Milí rodičia,

tento týždeň bol pre nás v Slnečnici výnimočný. Pomaly dokončujeme školský rok a s ním spojené aktivity a podujatia. K 15. 6. sme do kmeňovej školy v Banskej Bystrici odoslali všetky potrebné náležitosti, aby deti mohli aj formálne ukončiť školský rok tak, ako to vyžaduje školský systém. Akonáhle z nej obdržíme hodnotenia a vysvedčenia, budeme Vás informovať.

Veľkou udalosťou bola pre nás predovšetkým Vernisáž, na ktorú sa deti pripravovali niekoľko týždňov. Ako už viete, jej súčasťou bolo dlho a niekedy aj strastiplne pripravované divadielko. Nácvik nám komplikovali časté nechcené výpadky účinkujúcich kvôli chorobám. I napriek tomu sa však deti dokázali v rekordnom čase vysporiadať s touto nepriazňou, prispôsobiť sa situácii a v posledných dňoch a hodinách pred vystúpením neuveriteľne zabrať, aj napriek únave, ktorá už bola citeľná. Tak ako aj minulé roky sme sa snažili vychádzať z toho, aká téma sa deťom počas školského roka páčila najviac. Z ponúkaných tém si spoločne vybrali takú, ktorá ich zamestnávala v kozmickej výchove a prepájala sa so slovenským jazykom. Išlo o menej známu povesť o vzniku dvoch prameňov našej najdlhšej rieky Váh, ktorú vďaka Zuzkinmu literárnemu nasadeniu pretavili do neuveriteľnej scény z pod strechy Slovenska Kráľovej hole. Dúfame, že to bol i pre Vás krásny zážitok. Deti sa nielen učili náročné repliky, ale aj vymýšľali scény, vyrábali kulisy či vlastné kostýmy a rekvizity. Odmenou im bola predovšetkým Vaša hojná účasť, za čo Vám aj takto srdečne ďakujeme. Bez Vás by to pre nich nemalo zmysel, takže sa veľmi potešili, že ste to viacerí napriek skorej poobednej hodine stihli a dali tak deťom najavo, že i napriek svojim pracovným povinnostiam si na nich vždy nájdete čas. Ďakujeme.
Taktiež sa v ich mene chceme poďakovať za nemalé finančné príspevky, ktoré ste deťom darovali. Ich výška deti veľmi milo prekvapila. Pôvodne bol zámer, ísť za vyzbierané peniaze na spoločnú zmrzlinu na škole v prírode, ale s takou vysokou čiastkou deti vôbec nerátali. Čaká teda na nich neľahká úloha, porozmýšľať, ako nadobudnuté peniaze – okrem zmrzliny – zmysluplne využiť pre ich spoločný prospech. Ďakujeme aj za to.

Po divadielku nasledovala samotná vernisáž, počas ktorej Vám deti pripravili nielen občerstvenie, ale aj prezentácie svojich tohtoročných projektov. Veľmi sa potešíme Vašej spätnej väzbe, čo sa Vám páčilo prípadne iným Vašim postrehom.

Na záver týždňa nás čakal výlet na farmu v Trnave. Dozvedeli sme sa veľa o chove hovädzieho dobytka, ale videli sme aj ošípané, ovce, kozy, sliepky, či roztomilé mačiatka. Pohladkali sme si jednodňové teliatka a vypočuli si, ako sa o ne na farme starajú. Prezreli sme si budovu, kde sa dojí mlieko a dozvedeli sa ďalšie zaujímavé informácie. Napríklad aj to, že pomocou náhrdelníkov, ktoré mali kravičky na krku, pracovníci farmy sledujú, či už kravička bola podojená, a tiež koľko nadojila. Z čerstvého mlieka sme si dali načapovať do prinesených fliaš a odniesli so sebou.
Piatok bol aj dňom kedy sme zistili, že kvety nechtíka, ktoré sme lúhovali, sú už vhodné na to, aby sa scedili a zliali do praktických fľaštičiek. Niektoré deti hneď nechtíkový olej použili na potretie drobných poranení a odrenín. Veríme, že sa tento liečivý olejček osvedčí vo vašej domácej lekárničke na suchú či poranenú pokožku, ako aj ľahké popáleniny či rany.

Na budúci týždeň nás čaká premiéra akcie – Škola v prírode. Veríme, že deti si to v Trenčianskej Teplej užijú a zároveň vydýchnu vo voľnej prírode a pri voľných aktivitách. K dispozícii nám budú najrôznejšie ihriská na športovanie, okolitá príroda na prechádzky, plánujeme peší pochod priamo do Trenčianskej Teplej, kde si deti budú môcť vybrať svoju zaslúženú odmenu z vybraných peňazí z Vernisáže.
Hneď po návrate (vo štvrtok doobeda) nás ešte čaká posledná povinnosť tohto školského roka, a tou je účasť detí na koncoročnej online konferencii projektu Globe, na ktorej budú prezentovať svoje už druhé výročné video. V piatok bude nasledovať oddychový deň, počas ktorého sa deti v Slnečnici budú môcť vyhrať so spoločenskými hrami, ktoré máme k dispozícii, resp. ktoré si prinesú z domu.

V závere tejto spätnej väzby chceme ešte raz zagratulovať našim trom výhercom literárnej súťaže organizovanej Centrom voľného času pod názvom “Keď si vymýšľam”. Ocenenia ich nielen prekvapili, ale aj obohatili ďalšou milou skúsenosťou získanou mimo stien Slnečnice. Veríme, že aj budúci školský rok si naši starší, ale aj mladší školáci budú chcieť zmerať sily s deťmi z iných trnavských škôl pri ďalších výtvarných či literárnych súťažiach.

Tešíme sa v pondelok na všetky deti, ktoré sa rozhodli s nami podniknúť dobrodružstvo Škola v prírode. Ostatným deťom prajeme samozrejme tiež krásny čas a budeme sa na všetkých tešiť hneď po našom návrate.

Srdečne Lucia + Zuzka + Zitka

Menu