Milí rodičia,
sme rady, že sme opäť mohli zažiť prvý školský týždeň v duchu úvodného veľkého Montessori príbehu o vzniku vesmíru. Ten je starším deťom síce už z predošlých rokov známy, ale tento rok dostal nový šat v podobe spôsobu rozprávania a vonkajšieho priestoru. Mali sme radosť z toho, že mnohé súvislosti boli deťom známe a vynárali sa im z pamäte pri jednotlivých pokusoch. Pre mladších bolo všetko nové a o to zaujímavejšie. Na príbeh s príznačným názvom „O Bohu, ktorý nemá ruky“ plynulo nadviazali pokusy so skupenstvami látok, pozorovanie hustoty látok, tanec planét a Príbeh Zeme počas celého týždňa, pričom sa všetkých prezentácií zúčastnili aj naši najmladší kamaráti.
Predškoláci a prváci sa v jednotlivých dňoch následne venovali aktivitám spätým s písmenom O, vypočuli si o ňom viaceré príbehy, učili sa niekoľko slovenských aj anglických piesní či básní. Uvoľňovali sme tiež telo a ruky v častých pohybových aktivitách a trénovali švihy a ťahy v ováloch na rozličné plochy či kreslili nimi obrázky. V dramaticko-pohybových chvíľkach sme objavili ostrov obra Olivera a zahrali sa na olympiádu. V oblasti matematiky sme sa snažili naľadiť na rovnakú počítaciu vlnu v obore čísel do 10. Zvolili sme hravé a pohybové aktivity inšpirované Hejného matematikou, pri ktorých deti celotelovo a zmyslovo vnímajú čísla, príslušný počet. Podarilo sa nám týmto štýlom nenápadne zaradiť aj ščitovanie a odčitovanie do 10.
Dôležitou súčasťou úvodných dní bolo sa učiť písať denný zápis dátumu a vybraných aktivít a ich vyhodnotenie po ukončení činnosti. Zo začiatku je to náročná úloha, rovnako ako sa zorientovať v dňoch a mesiacoch, správnom písaní číslic a sledovaní si toho, čo som si zvolil/a a ako sa mi to podarilo naplniť. Rovnako aj staršie deti nabiehajú na nový spôsob zapisovania denných aktivít ich širším popisom a neskôr slovným vyhodnotením. Deťom sme tiež predstavili úvodné ťahy krasopisu, zaujali najmä kaligrafické tvary písmen, ktorých písanie si deti plánujú vyskúšať v nasledujúcom týždni písaním svojich mien či názvov planét.
So staršími deťmi sme v jazyku začali opakovať témy minulých ročníkov, tentoraz najmä abecedné poradie a vyhľadávanie slov v slovníkoch, ktoré sa niektorým deťom javilo ako náročné a bude si vyžadovať pravidelný tréning. Aj k matematike sme sa vrátili so staršími deťmi opakovaním, začali sme geometriou, základnými geometrickými pojmami, jednotkami dĺžky a ich premenou, rysovacími úlohami, ale zo všetkého najviac zaujalo zakresľovanie do štvorcovej siete.
Keďže Prvý veľký príbeh až po vznik Zeme bol našou hlavnou témou, snažili sme sa ho uchopiť aj v anglickom jazyku. Deti nabehli na každodenné zapisovanie novej slovnej zásoby z oblastí vzniku vesmíru, Slnečnej sústavy a jednotlivých vesmírnych telies. Práce budú v tomto zmysle napredovať aj budúci týždeň v sprievode Lucky, lebo – a to konštatujeme s poľutovaním -, sme museli ukončiť spoluprácu s Lisou, za ktorú sa všetkými možnými cestami snažíme nájsť adekvátnu náhradu.
V popoludňajších hodinách sa v uplynulom týždni veľa tvorilo, deti si zakresľovali plagáty k prvému veľkému príbehu či pokusy, ktoré spoločne pozorovali. Ani so staršími sme nezabudli na rozcvičky, rytmiku a spievanie, tentoraz novej piesne Vesmír, vesmír, vesmír na melódiu Money, Money, Money skupiny Abba.
Vo štvrtok sme si s deťmi zatancovali Tanec planét za zvukov Mesačnej sonáty od Ludwiga van Beethovena. Planéty v podaní detí rotovali po svojich obežných dráhach a my sme si uvedomovali súvislosti medzi nimi a ich charakteristiky. Vesmíru a slnečnej sústave sme sa venovali celé doobedie, používali sme definičné knižky, kartičky aj matematické hlavolamy. V piatok pribudli kartičky aj v anglickom jazyku. Poobede sme opäť tvorili. Predstavili sme si techniku suchého pastelu, spôsob nanášania a miešania farieb. Deti pomocou nej vytvorili nielen planéty Slnečnej sústavy, ale aj planéty podľa vlastnej fantázie. Vyskúšali si tiež použitie tušu, ktorý bol veľmi vhodný na nakreslenie nekonečnej vesmírnej temnoty.
Týždeň sme uzatvorili kratším rozprávaním o vzniku Zeme, pri ktorom sme si pomocou pokusov plných výbuchov, nárazov, prehrievania či ochladzovania predstavili atmosféru z pred miliónov rokov, ak aj rôzne zákonitosti fungujúce pri vzniku Zeme a aj dnes. Po tomto napínavom
úvode sme sa s predškolákmi a prvákmi vybrali na školský dvor preskúmať živú a neživú prírodu. Porozprávali sme sa o tom, ako sa živé organizmy prejavujú a ako ich odlíšime od tých neživých. Po rozcvičení prstíkov sme sa vrátili k písmenku O a pomocou tvarov tohto písmena sme zakresľovali objekty živej a neživej prírody, ktoré sme na dvore objavili.
V rámci novej oblasti sebapoznania sme tento týždeň vyhlásili výzvu pozorovania toho, či dokážeme nadviazať a udržať očný kontakt s človekom, s ktorým hovoríme alebo tým, kto práve hovorí na kruhu. Staršie deti si vyskúšali pozorovať sa počas jedného zvoleného dňa a v závere týždňa sa s nami podelili o svoje dojmy. V nasledujúcom týždni budeme pokračovať malou obmenou a sledovaním toho, ako si všímame človeka, ktorého chceme osloviť alebo o niečo požiadať. Zameriame sa na to, či vieme počkať, byť trpezliví a uvedomiť si, že ak iný človek s niekým hovorí alebo niečo robí, je taktné počkať prípadne dať primerane najavo svoje požiadavky. Rovnako predstavíme denník stresu, do ktorého si deti budú môcť počas celého školského roka zapisovať situácie, v ktorých pocítili stres a vyzveme ich, aby si všímali, ako so stresom narábajú, aby sme sa spoločne inšpirovali v tom, ako sa s ním vysporiadať.
V rámci jazyka plánujeme pokračovať so staršími v opakovaní gramatických tém a čítaním literárnych ukážok a s mladšími nás čaká poznávanie písmena S. Takisto nás čaká ďalšie veľké rozprávanie o príchode života na Zem a následné práce a výzvy. Vo štvrtok máme na pláne návštevu múzea, kde nás čakajú s komentovanou výstavou fosílií a následným tvorivým workshopom.
Želáme Vám príjemný víkend a tešíme sa na ďalší spoločný týždeň!