Milí rodičia,
prikladáme spätnú väzbu za mesiac november.
Mesiac sme uviedli s vďačnosťou, že tu môžeme každý byť, a to tichou spomienkou na našich predkov, ktorým mal každý možnosť zapáliť vodnú sviečku. Nevynechali sme ani spomienku na Máriu Montessori, ktorej v našej škole vďačíme najviac, že môžeme využívať tak dokonale prepracovaný koncept výchovy a vzdelávania najdôležitejších ľudí, ktorí majú v rukách budúcnosť ľudstva.
Okrem tichého uvítania sme si užili čas spoločne s rodinami na milom, už tradične plne deťmi organizovanom podujatí, Jesennom blšáku. Tento rok sa deti odvážili pozvať aj verejnosť a tak z vlastnej iniciatívy rozvešali plagáty s pozvánkami v obchodoch City Parku, kde sa im podarilo dostať povolenie. Tento krok si vyžadoval od detí veľkú odvahu, no o to väčšiu radosť sme všetci mali, keď sme videli zavesené pozvánky a zažili prvé návštevy okoloidúcich 🙂
Našu pozornosť sme upriamili tento mesiac na štúdium matematiky, jazyka a geografie. Zo slovenského jazyka sme sa venovali predovšetkým gramatickým javom uvedenými príbehmi o známych jazykovedcoch Slovenska, ich kodifikácii slovenského jazyka v podobe rôznych spoločných dohôd – od delenia hlások na krátke a dlhé samohlásky, tvrdé/mäkké/obojaké spoluhlásky, cez fonogramy, až sme sa postupne prepracovali k slovným druhom, kde sme otvorili podrobnejšie podstatné mená, uviedli prídavné mená a slovesá. Obľúbená bola hlavne hra “Meno, mesto, zviera, vec”, pri ktorej si deti oprášili svoju slovnú zásobu a všímali si napríklad aj rozdiely medzi vlastnými a všeobecnými podstatnými menami. Deti majú tiež možnosť precvičovať si slovné druhy a popri tom aj čítanie pomocou čítacej “pokynovej aktivity”, ktorú sme získali na podnet Veroniky Kánovej z MontePlus. Vybrala pár škôl, ktoré túto novú pomôcku s deťmi testujú a naša vzdelávacia skupinka patrí medzi ne.
Z matematiky mladšie deti pokračovali v skúmaní násobilky, násobenia veľkých čísel na rôznych zmyslových pomôckach podľa úrovne detí. Niektorých oslovili polynómy a tak skúmali štvorce a kocky – teda sa zmyslovo oboznamovali s umocňovaním na druhú a na tretiu a operáciami týchto mocnín. Starší žiaci sa venovali témam potrebným k lepšiemu porozumeniu problematiky, ktorej sa venujú na fyzike. V tomto polroku išlo predovšetkým o vlastnosti kvapalín a plynov. Deti sa popri tom venovali objemu a premene jednotiek objemu, zlomkom, ktoré sme následne mohli prepojiť s desatinným číslami a percentami, ďalej exponentom, priamej úmernosti a výrobe stĺpcového a koláčového grafu.
Aj na margo výzvy od rodičov Jančovičových sme podrobnejšej analýze podrobili učenie sa cudzích jazykov v našom prostredí. Ako sme informovali, deti sú rozdelené do skupín, ktoré v pravidelnom čase navštevujú lekcie s Lucy alebo Ayou. Napriek viacerým apelom na jazykovú školu ELA, s ktorou v tomto smere spolupracujeme, spätná väzba, ktorú po jednotlivých hodinách zo strany učiteľky dostávame, sa nestretáva s našou spokojnosťou, takže na dolaďovaní stále pracujeme. Okrem týchto lekcií sme pridali každý deň v dvoch skupinkách pre deti od predškolákov po 4. ročník lekcie s Evkou, ktorá aplikuje metódu Jolly Phonics. Začiatky práce s touto metódou sú určené na osvojenie si správnej výslovnosti a použitia slov písomne a to formou rozprávaní krátkych príbehov, opisu obrázkov, zdôrazňovanie výslovnosti jednotlivých foném v zmysluplnom poradí, ako aj pesničiek atď. Na domácu podporu upevňovania si výslovnosti a písomného prejavu odporúčame stiahnuť si free aplikáciu Jolly Phonics, kde si deti môžu zábavnou formou opakovať učivo. Mladší predškoláci a prváci prešli zatiaľ prvú skupinu hlások (s, a, t, i, p, n, c, k, ck), starší stihli prejsť prvé dve skupiny hlások (plus c, k, ck, e, h, r, m, d).
Taktiež pokračujeme v našom úsilí naučiť deti nie len správnu výslovnosť, slovnú zásobu a bežné frázy potrebné pre zvládnutie rôznych komunikačných situácií, ale ich chceme aj postupne pripravovať na prácu s jazykom na akademickejšej úrovni. Preto im ponúkame prezentácie v anglickom jazyku, predovšetkým v oblasti matematiky, geografie a teda v podobe praktických pokusov. Paralelne prebieha výučba nemeckého jazyka založená na efektívnej metóde praktického využitia v podobe rôznych “úloh” (anglicky “tasks”) a to na úrovni, ktorú starší školáci ale aj niektoré mladšie deti ako začiatočníci zvládajú.
V oblasti biológie sme posledné jesenné týždne venovali prioritne skúmaniu listov, ich častí, žilnatine, tvaru čepele, možností pripojenia k stonke ako aj triedenie na jednoduché a rôzne druhy zložených listov. Pokračujeme prácami o koreňoch rastlín. Keď lepšie prikuknete, malé rastlinky reďkovky na našom okne, ktoré rástli cez sitko do tmavého hrnca, vypustili krásne zdravé korienky. Skúmame však, ako sa zachovajú, keď ich vystavíme slnku.
Okrem toho sme sa venovali nenápadnej skupine nekvitnúcich rastlín, ktoré si pestujeme aj v našom akváriu. Šarlotka vo svojom botanickom projekte, ktorý nám aj odprezentovala, preskúmala časti ich tela a spôsob rozmnožovania. Spoločne sme sa zamysleli, kedy asi tieto rastliny vládli na našej planéte a prečo a aký význam zohrávajú na časovej osi vzniku života na Zemi, teda z evolučného hľadiska.
V histórii sa niektoré deti stále rady vracajú k práci s časovými osami človeka, ktoré sú zdrojom mnohých námetov na ďalšie skúmania. Históriu sa snažíme uchopovať aj cez vynálezy človeka, ktoré dokladujú jeho neutíchajúcu snahu využívať potenciál svojich darov a to ruku, myseľ a srdce, vďaka čomu stále zdokonaľujeme náš svet a zabezpečujeme naše základné potreby. Štúdium histórie sa snažíme prepájať aj s inými oblasťami. Podarilo sa nám to napríklad pri skúmaní podstatných mien, lebo sme si uvedomili, že sa na predmety okolo nás môžeme pozerať nie len ako na podstatné mená s ich gramatickými osobitosťami, ale práve aj ako na vynálezy človeka. Podobné prepojenie starším deťom ponúka aj skúmanie kontinentu Ázie. Pozeráme na tento najrozľahlejší kontinent z pohľadu geografického, sledujeme jeho reliéf, pobrežie, teplotné, podnebné či vegetačné pásma. Toto všetko vnímame ako dôsledok pôsobenia Slnka na našu Zem, následne vzduchu, takisto ďažďov či vetrov. Z historického hľadiska nás bude zaujímať staroveká Čína a jej vynálezy, ale aj príbehy riek, pohorí, rastlín, zvierat a v neposlednom rade ľudí na tomto kontinente.
S mladšími skúmame geografiu viac všeobecne a po menších krokoch. Pozornosť sme zamerali na sily pôsobiace na Zemi, usporiadanie častíc na Zemi a s tým spojené pojmy ako barysféra, litosféra, hydrosféra a atmosféra, popisovali sme svetové strany, skúmali vzťah Slnka a Zeme, dôsledky pohybov Zeme, ako je deň a noc a ročné obdobia. Tým pádom prechádzame aj na tému skúmania času a vynálezov spojených s meraním času. Tiež sa deti s obľubou zaoberajú skúmaniu vzduchu, čo sa nám čiastočne podarilo aj na prvej tohtoročnej prespávačke, kde sme pri otvorených dverách sledovali pohyb teplého vzduchu smerom hore a von a vypĺňaním priestoru studeným vzduchom v smere dolu a dnu. Prespávačka bola tentokrát so sprievodkyňami, no deti sa už tešia na tradičnú prespávačku s tatinkami, ktorú by sme radi zrealizovali na jar.
V novembri sa školáčkam Ninke a Hanke podarilo zorganizovať 3 termíny Prezentácií pre rodičov, ktoré boli v poobedných hodinách. Aj keď účasť zo strán prezentujúcich aj pozorujúcich bola nižšia, prezentácie boli vzájomne obohacujúcou skúsenosťou. Hanka s Ninkou si pripravili prezentáciu o lienke sedembodkovej, ktorú máme možnosť aj naživo pozorovať zakuklenú v miniteráriu, tiež si dievčatá pripravili spoločnú prezentáciu o včele medonosnej, ako výstup z going-outu predošlého mesiaca v Medolandii. Ninka nám porozprávala aj iných živočíchoch, ktoré si spracovala z obľúbenej hry “Kto som?”, ale tiež prezentovala o Ľudovítovi Štúrovi. Alžbetka mala prezentáciu o nahosemennej papradi, a Tamarka o baletnom vystúpení Carmina Burana, ktorého sa zúčastnila a priblížila nám dej, ako aj jej lásku k tomuto vznešenému tancu.
Tento mesiac bol chudobný na expedície, no napriek tomu sa deťom podarilo zorganizovať akcie, vďaka ktorým sa podarilo nazrieť aj “von do sveta”. V škole sme mali návštevu Marcela Hrebíčka, ktorého pozvala jeho sestra Kristínka, aby nám priblížil jeho štúdium chémie a porozprával bližšie o fotosyntéze. Olivke Jančovičovej sa podarilo na záver mesiaca zrealizovať návštevu tenisového centra Empire, kde nám jej dedko ukázal pletenie a opravy tenisových rakiet, a deti mali v sprievode Janky Jančovičovej možnosť nakuknúť na prípravy a zápasy svetových tenisových špičiek, keďže v tom čase práve prebiehali zápasy. Najbližšie je naplánovaná na utorok 3.12. návšteva herečky z Trnavského divadla Dany Droppovej, ktorú pozvala Olivka Jančovičová, keďže spolu hrávajú v predstavení Maryša.
Deti naďalej s obľubou pokračujú v príprave olovrantov. Tento mesiac si mohli pochutnať na pudingu, palacinkách, ale aj na vydarených medovníčkoch.
K ukončeniu mesiaca v Slnečnici patrí už tradične triedna rada, ktorá sa uskutočnila 29.11. v poobedných hodinách. Na úvod nám Tamarka na metalofóne zahrala pieseň “Spievanky, spievanky”, po čom sa slova ujali manažéri jednotlivých upratovacích skupín z radu starších detí, ale aj Jurko, ktorý nám podal stručnú správu o návštevách domácich maznáčov v našej škole. Takisto Barborka a Olivka Jančovičová nás informovali o priebehu spolupráce ich tímu so škôlkou. Správy z triednych rád, ktoré zatiaľ pripravujú sprievodkyne, Vám budú taktiež sprístupnené. Budete si môcť prečítať, aké otázky, ťažkosti a každodenné interakcie mali deti potrebu spoločne prediskutovať. Celý mesiac majú vždy možnosť svoje podnety na diskusiu zapisovať a vhadzovať do krabičky na to určenej.
November sa takisto zapísal do análov Slnečnice vďaka prvej návšteve našej spriatelenej školiteľky zo školiaceho centra MontePlus, Veroniky Kánovej. Veronika najprv navštívila našu skupinku na hospitácii, aby mohla pozorovať nastavenia, prácu a deti v našom prostredí. Okrem dobrých tipov na ďalšie vylepšenia nás veľmi potešilo jej presvedčenie o budúcnosti v pokračovaní Slnečnice. V tomto smere máme od Veroniky plnú dôveru a podporu. Ďalej sme sa mohli potešiť jej prednáške objasňujúcej obsah vzdelávania v montessori školách ako je tá naša so špecifikom šesťročia v priebehu prvých dvoch mesiacov každého školského roka. Veronika nám v tomto školskom roku prisľúbila ešte dva semináre, na ktoré Vás budeme v dostatočnom časovom predstihu pozývať.
Termíny, ktoré nás čakajú v priebehu decembra 2024 sú:
-
Rodičovský večer pre školu 4.12 od 15:00-16:00 hod.
-
Rodičovské stretnutie v ten istý deň 4.12 od 16:00-17:00 hod. (deti sa môžu hrať v priestoroch Slnečnice, bez zabezpečeného dozoru dospelého)
-
Individuálne rodičovské stretnutia – v prípade potreby si prosím vyberte z ponúkaných termínov a informujte nás, prípadne si niektorých rodičov v prípade potreby pozveme osobitne. Termíny sú ponúknuté na našej FB-stránke.
-
Vianočné dielničky 17.12. od 15:00-17:00 hod.
-
Vianočné vystúpenie pre rodičov 19.12. od 15:00-17:00 hod.