Milí rodičia detí zo Slnečnice,
apríl nám ubehol ako voda. Napriek tomu sa nám podarilo venovať sa rozmanitým témam, ktoré sme s deťmi buď uzatvárali, alebo sme priebežne otvorili nové.
S voľbami prezidenta sme sa viac ponorili do témy Slovenska. Mladšie deti skúmali naše susedné štáty a ich vlajky. Záujem niektorých detí sa prehĺbil aj do skúmania štátov celej Európy, ako aj hlavných miest či vlajok jednotlivých krajín. Tému sme prepojili so skúmaním pôsobenia vody, pričom staršie deti skúmali pôsobenie vodných tokov na zemský povrch. Skúmali sme, ako ovplyvňujú a neustále formujú jeho podobu. Zistili sme, že rieky pramenia v horách, že sa cez nižšie polohy zlievajú do väčších tokov, že sa vlievajú do morí a že so sebou berú nenápadne ale neustále kusy hornín, skál či sedimentov. Skúmali sme, ako je možné, že zloženie morskej vody sa napriek tomu nemení, zisťovali sme, čo sa deje so všetkými tými rozpustenými minerálmi a ako teda rieky na jednej strane “ničia” alebo narúšajú zemský povrch, ale na strane druhej tvoria nové pevninské plochy, dokonca menšie či väčšie koralové útesy. Zistili sme, že dôležitou súčasťou pri udržiavaní rovnováhy vo vodnom svete a života v ňom je život sám.
Na pevninách sme skúmali rôzne formy vznikajúce pôsobením vody a vodnou eróziou. Porovnali sme si V-údolia, U-údolia či kaňony. Pri týchto skúmaniach sme sa sústredili na kontinent, ktorý je nám najbližší, teda na Európu. Deti si do slepých máp spoločne zakresľovali pohoria, väčšie rieky a skúmali ďalšie súvislosti, ako napríklad, že rieky pretekajú cez viaceré krajiny, vytvárajú hranice medzi štátmi, že mnohé dôležité mestá Európy vznikli práve na riekach a že práve na riekach nájdeme aj najstaršie kolísky starovekých civilizácií. Takýmto spôsobom sa deti veľmi prirodzene a z vlastného záujmu dostali k podrobnejšiemu skúmaniu štátov Európy, ich hlavných miest, z ktorých spontánne vznikajú kvízy napríklad aj počas obedovej prestávky
V oblasti biológie sme neskôr od skúmania vodného spoločenstva prešli k lesnému. Pri vodnom spoločenstve sa viacero detí zdržalo vypracovávaním najrôznejších projektov alebo menších pracovných zadaní. Mladšie deti sa vrhli do skúmania podrobností o rôznych súčastiach tohto spoločenstva, vyberali si rôzne živočíchy ale aj rastliny, ktoré ho vytvárajú. Staršie deti poňali tému viac komplexne. Šarlotka napríklad podrobne preskúmala potravinový reťazec tohto spoločenstva, Šimko porovnal dvoch predstaviteľov menších bezstavovcov, Adelka si pre svoj projekt vybrala jednotlivé skupiny a konkrétnych predstaviteľov rastlín vo vodnom spoločenstve a Miško sa venoval téme mokradí, ktorú spracoval aj na základe materiálov od pána Matušeka z Vody pre klímu. Kubkov projekt je zatiaľ zahalený rúškom tajomstva, ktoré nám bude môcť odhaliť pri návrate do školy po dlšhej chorobe.
Skúmanie vodného spoločenstva sme podporili aj výletom do Kamenáča. Deti práve v prostredí náučného chodníka mokradí v Kamennom mlyne našli inšpiráciu respektíve zdroj svojho ďalšieho bádania. Jurko tam našiel schránku močiarky, ktorú tiež spracoval vo svojom projektíku. Kristínka pozorovala na priehrade v Suchej nad Parnou škľabku veľkú, ktorú nám predstavila na ďalšom prezentačnom kole. Deti si ho tentokrát pripravili ako “Festival prezentácií”, aby to pre ne bolo podujatie, ktorého sa radi zúčastnili. Ninka pripravila zoznam detí aj s témami ich projektov, spolu s Barborkou tematicky deti rozdelili do dvoch skupín kvôli väčšiemu počtu prezentácií, samostatné prezentovanie teda prebiehalo paralelne v dvoch skupinách pod vedením jednej sprievodkyne. Témy boli naozaj zaujímavé a rozmanité. Okrem prírodných spoločenstiev boli zastúpené aj mnohé iné témy. Barborku zaujala z vodného vtáctva potápka chochlatá a v krátkosti prezentovala aj svoje spracovanie bobra vodného. Šimonko si pre nás pripravil viacerých predstaviteľov tohto spoločenstva, zaujali ho úhor európsky, bobor vodný, korčuliarka obyčajná a salamandra škvrnitá. Jakubko sa podobne ako Adelka venoval vodným rastlinám: siniciam, ktoré patria medzi prvé rastlinné organizmy na Zemi, ale aj leknu bielemu a leknici žltej. Ninko nám v krátkosti predstavil ondatru pižmovú ako predstaviteľku vodných stavovcov. V druhej skupinke nám predstavila Ninka salamandru škvrnitú, Tamarka si pripravila veveričku ale aj knižku o vtákovi Kivi, ktorú doplnila inšpiratívnou krížovkou pre každého. Alžbetka nám porozprávala o líške, pričom deti veľmi zaujali informácie s ilustráciami, ako sa líška stará o svoje potomstvo. Melanka s Ninkou si stihli spracovať aj 3 predstaviteľov lesného spoločenstva a v skratke nám priblížili ekosystém lesa. Okrem prírodovedných tém nám Olivka pripravila vo forme veľkorozmerného lapbooku prezentáciu o jej pôsobení v divadelnom predstavení Maryša doplnené o fotky a zaujímavosti zo zákulisia, ako aj z predstavenia. Vďaka Melanke a Alžbetke sme sa vrátili aj k téme písma, keďže dievčatá veľmi oslovila kaligarafia, a tak nám priblížili históriu a ukážky z tejto oblasti. Napokon Olivka s Ninkou zarecitovali a divadelne stvárnili básne, ktorými zábavne a milo ukončili “Festival prezentácií”.
Aby sme tému prírodných spoločenstiev uchopili aj z väčšieho nadhľadu, predstavili sme si živé organizmy vo vzájomných závislostiach. Téma zaujala mladších i starších. Vysvetlili sme si, ako to vyzerá, keď živé organizmy žijú vo vzťahoch, ktoré voláme komenzalizmus, amenzalizmus, neutralizmus, predácia či kompetícia. S touto témou úzko súvisí aj potravinový reťazec v jednotlivých spoločenstvách, a pridaním neživej prírody sme sa poľahky dostali aj k téme ekosystémov, kde deti oslovilo hlavne zakresľovanie ekosystému oceánu či lesa.
Samostatnou kapitolou boli pre nás botanické skúmania rastlín a ich častí. Zamerali sme sa hlavne na listy, ktoré deti so Zitkou skúmali či už pod mikroskopom, alebo porovnávaním okrajov, žilnatiny, postavenia na stonke a podobne. Tému sme doplnili predstavením schopnosti rastlín vyrábať si vlastnú potravu, ktorou sa odlišujú od živočíchov. Nazvali sme si ich preto producenti, túto ich schopnosť chemickou reakciou s názvom fotosyntéza. Uviedli sme si prvky, ktoré sa na tom podieľajú, ich väzby s inými prvkami, všetko sme si znázornili tak, aby tento výnimočný proces mohli uchopiť aj najmladšie deti.
Najmladší predškoláci sa zamerali aj na skúmanie a zakresľovanie vývoja rastlín na časovej osi života.
V matematike sme sa s mladšími deťmi zamerali viac na geometriu a to pomocou skúmania konštruktívnych trojuholníkov a geometrických tvarov. No taktiež si prehlbujú svoje vedomosti hlavne v obľúbenej téme násobkov a delitelov.
So staršími deťmi sme uviedli prvočísla krátkym rozprávaním o Eratostenovi, prvom geografovi, starovekom bádateľovi, ktorý vďaka svojim pozorovaniam dokonca dokázal vypočítať polomer zemegule. Okrem toho sa však do našich dejín zapísal aj vďaka svojmu jednoduchému algoritmu na nájdenie všetkých prvočísel. Tento algoritmus preto nesie jeho meno a hovoríme mu Eratostenovo sito. S prvočíslami deti pracovali aj ďalej, postupne sa prepracúvajú k prvočiniteľom, prácu s ktorými by sme radi uzatvorili v mesiaci máj.
V Slovenskom jazyku sme sa opäť vrátili k rozdeľovaniu hlások na samohlásky a spoluhlásky, opakujúcimi prácami si deti utvrdzujú delenie na tvrdé, mäkké a obojaké spoluhlásky, ale taktiež sme skúmali rozdelenie slov na slabiky a na konci riadku.
Záujem o literatúru a čítanie pôvodnej slovenskej tvorby u nás podporil aj Daniel Hevier. Pre deti si pripravil krátke rozprávanie o jeho knihách, básňach, o jeho aktuálnej tvorbe predovšetkým pre staršie deti. Aj pri tejto príležitosti sa snažil deti motivovať k čítaniu ale aj k spolupráci priamo s ním pri vzniku nových pokračovaní jeho rozpracovanej série pod názvom Chymeros. Všetky informácie sa dajú nájsť na stránke chymeros.sk.
Tak ako on prekvapil nás napríklad svojím rapom, tak aj deti prekvapili jeho svojimi otázkami, ktoré prichádzali hlavne od mladších detí. Legendárnou sa asi stane otázka od Kristínky Konečnej, ktorá sa ho spýtala, “ako sa z ryby stane tuniak”. Pán Hevier nie len otázku správne pochopil ale zobral ju vážne a do detailov na ňu odpovedal.
Deti majú momentálne k dispozícii aj knihy od slovenského autora Ruda Morica, ktoré nám slúžia hlavne na skúmanie jazyka. Okrem toho sa venujú čítaniu kratších lyrických textov, v ktorých skúmame rými, verše, rôzne hravé prešmyčky ale i iné literárne formy.
Veľkou témou v oblasti slovenského jazyka boli slovné druhy. Staršie deti uzatvorili určovanie vzorov podstatných aj prídavných mien. Mladšie deti sme menšími zmyslovými prezentáciami previedli cez všetky – ohybné aj neohybné – slovné druhy. V posledných mesiacoch školského roka nás čaká opakovanie a utvrdzovanie sa v nadobudnutých vedomostiach. Od slovných druhov sme sa postupne dopracovali k tvorbe vety pomocou vetnej hviezdy, ktorú plánujeme nasledujúci mesiac ďalej skúmať.
Keďže sa nám školský rok pomaly ale isto nakláňa k svojmu koncu, máme pred sebou viacero náročných úloh. Postupne sa začneme pripravovať na záverečné testovanie, na ktoré pripravíme deťom vlastné testy s ohľadom na to, čomu sme sa počas roka venovali. Deti budú mať za úlohu tiež sumarizovať, sebakriticky zhodnotiť, ako sa im počas roka darilo a čo by potrebovali ešte pred testami dotiahnuť. Staršie deti budú mať za úlohu pripraviť “ročníkový projekt”, ktorého predmet skúmania si môžu vybrať úplne podľa svojich preferencií. Projekt by mal buď v súvislostiach zahrnúť jednotlivé oblasti, ktorými sme počas roka prechádzali (od histórie, cez geografiu až po napríklad jazyk či matematiku), alebo si deti vyberú jednu oblasť, ktorej sa budú venovať do väčšej hĺbky. Projekt by mali opäť vyhotoviť v čase mimo Slnečnice, môže ísť aj o tému, ktorej sa už venovali predtým, radi by sa k nej vrátili a uzatvorili ju s ohľadom na spomínané podmienky.
Rady by sme ešte takto na záver poďakovali za všetku Vašu doterajšiu podporu a dôveru. Uvedomujeme si, že esenciálnou súčasťou našej práce ako sprievodkýň je nielen naše sprevádzanie detí ale aj permanentné dopĺňanie našich vlastných vedomostí. Ako ste možno už zachytili, Evka a Lucia sú momentálne kurzistkami vo veľkom diplomovom niekoľko ročnom programe MontePlus určenom práve pre sprevodkyne a sprievodcov detí vo veku od 6 do 12 rokov. Okrem toho stojíme pred otázkou vytváranie novej koncepcie pre tretie trojročie, čo nás priviedlo k ďalším kurzom – okrem iného sa koncom mája zúčastníme krátkeho orientačného kurzu v jedinom školiacom centre pre montessori pedagogiku 12-18 nachádzajúce sa vo Švédsku. Renomovaná AMI školiteľka Jenny Marie Hôglund tieto kurzy robí priamo na svojej farme neďaleko mesta Gôteborg, ktorú máme tú česť navštíviť. Ak by Vás to zaujímalo, nakuknite na túto farmu cez stránku: https://www.montessoricentreforworkandstudy.se/en/
Ďakujeme, že ste dočítali až sem a prajeme príjemné májové dni.
Srdečne Vaše Lucia + Evka + Zitka + Zuzka