Milí rodičia,
ťažiskovou oblasťou minulého týždňa bola opäť naša obľúbená kozmická výchova. V rámci nej sme rozviedli, ale aj ukončili viacero tém. Nedávno sme hovorili o litosferických doskách a bližšie skúmali zemskú kôru, vďaka čomu sme mohli tentoraz nadviazať na to, aké formy môžu pevnina a voda navzájom vytvárať. Pomohli nám pri tom originál Montessori formy pevniny a vody. Mladšie deti si o niektorých z nich vytvorili malú knižku, staršie deti si ich pomenovali aj v anglickom jazyku a nové slovíčka si poznačili, príp. ilustrovali do svojich zošitkov. V oblasti zoológie sme rozviedli tému klasifikácie živočíchov, prešli sme si charakteristikami základných skupín bezstavovcov a na konkrétnom príklade sme sa venovali znakom, životnému cyklu, ale aj rozdielom medzi dennými a nočnými motýľmi.
V matematike deti pokračujú v systematickom spracovaní násobilky. K tomu sa viacerým podarilo začleniť aj opakovanie z predchádzajúcich ročníkov z počtov do 100 či zo zložených slovných úloh. Mladším deťom sme uviedli počítanie v obore do 100 a k tomu príslušný materiál, na úvod stovkovú reťaz, keďže sme pozorovali, že viaceré z nich si rady vymenúvajú všetky čísla do 100. Prváci sa i naďalej venujú zapisovaniu všetkých možných príkladov v obore do 20, predškoláci si radi vyberajú zmyslový materiál, ktorý im poskytuje možnosť pracovať s geometrickými tvarmi, s rozkladom čísla 10 či základom násobenia a delenia.
Z angličtiny odznela prezentácia My Home, pričom sme si pripomenuli, že naším domovom je nielen dom, v ktorom bývame, ale aj ulica, mesto, krajina, kontinent, zemeguľa a dokonca naša galaxia vo vesmíre. V budúcom týždni nás čakajú následné práce s rozvinutím slovnej zásoby, ako aj gramatikou (časovanie slovies v prítomnom čase).
Okrem toho chceme s deťmi uviesť priebežnú prácu na vlastnom výkladovom slovníku a špeciálnu pozornosť začneme venovať posluchu. Máme pripravené materiály na posluch, ktoré by sme deťom rady ponúkli ako jedinú domácu úlohu, keďže by sme ho nevedeli dostatočne zaradiť do pracovného procesu v Slnečnici. Poprosili by sme vás, milí rodičia, v tomto smere o spoluprácu, a to so sprostredkovaním audiotextov vašim deťom. Sprístupníme vám ich cez odkaz na drive.google, s deťmi si texty uvedieme, stanovíme si text a časové rozpätie, ktoré budú mať na posluch vyhradený (cca. týždeň na jeden text, podľa potreby ho budeme upravovať), aby sme si ho mohli následne v klube spoločne vyhodnotiť a spracovať vo forme sprievodných aktivít.
Táto podporná forma vo výučbe anglického jazyka je bežnou praxou napríklad na Montessori škole v Prahe Na Beránku. L. Oríšková sa minulý víkend zúčastnila trojdňového kurzu, ktorý viedli práve učiteľky anglického jazyka z tejto školy a načerpala tak inšpiráciu pre našu snahu o zdokonaľovanie sa v oblasti anglického jazyka. V prípade technických či iných otázok, prosím kontaktujte L. Oríškovú.
V jazyku sme sa v týždni venovali najmä literárnym témam, predstavili sme ďalšieho z autorov literatúry pre deti T. Janovica, čítali z jeho poetických a prozaických textov, ale aj porovnávali autorskú a ľudovú rozprávku. Rovnako sme venovali pozornosť novembrovým pranostikám, ktorým dominoval sv. Martin. Pri tejto príležitosti sme prečítali legendu o sv. Martinovi, naučili sa o ňom krátku pieseň a ochutnali svätomartinské orechové rožky. Tiež sme obdivovali viacero výtvarných zobrazení tohto svätca, zaujal najmä obraz El Greca – Sv. Martin a žobrák. Neobišli sme ani pravopis, naše obľúbené a stále aktuálne vybrané slová a spodobovanie. Mladšie deti si vypočuli príbehy o novom písmene E, naučili sa viacero básničiek a venovali sa tradičným aktivitkám na podporu sluchového a zrakového rozlišovania písmen. V písaní prváci prešli k písmenu m, v čítaní sme sa posunuli k slabikám MA, MO, MU. Vytrvalo tiež pokračujeme v pohybových aktivitách zameraných na uvoľňovanie ruky a správne sedenie pri písaní.
Krátko sme sa tiež venovali pripomenutiu diela Ľudovíta Fullu a jeho maľbám, ktoré vznikli na jeseň, ale aj ilustráciám ľudových rozprávok či riekaniek.
Vo štvrtok sme si na chemickom pokuse ukázali, ako vzniká nasýtený roztok. Uvedomili sme si, ako teplo dokáže ovplyvniť rozpúšťanie pevnej látky v kvapaline a ukázali si, ako vytvoriť presýtený roztok modrej skalice. Ako nám presýtený roztok chladne, môžme pozorovať, že sa molekuly pevnej látky nespájajú len tak, ale ukladajú sa v určitom poriadku.
Deti pokračovali počas celého týždňa tiež pracovali na projektoch z vlastivedy. Navrhli si štruktúru projektu a začali spracovávať informácie. Tento raz mali úlohu o čosi viac náročnú, keďže bolo potrebné pracovať s aktuálnymi informáciami, ku ktorým je málo knižných zdrojov. Deťom sme poskytli individuálnu podporu pri tvorbe osnovy a určovaní kľúčových slov, ktoré potom použili pri vyhľadávaní a spracúvaní informácií a sme radi, že sa im podarilo si pripraviť jednoduché a informačné zaujímavé texty, ktoré v ďalšom týždni využijú pri dokončovaní a prezentácii svojich podtém k našemu meste. Plánujeme deťom navrhnúť k nakrúcanie spoločného videa o dôležitých miestach Trnavy v teréne. Na podporu tejto práce, hlavne na uvedomovanie si dôležitých zložiek fungovania mesta sme sa v závere týždňa prešli po Trnave a ponúkli tak možnosť navštíviť dôležité inštitúcie v Trnave (mestský úrad a radnicu) a požiadať o informácie pre svoje projekty. Deti sa odvážili osloviť informátorov v týchto budovách a vypýtať si informácie či kontakty na ľudí, ktorí pracujú napríklad na úseku ochrany životného prostredia alebo v Trnavskom informačnom centre. Počas prechádzky sme si okrem iného prezreli, ako je v Trnave zabezpečená doprava, bezpečnosť a starostlivosť o zdravie. Doplnili sme si aj informácie o historických pamiatkach a prezreli sme si ich. Deti si pripravili fotografický materiál pre svoje projekty a priniesli materiály, z ktorých môžu čerpať alebo ich ďalej inak využiť.
Pripomíname, že tento nasledujúci týždeň nás čakajú dve milé podujatia a tými sú návštevy vás, rodičov, ale i starých rodičov v Slnečnici, aby ste spolu s deťmi mohli zažiť ich doobedie u nás. Výzva je zverejnená aj na našej FB stránke, poprosíme vás o včasné nahlásenie vášho záujmu, keďže počet návštevníkov je vzhľadom ku kapacite priestoru a hygienickým opatreniam obmedzený.
Želáme Vám príjemný víkend a veríme, že sa už v budúcom týždni uvidíme v plnom počte, pozdravujeme Vás, L + Z + Z