Milí rodičia,
ospravedlňujeme sa za neskoršie spísanie spätnej väzby za ostatný týždeň v Slnečnici. Počas víkendu sme si dovolili zúčastniť sa špeciálneho podujatia v Kaštieli v Bernolákove, na ktorom sme si vypočuli prednášky kapacít z oblasti slovenskej pedagogiky ako Miron Zelina ale predovšetkým zahraničného hosťa z oblasti montessori pedagogiky, ktorý sa okrem iného snaží adaptovať myšlienky Márie Montessori aj v období 21. storočia pre deti, ktoré nám teraz rastú pod rukami. Volá sa Claus-Dieter Kaul. Pán Kaul nám nie len podpísal svoje publikácie ale nás aj pozval na svoje kurzy, ktoré aktuálne prebiehajú v Nemecku. Pri prezentácii aktivít aj pre staršie deti nám predstavil svoj vlastný postoj k odkazu Márie Montessori a jeho vnútornú potrebu a presvedčenie, nielen aplikovať jej univerzálne myšlienky ale adaptovať ich pre potreby našich detí v spoločnosti, v ktorej je viac ako kedykoľvek predtým potrebná schopnosť nadväzovať vzťahy.
Toľko z našich dojmov, nasleduje prehľad našich aktivít v Slnečnici.
V predchádzajúcom týždni sme si rezervovali špeciálny čas na prezentovanie projektov, ktoré sa deťom podarilo dokončiť. Deti si určili deň, čas aj poradie, kedy projekty chcú prezentovať. Rozdelili sa na dva dni, teda do dvoch skupín a každý dostal nielen čas svoj projekt odprezentovať, ale musel byť pripravený aj na otázky alebo poznámky k svojmu výkonu. Deti si pred samotnou prezentáciou musia projekt ešte v rozhovore so sprievodkyňou jazykovo opraviť a nacvičiť si text, aby počas prezentovania mohli rozprávať bez podporného textu. Musíme konštatovať, že projekty aj prezentácie dopadli nadmieru uspokojivo, že deti sa o spracované témy svojich spolužiakov a spolužiačok živo zaujímali a že týmito projektami nadobudli jednak nové vedomosti ale aj kopec nových komunikačných zručností.
Mladši sa venujú upevňovaniu vedomostí o včelách a mravcoch. V tejto oblasti majú ešte rozpracovaný jeden projekt, ktorý možno budú musieť dopracovať doma, lebo sa potrebujeme prioritne pripraviť na testy v budúcom týždni. Tretiaci získavali informácie o rybách a bezstavovcoch. A štvrtáci sa tento týždeň zamerali na chránené živočíchy.
Z jazyka sme uzatvorili všetky gramatické témy, u starších detí to boli neohybné slovné druhy, prekvapivo záverečné aktivity, pri ktorých deti určujú slovné druhy vo vetách z obľúbených literárnych diel, sa tešia najväčšej obľube. Taktiež sme si zrekapitulovali naše vlastivedné práce a vysvetlili sme si, že pri testoch z tohto predmetu budú môcť deti pracovať s mapou alebo školským atlasom Slovenska. Chceli sme sa totiž vyhnúť zbytočnému memorovaniu poznatkov, ktoré deti o Slovensku budú spoznávať celý svoj život.
Vo štvrtok popoludní sme sa po dlhšom čase opäť ponorili do tvorenia prostredníctvom dvoch artefiletických techník. Prvá z nich bola zameraná na živočíšne druhy a prejavy života živočíchov, ale tento raz neobvyklým spôsobom. Deti losovaním vytvorili “vedecké” tímy, ktoré objavili nový živočíšny druh a ich úlohou bolo zistiť, ako sa zviera pohybuje, prijíma potravu, dýcha, rozmnožuje, kde žije a aké má zvláštnosti. Už samo náhodné usporiadanie do skupín bolo pre niektoré deti výzvou, napokon sa ale všetkým tímom podarilo zviera vytvoriť, popísať a svoje zistenia prezentovať v krátkom príspevku na “vedeckej” konferencii. Pred tvorbou zvierat si deti opäť losovali kartičky s názvami živočíchov a ich úlohou bolo z nich vytvoriť nový živočíšny druh. Svoje výtvory Vám určite rady predstavia pri niektorej z najbližších príležitostí. V druhej aktivite deti reflektovali, nad čím premýšľajú, čím sa zaoberajú a ich úlohou bolo vytvoriť koláž z výstrižkov z časopisov na predlohu s obrysom hlavy. V mnohých prípadoch sa objavili veci alebo predmety, ktoré majú deti v obľube, prípadne farby, tvary a materiály, ku ktorým majú blízko. V krátkom rozhovore sme sa následne rozprávali o tom, čo si o sebe uvedomili a aké tvorenie pre nich bolo.
Piatok sme odštartovali narodeninovým rituálom Kristínky, ktorá oslávila svoje 9. narodeniny a pripravila si krátke fotozhrnutie toho, čo má rada a čo si o svojich obľúbených činnostiach z predošlých rokov pamätá. Potom sme sa už vrhli do čítania scenára pripravovaného záverečného vystúpenia, skúšali sme jeho scénické prevedenie a určili si, čo všetko bude ešte potrebné naň pripraviť. Popoludní sa deti pustili do tvorby kulís s takou vervou, že sa im nechcelo prestať. Dievčatká tiež s nadšením predstavili, čo všetko si k téme predstavenia z domu priniesli a aké námety na tvorbu sa dajú využiť a zapracovať napríklad do vzhľadu či dokonca občerstvenia. Deti chcú stoj čo stoj zahrať vybraný príbeh takmer doslova podľa predlohy, takže veríme, že sa im naponok podarí zvládnuť pomerne dlhšie texty a aj náročnosť v striedaní dialógov a diania na javisku, máme teda pred sebou ešte veľkú výzvu, ale veríme, že ju s Vašou podporou zvládnu. V budúcom týždni dostanú k dispozícii definitívnu verziu scenára, aby sa mohli začať učiť texty, na čo sa už podaktorí veľmi tešia.
V rámci neplánovaného praktického vyučovanie sa deti pustili do montáže nového minitraktora pre deti na ihrisku. Okrem práce rukami a práce s náradím podľa manuálu sa dobre potrénovali aj v tímovej práci. Traktor je už funkčný a k dispozícii pre všetkých. 😉
Tento týždeň venujeme pozornosť opakovaniu a upevňovaniu vedomostí. Keďže budú mať deti svoj medzinárodný sviatok, dáme si v stredu voľnejší deň a pôjdeme na predstavenie Malý princ do Divadla Jána Palárika. Potrebné informácie už čoskoro.
Ďakujeme za prečítanie a dôveru.
Srdečne a s úctou Lucia + Zitka + Zuzka