Milí rodičia,
uplynulý týždeň sme opäť strávili v menšej skupinke, veríme, že ten nasledujúci, prvý adventný, už budeme môcť stráviť v čo najväčšom počte príjemnými predvianočnými aktivitami.
Tematicky sme začali pútavou prezentáciou o červenej rieke, ktorá prúdi v našom tele, má svoje fascinujúce zákonitosti a dôležité zložky a poslúžila nám ako úvod do oblasti biológie ľudského tela. Deťom sa páčil hádankový spôsob predstavenia krvného riečiska, ktoré mohli dotvárať svojimi vedomosťami o ľudskom tele.
Pri riekach sme zostali aj v ďalších dňoch a vrátili sme sa do času vzniku prvých starovekých civilizácií v povodí dôležitých riek Eufrat, Tigris, Níl, Indus, Ganga a ďalších. Pripomenuli sme si, ako ľudia na pomedzí praveku a staroveku objavili mnohé výhody poľnohospodárstva a ako začali novým spôsobom uspokojovať svoje ľudské potreby, a priniesť tak ľudstvu mnohé objavy a posuny v myslení, cítení a tvorení. Pozornosť sme tiež venovali prvým mestám, ktoré vznikali pozdĺž úrodných brehov Mezopotámie, pripomenuli si objavy a diela Sumerov a začali čítať príbeh, ktorý je dnes považovaný za najstaršie literárne dielo – Epos o Gilgamešovi. Jeho väčšia časť sa zachovala vďaka vynálezu klinového písma, ktoré sme si opäť pripomenuli a deti prejavili záujem o ich znakov na hlinené tabuľky, k čomu dáme príležitosť v nasledujúcom týždni. Polobožský hrdina Gilgameš vzbudil patričný záujem, takže sa k jeho činom budeme priebežne vracať v krátkych čítaniach. Spolu s literárnym dielom sme obdivovali obrázky starovekého umenia a vypočuli si niekoľko skladieb starovekej hudby. Deti zaujalo to, ako dnešní ľudia vyhotovujú repliky starovekých nástrojov a pokúšajú sa zrekonštruovať, ako mohla znieť hudba dávnych vekov.
V hudobnom naladení sme zostali pripomenutím jedného zo slávnych trnavských rodákov – M. Sch. Trnavského. Naše mesto si uctilo tohto rodáka viacerými pamätnými tabuľami, pomníkom a pamätnou izbou v Dome hudby a v blízkosti miest, kde žil a tvoril. Plánovanú návštevu Domu hudby sme však vzhľadom na situáciu museli zrušiť, veríme, že sa k nej dostaneme pri najbližšej príležitosti alebo prechádzke po meste. Vypočuli sme si tiež niekoľko jeho skladieb, spomenuli ľudové piesne, ktoré upravoval a zhudobňoval. Západné Slovensko sme si tiež hudobne pripomenuli ľudovou piesňou “Tenká som ja tenučká”. Deťom sa veľmi zapáčilo spievať v nárečí, preto sme začali spievať aj východniarsku “A ja taká dzívečka” a chystáme sa takto hudobno-vlastivedne navštevovať všetky kraje Slovenska, najmä v nadchádzajúcom adventnom období prostredníctvom vybraných kolied v rozličných nárečiach.
Podarilo sa nám tiež pokročiť v príprave vianočného predstavenia, vďaka opätovnej veľkej pomoci Beátky Križanovej, za ktorú ďakujeme!
V jazyku sme sa s mladšími deťmi venovali novému písmenu P, jeho tvarom a čítaniu, ako aj čítaniu slabík so samohláskami e a i. Prváci pokročili v písaní písmena e a v mnohých pohybových činnostiach, ktorými písmenká napodobňujeme. Vzhľadom na viacero chýbajúcich detí sme princeznovanie posunuli na ďalší pondelok, takže ak budú deti chcieť, môžu si na pondelok priniesť opäť kostýmy princezien alebo princov. Zároveň uvedieme nové písmeno N a počas týždňa sa zahráme na námorníkov. Tiež sme si zopakovali obľúbené anglické pesničky. K spievaniu sa spontánne pridali aj starší kamaráti a prejavili záujem o ďalšie nové k novej slovnej zásobe – moja rodina a čísla.
So staršími sme sa venovali vybraným slovám po P, ale aj novembrovým pranostikám a vždyosožnému opakovaniu písania y, i po spoluhláskach.
Z matematiky sa staršie deti stále zdokonaľujú v násobilke. V budúcom týždni si môžu vyrobiť vlastný ťahák a využiť ju v rôznych hrách, ktoré máme v poličkách. Dôležité je pre nás momentálne pochopenie násobenia a delenia ako inverzných matematických operácií. Okrem toho sme si zopakovali vytváranie veľkých čísel, k čomu sa radi pridali aj mladšie deti. Všimli si, že každé číslo má svoje postavenie a predstavuje určitú kategóriu, k ich odlišovaniu nám pomáha farebné kódovanie, ktoré sa opakuje vo viacerých Montessori materiáloch. Taktiež sme si pripomenuli dôležitosť nuly, pri našich počtoch a aj to, komu za ňu môžeme byť vďační. Niektoré mladšie deti prejavili záujem aj o slovné úlohy, ktoré plánujeme predstaviť aj ostatným hravou formou a jednoduchými zápismi. So staršími si spravíme krátke opakovanie toho, čo sme sa už z matematiky naučili pre potreby vlastnej reflexie.
Z angličtiny pokračujeme v téme My Home. Na začiatku týždňa sme si predstavili rôzne miesta a budovy, ktoré môžeme nájsť v mestách, ako aj ich význam. Neskôr sme sa pozreli bližšie na miestnosti v dome, ich pomenovanie a využitie. Spolu s mladšími deťmi sme si zopakovali farby, a to v kombinácii s rôznymi geometrickými tvarmi, ktoré môžu mať predmety okolo nás. Taktiež sme uviedli možnosti odpovedí na otázku “Is it…?” v podobe “Yes, it is/No, it isn´t”. Veríme, že starším deťom sa podarilo započúvať sa doma do posluchového textu o stromoch. V nasledujúcom týždni sa budeme rozprávať o tom, ako sa im to páčilo príp. sa dohodneme na novom texte.
S hŕstkou detí, ktoré tento týždeň boli v škole, sme si spravili aj stručné sebahodnotenie prvého štvrťroka, v ktorom nám deti mohli povedať, ako sa v Slnečnici cítia, čo dôležité sa dozvedeli, čo považujú za svoju silnú stránku, prípadne v čom pociťujú priestor na zlepšenie. Tento čas sme venovali aj revízii materiálov, ktoré sa deťom hromadia v zakladačoch. Všimli si, že z niektorých oblastí majú viacero nespracovaných materiálov, ale tiež si uvedomili, koľkým rôznym témam, oblastiam a úlohám sa od začiatku školského roka stihli venovať.
Tešíme sa na započatie predvianočného času, veríme, že v ich spoločnosti. Ďakujeme srdečne za všetky príspevky do mikulášskych balíčkov pre seniorov. Niektoré z detí ešte v nasledujúcom týždni chceli prispieť, bolo by preto fajn, keby ste ich v tomto smere doma oslovili a spýtali sa ich na to. Nie vždy si doma spomenú, že mali takýto plán.
Želáme Vám príjemný jesenný víkend a tešíme sa najbližšie, L + Z + Z