Milí rodičia,
napriek blížiacemu sa zimnému obdobiu, deti veľmi intenzívne využívajú rannú hodinku na pohratie sa vonku a zdieľanie zážitkov medzi sebou. Pravidelne využívajú tento čas na kurz sebaobrany, kde si skúšajú prvky Wu Shu, Aikida, či vlastné vymyslené ťahy a chmaty. po hodinke strávenej vonku na čerstvom vzduchu sa deti v škole lepšie sústredia a väčšinou sa im lepšie darí spĺňať si svoje povinnosti. V pondelok sme si na spoločnom kruhu pripomenuli, že sme si doma ale aj v škole mohli zapáliť už druhá adventnú sviečku. Okrem toho sme si prečítali o tom, ako sa kedysi dievčence na sv. Barboru preobliekli a chodili od domu do domu, aby husím krídlom alebo metličkou povymetali kúty od pavučín prípadne potrestali dievky, ktoré prichytili pri šití alebo pradení. Tejto úlohy sa u nás ujala naša Barborka, ktorá symbolicky očistila aj naše kúty. pripomenuli sme si aj Sv. Barboru a jej príbeh, ukázali a vysvetlili sme si jej vyobrazenia a nezabudli sme ani na barborky v podobe čerešňových halúzok, ktoré sme si vložili do vázy. Možno nám do Štedrého dňa vykvitnú.
V utorok sme s tradíciami pokračovali. Privítali sme u nás Mikuláša aj spolu s anjelom. Z knižky Slovenský detský rok sme sa dozvedeli, kto to bol a deti si na okne našli aj mikulášske balíčky.
Popri svojich bežných školských povinnostiach staršie deti pracujú na svojich projektoch. Počas dokončovania čistopisov u nás vládol tichý šum a deti veľmi spokojne napredovali. V budúcom týždni nás čaká finišovanie a veríme, že aj ďalšie prezentačné kolečko. Priebežne si starší robili matematické rozcvičky a jazykové aktivity zamerané na priamu reč. Stihli si aj zopakovať svoje vedomosti o podstatných menách, aby sme na túto tému mohli nadviazať pridať nové poznatky. Pridať sa k nám budú môcť aj mladší, ktorí o túto tému budú mať záujem. V krátkych jazykových príbehoch, ktoré mladším čítajú staršie deti, sme premýšľali nad tým, ktoré slovo náš ľudský predchodca povedal ako prvé, alebo ako čítanie a písanie zmenilo svet. V ďalšom rozprávaní si predstavíme kráľovstvo slovných druhov, ktoré prepojíme s matematikou. Ako? Zatiaľ neprezradíme, dozviete sa v budúcej spätnej väzbe.
V stredu sme privítali niektorých z Vás, milí rodičia, na spoločnom predvianočnom tvorení. Tešili sme sa Vašej návšteve, deti si čas strávený s Vami určite dobre užili. Priebežne deti vytvárajú nové a nové vianočné dekorácie, učia sa novým technikám, na dielničkách malo veľký úspech tvorenie ikebán ale aj patchworkových vianočných gúľ.
V závere týždňa k nám s obrovskou taškou zavítal geológ a paleontológ Tomáš Fuksi z Geoparku Malé Karpaty. Priniesol nám svoju zbierku skamenelín, ktorú nám s úprimným nadšením odprezentoval. Mohli sme si tak podržať v rukách ulitníky staré 13 miliónov rokov, či trilobita s vekom pol miliardy. Vlastní aj jeden špeciálny exemplár skameneliny, kde horninu nahradil opál. Túto skamenelinu pochádzajúcu z jediného takéhoto náleziska na svete, z Austrálie sme však nevideli, má ju doma v trezore. No dozvedeli sme sa napríklad, že geológovia kamene oblizujú a hneď nám to na jednom kameni aj ukázal. Po navlhčení, z podložia krásne farebne vystúpila skamenelina lastúry.
Tomáš preskúmal podrobne aj našu slnečnicovskú zbierku skamenelín. Prezrel aj kamene, ktoré si deti vykopali na Molpíre a určil ich ako wettersteinské vápence vytvorené okolo koralových útesov v období druhohôr s kalcitovou žilou. Odporučil deťom priniesť si vyradené zubné kefky a poriadne kamene vyčistiť. Aj keď je šanca dosť malá, predsa len je možné, že po odstránení zeminy a prachu nájdu na kameňoch skamenelinu koralu, hubky, lastúrnika či ulitníka. Preskúmal aj kamenné poklady, ktoré si deti priniesli a určil názov tam, kde to bolo potrebné. Šimko priniesol aj kosť nájdenú počas výletu na Molpíre, ktorá teraz tvorí časť našel zoologickej zbierky – tú Tomáš definoval ako dolnú sánku srnca.
Tomášova vášeň pre skameneliny začala ešte v detstve, keď ako 4-ročný našiel svoju prvú skamenelinu ulitníka. V dospelosti vyštudoval geológiu a paleontológiu, pracuje v Geoparku Malé Karpaty, popritom ak potrebujú odborníka, tak učí na univerzite. Jeho obydlie je doslova zapratané skamenelinami a knihami. Keď chceme v prírode niečo nájsť, je dôležité pozerať okolo seba a hľadať niečo, čo do daného okolia nepasuje. A keď už niečo pre nás zaujímavé objavíme a kameň si prinesieme domov, je dôležité si zapísať lokalitu, kde sme to našli. Aby sme, keď sa nám podarí kameň alebo skamenelinu identifikovať, vedeli, odkiaľ pochádza a mohli sa vybrať na ďalší prieskum. Knihy sú nesmierne dôležité, pretože ak človek nemá načítané, nevie bohužiaľ svoj nález identifikovať. Informácií z tejto návštevy je nesmierne veľa a mohli by sme nimi zapísať ešte veľa strán, preto ak sa chcete dozvedieť viac, pokojne sa spýtajte Vašich detí napríklad na dinosaury, ako hryzú zuby raje, ako sa reže papier zubami žraloka megalodona, kto to bol spinkovec, prečo je po zime najviac skamenelín na nálezisku, či kto je bližšie na časovej osi k človeku tyranosaurus či stegosaurus. My v Slnečnici sa už veľmi tešíme na jarné výlety s Tomášom, kedy si vyzbrojení pravými geologickými kladivami pôjdeme vyklepkať každý vlastného amonita na nálezisko do Chtelnice.
Blížia sa posledné týždne pred Vianocami, preto by sme pre Vás radi zhrnuli pár dôležitých termínov. 15. decembra vo štvrtok doobeda budeme dávať dokopy balíčky pre seniorov. Ak chcete ešte niečím prispieť do vianočnej zbierky, prosíme, využite na to začiatok týždňa. Budeme vďační za každý dar.
Vo štvrtok poobede nás čaká vianočné pečenie pre seniorov. Ak máte doma jednoduchý a chutný recept na vianočné pečivo, pošlite nám ho do Slnečnice. Poprosíme však najneskôr do stredy, aby sme stihli pripraviť všetky potrebné ingrediencie.
Následne sa v piatok ráno vyberieme do Zariadenia pre seniorov, aby sme im opäť spríjemnili chvíle našou návštevou. Deti ich rozveselia divadielkom, ktoré si nacvičujú pod Zuzkinou taktovkou, a tiež ich obdarujeme balíčkami a pohostíme vlastnoručne napečenými koláčikmi. V piatok poobede o 15:00 sa však už tešíme na Vašu návštevu na Vianočnom večierku. V nasledujúcom týždni nás v súvislosti s ním čaká intenzívny nácvik predstavenia, preto by sme Vás znova chceli poprosiť o podporu pri opakovaní replík, ktoré deti v scenári majú a pri chystaní jednofarebného oblečenia bledých farieb, ktoré si majú deti do utorka priniesť. Zároveň si niektoré deti už priniesli alebo vyrobili kostým na záverečnu scénu, iným ešte chýba, a tiež by bolo dobré si kostým priniesť do utorka. Veľký záujem je o ťavy, ktoré majú niesť troch kráľov, takže verím, že deti budú napokon spokojné, že ich zahrali aspoň v závere 😉
Čas Vianoc a prázdnin sa nám nezadržateľne blíži. Veríme, že sa tešíte podobne ako deti, ktoré každý deň vyzerajú sneh. Prajeme ešte krásny zvyšok víkendu a sviatočnú tretiu adventnú nedeľu.
Srdečne Vaše Lucia + Zitka + Zuzka