Milí rodičia,
tento týždeň sa do Slnečnice začali pomaly vracať deti, ktoré boli predchádzajúce týždne choré. Bohužiaľ chorobnosť je stále vysoká, a tak sme sa stretávali len v menšom kruhu. Nosné prezentácie sme sa preto rozhodli presunúť na nasledujúci týždeň, pretože veríme, že obdobie chorôb sa pomaly končí a že minimálne do Vianoc ostaneme všetci zdraví. Program je nabitý, tak nech všetko stihneme, ako to máme na pláne. Ani tento týždeň sme však nelenili, nech sa páči sumár našich aktivít.
K nášmu dennému režimu už tradične patrí prvá hodinka vonku a následne rozhovor o tom, čo nás v priebehu dňa čaká, čo deťom ponúkame resp. nás oni informujú, čo majú na pláne a ako si predstavujú svoj deň. Je pre nás dôležité sledovať, ktoré deti sú už schopné dostáť svojim povinnostiam a naplánovať si aktivity tak, aby strávili dostatok času vonku, ale popritom nezanedbávali svoje povinnosti. Kladie sa tým väčší dôraz na ich slobodné rozhodovanie, ale zároveň tým rastie aj ich vlastná zodpovednosť. V ideálnom prípade si deti berú niektoré aktivity von, iné však treba absolvovať v škole. O deviatej mávame vonkajší kruh, na ktorom sa deti môžu vyjadriť, či chcú ostať vonku, alebo uprednostnia prácu v škole. Ak sa rozhodnú po deviatej ostať vonku, aj tam je už potrebné, aby začali so svojimi aktivitami. Obdobie experimentu s pobytom vonku máme totiž za sebou, teraz sa potrebujeme sústrediť na mnohé nové témy. Aj kvôli tomu sme sa dohodli, že si každé doobedie doprajeme trojhodinový pracovný blok, ktorý si teda deti sledujú podľa toho, kedy začnú pracovať. Sú to vlastne štyri doobedia po troch hodinách, ktoré by nám na zvládnutie našich povinností mohli stačiť, ak k nim budeme pristupovať zodpovedne a zmysluplne.
V oblasti kozmickej výchovy sme si zopakovali, čo už vieme o základných ľudských potrebách, pripomenuli sme si ešte raz potreby pravekého človeka, pričom sa nám otvorili nové obzory a témy na spracovanie. Mladšie dievčatá začali vytvárať svoj vlastný prehľad základný ľudských potrieb podľa nášho plagátu, téma sa dá však uchopiť aj tak, že si deti spracujú svoje vlastné aktuálne potreby v podobe knižky alebo lapbooku. Pritom si kladú otázky, čo je pre mňa dôležité, čo riešim každý deň, kto mi pomáha zabezpečiť si, to čo každý deň potrebujem na prežitie atď. Staršie deti sa budú môcť presnejšie pozrieť na potreby, ktoré riešilo ľudstvo v priebehu histórie. Začiatkom budúceho týždňa si ukážeme nové materiály k tomu určené a to z oblasti osvetlenia, obydlí alebo napríklad oblečenia. Deti si budú môcť vybrať, čomu sa budú chcieť venovať viac do hĺbky a veríme, že si tak zvolia nové zaujímavé projektové zadania, ktorým sa budú môcť venovať počas celého mesiaca. Vrátiť sa chceme ešte aj k histórii písma a abecedy a to v podobe krátkych príbehov ale aj prácou s hlinou, aby si deti mohli vyskúšať, aké to asi bolo, zapisovať písmená bez použitia papiera a ceruzky. V nasledujúcom týždni by sme sa pozreli na to, ak to bolo s číslami.
Taktiež sme pokračovali v botanických témach. Na úvod sme diskutovali o užitočnosti rastlín pre našu planétu. Využili sme, že sa príroda pomaly chystá k zimnému spánku v našej záhradke a vykopali sme si niekoľko jednoročných rastlín, ktoré by skôr či neskôr skončili v komposte. Deti preskúmali a porovnali jednotlivé časti rastlín, ktoré si aj zakreslili. Tí, ktorých táto téma osloví, majú možnosť pracovať na nej nasledujúce týždne a spracovať si ju formou projektu o častiach konkrétnej rastlinky. Barborka si vybrala ružu a už začala pracovať na projekte s popisom častí tejto rastliny a funkciami, ktoré tieto časti zabezpečujú. Staršie deti sa pustili do výroby vlastného slnečnicovského Atlasu stromov. Riško nám pripravil v počítači vzorovú stránku, ktorá obsahuje všetky informácie, ktoré by sme o každom strome chceli mať. Tú sme nakopírovali a dali deťom k dispozícii. Postupne tak budú do nášho albumu pribúdať stránky o stromoch, ktoré sú nielen súčasťou učiva, ale aj také, ktoré sú deťmi obľúbené, alebo ich upútali na našich výletoch. Momentálne sa pracuje na dube, borovici, gaštane a sekvoji.
Tieto jesenné dni sme tiež využili na zber úrody a prípravu záhonov na zimu. Z našej repy sa potešila Sniežka, zo zemiakov zase školáci. Tí si z nich v piatok pod taktovkou šéfkuchára Mareka Mráza navarili chutný obed. Spoločne si pripravili mrkvovo-zemiakovú krémovú polievku so zázvorom a kokosovým mliekom. Kto mal chuť posypal si ju chrumkavými krutónmi. Polievka chutila aj deťom, ktoré si zvyčajne polievky nakladajú máličko. Dokonca využili aj možnosť si doložiť. Hlavným jedlom boli pečené zemiaky plnené prosciuttom, mozzarellou, syrom, bryndzou, rajčinami a bazalkou. Každý si pripravil zemiaky podľa svojej vlastnej chute a fantázie. K dochrumkava opečeným zemiakom si deti nachystali šalát a jogurtový dresing.
V jazykových a matematických témach napredujú deti priebežne podľa svojho tempa a záujmov. Predškolákom sme predstavili sčitovanie veľkých čísel do 9 999, druháci ale aj niektorí prváci si našli aktivity, v ktorých sa môžu spoločne zahrať a pritom prehlbovať svoje znalosti v orientácii do 100 pomocou stovkovej tabuľky. Najstaršie deti využívajú svoje znalosti o matematických operáciách a riešia zadania, v ktorých treba rozmýšľať, ktorá matematická operácia má prednosť.
Veľmi nás teší veľký záujem o knihy Jána Uličianskeho, do čítania ktorých sa deti s nadšením pustili ako vonku tak aj dnu, ako samostatne tak aj vo dvojiciach alebo trojiciach. Mladších pri čítaní sprevádzame alebo sa deti striedajú a čítajú si navzájom. Vďaka tomu, že knižky sú ľahko čitateľné, niektoré s väčšími písmenami a väčšinou o mačkách či kocúroch, sú naozaj vhodné aj pre začínajúcich čitateľov a čitateľky. Už nám vznikli aj prvé záznamy do čitateľských denníkov, tak možno niektoré deti stihnú prečítať aj dve knihy od tohto autora. Z jazyka sa staršie deti pasujú s témou spodobovanie, delenie spoluhlások podľa znelosti a kartičkovými aktivitami k tomu určenými. Viaceré deti si k tejto téme spracovali poznámky v podobe pojmovej mapy a keďže je to téma obsiahla, budeme sa v nej určite musieť zlepšovať ešte najbližšie týždne.
Čo sme tento týždeň ešte mali na pláne ale nestihli sme kvôli nízkemu počtu detí a čiastočne aj tomu, že nie všetky deti nám odovzdali svoje októbrové previerky, bolo ich vyhodnotenie. Tieto prebehnú v rozhovore so sprievodkyňami a následnou dohodou, v ktorej oblasti sa ktoré dieťa potrebuje ešte v priebehu novembra zlepšiť.
V popoludňajších voľných chvíľkach sme si opäť urobili čas na pohybovo-rytmické činnosti a v rámci dramatického krúžku prišli na rad tento raz aj pantomimické či zrkadlové etudy, ktoré prerástli potom v improvizáciu na pokračovanie. Vzniká pri nej príbeh, ktorý sa nám verím podarí naladiť aj na vianočnú nôtu, hoci to nateraz tak nevyzerá 🙂 a deti si skôr užívajú možnosť sa slobodne oddať tvorbe v pohybe.
Radi by sme vás informovali, že po minulotýždňovej návšteve seniorov sa deti rozhodli, že nasledujúce stretnutie presunieme na 16. december, teda na piatok pred Vianocami. Rozhodli sa, že pripravia pre klientov zariadenia niekoľko prekvapení:
- divadielko (Pripravujú ho aj na vianočnú besiedku počas dramatického krúžku so Zuzkou.)
- občerstvenie (Prinesú obľúbené rodinné recepty na vianočné pečivo a napečú v škole.)
- darčeky (Tento rok sa nezapojíme do celoslovenskej zbierky “Koľko lásky” ale urobíme podobnú zbierku pre “našich” seniorov, ktorým deti krabičky odovzdajú osobne. O detailoch vás budeme informovať na FB Slnečnice.)
- knihy (Prinesú si na stretnutie obľúbené knižky, o ktorých seniorom porozprávajú.)
Vyzerá to na krásne strávený predvianočný čas v Zariadení pre seniorov, veríme, že všetko vyjde podľa plánu a všetky výrobky, krabičky a koláčiky sa podarí včas nachystať a dopraviť na miesto.
Na budúci piatok sa vyberieme na výstavu Cosmos Discovery do Bratislavy. Táto výstava vznikla v spolupráci s NASA a obsahuje exponáty súvisiace s letmi do vesmíru. Deti si budú môcť pozrieť časti vesmírnych lodí, vyskúšať výcvik kozmonautov, či zaujímavé 3D technológie súvisiace s kozmonautikou. Vzhľadom na to, že pocestujeme vlakom, chceli by sme vás požiadať, aby ste nám v piatok ráno priviezli deti priamo na železničnú stanicu.
Taktiež si dovoľujeme láskavo pripomenúť termín blížiaceho sa spoločného rodičovského stretnutia. Uskutoční sa 21.11. o 16,00 a ste naň všetci srdečné vítaní.
Ďakujeme za prečítanie až do konca, prajeme príjemný víkend a srdečne Vás všetkých pozdravujeme.
Vaše Lucia + Zitka + Zuzka