalostí školy v minulom roku. Viacero prezentácií sa týkalo témy zvierat: Oli Jančovičová, Hanka a Ninka odprezentovali živočícha pumu aaerickú a jej prirodzené prostredie, Meli a Alzi nám predstavili listárku červenookú, Ninka a Hanka Magulová spracovali vlka.
Nová výzva na nasledujúce mesiace sa týka práve neistoty v koncoročnom preskúšavaní, preto deti dostali tabuľku so zoznamom tém, ktoré treba stihnúť prejsť do konca školského roka. Budeme potrebovať aj Vašu spoluprácu pri trénovaní zručností v týchto témach, preto do konca školského roka budeme dávať deťom podľa potreby úlohy na domáce spracovanie. Link, kde si môžete pozrieť výber zo ŠVP, na ktorý odporúčame deťom v ročníkoch 1 až 4 upriamiť pozornosť je tu:
https://docs.google.com/document/d/1bLfHMwDbMcEaXrilaK13AT3M85ZebdMfEB7gowG55Vo/edit?usp=drive_link
Novinkou sú aj čitateľské denníky, o ktorých sme Vás informovali, preto ak ste tak ešte neurobili, bude treba deťom zabezpečiť zošit s hrubou väzbou b A5 formáte na záznam prečítanej literatúry, prípadne iný zošit na čitateľské záznamy podľa Vašich preferencií.
V marci sa podarilo zorganizovať druhé stretnutie večera pre rodičov s Veronikou Kánovou. Zamrzela nás však veľmi nízka rodičovská účasť, tak budeme veľmi vďačné za Vašu spätnú väzbu, vďaka ktorej nám pomôžete naplánovať nasledujúcu tému na stretnutie, ako aj nám pomôžete porozumieť dôvodu Vašej neúčasti.
Záznam z marcovej triednej rady si môžete prečítať tu:
https://docs.google.com/document/d/1s6OurWkwZU8pypDCtbnupU0DkAmQ8t2eUJSC0A3vHRQ/edit?usp=drive_link
Touto cestou si Vám dovoľujeme pripomenúť možnosť dohodnúť si individuálne rodičovské stretnutie v priebehu apríla, kde sa s Vami rady porozprávame o pokrokoch Vašich detí, prípadne celoročne platí ponuka dohodnúť si termín na pozorovanie chodu školy.
Ešte pridávame ponuku pre deti na prácu počas prázdnin:
Prváci a predškoláci – môžu si napísať záznam z prečítanej knihy, dôležité je upriamiť pozornosť na formát záznamu, aby si zvykali zapisovať kľúčové informácie, ako názov knihy, autor, ilustrátor, dej (stručne, jednou vetou, alebo úvaha, čo sa mi na knihe páčilo/nepáčilo), ilustrácia. Prváci by sa mali zamerať na záznam písaným písmom s dodržiavaním riadku, veľkých písmen, dĺžňov a mäkčeňov, čarky, bodky na konci vety). Karolínka a Juli si zvolili úlohu prepísať si text ku korytnačke a salamandre. Teda nemusia robiť aj čitateľský záznam (tiež treba dbať na zápis podobne ako pri čitateľskom denníku).
Plus cvičenie:
Druháci – to isté, plus odporúčame trénovanie i/y po tvrdých/mäkkých spoluhláskach. Napríklad: https://docs.google.com/document/d/1DlDJ9a88Zuh13HMs_zUUiVbj7Uw62cMPB59xTwPnvco/edit?tab=t.0
Tretiaci: odporúčame naučiť sa malú násobilku naspamäť. Slovenčinu si môžu trénovať napríklad na cvičeniach:
Štvrtáci:
https://docs.google.com/document/d/1hT6Nr87NQZq70h5QWC0twQLZTQ_fkXsg3AXHLhHM9_g/edit?tab=t.0
https://docs.google.com/document/d/174ywiwha2aNO43fpHo8kC8qJq0OUvra1sHb8zTTbtI0/edit?tab=t.0
Na počítači si môžu mladšie deti (1-4r) upevňovať svoje vedomosti na matika.in a gramar.in.
Najstarší (5-6r) dostali zadania v škole od Lucky.
Ďakujeme za spoluprácu
srdečne
Eva a Lucia
