Milí rodičia,
v uplynulom skrátenom týždni sme opäť pokročili v rozprávaní našich príbehov, tentoraz odznel druhý veľký príbeh O vzniku života na Zemi. Lucka ho opäť fascinujúco prerozprávala a pripravila k nemu množstvo ukážok postupného vývinu živej prírody až po príchod človeka. Na príbeh nadväzoval sled kratších aktivít počas dopoludní, prípadne popoludňajšie tvorivé či hudobné činnosti, ktoré vyvrcholili v piatok postupným rozprestieraním časovej osi vývinu života. S mladšími deťmi sme preskúmali životné podmienky živočíchov. Mali veľkú chuť tvoriť a tak vznikli milé dielka zachytávajúce rôzne živočíchy v ich prirodzenom prostredí. Starší mali možnosť dozvedieť sa niečo viac o jednotlivých geologických obdobiach a ich dôležitých predstaviteľoch v rastlinnej a živočíšnej ríši.
V jazyku sa mladšie deti venovali uvoľňovaniu ruky a písaniu švihov v tvare oválov či kruhov, čítaniu písmen O a S, pohybovým, hudobným a dramatickým aktivitám, ako aj prvouke v závere týždňa. Mnohých zaujali pokusy nadväzujúce na veľké príbehy, ktoré si skúšali a následne zakreslovali. Deti zaujalo napríklad, ktorými smermi sa prirodzene hýbu telesá všetkých troch skupenstiev a pri tom zistili, že v týchto smeroch aj vyvíjajú tlak. V matematike sme pokračovali orientáciou v číselnom obore do 10. Pripomenuli a skombinovali sme pomôcky, ktoré deti poznajú už zo škôlkového prostredia. Taktiež sme sa začali venovať číslam aj v anglickom jazyku.
So staršími deťmi pokračujeme v jazyku opakovaním delenia hlások, pravopisu rozlišovacích znamienok, chystáme sa opakovať slabičné r, ŕ, l, ĺ a zahrať si príbeh k vybraným slovám po B. Z matematiky sme ešte ostali v oblasti geometrie. Deti nie len hľadali rôzne druhy čiar v prírode naokolo, zakreslovali si ich a označovali, ale vypracovali aj krátke geometrické zadania či začali skúmať vzťahy čiar, vlastnosti troj- a aj štvoruholníkov.
Nezabudli sme ani na lekcie z angličtiny, v ktorých sme začali spievať nové piesne o pozdravoch či planétach. Celotýždňové výtvarné práce dali možnosť vzniknúť rôznym druhom planét podľa vlastnej fantázie, o ktorých sme následne mohli hovoriť v angličtine. Deti im vymýšľali názvy, komentovali ich farby a opisovali život na nich. Na budúci týždeň nás čaká príbeh o slnečnej sústave a úvod do anglickej gramatiky v podobe pevnej väzby there is/there are.
V závere týždňa sme sa vybrali do Západoslovenského múzea, kde sme mali možnosť si vypočuť sprievodné slovo geológa Miroslava Hornáčka. Porozprával nám o tom, ako to v okolí Trnavy vyzeralo počas treťohôr, keď naše územie omývalo teplé plytké more plné žralokov. Malé Karpaty sa z tohto mora týčili len ako ostrov, po ktorom sa preháňali okrem iných tvorov aj nosorožce a slony. Previedol nás zbierkou skamenelín z Malých Karpát, ktorá obsahovala aj niekoľko jeho vlastných objavov. Deti si s nadšením zakreslili do svojich výletných denníkov skameneliny, ktoré ich najviac zaujali, predovšetkým zub najväčšieho žraloka Megalodona. Výstavu sme zavŕšili tvorivou dielňou, počas ktorej vznikli originálne prehistorické žraloky a nákupom nerastov či skamenelín, ktoré urobili na deti veľký dojem. Po dlhej ceste do Slnečnice sme si po obede pripomenuli, ako vznikla naša planéta Zem. Deti pomocou suchého a olejového pastelu vytvorili záznam o vzniku našej planéty, Mesiaca a aj planéty podľa vlastnej fantázie.
Počas celého týždňa sme priebežne pokračovali v sebapozorovaní, ladnosti a zdvorilosti, rozvíjali našu schopnosť byť trpezlivý, všímať si, či je vhodné, aby sme oslovili človeka, ktorý sa práve s niekým rozpráva alebo niečo robí a učili sa odhadovať situácie a byť v nich taktní. Pokračovali sme v uvedomovaní si toho, čo robia naše oči, kam smerujú oči, tam smeruje pozornosť a usilovali sa ju venovať človeku, ktorý hovorí, najmä na kruhu ale aj pri bežnej komunikácii. V budúcom týždni sa pokúsime vnímať to, ako pracujú naše uši, ako sa nám darí zachytávať, keď nás niekto osloví a všímať si, akí sme poslucháči.
Ďakujeme aj za tento týždeň v spoločnosti Vašich detí a budeme sa tešiť na ten ďalší.