Milí rodičia,
tentokrát nás čakal síce krátky no napriek tomu plnohodnotne využitý týždeň. Pondelok sme začali návštevou Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, kde sme mali dohodnutú besedu so spisovateľom Michalom Hvoreckým. Tento mladý sympatický spisovateľ, ktorý tvoril v poslednom čase aj pre deti, nám porozprával, ako sa dostal k práci spisovateľa, ale aj o svojej láske ku knihám a knižniciam. Predstavil nám svoju ostatnú knižku pre deti s názvom “Lebopreto”, k napísaniu ktorej ho inšpirovali zážitky s jeho vlastnými tromi deťmi. Z knižky nám prečítal niekoľko zaujímavých a zároveň vtipných príbehov, po ktorých deti otázkami vyzýval k diskusii. Viaceré deti taktiež využili možnosť knižku s venovaním si priamo od neho zakúpiť a tiež sa rozhodli jeden kus si zakúpiť aj do Slnečnice. Niektoré deti boli sklamané, že sa predával len tento jeden titul, tak ak budete mať cestu do kníhkupectva, zastavte sa pri jeho “Maliarovi a chlapcovi” alebo knihe “Dunaj” či “Bratislava. Čarovná metropola”.
V súvislosti s blížiacimi sa sviatkami sme deťom ponúkli prezentáciu o Veľkej noci sprevádzanú piesňami a inými ukážkami o zvykoch v tomto období roka. Viaceré deti téma zaujala natoľko, že začali vyrábať plagátiky s veľkonočnými rýmovačkami, ale aj o jari a aktivitami s ňou spojenými. Veľkému úspechu sa tešil aj dokument o Veľkej noci, ktorý si deti mohli pozrieť počas dielničiek a ktorý odporúčame aj na domáce pozretie. Nájdete ho na priloženom odkaze.
Z literatúry sme deťom ponúkli rozmanité texty od Štefana Moravčíka. Mladším skôr jeho zbierky básní, starším aj dlhšie prozaické texty. Všetky deti mali možnosť vybrať si jednu báseň od tohto autora a opäť sa ju naučiť naspamäť. Na učenie sme deťom navrhli využiť veľkonočné prázdniny, takže si prefotenú báseň určite priniesli domov.
Z prírodovedných tém deti čakala previerka. Uzavreli sme tak s mladšími botanické témy a so staršími lesné spoločenstvo. Deti si vďaka tomu overili, že ich znalosti z tém predchádzajúceho mesiaca sú na veľmi dobrej úrovni. Keďže sme viaceré témy uzavreli, mohli sme sa spoločne pustiť do nových tém. Zoznámili sme sa s vodným spoločenstvom, jeho rastlinami, ale aj živočíchmi žijúcimi vo vode a pri vode. V tomto krátkom týždni nám ostal priestor aj na informácie o hubách, ich znakoch, stavbe a rozdelení. Deti budú mať na upevnenie vedomostí k dispozícii mnohé aktivitky, kartičkové materiály a definičné knižky aj po Veľkej noci.
Okrem toho sa staršie deti venovali dokončovaniu vlastivedného projektového zadania, ktoré si spoločne pozdieľame po sviatkoch. V nasledujúcich týždňoch nás čaká pokračovanie týchto prác a zapisovanie informácií o rôznych miestach na Slovensku do našej nadrozmernej mapy.
Dôležité bolo taktiež absolvovanie testov z angličtiny, ktoré pre deti pripravil Zephyr, podľa toho, čo s nimi za posledné mesiace preberal. Mladším deťom sme pri previerkach asistovali, staršie si prišli po radu len vtedy, keď sa potrebovali uistiť, že úlohu správne pochopili. V tejto súvislosti ešte spomenieme, že tento i budúci týždeň venujeme trištvrteročnej bilancii v individuálnych rozhovoroch s deťmi na základe previerok, ktoré majú za sebou. V previerkach sme si všimli úlohy, ktoré deťom nerobili žiadne alebo len malé ťažkosti, ale aj tie, ku ktorých sa bolo treba vrátiť a aj tie, ktoré ostali otvorené, lebo sú tam najväčšie medzery. Tieto sú pre deti následne prioritou, aby sa ešte do konca roka popri novým témam stihli venovať aj tým, ktoré si vyžadujú ich pozornosť, aby úspešne dokončili ročník. O ich priebežných výsledkoch Vás budeme rady informovať na individuálnych stretnutiach, prípadne aj pri príležitosti spoločného rodičovského stretnutia už v apríli.
Kubko, Ninko a ich tatinko Janko Zápražný si pre nás tento týždeň pripravili pokus s elektrolýzou. Ukázali nám, ako sa dá rozložiť voda na kyslík a vodík. Využili na to kyselinu sírovú, transformátor, elektródy, a oddelený vodík zbierali do sklenenej banky. Aby sme si overili, že v sklenenej nádobe bezfarebný vodík naozaj je, mohli deti k nádobe priložiť zapaľovač a vodík sa prejavil hlučným výbuchom. Deti tento pokus veľmi zaujal a mnohé si ho so zatajeným dychom aj vyskúšali. Veľmi vítame túto iniciatívu a budeme veľmi radi, ak si chlapci so svojim tatinkom aj v budúcnosti pre nás niečo pripravia.
Spoločné chvíle v škole sme zakončili veľkonočnými dielničkami s rodičmi. Sme veľmi rady, že ste si našli čas stráviť ho u nás pri tvorení so svojimi deťmi. Veríme, že Vám vytvorené dielka spríjemnia nadchádzajúce sviatky. Prajeme vám príjemné chvíle oddychu a rodinnej pohody. Naše brány sa opäť otvárajú v stredu 12. apríla. Nasledujúci piatok sa chystáme do Zariadenia pre seniorov v Trnave pozrieť našich seniorov, ktorých už dobre poznáme.
Dovoľte nám ešte raz zhrnúť, čomu by sa deti mohli venovať počas prázdnin. Každé dieťa by malo mať svoju báseň od Štefana Moravčíka. Pri prípadných výletoch by sme Vás chceli láskavo poprosiť, aby ste upriamili pozornosť detí na oblasť, ktorú navštívite, časť Slovenska, v ktorej sa nachádzate, ako ďaleko sa nachádzate od Trnavy, na ktorú svetovú stranu ste vycestovali, aké pohorie Vás obklopuje, aká rieka tadiaľ preteká, v ako kraji či okrese sa nachádzate atď atď. Takto podporíte deti vo vnímaní Slovenska cez zážitky VAšej rodiny namiesto toho, aby sme našu vlasť študovali cez učebnice, v ktorých je podľa nás zbytočne veľa faktov určených na memorovanie, ktoré by boli náročné aj pre dospelých na zapamätanie. práve o týchto VAšich cestách a navštívených miestach môžu potom deti v našom školskom laboratóriu zisťovať bližšie podrobnosti a cez svoje poznámky a zdieľania ponúkať nové vedomosti aj spolužiakom a spolužiačkam.
Z angličtiny pripomíname posluchové texty k téme Fruits:
staršie deti
mladšie deti 1 a 2
Úplne na záver by sme rady spomenuli incident, ktorý sa v škole odohral včera, teda v stredu 5.4. Viaceré deti iniciovali protestný pochod po ihrisku, výrobu transparentov, vykrikovanie požiadavky povyzliekať sa pri hre, ktorej sa na ihrisku radi venujú. Prerástlo to do hádzania papierových lietadiel do sprievodkyne, štrnganím kľúčov apod. V kruhu, na ktorý sme ich bezprostredne potom prizvali, aby mali priestor vyjadriť, prečo sa rozhodli takto riešiť situáciu, sme hovorili o tejto forme nastolovania zmien v spoločnosti a o tom, čo k tomu môže viesť. Viaceré deti prejavili úprimne svoj postoj a sebareflexiu, bolo pre ne však ťažké sformulovať, prečo a ako sa to takto rozhodli riešiť. Viacerí to vnímali ako zábavu a pridali sa k tým, ktorí to navrhli. Nikto však nemal pocit, že to bol nápad z niektorej konkrétnej hlavy. Keďže to bola pre nás všetkých úplne nová situácia a deti sa k tomu chceli vyjadriť, navrhli sme im, že sa k tomu môžeme ešte v spoločnom rozhovore vrátiť. Možno aj Vám doma porozprávajú, ako to oni vnímali. Uvidíme, kam nás táto nová skúsenosť zavedie.
Pokiaľ by ste mali akékoľvek otázky, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať. Sviatky však aj my rady prežijeme mimo pracovných povinností 😉
Prajeme aj Vám ich príjemné strávenie v spoločnosti detí či Vašich najbližších.
S vďakou a úctou Vaše
Lucia + Zitka + Zuzka