Milí rodičia,
aj tento týždeň by sme Vám rady predstavili niekoľko noviniek zo školáckej skupiny v Slnečnici. Veľkou zmenou, ktorú samotné deti iniciovali kvôli znižujúcim sa nočným teplotám, bolo preloženie Sniežky do našej knižnice, kde prezimuje a kde sa o ňu školáci budú môcť starať. Pod chvíľou sa k nej chodia potešiť, pritúliť si ju, v knižnici ju občas aj vypustia, aby si pobehala. Adelka a Šarlotka jej vyrobili z diek skrýšu, kam sa môže schúliť a ukryť, ak potrebuje prítmie a súkromie. Sniežka tak naplnila potrebu detí, starať sa po odchode Artura o nejaké zvieratko, takže sme si starostlivosť o ňu pridali medzi každodenné aktivity.
Veľkou udalosťou bola tento týždeň aj hrachová kaša na obed. Deti Vám určite rady porozprávajú;)
Pre nás sprievodkyne bolo v tomto týždni dôležité predovšetkým to, že sa uskutočnilo novembrové rodičovské stretnutie. Aj keď bola účasť relatívne nízka, prešli sme viacero bodov, ktoré sú pre nás momentálne aktuálne. Hovorili sme o ťažiskových témach druhého polroka. Z Veľkých príbehov nám ešte ostáva posledný, piaty, o vzniku čísel. Po predchádzajúcich príbehoch sa nám pootvárali témy, ktorým sa deti mohli priebežne venovať v pripravenom prostredí alebo v rámci svojich vlastných projektov a pracovných zadaní. Momentálne ukončujeme tému základných ľudských potrieb, do ktorých sme začlenili výtvarné práce, projekty naprieč dejinami ale aj rozhovory o našich každodenných potrebách, ale aj o širších spoločenských udalostiach v súvislosti so 17. novembrom. S jeseňou sú spojené aj botanické témy, ako časti rastlín u mladších alebo rôzne druhy stromov u starších. Túto oblasť sme podporili klasifikačným materiálom, ktorý začína delením rastlín do veľkých skupín, pokusmi na pozorovanie podmienok rastu rastlín, či vytvorením atlasu stromov a ich následné porovnanie. Do konca kalendárneho roka nám ostáva ešte venovať sa úvodným vlastivedným témam, ako kalendár, čas a jeho meranie, ale aj náhľady do dôležitých udalostí z histórie Slovenska.
U mladších detí sledujeme silnejšie senzitívne obdobie na písanie. Preto sme niektorých rodičov poprosili o zakúpenie zošitkov na písanie ako doplnkového materiálu pre deti, ktoré o to momentálne javia záujem. Deťom sme dali na výber z niekoľkých predlôh, aby sa samé rozhodli, ktorý formát im najviac vyhovuje. Keďže väčšina detí už prešla písmená takmer celej abecedy, budú si môcť priebežne vyberať, ktoré písmenko si chcú nacvičiť aj do svojho zošitka. Ostatné aktivity sú im samozrejme aj naďalej k dispozícii v našom pripravenom prostredí, ktoré sa snažíme obmieňať podľa záujmu a progresu detí.
Ďalším bodom rodičovského rozhovoru bol náš návrh na zmenu doterajšej kmeňovej školy. K tomuto kroku sme sa odhodlávali už dlhšie, náš názor na nedostatky našej spolupráce s ňou sú jednotné, naďalej však zvažujeme, ktorá iná škola by bola pre naše deti vhodná. Zisťujeme preto, ktoré školy prichádzajú do úvahy, za akých podmienok prijímajú domškolákov, ako u nich prebieha preskúšanie, aké sú ich finančné podmienky apod. O našom užšom výbere Vás budeme čoskoro informovať a túto tému opäť otvoríme aj v rozhovore s Vami, aby ste aj Vy mali možnosť sa k nej vyjadriť.
Ešte pred týmto rodičovským stretnutím prebehli s niektorými z Vás osobné rozhovory a to predovšetkým ohľadom detí, u ktorých evidujeme určité ťažkosti. Ostávame s Vami i naďalej v kontakte a budeme zvedavé na ďalšie informácie od Vás, aby sme aj my vedeli deti podporiť, tak ako je v našich silách a možnostiach. Pozorovania konzultujeme i naďalej so psychologičkou Máriou Čičkovou prípadne nám svoje postrehy, odporúčania a návrhy poskytuje aj Zuzka Fráterová.
Toľko k rodičovskému stretnutiu. Ak by ste mali otázky alebo poznámky, neváhajte nás, prosím, kontaktovať.
V týždenných prácach detí prevládali práce na projektových zadaniach, ktoré by sme rady zavŕšili spoločnou prezentáciou v prvej polovici decembra. Staršie deti dokončovali úlohy k spodobovaniu a prezentovali sme im novú tému, priamu reč, ku ktorej majú pripravené aktivity. S mladšími deťmi sme si pozreli, ako môžeme rozdeliť písmená abecedy na samohlásky a spoluhlásky. Taktiež priebežne pracujú s dvojhláskami, fonogrammi a všímajú si, v ktorých slovách treba písať rozlišovacie znamienka.
Našli sme si čas aj na hudbu. Oprášili sme náš metalofón, zahrali sme si stupnicu C dur, naučili sme sa v nej spievať jednoduchú pesničku, pozreli sme sa na názvy jednotlivých tónov a skúšali sme si ich zapísať do notovej osnovy. Hudobne zdatnejšie deti sa už venovali aj zápisu nôt s takzvaným krížikom.
V matematike sme si spoločne zopakovali poradie matematických operácií a deti dostali taktiež príležitosť vytvoriť si vlastný graf na základe otázok k téme, ku ktorej si medzi spolužiakmi spravili svoj vlasntý prieskum.
Priebežne prebiehajú prípravné práce na dramatizácii Malého princa. V uplynulom týždni sme spoločne s deťmi dokončovali scenár a pustili sa do výroby kulís a masiek. Pokiaľ ide o oblečenie, najlepšie bledej farby. Deti si tiež zvolili postavu v záverečnej vianočnej scéne, ku ktorej si chcú vyrobiť jednoduchý kostým, preto Vás zrejme aj oslovia s prosbou o pomoc. Postačí symbolické stvárnenie, prípadne jednoduchá maska na tvár alebo doplnok.
V piatok prijal naše pozvanie do Slnečnice Peter Jakubík z Respond Academy, ktorý sa okrem iného venuje aj kurzom prežitia v prírode. Nadviazal s deťmi na naše rozprávanie o základných ľudských potrebách, o tom, čo je dôležité si v prírode zabezpečiť, ako si to zrejme zabezpečil človek žijúci v praveku a aké možnosti máme dnes. Tiež nám priniesol ukázať užitočné nástroje a veci, ktoré sa človeku zídu, ak chce v prírode stráviť viac dní. Dozvedeli sme sa o pravidle 3, ktoré znamená, že bez vzduchu človek vydrží 3 minúty, bez tepla 3 hodiny, bez vody 3 dni a bez potravy 3 týždne. Šimonko využil možnosť vyskúšať si fóliu na udržanie tepla. A až 6 detí sa dokázalo zmestiť do emergency bagu, ktorý sa používa namiesto spacáku. Peter nám porozprával aj o tom, ako sa postupne v živote dostal k tejto práci, ktorá ho vnútorne napĺňa. O tom ako v rámci svojej práce školí napríklad novinárov odchádzajúcich do vojnového konfliktu, aby vedeli predvídať situáciu a zostať v bezpečí. A spomenul aj svoju dobrovoľnícku činnosť ako záchranár, v rámci medzinárodných projektov, kde cestuje v prípade katastrof do zahraničia či pracuje v záchytných táboroch na východe Slovenska. Sme veľmi radi, že si vo svojom nesmierne nabitom kalendári našiel čas prísť aj k nám do Slnečnice. Peter sa u nás očividne cítil veľmi dobre, pôsobil veľmi spokojne a aj skonštatoval, že takáto zmena publika je preňho úžasná. Deti sa o návštevu pekne postarali. Kubko s Jakubkom mu otvorili bránu, Adelka s Miškom ho šli privítať a opýtať sa, či nepotrebuje s niečím pomôcť. Jonáško s Melankou priniesli oriešky a nachystali mu ich, Kristínka s Ninkou sa ho spýtali, aký čaj si dá. Veľmi pekne opisoval, prečo chodí sám do prírody a čo mu to dáva. Vraj premýšľal aj nad tým, že by rád robil učiteľa na prvom stupni. Takého učiteľa by sme veru brali všetkými desiatimi. 😉
Prvý decembrový piatok budeme tráviť v Slnečnici. Vzhľadom na to, že sa už zvianočnieva, sme budúci piatok dali priestor Beatke, ktorá má pripravené pre deti vianočné tvorenie pre seniorov. V budúcom týždni 30. novembra prebehne aj súťaž Všetkovedko. Pre deti sú pripravené pekné testy s rôznorodými otázkami. Budú si tak opäť môcť overiť svoje vedomosti.
Už sa nám pomaly zvianočnieva. Veríme, že si adventný čas spoločne pekne užijeme a Vám prajeme ešte pekný zvyšok víkendu a príjemnú prvú adventnú nedeľu.
Srdečne Vaše Lucia + Zitka + Zuzka