Milí rodičia školákov,
ďakujeme za to, že sme mohli aj tento týždeň v Slnečnici stráviť spolu s Vašimi deťmi. Boli to opäť dni naplnené krásnymi a zmysluplnými aktivitami, o ktoré by sme sa s Vami rady podelili.
V matematike sme začali veľké predkoncoročné opakovanie. Pomocou prezentácií v powerpointe sa deti vracajú k násobkom čísel a násobilke ako takej, k zaokrúhľovaniu, či poradiu matematických operácií. S niektorými deťmi sa nám podarilo sadnúť si aj k zlomkom a pozrieť sa na to, ako sa sčitujú. V budúcom týždni nás čakajú predovšetkým slovné úlohy, ktoré už zvyčajne prepájame s anglickým jazykom.
Mladšie deti sa zamestnali rozkladom čísel v obore do 10, a to pomocou Montessori pomôcky, ktorá lahodí nielen mozgu, ale aj oku. Deti si ju familiárne nazvali skladanie domčekov, kde má každé číslo svoj domček a na jednotlivých poschodiach môžu bývať susedia len do množstva, pre ktoré je domček určený. Ďalej zakresľovali do štvorcovej siete, pracovali s tangramom či obkresľovali geometrické tvary. Potešilo nás, že v spolupráci mladších dievčat (Emky a Barborky) začal vznikať projekt, v ktorom prirodzene prepojili prácu s geometrickými tvarmi, z ktorých vznikli náčrty rôznych stavieb Trnavy. Tieto si vyhľadali v brožúrkach o Trnave, zapísali si ich názvy písaným písmom, vyfarbovali a diskutovali. Takáto prirodzená spolupráca, kedy si deti nielen vyberú tému svojho projektu, ale dokážu spolupracovať na jeho realizácii a len s malým doplnením nás sprievodkýň pracujú samostatne a prepájajú veľa svojich poznatkov z matematiky, z jazyka a z prvouky, je pre nás krásnym zadosťučinením.
V zoológii sme otvorili tému živočíšnej ríše. Deťom sme predstavili klasifikačné tabule venované obrovskej živočíšnej ríši, kde mali možnosť preskúmať živočíchov a ich zaradenie do tried a radov. Tiež sme si vytvorili pojmovú mapu, ktorá obsahovala všetky základné prejavy života živočíchov. Prváci sa živočíchom venovali aj naďalej, pretože si ich vybrali ako tému pre svoj druhý projekt v tomto polroku. Povzbudení úspechom svojho prvého počinu sa rozhodli spracovať jedného predstaviteľa stavovcov a jedného predstaviteľa bezstavovcov svojou vlastnou formou a spôsobom. K projektom vznikli prvé rozpisy a už aj zárodky nečistopisov. Živočíchy a ich rôzne skupiny deti spracovali aj pri tvorivej strihaco-nalepovacej aktivite, pri ktorej si vytvorili svoje vlastné živočíšne puzzle.
Taktiež sme nadviazali na poľné spoločenstvo z minulého týždňa a tentokrát sme sa venovali pestovaniu poľných plodín. Deti si naštudovali informácie o podmienkach sadenia jednotlivých rastlín, a tak nám na našom školskom záhone čochvíľa vyrastie pšenica, repa či zemiaky.
Taktiež sa nám podarilo ukončiť veľkú novú tému z geografie Slovenska. Začínali sme pred pár týždňami pohoriami Slovenska, plynule sme prešli cez nížiny až sme sa dostali k vodstvu, k jednotlivým vodným zdrojov na území Slovenska a podrobnejšiemu skúmaniu deti v samostatnej práci podrobili hlavne dôležité riečne toky Slovenska. Samostatné aktivity v tejto oblasti vyústili do prác na ďalších projektoch tohto polroka, pri ktorej sa deti tentokrát v tímoch rozhodli preskúmať povodie našej najbližšej riečky, Trnávky.
Témou vodstva sme sa prirodzene opäť dostali k povestiam o slovenských vodách a k zápisom ich čítania do čitateľských denníkov. Tiež sme sa prostredníctvom dvoch nových piesní presunuli na stredné Slovensko a zaspievali si Na Kráľovej holi a Na tej Detve studňa murovaná. Pripomenuli sme si, že práve Kráľova hoľa je matkou 4 slovenských riek, ale aj to, že mnohé slovenské ľudové piesne vznikli pri odchode na vojnu a lúčení sa mladých chlapcov so svojou vlasťou a najbližšími ľuďmi. Dejiny sú pretkané mnohými vojnovými udalosťami, čo sme si uvedomili aj pri opätovnom návrate do obdobia na pomedzí staroveku a stredoveku, keď sme v spoločnom čítaní objavili, že dlhý čas výbojný a neohrozený Rím našiel svoj koniec v zničení a vyplienení, aké mnohokrát spôsobil nespočtu iných kmeňov a národov. Prostredníctvom práce s textami o tom, ako vyzeral život v našej časti Európy okolo roku 475 n. l. a o tom, čo všetko zapríčinilo pád Rímskej ríše a veľké sťahovanie národov, sme zároveň pokračovali aj v opakovaní pravopisných tém, vyhľadávali sme slovné druhy, opakovali vybrané slová a písanie y, i po spoluhláskach.
Prácou so slovami sme pokračovali aj v tvorivej aktivite Počmárané slová, v ktorej deti odhaľovali to, ako vyberajú slová v súlade so svojim momentálnym naladením a ako vedia tvorivo a symbolicky zamaľovať ostatné slová a nachádzať vo svojom výtvore ďalšie inšpirácie napríklad pri tvorbe príbehov, ktoré nás čaká v pokračovaním tejto aktivity v budúcom týždni.
Zopakovali sme tiež antonymá, potešili nás spontánne úvahy detí o tom, že antonymom synonyma je vlastne také antonymné antonymum :D. Rovnako potešila tvorba grafického minipríbehu so symbolmi slovných druhov z dielne Šarlotky, či lapbooku k slovám s mäkkým i po tvrdých spoluhláskach, na ktorom začal pracovať Šimonko. Oslovila ho aj téma stredovekých hradov, ktorej sa začal venovať práve v uplynulom týždni a bude takým našim sprievodcom práve v niektorých oblastiach života a spôsobu napĺňania životných potrieb ľudí v tomto období.
S mladšími kamarátmi sme stihli zopakovať čítanie slov s hláskou ch a viedli dz v krátkych príbehoch či básničkou. Dostali sme sa tiež k pohybovým a rytmickým činnostiam či spievaniu našich obľúbených anglických pesničiek, tento raz o ľudskom tele. Jednu z nich sa niektoré deti naučili hrať aj na metalofóne, veríme, že ich bude čoraz viac pribúdať.
Z angličtiny sme uzatvorili tému Jobs a vedomosti z nej si preveríme v budúcom týždni. Venovali sme sa aj gramatickej problematike používania neurčitých členov v angličtine. Čaká nás nová téma, ktorou sú zvieratá, preto doporučujeme nový posluchový text. Za spomenutie stojí, že posluch textov zo série Oxford Read and Discover sa u detí veľmi osvedčil a viacerým dopomohol k výraznému zlepšeniu výslovnosti, ale aj porozumeniu textu, lebo si deti uvedomili, že nie je potrebné rozumieť každému slovíčku na to, aby pochopili význam viet alebo aj dlhších odstavcov.
Začneme jednoduchým textom o mláďatách:
https://drive.google.com/file/d/1ui04i_FqYpgVlP-CyJBm9mSRmy8x4aKp/view?usp=sharing
Prepis textu nájdete na tomto odkaze:
https://drive.google.com/file/d/1UI46kxZ47iIGxXG2F_-tgVuQ02koMLmI/view?usp=sharing
V závere týždňa sme nezabudli na projekt Globe a s nadšením sme vykonali všetky merania. Prístup k Trnávke je síce sťažený vďaka vysokej tráve, no ani to deti neodradilo od pravidelných meraní. Piatok sme zakončili výletom. Tentokrát sme sa vďaka Dominike vybrali na návštevu umeleckého kováča do malebnej podmalokarpatskej obce Dolné Orešany.
Milí rodičia, ešte jedna výzva takto na záver. V našom kalendári podujatí máme na nasledujúci týždeň vyhradené dni na návštevy vás, ale aj starých rodičov v Slnečnici. Po prejavení záujmu a dohode nás môžete navštíviť v doobedných alebo v poobedných hodinách. Rodičia v utorok 17.5., starí rodičia sú u nás vítaní 18.5. Verím, že deti by vám rady ukázali, s čím a ako momentálne pracujú a Vy si naše aktivity budete môcť tiež vyskúšať. Počet návštevníkov je obmedzený, tak sa prosím nehláste všetci, ale verím, že pri dobrej vôli budeme môcť privítať všetkých, ktorí prejavia záujem. Budeme sa tešiť na Vašu návštevu.
Prajeme príjemný, vďaka ľadovým mužov snáď menej horúci víkend.
Srdečne Vaše
Lucia + Zuzka + Zitka