Milí rodičia,
touto spätnou väzbou sa s Vami rozlúčime v tomto kalendárnom roku. Ani sme sa nenazdali, december ubehol veľmi rýchlo a Vianoce nám už klopú na dvere. Snažili sme sa zo všetkých síl prejsť všetky nosné témy prvého polroka, aby sme po prázdninách stihli dobehnúť niektoré detaily a pripraviť sa na polročné testovanie, ktoré prebehne v týždni od 14. do 17. januára 2025. V pondelok 20. 1. 2025 budeme všetky potrebné podklady posielať do Rodinnej školy v Banskej Bystrici. Pre Vás sme pripravili prehľad prebratých tém rozdelených podľa ročníkov spolu s odporučaniami, čo si môžete s deťmi počas prázdnin opakovať:
https://docs.google.com/document/d/1dqGRidSLH0ELO5wGmcy4dxNZfxiBuspquMi1lGffHuE/edit?usp=drive_link
V testoch zohľadníme okruhy, ktoré sme s deťmi reálne v prvom polroku prešli. Deti sú o testovaní informované, ale určite uvítajú aj rozhovor a podporu z Vašej strany.
Z jazykových tém v mesiaci december dominovali hlásky a ich triedenie na krátke a dlhé samohlásky a spoluhlásky, ktoré sme ďalej fonetickým skúmaním triedili na tvrdé, mäkké a obojaké. Touto cestou sme príbehmi predstavili aj niektoré vybrané slová, čo viacero detí oslovilo a pokračovali vo vytváraní ďalších podobných príbehov, ktoré fungujú ako mnemotechnické pomôcky a ich prezentovaní spolužiakom.
V oblasti slovných druhov sme svoju pozornosť venovali predovšetkým podstatným menám a ich gramatickým kategóriám. Deti si prešli úvahami o podstatných menách ako ohybnom slovnom druhu, čo sme mohli vidieť pri ich použití v rôznom rode, čísle a páde. Oboznámili sme sa aj s latinskými názvami jednotlivých pádov a robili prvé skúmania toho, aké predložky sa viažu s ktorým pádom.
Z oblasti morfológie sme sa venovali tvorbe slov v slovenskom jazyku pomocou sufixov (prípon) a prefixov (predpôn). Všimli sme si, že slová majú, podobne ako rastliny, svoj koreň, teda slovotvorný základ a pridaním prefixu či sufixu sa môže zmeniť ich význam prípadne vzniknú slová, ktoré vnímame ako citovo zafarbené.
Staršie deti sa okrem opakovaniu gramatických kategórií podstatných, prídavných mien a zámen utvrdzovali aj v nových skúsenostiach s prisudzovacím skladom, zamlčaným podmetom, či rôznym druhom prísudku. Po prázdninách by sme ešte radi zopakovali slovesá. Nové boli aj informácie o statickom a dynamickom opise. Uvažovali sme nad tým, kde sa s tými druhmi opisu bežne stretávame a kde v našich prácach ich budeme chcieť využiť aj po prázdninách.
U mladších detí stále prevláda v matematike téma násobkov a násobilky, ktorú rady skúmajú predovšetkým s násobkovými reťazami. Takto sa deti prirodzene dostávajú k téme štvorcov a kociek, niektoré otvorili tému polynomických štvorcov, iné skúmajú obsah štvorcov či objem kocky. Tiež je stále zaujímavá téma komutatívneho a distributívneho zákona, kde si deti podvedome upevňujú matematické operácie sčítania, ako aj malú násobilku, prechod cez 10 a podobne. Staršie deti usilovne pracovali na zdokonaľovaní sa v počítaní rôznych príkladov s použitím predovšetkým násobenia a delenia, slovným úlohám a poradiu matematických operácií. Novou témou boli desatinné čísla, ktoré využívali aj vo fyzike prípadne pri svojich meraniach a nákupoch. Uviedli sme si aj priamu úmernosť, skúmali sme rozdiel medzi rozširovaním a násobením zlomkov. Matematické práce boli chápané aj ako podpora pre témy z fyziky. Informácie o preberaných témach z fyzika nám pani docentka Ožvoldová doplní už čoskoro.
Príbehom o počiatkoch geometrie sme otvorili tému merania a rysovania, v čom plánujeme pokračovať intenzívnejšie aj po prázdninách. So staršími deťmi sme opäť otvorili aj tému uhlov, ich rozdelenie podľa veľkosti, zápis a označenie, ale aj rysovanie a meranie, či stupne a minúty, ktorými zadávame ich veľkosť.
Nosnou témou v oblasti geografie bolo naprieč celým šesťročím pôsobenie vzduchu na planétu a život na nej. Prostredníctvom rôznych pokusov mohli mladšie deti sledovať, ako teplý vzduch dokáže nabrať viac vody, ako ho potom musí pustiť, keď sa ochladí, ako a kde môžu vznikať rôzne druhy dažďov, ako vzduch potrebuje priestor a všetok ho vyplní a ako pri tom všetkom vznikajú vetry. Podrobnejšie sme sa pozreli na rôzne vzduchové bunky na našej planéte v globálnom merítku, dozvedeli sme sa o Hadleyho, Ferrelovej a polárnej bunke a taktiež sme skúmali prízemné vetry odkláňajúce sa zo svojej “rovnej” dráhy pôsobením tzv. Coriolisovej sily. So staršími deťmi sme si uviedli pojmy rôznych vetrov, ako pasáty či západné vetry. Hovorili sme o tom, prečo okolo 30 teho stupňa geografickej šírky na oboch pologuliach vznikajú oblasti, ktoré nazývame konské šírky a tiež, prečo a ako z globálneho hľadiska vznikajú tlaková níž a tlaková výš.
Keďže sa staršie deti zamýšľali nad tým, ako tieto poznatky vieme zúžitkovať pri skúmaní ázijského kontinentu, ktorý dominoval nášmu štúdiu, začali vznikať nielen študijné materiály o tomto kontinente ale aj modely zo slaného cesta. Toto inšpirovalo aj iné deti na to, aby si vyskúšali spraviť geografický 3D model napríklad Európy či malého ostrova Mallorcy. Takáto práca a inšpirácia medzi deťmi nás veľmi teší.
Na opakovanie prebratých tém odporúčame deťom portál s online cvičeniami z jednotlivých predmetov, ktorý poznajú a podobne ako SmartBooks ponúka rôzne úlohy k témam vyšších ročníkov pod názvom “Škola s nadhľadom”. Po zadaní adekvátneho ročníka a zvolení témy si deti môžu vďaka kvízom alebo iným formám cvičení zopakovať, čo práve potrebujú: https://www.skolasnadhladom.sk/profil/prehlad
Ako sme Vás priebežne informovali, v priebehu tohto mesiaca došlo k zmene lektora anglického jazyka pre deti od druhého ročníka vyššie. Navštívili nás 2 lektorky z jazykovej školy ELA, Katka a Hanka, a v januári ešte očakávame ukážkovú hodinu od native speaker Iana. Máme z čoho vyberať, tak veríme, že sa situácia čoskoro stabilizuje a bude viesť k všestrannej spokojnosti. Prebraté témy si môžete priebežne sledovať na profile, ktorý by ste všetci mali mať v maili z jazykovej školy ELA. Taktiež stále pokračujeme aj s vyučovaním metódou Jolly Phonics pre deti do 4-tého ročníka. Výslovnosť hlások si môžu deti doma opakovať podľa JP aplikácie. Predškoláci a prváci sa dostali po group 3 plus ai, j, druhá skupina po group 4 plus z, w.
Z nemčiny sme stihli prebrať základné komunikačné témy a naučiť sa, ako sa môžeme po nemecky predstaviť, ako povedať, odkiaľ pochádzame, kde je naše bydlisko, koľko máme rokov. Deti veľmi rady sledujú krátke videá zo stránky Deutsche Welle, na ktorej sú pripravené aj online cvičenia, ktoré si deti môžu robiť v domácom prostredí v rámci opakovania. Neodporúčame však pozerať nové videá. Stratí sa nám nie len čaro spoločného odhaľovania Nicovej cesty po Nemecku ale aj fokus na rôzne jazykové javy, ktoré s deťmi spoločne na základe pozretých videí študujeme. Nech sa páči, odkaz na “Nico´s Weg”: https://learngerman.dw.com/en/nicos-weg/c-36519789
Doteraz sme prešli nasledovné lekcie: Hallo, Kein, problem, Tschüss, Von A bis Z, Ich heiße Emma, Das ist Nico, Woher kommst du?
Z nášho bežného života zdieľame niektoré udalosti a zaujímavosti:
Vďaka pozvaniu Olivky Jančovičovej k nám na návštevu prišla herečka slovenského mena Dana Droppová, s ktorou sa Oli osobne pozná a vystupuje s ňou v divadelnej hre Maryša (ak ste ešte nevideli, určite zbehnite do Divadla Jána Palárika, obe ženské herečky sú v ňom skvelé). Okrem toho nás v decembri navštívili aj ochotní hasiči z trnavského hasičského zboru. Páni hasiči porozprávali deťom o svojej práci, odpovedali na ich otázky, dovolili im vyskúšať si helmy či nastúpiť do ich auta a dokonca prijali pozvanie aj na naše poschodie, v ktorom ich deti radostne previedli. Dokonca aj niektoré sprievodkyne prejavili záujem o hasičské povolanie a nechali sa hasičmi previesť v ich aute. 😉
Veľmi sme sa potešili Vašej milej účasti na našom prvom rodičovskom popoludní, ktorý viedla Evka a predstavila Vám výňatok z geografického didaktického bloku, ktorým sme v posledných mesiacoch v Slnečnici žili, pôsobeniu vzduchu na našej planéte. Veríme, že sme týmto otvorili tradíciu naších spoločných popoludní, v ktorých Vám budeme prezentovať nosné témy daného obdobia prípadne charakteristické momenty vzdelávania v zmysle montessori pedagogiky.
Okrem toho sme sa s Vami, naši milí rodičia, v poslednom mesiaci stihli stretnúť až trikrát. Na stručnom spoločnom rodičovskom stretnutí sme sa informovali o aktuálnych témach, ktoré priebežne riešime. Patrilo som predovšetkým posilnenie výučby anglického jazyka, hľadanie nového lektora/lektroky na tento cudzí jazyk a tiež naše krôčiky k realizácii výučby tretieho trojročia pod strechou Slnečnice. Tradične sme sa videli aj na spoločných vianočných dielničkách. Rady sme videli, že ste si spolu s deťmi našli čas na spoločné aktivity a snáď ste si vyrobili aj nejakú milú vianočný ozdobu, ktorá teraz skrášľuje Vaše domovy. No a do tretice sme sa videli na vianočnom vystúpení Vašich detí. Pre tých z Vás, ktorí ste sa nemohli zúčastniť, ale aj pre všetkých Vás, ktorí ste prítomní boli, je pripravený záznam – za čo patrí srdečná vďaka Tomášovi Vadovičovi a Martinovi Žilinskému.
https://www.youtube.com/watch?v=MDqULz8Kr7A
Prosíme, aby ste ho v rámci zachovania rešpektovania súkromia nešírili mimo kruhu rodiny. Veríme, že Vám toto video zostane v archíve videí zo Slnečnice, ktorými sa aj v budúcnosti radi potešíte a opäť precítite hrdosť na vlastné ratolesti podobne, ako to pociťujeme my – mamy a sprievodkyne.
K tradičným podujatiam v Slnečnici patrila aj návšteva Mikuláša s anjelom, v podaní nášho milého spolupracovníka pána Miloša a Paťky zo škôlky. Deti od nich dostali balíčky plné sladkých maškŕt, za čo patrí všetkým zúčastneným rodičom veľká vďaka. Opäť sa tu ukázala sila komunitného ducha a balíčky sa s Vašou pomocou podarilo Naďke krásne naplniť. Okrem toho sme podľa návrhu Viki Žilinskej tento rok vyskúšali aj tajného Ježiška. Deti, ktoré mali záujem sa zapojiť, si spomedzi seba vylosovali jedno dieťa, pre ktoré mohli tajne pripraviť milú drobnosť ako vianočné prekvapenie. Deti sa v piatok, v posledný deň školy dohodli, ako si darčeky prevezmú a potom už nič nestálo v ceste vyžitiu sa pri spoločných a spoločenských hrách, ktorými sme sa v škole rozlúčili a zaželali si spoločne krásne Vianoce. Aj Vám, milí naši rodičia, prajeme príjemné a pokojné prežitie Vianočných sviatkov a tešíme sa na Vás opäť v Novom roku.
Eva a Lucia