Milí rodičia,
ďakujeme za účasť na rodičovskom stretnutí v pondelok aj za hlasovanie za kmeňovú školu. Väčšina sa rozhodla pre Základnú školu vo Vištuku, tak sa pustíme do procesu prihlasovania prvákov a prehlasovania starších detí na túto spriatelenú školu. Veríme, že naša spolupráca bude pre obe strany príjemná a prospešná.
Z jazyka sme mladším deťom predstavili aktivity určené na uchopenie delenia slov. Pripomenuli sme si, čo už o slovách vieme, že ich tvoria hlásky, teda spoluhlásky, samohlásky a dvojhlásky. Zo škôlky sme si požičali aktivitu, ktorú už niektoré deti dobre poznali a v nej sme si všimli, že viacero hlások v slovách vyslovujeme na jeden dychový prúd a tomu hovoríme slabika. Deti si už predtým slabiky vytlieskavali pri rôznych príležitostiach, teraz sme si z viacerých dôvodov pozreli slabiky v rôznych slovách viac zblízka. Budeme ich potrebovať okrem iného pri rozdeľovaní slov na konci riadkov.
Viaceré deti sa oboznámili už aj so slabikami de, te, ne, le, di, ti, ni, li, ku ktorým sa u nás v škole viaže pekná riekanka z pera jednej našej bývalej žiačky.
Staršie deti sa úspešne popasovali s gramatickými kategóriami prídavných mien. K podstatným a prídavným sa nám dokonca podarilo pridať ďalší slovný druh, slovesá. Na prezentáciu do knižnice – keďže sme očakávali väčšiu búrlivejšiu spoluprácu detí – sme pozvali všetky deti a veruže nás slovesá poriadne rozparádili. Podstatným menám totiž dávajú energiu a dokážu ich rozhýbať. Preto sme sa pri prezentácii veľa hýbali aj my, skákali sme ako žaby, plazili sa ako hady, trepotali krídlami ako motýle atď. Starším deťom sme následne predstavili aj zákulisné informácie o slovesách týkajúce sa ich charakteristiky, ohýbania a využitia vo vetách a v textoch. Ako sme sa presvedčili, bez slovies sa nám veľmi ťažko dorozumieva. Výstupom bolo pre viaceré deti aj tvorivé písanie, pri ktorých z týchto troch slovných druhov vznikli jednoduché, za to veselé a dôvtipné básnické pokusy.
Počas popoludní sme sa opäť dostali k prednesu básní, ktoré si deti na recitáciu vybrali a potrebovali sme popracovať s melódiou reči, dôrazom, gestikuláciou a mimikou. Mnohé deti si text s ľahkosťou zapamätali a výzvou bol práve prednes. Iné zase boli viac doma v prednese ako v učení sa textu. V oboch prípadoch však postupne vnímame vôľu sa posúvať.
V oblasti matematiky u detí tento týždeň prevládali slovné úlohy a ich správny zápis. Jurko svoje znalosti z násobenia jednociferných čísel zúročil pri násobení štvorciferných čísel jednociferným číslom, čomu sa úprimne tešíme. So staršími deťmi sme si pripomenuli zlomky a prvé aktivity s nimi. Okrem základov sme si predstavili aj pojmy čitateľ, menovateľ, ukázali sme si rozšírenie a krátenie zlomkov, ktoré potrebujeme na to, aby sme s nimi mohli robiť jednotlivé matematické operácie. Naučili sme, ako môžeme nájsť spoločného menovateľa a to nám zatiaľ na prácu so zlomkami bohato stačí. Tešilo nás, že každé dieťa si našlo aktivitu, ktorej sa následne venovalo samostatne, pre nás je to znamenie, že problematiku pochopili a môžeme na nej stavať ďalej.
V oblasti prírodných vied uzatvárame vodné spoločenstvo, aby sme si na budúci týždeň uviedli ďalšie z prírodných spoločenstiev. Na príjemné zakončenie aktivít na vodnom spoločenstve sme si okrem výletu v závere týždňa, predstavili aj francúzkeho maliara, impresionistu Claude Moneta a jeho sériu obrazov Vodné ľalie, ktoré inšpirovali deti k nakresleniu vlastného dielka. Využili pri tom techniku pastel. S mladšími sme si predstavili klasifikovanie živočíšnych druhov a uviedli sme si cicavce a ich základné znaky. Cicavce si mali deti možnosť prezrieť aj z blízka, keďže vo štvrtok nám robili v Slnečnici spoločnosť hneď dvaja predstavitelia psovitých šeliem – Eliška a Maluna a jeden predstaviteľ mačkovitých šeliem – kocúrik Murko. Deti nám svoje zvieratká predstavili, podelili sa s nami o svoje skúsenosti s nimi a o to ako sa o ne starať a upozornili nás ako sa k nim máme správať my, aby sa zvieratká cítili dobre. Ďakujeme vám, ktorí ste nám svoje zvieratká zverili, všetky tri boli vzorné a pokojné. A ak vás zaujíma aká bola pracovná morálka počas návštevy troch zvieratiek, tak tá bola neuveriteľná. Deti pokojne a tichučko pracovali a počas pauzičky medzi aktivitkami si dávali hladkací okruh ku všetkým trom roztomilým cicavcom. Veríme, že ani jedno zo zvieratiek nezažilo stres či dáku nepohodu a určite ešte popremýšľame nad takýmto zvieracoškolským prepojením.
Počas tejto milej zvieracej návštevy k nám zavítala aj Jonáškova rodinka, aby nás previedli Jonáškovým narodeninovým rituálom. Jonáško si pre nás pripravil sériu fotografií, ktoré zdokumentovali jeho 7 rokov života. Oslavu sme zavŕšili srdečnými gratuláciami a chutnou tortou.
Nezabudli sme si pripomenúť aj Deň Zeme, ktorý je v sobotu 22. apríla a porozprávali sa o tom, čo by sme mohli zmeniť na našich súčasných návykoch, tak, aby sa naša planéta cítila lepšie. Poobedie deti strávili s Katkou a Roďom pri macrame a aktivitách ku Dňu Zeme.
V závere týždňa prialo krásnemu jarnému počasiu, čo sme náležite využili a vybrali sme sa na výlet k vodnému spoločenstvu na Majdán. Tentokrát nám spoločnosť robil Ivan Slezák. Stíšili sme sa a naladili na les a jeho zázraky. Ivan nám porozprával, ako do lesa vkročiť tak aby nás prijal. Pripravili sme aj malú mandalku z obetiniek, ktoré sme priniesli. Deti skúmali a objavovali, stavali, vytvárali a hlavne vnímali krásy nádhernej jarnej prírody. Neskôr sme sa presunuli spolu k vode, kde sme pozorovali vodné stavby vytvorené bobrami a úplne inú energiu vodného spoločenstva, odlišnú od tej pokojnej lesnej.
Na budúci piatok ostávame v Slnečnici, čaká nás tvorenie s Miškou, deti budú pokračovať v práci na svojich dielkach Trnavy. Prajeme vám nádherný víkend a možnosť užiť si tiež ako my, zázraky jarnej prírody. Počasie je tomu naklonené.
Lucia, Zitka a Zuzka