Milí rodičia školákov zo Slnečnice,
február sme si spoločne užili plnými dúškami. Pred prípravou na Veľkú noc sme stihli aj maškarný, ktorý sa niesol v duchu spevu, tanca a parádnych kostýmov. Na Hromnice sme skúmali topenie a tuhnutie látok a využili sme tento jav pri výrobe hromničiek s Naďkou. Jar sme vítali zatiaľ len v podobe merania rastu hyacinta v črepníku, sadením semien papriky, ale aj úpravnými záhradnými prácami, ako strihanie, kompostovanie či zbieranie odpadkov na záhrade, ktoré by sme radi rozšírili aj na širšie okolie. Okrem záhradných prác sa deti s obľubou venujú aj vonkajším hrám, ktoré nám pribudli do klubu, ako Petang či Molky.
V znamení slnečného žiarenia a teplých slnečných lúčov, z ktorých sa tešíme stále viac, sa niesli aj niektoré naše výskumné práce. Nech sa páči, čítajte.
V priebehu februára sa nám podarilo uzatvoriť veľkú tému pohybov našej planéty okolo Slnka a javy s tým spojené. Skúmali sme kolmé a šikmé slnečné lúče, ktoré dopadajú na zemský povrch a ovplyvňujú tak to, čo sa na ňom odohráva respektíve ako to na ňom vyzerá. Uviedli sme si geografickú sieť, skúmali sme čiary, ktoré ľuďom pomáhajú zorientovať sa na Zemi, rovník, rovnobežky a poludníky, všimli sme si krajiny, cez ktoré prechádza rovník alebo nultý poludník a zistili sme, prečo ľudia vymysleli aj ďalšie pomyselné čiary, ktoré voláme obratníky alebo polárne kružnice. Bližšie sme sa pozreli na časové zóny na svete a zisťovali sme, koľko hodín je v krajinách, ktoré by sme možno niekedy chceli navštíviť. Pre Adelku a Šarlotku z týchto skúmaní prirodzene vyvstali ich väčšie projektové zadania týkajúce sa vzdialených krajín, ktorých jazyk sa doma snažia ovládnuť. U Šarlotky víťazí jednoznačne kórejčina a kultúra s touto krajinou spojená, Adelka sa zdokonaľuje v japončine a teda ju jej záujem zaviedol do skúmania tejto krajiny. Ďalšie prezentácie nás zaviedli k podnebným pásmam, k ročným obdobiam na rôznych miestach sveta a tiež k biómom, ktoré vládnu veľkým územiam. Vieme sa tak na rôzne časti sveta pozrieť cez prizmu týchto nových vedomostí a skúmať, na akom polostrove leží Kórea, alebo o aké ostrovy ide v prípade tých japonských, aké je na týchto vzdialených miestach sveta teraz ročné obdobie atď. Staršie deti si rozdelili vegetačné pásma na bližšie skúmanie a pripravujú si navzájom študijný materiál, ktorý si po prázdninách budú môcť zdieľať a učiť sa tak jeden od druhého. Preto je potrebné, aby deti tieto svoje kratšie pracovné zadania dokončili počas prázdnin, ak tak nestihli v škole v predprázdninovom týždni.
Tému biómov nám doplnil RNDr. Ivan Matušek o veľmi zaujímavé informácie o mokradiach, ktorým sa už dlhšie v rámci svojich projektov v o. z. Voda pre klímu venuje. Jeho návšteva bola pre nás oveľa hodnotnejšia aj kvôli tomu, že ju vybavili Šimko s Miškom. Pozvaniu predchádzal ich telefonát s pánom Matušekom a aj going out k nemu do kancelárie, ktorá sídli tiež na Ružindolskej. Návštevu pán Matušek viedol veľmi príjemne a uvoľnene, otázkami zisťoval záujem detí a na základe toho prirodzene vysvetľoval aktuálny stav vody na našej planéte. Deti to podnietilo k mnohým nápadom, ako pomôcť zadržiavať dažďovú vodu na záhrade našej školy, a tiež sa plánujú pustiť do vytvorenia modelu prirodzene tečúcej rieky vs. umelo vytvorených kanálov na reguláciu toku rieky.
Našim ďalším prácam dominovala geografia, ktorej sa venovali tak mladšie ako aj staršie deti. Začali sme pripomenutím si foriem pevniny a vody ako ostrov, mys či pevninská šija, grafické znázornenie sme porovnávali s fotografiami reálnych miest na Zemi a aj ich anglickými ekvivalentmi. Mladšie deti ďalej prešli ku kontinentom a nasledujúci mesiac plánujeme kontinenty podrobnejšie preskúmať, hlavne naše Slovensko, ale aj pôsobenie vody na zemský povrch.
Z oblasti literatúry sme sa zahĺbili do diel viacerých autorov, ktorých knihy pre nás vybrali starší školáci tiež v rámci going outu, ktorý si naplánovali, keď sme zistili, že nám chýba autor mesiaca. Počas prípravy diskutovali o spôsobe dopravy, zisťovali autobusové spoje, ktoré nás najlepšie priblížia ku knižnici. V knižnici sa rozdelili do dvoch dvojíc, pričom každá dvojica mala vyhľadať knihy iného autora. Po ich nájdení zvažovali, ktoré knihy by boli najvhodnejšie, debatovali o tom, ktoré by sa hodili aj pre ich mladších kamošov zo Slnečnice a tie, na ktorých sa dohodli, priniesli do školy. Mladšie deti si mohli vybrať z diel Marty Šurinovej či Erika Jakuba Grocha, pre starších sú určené knihy od Petra Glocka. Na prečítanie vybranej knihy majú deti mesiac, po čom bude nasledovať ich záznam do čitateľského denníka. V prípade, že deti v škole čítať nestíhajú, resp. čítajú pomalšie, je potrebné aby zvážili aj možnosť zobrať si knihu domov na poobedie pripadne na víkend.
Z jazyka naše skúmania úplne ovládli slovné druhy. Predstavujeme ich deťom hravou formou prostredníctvom krátkych rozprávaní o Kráľovstve slovných druhov, pričom každý slovný druh zastáva určitú funkciu v kráľovstve a rozpráva len slová jemu prináležiace. Takto dokážu túto problematiku uchopiť aj mladšie deti, ktoré to veľmi oslovilo a podnietilo ich to k hlbšiemu skúmaniu a hľadaniu slovných druhov v akomkoľvek písanom texte či vyhľadávaniu slovných druhov, ktoré sa dajú priradiť predmetom v našom okolí.
Starší sa podrobnejšie venovali prídavným menám. Zopakovali sme si, čo je pre tento slovných druh charakteristické, hovorili sme o ich stupňovaní a rozlíšili sme si základné druhy, ku ktorým boli deťom ponúknuté ďalšie samostatné práce. Prídavným menám venujú zvýšenú pozornosť aj počas čítania kníh vyššie uvedených slovenských autorov.
Celým mesiacom sa tiahli aj práce detí v oblasti biológie, konkrétne ľudského tela, ktoré sme si uviedli Príbehom o rieke, červenej rieke, ktorá symbolizuje krvné riečište. Deťom sú ďalej k dispozícii ponuky na spracovanie rôznych telesných sústav podľa ich záujmu. Melanku zaujala dýchacia sústava, ktorú si stihla spracovať, ale tiež oporná sústava, na ktorej spolupracovalo viacero druháčiek a tak vzniká pod ich rukami kartičkový materiál, ktorý bude slúžiť aj ako učebná pomôcka pre ostatných. Barborka zase vyrába učebnú knižku o pohybovej sústave. Ninka si stihla podľa vzoru starších školáčok vypracovať záznam k ženskej rozmnožovacej sústave, ale tiež sa v spolupráci s Kristínkou venovala výrobe modelu dýchacej sústavy, ku ktorej si nakúpili potrebný materiál. Ľudské telo je témou aj v angličtine. Deti rady pracujú s kartičkovým materiálom, vďaka ktorému sa oboznamujú s novou slovnou zásobou a zapisujú si ju do svojich slovníkov.
Z matematiky je zastúpených viacero tém, ktoré si deti vyberajú podľa svojich preferencií. So staršími deťmi sme sa venovali veľkej násobilke, predstavili sme si rôzne možnosti násobenia viaccifernými číslami z rôznych kultúr, pričom najväčšej obľube sa tešilo indické násobenie. Úspechu sa tešilo aj “veľké delenie” (tzv. long division), s ktorým sme sa oboznámili vďaka “skúmavkovej” aktivite. Po tom, čo deti pochopili princíp delenia viacciferným číslom, je im pomôcka k dispozícii na ďalšiu samostatnú prácu. Aktivita si vyžaduje spoluprácu, dá sa robiť aj v menšej skupinke, čo starším veľmi svedčí. V ďalšej prezentácii sme si s Kubkom ukázali, ako môžeme prejsť k vyššej abstrakcii a k zápisu týchto príkladov.
Z geometrie sme Príbehom o objavení stupňa (starovekými Babylončanmi) otvorili tému uhlov, ich druhov a meraní. Príbehu predchádzalo zoznámenie sa so základnými čiarami a ich vzťahmi, z ktorých nám uhly logicky vyplynuli.
Vo februári sa nám podarilo navštíviť knižnicu na Tulipáne, kde bolo pre nás pripravené divadlo SpozaVoza s predstavením Tesla a priatelia. Herci veľmi profesionálne a zároveň zábavne deťom priblížili život a vynálezy Nikola Teslu. Deti si následne mohli vypracovat kvíz alebo si vyrobiť pohyblivú postavičku Nikola Teslu.
Zitka nám prišla oznámiť výsledky Všetkovedka a Experta, ktorého sa deti pred časom zúčastnili, získali veľmi pekné umiestnenia a tiež dostali vecné ceny. Určite vás doma stihli informovať.
Tento mesiac sa nám podarilo navštíviť ateliér Makuki, ktorý zorganizovala Oli s Hankou, kde sme sa oboznámili s miešaním základných farieb, a pomocou nich si deti maľovali veľmi vydarené obrazy buď podľa svojej ľubovôle alebo podľa aktuálnej témy – technikou Vincenta van Gogha. Niektoré dielka z Makuki ateliéru, ale aj z následného maľovania v škole so Zitkou, putovali do súťaže usporiadanej Kalokagatiou v Trnave. Návšteva ateliéru sa deťom tak zapáčila, že si odhlasovali pravidelné návštevy raz do mesiaca, čo Oli s Hankou následne ochotne vybavili telefonátom s Janom Balážom – zakladateľom Makuki. Veľmi sa tejto sľubnej spolupráci tešíme.
Tento polrok budeme viac vítať buducoročných školákov, keďže vnímame, že takáto postupná forma adaptácie je pre deti prínosná. Takto do školy postupne pribudli Olivka Križanová a Leuško Nicht. V nasledujúcich týždňoch budeme pozývať aj ďalšie deti.
Keďže sa stáva, že deti si nestíhajú všetky práce dokončiť v škole, novinkou pre deti bude nosenie svojich osbiahlejších pracovných zadaní alebo projektov domov na dokončenie. K tomuto sme sa rozhodli pristúpiť z dôvodu absencie poobedného času na dokončovanie kvôli krúžkom, angličtine, či skorším odchodom detí, ale aj z dôvodu, že starším školákom pribúda množstvo učiva. Preto by sme Vás rady poprosili o podporu detí pri dokončovaní prác a hlavne prosíme navádzať deti, aby využívali ako zdroj informácií primárne knihy.
Ďakujeme za všetku Vašu dôveru a spoluprácu. Prajeme príjemné prežitie tohto krásneho času v roku a deťom veľa krásnych prázdninových chvíľ.
Srdečne Vaše Lucia, Eva, Zitka a Zuzka