Milí rodičia,
nový kalendárny rok 2025 sme spoločne privítali uvedením časovej osi letopočtu, kde sa dá jednoznačne a jasne vidieť, ako plynie čas od príchodu prvého človeka na Zem až po súčasnosť a a ako sa rátajú letá. Deti mali možnosť podeliť sa o zážitky z prázdnin a ukázať svoj vianočný darček alebo obľúbenú hru z domu. Postupne sme opakovali polročné minimum vedomostí, ktoré je potrebné preukázať na testoch. Testami a opakovaním sa niesol celý január, keďže deti nielen testy priebežne a podľa svojho uváženia vypracúvali ale pokiaľ boli s výsledkami menej spokojné, mali možnosť sa k nim vrátiť a opraviť si ich. No podarilo sa nám otvoriť aj viacero nových tém, či prehlbovať už započaté, no hlavne sme deťom ponúkali veľa tvorivých aktivít a prezentácií z oblasti umenia, ktoré im pomáhali uvoľniť sa po napísaní testov.
V matematike mladšie deti hlavne opakovali a to zaokrúhľovanie, slovné úlohy, ktoré si Juli, Karolínka a Tamarka rady dotvárali ilustráciami. Práve pri slovných úlohách bolo prínosné pozorovať, ako mladší žiaci dávali prezentácie starším. Tretiačky a štvrtáčky sa ponorili do opakovania geometrie a to nimi vymyslenou “hrou na školu”, ako ju samé nazvali, pri ktorej si vzájomne diktovali a následne živou debatou zisťovali správnosť výsledkov. Geometria je momentálne viac preferovanou oblasťou. Ďalej skúmame uhly, vzťahy čiar, kružnicu a plánujeme pokračovať s rysovaním uholníkov. Julku s Karolínkou oslovila prezentácia o kružnici, mali radosť z obkresľovania rôznych okrúhlych predmetov a hľadania vo vzniknutej kružnici útvary ako polomer, priemer, obvod, dotyčnica, sečnica, tetiva. Pri skúmaní uhlov sa Šimonko Jánošík tešil z vlastného objavu súvislosti protiľahlých uhlov a pod rukami Hanky H, Olivky K a Karolínky vznikli záznamy druhov uhlov s definíciou, ktorú si vytvárali vlastným pochopením a vlastnými slovami.
Emka, Ninko a Kika sa posúvali ďalej aj v porozumení konceptu hierarchie čísel vnímanom ako bod, čiara, štvorec a kocka. Porovnávali plochy štvorcov a objemy kocky, čo zaujalo aj Šimonka J a Dávidka, a tiež tu začali vlastné výskumy. Ninko s Jurkom sa v tejto téme začali posúvať viac do hĺbky a skúmajú, ako vyzerajú iné číselné sústavy, ako je desiatková. Už z príbehu o vzniku čísel deti počuli o rôznych číselných sústavách. Babylončania mali napríklad 60-tkovú sústavu, pri počítačoch sa používa binárna – dvojková sústava (0-1). Cieľom uvedenia nedesiatkových číselných sústav je dať deťom možnosť vystavať číselnú sústavu. Sleduje sa tým hlbšie pochopenie pozičných číselných sústav, vďaka čomu je deťom mechanizmus desiatkovej sústavy jasnejší. Na tomto základe budú môcť deti ďalej rozvíjať základné druhy počítania. Dávidko s Hankou H sa ponorili aj do skúmania deliteľov a je len otázkou času, kedy si prepoja súvislosti medzi násobkami a deliteľmi, čo samozrejme chceme nechať na ich vlastný objav. Pozorovaním táto téma začala oslovovať aj Vinciho a Leuška, tak nám bude potešením sprevádzať ich ďalej na ich ceste poznávania.
Matúško, Dávidko a Vinci sa pustili aj do obkresľovania geometrických tvarov. Okrem spoznávania tvarov a hľadaní symetrie v spájaní rôznych tvarov aj uvoľňujú ruku a tak ju lepšie pripravujú na písanie. Výstupom ich prác sú jedinečné geometrické vzory, ktoré sa dajú považovať za dekoratívnu geometriu.
Starším deťom sme ponúkli prezentácie k práci s desatinnými číslami. Zopakovali sme si sčitovanie a odčitovanie desatinných čísel. Pri násobení sme zachovali postupnosť od násobenia prirodzeným číslom, cez násobenie 10, 100, 1000 atď. až po násobenie desatinného čísla desatinným číslom. Podobne sme postupovali pri delení, pričom deti samotné objavovali princípy a pravidlá týchto matematických operácií. Deleniu sa budeme venovať ešte aj v nasledovnom týždni a budeme hľadať možnosti jeho využitia v praxi.
Čo sa týka angličtiny, deti pokračovali s výukou na hodinách s jazykovou školou Ela, ako aj s Lucy hneď po prázdninách, no Jolly phonics hodiny prvé 2 januárové týždne neboli práve kvôli testom aj zvýšenej chorobnosti. Za zmienku stojí prezentácia v angličtine, ktorú si pripravili Meli a Alzi, kde ostatným v skratke odprezentovali nimi pripravenú hru s pravidlami “Snakes and ladders”.
Ostatné vedy
Z prírodných vied prevláda u detí záujem predovšetkým o zoológiu. Samovoľne si volili témy spracovania rôznych živočíchov, a lákalo ich hlavne kreatívne vytváranie modelov “svojich” zvierat. Oli J a Ninku to zavialo k výskumu pumy americkej, začali sa zaujímať o flóru a faunu oblasti Ameriky a vyrábajú veľkorozmerný bióm. Barborku zaujal piskor malý a popri svojom výskume sa pustila aj do výroby modelu z hliny. Výroba z hliny oslovila aj Viki, ktorá si k svojej už takmer dokončenej práci dotvorila model ježka ušatého. Ninka a Hanka už dlhšie spracúvajú vlka, a takisto podľahli inšpirácii vytvorenia si modelu vlka z hliny.
V podaní Kiki a Viki je v procese tvorby práca o hviezdici, ktoré boli inšpirované Jurkovou prezentáciou o Dominikánskej republike. Jurko, nám priniesol kus tepla a povedal nám o rozdieloch v čase a podnebí práve z jeho zážitkov z tejto exotickej krajiny. Na túto jeho skúsenosť, ale aj záujmy detí, plánujeme nadviazať nasledujúci mesiac, kedy sa budeme viac venovať časovým zónam a podnebným pásmam.
Vinci sa pri listovaní v knihách zaujal plávaním lodí na vode a tak si pripravil jednoduchý pokus “pláva nepláva”, pri ktorom skúmal plávanie kusu plastelíny vytvarovaného do rôznych tvarov a odvážil sa svoje výskumy aj odprezentovať ostatným deťom.
Olivku Križanovú zaujala časová os človeka, zamerala sa na vynálezy človeka a jej záujem ju zaviedol ku tkaniu. Vyskúšala tkať koberček na našom miniatúrnom tkacom stroji. Olivka J si s Kikou precvičovali, čo už vedia o listoch pomocou kreslených diktátov z definičných knižiek. Taktiež sa v rámci zmeny roka viac ponárame do skúmania merania času, tento mesiac sme sa zamerali viac na hodiny ako ľudský vynález. Hlavne mladšie deti sa zamerali na orientáciu v čase a poznávanie ručičkových hodín, od celých hodín, cez pol, štvrť a trištvrte až po minúty.
V rámci opakovania si deti samé pýtali opakovanie pokusov ako je emulzia, suspenzia, topenie a tuhnutie, no tiež sa Oli J s Baškou z vlastného záujmu vrátili k pokusu výroby kryštálu, čiže kryštalizácie nasýteného roztoku modrej skalice, v čom ešte plánujú pokračovať.
U starších detí prebiehalo učenie a opakovanie prebraných tém trochu inak ako zvyčajne. V rámci príprav sa podľa okruhu tém vracali k študijným materiálom, ktoré sú pre nich v škole pripravené a počas prvého polroka si nimi systematicky prechádzali od prezentácie sprievodkyňou, cez vlastné spracovanie v podobe pojmových máp, stručných záznamov alebo osnov až k samostatným výskumných prácam. Po vypracovaní testov z jednotlivých predmetov a ich vyhodnotení sa deti rozhodli pre opakovanie tých z nich, v ktorých boli menej úspešní. Prebiehali živé debaty o otázkach z testov, vyhľadávanie správnych informácií a porady so spolužiakmi o správnom riešení. Preferované oblasti boli predovšetkým história a geografie, ale aj slovenský jazyk alebo matematika.
Po uzavretí testovania mali deti možnosť viac sa pohrúžiť do svojich projektov z geografie o Ázii, na ktorých začali pracovať ešte pred sviatkami. Väčšina práce mala prebiehať v domácom prostredí, išlo o témy, ktoré si deti zvolili samostatne podľa svojho záujmu. Kubko spracúva digitálne technológie pochádzajúce z tohto kontinentu. Miško preskúmal starovekú Čínu a aspekty života v nej z hľadiska charakteru prírody. Šimko spravúca vynálezy zo starovekej Číny a Adelka a Šarlotka sa rozhodli pre prípravu niekoľkých typických ázijských jedál. V posledný piatok v mesiaci prebehla pracovná porada starších školákov, na ktorej sa navzájom informovali, kde sa vo svojich projektoch nachádzajú a čo potrebujú ešte dokončiť. Dátum ukončenia práce na projektoch sme si stanovili na stredu 5.2., aby sme vo štvrtok mohli v Slnečnici spoločne zorganizovať “Ázijský deň”. V tento deň budú deti môcť odprezentovať svoje projekty a výsledky svojich výskumov. Adelka a Šarlotka nám pripravia ázijské občerstvenie, deti sa môžu po ázijsky obliecť, skúmať ázijské jazyky, počúvať ázijskú hudbu apod. Veríme, že to bude pre všetkých príjemná udalosť, ktorá bude aj mladšie deti inšpirovať na preskúmanie rôznych aspektov ázijskej kultúry. Staršie deti budú svoje prezentácie nahrávať a spracúvať do spoločného videa, aby ste aj vy mohli nahliadnuť.
Umenie:
Tento mesiac sme deťom ponúkali viac tvorivých výtvarných prác. Predstavili sme im viacerých umelcov, porozprávali krátky príbeh o ich živote a prezentovali ukážky z ich diela, ktoré si deti následne mohli vyskúšať. Išlo o maľovanie suchým pastelom podľa nemeckého expresionistu Franza Marca. Ukázali sme si hlavne jeho zvieracie motívy, jeho najobľúbenejším motívom boli kone, najznámejším obrazom sú “Veľké modré kone”. Deti premýšľali, čo pre nich ktoré zviera znamená, ktorá farba by mohla čo vyjadrovať a tvorili náčrty, obkresľovali línie pastelom, dotvárali surreálne pozadie a všetky plochy rozmazávali prípadne pridávali výrazné čierne akcenty.
Inšpiráciou z prác Henriho Matissa bolo jeho “maľovanie nožnicami”, keďže na sklonku života už nemohol kvôli chorobe sám maľovať, preto vystrihoval rôzne tvary z farebného papiera a jeho asistetni od neho dostávali presné inšktrucie, ako ich treba poukladať a nalepiť na papier.
Tvorenie v 3D priestore sme podporili novou technikou po preskúmaní sochárskeho diela švajčiarskeho sochára a maliara Alberta Giacomettiho. Jeho najznámejšia socha “Kráčajúci muž” nás podnietil k úvahám o tom, ako v jednoduchých náčrtoch stvárniť pohyb postáv alebo zvierat, ktoré si deti následne vyrábali z drôtenej konštrukcie a obaľovaním alobalom.
Ako poslednú sme si predstavili výrobu odtlačkov, ku ktorej nás inšpirovala technika linorytu. Deti si vyrábali svoje predlohy z penovej hmoty, skladali rôzne tvary do komplexných obrazov a otláčali po nanesení farby aspoň dva obrázky.
Vďaka všetkým umeleckým výtvorom detí bola naša galéria takmer nepriechodná.
K výtvarnému umeniu sa pridalo aj hudobné. Alžbetka a Hanka H. na metalofóne usilovne trénujú rôzne skladby, medzi nimi aj anglickú pieseň “I see the clouds moving w-w-w” podľa Jolly phonics. Starší školáci tiež oprášili metalofón a snažili sa natrénovať dve jednoduché pesničky, ktoré budú prezentovať v budúcom týždni. Pritom skúmajú zápis jednotlivých nôt do notovej osnovy, dĺžku tónov, poltóny či prvú stupnicu.
Ostatné:
-
V prvom mesiaci tohto roka nám Jakubko Ďuratný a Šimonko Jánošík pripravili going-out do mestskej knižnice. Zaviedol ich tam ich neutíchajúci záujem o politickú geografiu a vlajky. V knižnici chceli nájsť knihu, ktorá by im vysvetlila, prečo majú vlajky také farby, tvary a symboly, aké majú, z čoho pochádzajú a čo sa vďaka nim vieme o danej krajine dozvedieť. Na going-out sa pridali aj Hanka M a Ninka, ktoré potrebovali k svojmu výskumu o vlkovi ďalšie informácie a Barborka, ktorá hľadala informácie o piskorovi malom.
-
Zuzka ponúkla deťom dramatické aktivity, na ktorých deti rady pracujú. Otvorili najmä tému emócí. Deti mali na výber improvizačné minihry alebo etudy, ktoré vytvárali na základe práce s kartami emócií, čo sa im páčilo naviac. A pomedzi to mali krátke rozohrievacie a relaxačné chvíľky.
-
V mesiaci január sme sa potešili oslavou narodenín Šimonka Jánošíka, ktorý nás pohostil makrónkami.
-
Niektoré deti sa potešili aj spolupráci s Hankiným tatinom Robom, ktorý potreboval pomocníkov pri striekaní a inštalácii sieťok na okná do jedálne. Pridali sa k nemu Jakubko a Leuško. Po dokončení vaflí na olovrant a ostatných povinností sa k nim ochotne pridávali aj ďalší.
-
Za spomenutie stojí aj menu januárových olovrantov pod vedením manažéra skupiny Kubka Zápražného: musli s mliekom, vianočka s maslom a medom, nevydarené toasty nahradené musli s mliekom, vydarené vafle
-
V posledný piatok v mesiac už tradične prebehla triedna rada školákov Slnečnice, na ktorej prítomné deti diskutovali o ťažkostiach, ktoré im pripravuje hlavne organizovanie upratovacích služieb a dohody s tým spojené. Deti majú počas celého mesiaca možnosť vkladať do krabičky na to určenej papieriky s podnetmi na spoločnú diskusiu.
Na záver v krátkosti naše plány na február:
-
6.2. Ázijský deň
-
7.2. Návšteva seniorov so Zitkou
-
7.2. Taktiež návšteva, ktorú organizuje Jurko. Ide o pani, ktorá sa venuje dog dancing-u a príde nám o svojej práci a skúsenostiach so psíkmi porozprávať do Slnečnice. Deti majú možnosť sa prihlásiť, platba sa bude pohybovať v závislosti od počtu detí medzi 2,50 – 5 eur na dieťa.
-
7.2. Slnečnica otvorená do 13:00 (prvý piatok v mesiaci)
-
do 14.2. prihlasovanie na súťaž Matematický klokan, o ktorom nás na Triednej rade informovala Zitka
-
18.2. – deň v maskách
