Milí rodičia,

koniec školského roka sa nám blíži ku koncu, deti v škole napriek tomu nezaháľajú, veď posúďte sami.

Po škole v prírode, o ktorej sa ešte dlho rozprávalo v kuloároch, hodnotilo sa, porovnávalo sa s prvým ročníkom, predovšetkým deti usúdili, že sa tento ročník veľmi vydaril a že animátori boli oveľa lepší ako ten minulý rok. Aj keď prišli poriadne unavení a nevyspatí, tešílo nás, že si to v spoločnosti Naďky a Janky tak dobre užili. Veríme, že ste si tiež vypočuli rôzne príbehy z úst vlastných detí a že ste určite nazreli do fotoalbumu.
Okrem toho nás po škole v prírode čakal ešte spoločný koncoročný výlet do Marylandu na Majdáne, ktorý sme zavŕšili spoločnou opekačkou v záhrade rodiny Kotlebovcov. Týždeň to bol teda pre deti extra náročný, ale dúfam, že boli spokojné.

Tento týždeň bol trochu pokojnejší. Rozlúčili sme sa s Jurkom, ktorý nás opustil, aby si mohol vychutnať dovolenku so svojou rodinkou a psíkmi a tak nám pripomenul, že prázdniny a dovolenky sú ozaj už za rohom. Prioritou bol intenzívnejší nácvik pred koncoročným vystúpením. Deti sa mu venovali ozaj každý deň. Buď trénovali svoje repliky so Zuzkou, dolaďovali kulisy a kostýmy, rozdeľovali si zodpovednosti a učili sa texty naspamäť. V nácviku budú pokračovať aj budúci týždeň, väčšinou hneď v ranných hodinách, preto je dôležité, aby chodili do školy v riadnom čase, aj keď by sme si už niekedy radi dopriali pomalšie rána.

Okrem toho sme deťom ponúkli tvorivé doobedie s Katkou a jej krásnymi macramé výrobkami, ale aj s Luckou Čálikovou, s ktorou si deti ušili jednoduché ihelničky. Aj takto sme deti chceli motivovať k tvoreniu vlastných výrobkov. Ako už určite viete, odhlasovali si ďalší predajný trh v Slnečnici. Uskutoční sa už v pondelok 26.6. od 15,30 hod. Trvať bude do večerných hodín (do cca. 18,30 hod.), aby ste si stihli prísť nakúpiť aj tí, ktorí sa zvyčajne zdržíte dlhšie v práci.

Vo štvrtok sme sa spoločne vybrali do Bučán na návštevu o.z. Naše Sovičkovo. Bohužiaľ, kvôli mimoriadne silnej búrke predchádzajúci večer museli majitelia Sovičkova zháňať materiál na strechu, z ktorej im ostali len trosky a na našu návštevu pozabudli. Okolnosti nás tak zaviedli do Nyáryovskej kúrie, kde nás prichýlila ochotná pani správkyňa aj mimo otváracích hodín a previedla nás archeologickou expozíciou. Porozprávala nám nielen históriu tejto nádhernej budovy, ale aj o množstve významných pravekých vykopávok, ktoré sa v Bučanoch našli. Ukázala nám zmenšený model tajomného rondelu, ale aj výnimočnú Venušu z Bučian s pokrývkou na hlave. Po zaujímavom výklade sme sa presunuli do Nášho Sovičkova. Tu nás už čakal Miro, ktorý nám porozprával o sovách, ktoré má v opatere a ktoré mu očividne veľmi prirástli k srdcu, ale aj o zachránených zvieratách, o ktoré sa tu starajú. Naše Sovičkovo totižto funguje aj ako záchranná stanica a úzko spolupracuje so záchrannou stanicou v Zázrivej. Domov sa snažia poskytnúť každému zvieratku, ktoré o svoj domov z nejakého dôvodu prišlo. Ak by ste náhodou práve mali záujem o psíka, tak v albume fotiek k výletu nájdete troch milých psíkov, ktorí čakajú na nových majiteľov. Deti mali možnosti si niektoré zvieratá aj pohladkať, predovšetkým sa však dozvedeli zaujímavosti z ich života v prírode ale aj o chove v zajatí. O sovičkách Miro vedel množstvo informácií a ochotne deťom odpovedal na všetky otázky.

V piatok sme privítali v Slnečnici “našich” seniorov zo Zariadenia pre seniorov v Trnave. Traja sa priviezli autom a dvaja bicyklovou rikšou. Deti pre nich pripravili priestor v škôlke, pretože viacerí potrebovali pri pohybe oporu a jedna pani bola na vozíčku. Deti postupne prezentovali montessori aktivity, ktoré si pre seniorov nachystali. Boli veľmi príjemne prekvapené, s akým záujmom seniori na aktivitách pracovali. Aj pani, ktorá takmer vôbec nevidela, využila možnosť pracovať so senzomotorickými vrecúškami, či hmatovými valčekmi. Deti seniorom porozprávali aj o ich predstavení, na ktorom momentálne pracujú a na záver seniorom aj zaspievali. Ošetrovatelia, ktorí sprevádzali tieto milé dámy, boli z ich záujmu o montessori pomôcky takí nadšení, že sa zhodli, že sa pokúsia niektoré montessori pomôcky do zariadenia nakúpiť, aby aj ostatní klienti mali možnosť s týmito aktivitami pracovať. Veríme, že táto na oboch stranách prínosná spolupráca bude pokračovať aj v budúcom roku a že deti budú aj naďalej príjemnými spoločníkmi pre seniorov z nášho okolia.

Na záver nám dovoľte rekapituláciu dôležitých termínov posledného týždňa:

  • 26.6. o 15,30 hod. Koncoročný trh v Slnečnici
  • 29.6. o 15,00 hod. koncoročné tanečno – divadelno – hudobné vystúpenie
  • 29.-30.6. prespávačke v škole s tatinkami
  • 30.6. odovzdávanie slovných hodnotení a vysvedčení
  • koniec školy 30.6. o 11,30 hod.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať. Máme pred sebou posledný týždeň, kým sa deti roztrúsia do svojich prázdninových kútov. Užime si ho spoločne čo najpríjemnejšie.
Vaše Lucia + Zitka + Zuzka

Menu