Milí rodičia školákov zo Slnečnice,
pozdravujeme Vás všetkých na konci ďalšieho mesiaca. Dúfame, že ste Veľkonočné sviatky prežili v zdraví a pokoji. Rady by sme Vám už tradične ponúkli náhľad do našich marcových aktivít v Slnečnici.
Na úvod by sme spomenuli ďalšie prezentačné kolo dokončených projektov a väčších pracovných zadaní detí. Prevládali témy ľudské telo u mladších detí, vegetačné pásma u starších ale aj ľudia, ktorí zmenili svet.
Zo slovenského jazyka sme postúpili v predstavovaní slovných druhov, ktoré vďaka krátkym a jednoduchým prezentáciám dokážu uchopiť aj mladšie deti. V tomto mesiaci sa naučili dôležité znaky a funkciu spojok, predložiek a tak dôležitých slovies. Staršie deti sa pozreli dôkladnejšie na prídavné mená. Zhostili sa neľahkej úlohy osvojiť si ich vzory a vedieť ich určiť. Každý vzor sme si nie len predstavili, ale deti mohli pracovať aj samostatne na pripravených aktivitách. Pozorne sme si všímali predovšetkým pravopisné aspekty, ktoré sa budeme snažiť čo najviac využívať aj prakticky.
Viacero druháčiek sa s nadšením vrátilo k téme písma a to predovšetkým k štúdiu kaligrafického písma. V priebehu marca si deti mali možnosť prečítať diela požičané z knižnice od autorov ako je Peter Glocko, Erik Jakub Groch a autorky Marty Šurinovej. Následne si deti vypracúvajú záznamy do čitateľských denníkov. Tie deti, ktoré knihy prečítať nestihli, sa rozhodli venovať sa čítaniu aj počas prázdnin. Na spoločnej diskusii si tiež mali možnosť zdieľať dojmy z prečítaných kníh, ktoré v niektorých prípadoch síce neboli pozitívne, ale napriek tomu to deti vnímali ako prínosné. Niektoré deti prejavili záujem osloviť konkrétneho autora či ilustrátorku. Zarka sa dokonca odhodlala napísať mail pánovi Erikovi Jakubovi Grochovi po tom, čo prečítala časť jeho dielka Píšťalkár. Pán Groch jej ochotne odpísal a je pripravený zodpovedať jej otázky. V tejto súvislosti ešte prezradíme, že sa v Slnečnici chystá aj jedna špeciálna návšteva. Návštevu nám prisľúbil autor, ktorého poznáme snáď všetci. Ak všetko dobre dopadne, môžeme sa naňho tešiť už v apríli.
V matematike deti pokračovali v prehlbovaní a rozširovaní svojich vedomostí adekvátne ich rôznym preferenciám, no prevláda téma, ktorá deťom ponúka možnosť pozerať sa na čísla z iného uhlu pohľadu a to ako na násobky a delitele. Niektoré deti si svoje vedomosti mohli overiť aj v súťaži Matematický klokan, ktorej výsledky budú zverejnené 17. apríla.
Veľkou témou, ktorá hrala prím v mesiaci marec, bola voda a to hneď vo viacerých oblastiach.
V geografii sa staršie deti venovali téme voda a jej pôsobeniu na zemský povrch. Vo svojich samostatných prácach si všímali najväčšie toky jednotlivých kontinentov, prípadne ak ich zaujal len jeden kontinent, skúmali, kde rieky vyvierajú, kam sa vlievajú či aké rôzne formy vytvárajú od prameňa až po deltu. Tému sme si predstavili aj v rámci prezentácie v anglickom jazyku. Mladší pokračovali v skúmaní foriem pevniny a vody. V rámci kontinentov sa začíname viac venovať štátom Európy a to hlavne Slovensku, ku ktorému nás priviedla (nie len) aktuálna téma voľby nového prezidenta Slovenskej republiky.
So zimou sme sa spoločne so škôlkarmi rozlúčili odprevadením Moreny do Trnávky. Melanka s Ninkou si pripravili pre škôlkarov krátku prezentáciu o Morene a tiež pripravili škôlkarom knižku a puzzle. Túto prechádzku sme využili aj na pozorovanie vodného spoločenstva a jednotlivých jeho zložiek. Deťom sa tento kratučký výlet veľmi páčil a keďže nám už pomaly aj počasie začne priať, vypravíme sa k vodnému spoločenstvu ešte viac krát v rámci našich piatkových exkurzií.
Do témy voda zapasovala aj naša nová známosť z Ružindolskej ulice, pán RNDr. Ivan Matušek. Počas návštevy uňho deti s veľkým záujmom sledovali nie len obrovské a profesionálne modely riek, ale tiež počúvali informácie priamo od odborníka a získali tak veľa inšpirácií, ako prispieť k správnemu hospodáreniu s vodou, veľa nových námetov na ďalšie štúdium a tiež mnohé návrhy na naše expedície, na ktorých by nás pán Matušek rád sprevádzal. Deti sa aktívne zapájali do debaty a pán Matušek ochotne na všetky reagoval. Nakoniec nás pozval aj dovnútra, kde nám ešte porozprával o mokradiach a ponúkol viacero možností spolupráce, ako napríklad prizvanie jeho spolupracovníčky z univerzity, ktorá by nám priblížila vynálezy starovekých civilizácii na reguláciu vody a jej putovanie po krajine, ako aj návštevu mokradí pri Banskej Štiavnici. Veľmi prompte reagoval na požiadavky detí. Kubkovi napríklad ponúkol zmapovanie mokrade v okolí pomocou nasnímania dronom, aby podľa toho mohol Kubko zostrojiť 3D model na svojej domácej 3D tlačiarni. Veríme, že naša spolupráca sa bude aj naďalej rozvíjať k obojstrannému nadšeniu.
Malý ale efektný model rieky vznikol aj na záhrade Slnečnice. Deťom sme pri prezentácii priblížili názvoslovie častí rieky, ale tiež mohli zažiť a tak lepšie porozumieť procesom sedimentácie.
V súvislosti s vodou sme otvorili aj tému flóry a fauny v blízkosti alebo priamo v našich vodách.
Zistili sme, že toto spoločenstvo obsahuje všetky zložky, ktoré vznikali vo vode pri vzniku života na našej planéte. Preto sme sa v našich predstavách pomocou časovej osi vrátili aj k tejto téme. Starším deťom bol k dispozícii materiál, vďaka ktorému sa mohli dozvedieť podrobnosti o tomto spoločenstve a to hneď z rôznych uhlov pohľadov. Viacerí si rôzne aspekty tohto spoločenstva zvolili aj na hlbšie spracovanie v rámci svojich prírodovedných projektov. Keďže sa deti projektovým zadaniam venujú už viac v domácom prostredí, budeme vás priebežne informovať o ich témach a smerovaniach.
Voda ako téma nás sprevádzala až do Makuki ateliéru. Deti pomocou špeciálnej techniky v sprievode výtvarníčky Katky vytvárali vodné scenérie so západom slnka. V škole vystriedal umelca mesiaca Vincenta van Gogha maliar Peit Mondrian, ktorého techniku maľovania so základnými farbami a geometrickými tvarmi si deti mohli vyskúšať. Taktiež si s obľubou prehlbovali svoje vedomosti z umenia pomocou tzv. Masterpieces kariet (karty znázorňujúce diela svetoznámych maliarov a maliariek), pričom radi na základe diktovaných opisov hľadajú páry, a tak si aj obohacujú slovnú zásobu, podporujú sebavyjadrovanie a prezentovanie.
S príchodom jari sme sa vrátili k botanickým témam, a to hlavne k semenám. Deti mali možnosť semienka preskúmať, ale tiež si ich zasadiť – buď spoločne (sadili sme hrach a papriku), alebo aj samostatne – niektoré deti si vzali svoje semienka aj domov na prázdniny. Tiež sme skúmali funkciu stonky a to vďaka pokus, pri ktorom sa kvety vložia do vázy so zafarbenou vodou.
Pri starostlivosti o záhradu deti pripravovali záhony na sadenie. V spolupráci so stolárom Marekom si deti vyrobili značky k stromom a kríkom v záhrade, kamarát Tibor nám zasa prišiel stromy ostrihať.
Nasledujúce mesiace sa s pribúdajúcimi kvietkami plánujeme tejto téme naďalej venovať.
K pravidelnej službe v Slnečnici už neodmysliteľne patrí štvrtková príprava olovrantu. Deti sa zhostili svojej úlohy naplánovať si štvrtkový olovrant, nakúpiť všetko potrebné a následne všetko pripraviť pre všetky deti v Slnečnici. Tak sme si tento mesiac mohli pochutnať napríklad na pudingu či piškótovo-jogurtových pohároch s ovocím.
K pravidelným návštevám v školskom prostredí patria aj naši predškoláci zo škôlky, ktorí budú pokračovať budúci rok so školákmi v Slnečnici. Ide o adaptačný proces, ktorý bude prebiehať už do konca tohto školského roka. Predškoláci k nám prichádzajú v stredu alebo štvrtok na celé doobedie, ale tiež majú možnosť prísť s Beátkou po predškolskej v škôlke.
V škole nám opäť naše dni spríjemňovali aj zvierací kamaráti školákov a školáčiek. Na tieto návštevy máme primárne určené pondelky. Jurko plánuje a zaznamenáva návštevy do kalendára. Tetno mesiac k nám zavítala Jurkova Eliška aj džungársky škrečok Elizabeth od Adelky.
Ako pokračovanie témy rešpektu z minulého mesiaca sme si aj v marci viac rozprávali o tolerancii rôznorodosti a inakosti ľudí, a na pripomienku sme si dohodli v stredu pred Veľkonočnými prázdninami “Ponožkový deň”, kedy si deti mohli priniesť rôzne páry ponožiek na znak, že aj ponožky, tak ako ľudia, môžu byť rôzne a pritom rovnaké. Mesiac marec sme ukončili veľmi príjemným podujatím veľkonočných dielničiek, kedy ste mohli zavítať do klubu aj Vy, milí rodičia, a niečo pekné si spoločne s deťmi v priestoroch Slnečnice vytvoriť. Najbližšie spoločné podujatie nás čaká už po prázdninách a to v sobotu 6.4. Naplánovaná je spoločná jarná brigáda s opekačkou. Práce je vyše hlavy, preto veríme, že sa stretneme v hojnom počte.
Tešíme sa na ďalšie bádanie s deťmi a stretnutia s Vami.
Pekné jarné dni prajú
Lucia, Eva, Zuzka, Zitka