Milí rodičia,
rady by sme sa v tomto mesiaci s Vami podelili o naše zážitky v Slnečnici ale aj mimo nej. Vzhľadom na fakt, že sa blíži koniec roka a tentokrát nevieme presne, ako bude prebiehať záverečné preskúšanie, v akademických činnostiach s deťmi sme sa viac sústredili na sledovanie tém vyplývajúcich zo štátneho vzdelávacieho programu (ŠVP) pre jednotlivé ročníky.
Okrem toho sme však aj my dve, Lucia a Eva, mali svoje highlighty. Prvým z nich bola účasť na 2. ročníku celoslovenskej montessori konferencie Zmysly, ktorá sa uskutočnila 5. 4. v Novej Cvernovke v Bratislave. Bolo príjemné stretnúť, rozprávať a vypočuť si príspevky ľudí, ktorí sa, podobne ako my, snažia obstáť s koncepciou montessori vzdelávania na Slovensku ale aj v zahraničí a šíriť tak jej benefity. Koncom mesiaca sme sa boli inšpirovať na pozorovaní v podobnom montessori prostredí, ako je to naše, ktoré sa nachádza v centre Viedne. Ide o školu s 15-ročnou tradíciou, zabehnutými princípmi a výživnou akademickou atmosférou. Veľmi príjemne nás prekvapilo, že máme s touto školou mnohé spoločné znaky a že aj oni razia cestu spoločnému šesťročiu. Okrem našej a tejto viedenskej školy sa dá montessori šesťročie vidieť ešte v Českých Budejoviciach, kam sa nám snáď tiež niekedy podarí vycestovať.
Koncom mesiaca sme si spravili aj čas na celodenné spoločné vzdelávanie pre sprievodkyne zo škôlky a školy. Pod vedením psychologičky Márie Čičkovej sme spoločne absolvovali seminár o zlepšení komunikácie v kolektíve na pracovisku. Plynule sme prešli na školenie, ktoré sme spoločne pripravili (Lucia a Eva) pre škôlkárske sprievodkyne z oblasti geometrie.
S deťmi sme z biológie okrem opakovania otvorili nové témy ako spoločenstvo polí, spoločenstvo včiel a mravcov. Prevládali teda biologické témy hlavne zo zoológie. Starší školáci sa systematicky venovali jednotlivým triedam bezstavovcov. Po ukončení prezentácií im bola ponúknutá záverečná spoločná práca na prehľadovej tabuľke o jednotlivých sústavách prebraných tried bezstavovcov, čo vedie k bližšiemu preskúmaniu toho, ako sa jednotlivé živočíchy prispôsobujú svojmu prostrediu a ako vyvinuli pre svoje potreby svoje telá.
U mladších deti prevláda skúmanie stavovcov. Záujem detí vyústil do prezentácie pitvania ryby a skúmania jej vnútorných orgánov a ich funkcií. Prizvané boli len deti, pre ktoré bola táto prezentácia znesiteľná. U tých, ktoré prejavili záujem o samostatnú pitvu, sme pozorovali veľké nadšenie. Veríme, že to u nich zanechalo želanú zmyslovú skúsenosť.
Okrem toho deti prirodzene vytvárajú svoje kratšie či obsiahlejšie projekty zo sveta živočíšnej ríše. Olivka Križanová odprezentovala svoj projektík o veveričke, väčšia skupina našich najmladších, medzi nimi Hanka Hercegová, Šimko Jánošík, Júlia, Jakubko, Karoli a Leuško, si pre nás pripravili krátke ale za to veľmi milé divadielko o spoločenstve včiel, pričom nazbierali odvahu aj na jeho prezentovanie pred Vami, milí rodičia. Spoločenstvu polí sa vo svojom projekte venovali štvrtáčky Kika a Emka. No a najstarší školáci predstavili svoje spracovanie niektorých tried bezstavovcov v podobe divadelného predstavenia o ich výskyte a zvade v tráviacom trakte bociana.
Z botaniky sme sa venovali téme kvet. Mladšie deti, Jurko a Vinci, si zopakovali sekciu kvetu, neskôr Vinci aktivitu prezentoval aj Hanke Hercegovej. Po prezentácii ríš živých organizmov, od jednobunkovcov k mnohobunkovcom, hubám, rastlinám až k živočíchom, sa deti rozdelili do výskumných skupín. Leuška a Šimonka Jánošíka zaujali jednobunkovce. Po vypestovaní a pozorovaní senného nálevu spoločne vytvorili model jednobunkového organizmu, črievičky veľkej. Huby a plesne zasa zaujali Melanku, Ninku, Olivku a Alžbektu, ktoré na okne nad schodiskom úspešne pestujú rôzne druhy plesní.
Tradičným príbehom o Veľkej rieke sme otvorili tému človek a jeho telo. Vyplynuli z neho následné práce, pri ktorých sme sa snažili upriamiť pozornosť na sústavy v súlade so ŠVP. Prváci sa preto sústreďujú na zmysly človeka, druháci na pohybovú a opornú sústavu, tretiaci na tráviacu a vylučovaciu a štvrtáci na dýchaciu a obehovú.
V geografii sme s mladšími dôkladnému skúmaniu podrobili mapu Slovenska. Deti študovali nielen rôzne druhy máp Slovenska, ale sa aj viaceré zahrali na kartografov v snahe vytvoriť vlastnú mapu s dôležitými aspektmi reliéfu Slovenska (Jurko s Ninkom, Oli Jančovičová a Viki, Kika a Emka). Iné deti sa rozhodli vytvoriť 3D modely, napríklad Kika a Tamarka z hliny. K štúdiu im poslúžil aj nami vytvorený študijný materiál, v ktorom sa mohli oboznámiť s pojmami, ktoré sa s mapami vo všeobecnosti spájajú: svetové strany, smerová ružica, kompas, strelka apod. V logickej nadväznosti sme neskôr prechádzali cez pohoria Slovenska, nížiny až po dôležité rieky. Nadviazali sme na to, čo už vieme o vzťahu medzi pevninou a vodou, o formách, ktoré vytvárajú rieky, ako aj na fakt, že rieky pramenia v horách, že pretekajú cez nížiny a prenikajú aj do litosféry. Na riekach sme ďalej skúmali dôležité mestá a politické usporiadanie slovenských krajov, okresov a regiónov.
V skúmaní nášho materinského jazyka sme deťom ponúkali aktivity na spoznávanie slovných druhov, ktoré sú u nich veľmi obľúbené a pochádzajú z pracovnej dielne nášho spriateleného školiaceho centra MontePlus s vysokou mierou kvality a spracovania. Deti vďaka nim spoznávajú slovné druhy cez hravé uvedenie a bazálne aktivity až po písomné záznamy a výskum pomocou literárnych textov. Starší školáci skúmajú slovné druhy už na základe ich klasifikácie, výnimiek či pravopisných pravidiel.
Mladšie deti sa tiež venujú témam ako výnimky po mäkkých či tvrdých spoluhláskach, opakovaniu vybraných slov, spodobovaniu, dvojhláskam a fonogramom. Najmladšie deti venujú zvýšenú pozornosť dôkladným písomným záznamom na riadky, na začiatok a koniec vety, na malé a veľké písmená a pod.
K jazyku neodmysliteľne patrí aj literatúra, ako aj ľudová slovesnosť. V apríli sme žili pranostikami, porekadlami, prísloviami ale aj povesťami. Vyvrcholením bolo spracovanie týchto krátkych foriem ľudovej slovesnosti v podobe divadelného predstavenia v podaní Ninky, Hanky, Viki, Olivky, Bašky, Emky a Kiky, ktorého ste mohli byť aj Vy svedkami. K divadelným hrám sa pridala aj detektívka “Svadba a vrah” inšpirovaná detektívnou adjektívnou hrou na skúmanie prídavných mien. Herečky v tomto vystúpení boli Emka, Ninka, Alžbekta, Kristínka a Olivka Križanová.
Okrem pravidelnej výučby anglického jazyka s lektorkou Hankou sa deti venujú príprave rôznych hier a aktivít na slovnú zásobu, ktoré si po dokončení prezentujú navzájom. Tretiačky tak napríklad vytvorili plagát s anglickými číslovkami. Tamarka spracovala dve sady zamerané na geometrické tvary a farby, Júlia a Hanka Hercegová sa venovali rôznym druhom ovocia a zeleniny.
Po našom ostatnom kurze z geometrie podľa Marie Montessori, ktorá o nej napísala komplexné dielo pod názvom Psychogeometria, má aj geometria v našom šesťročí široký a rôznorodý záber. Každé dieťa skúma geometriu na svojej úrovni – od zmyslového vnímania cez konštrukčné trojuholníky, geometrické tvary a telesá, rysovanie, až po prenášanie úsečiek, uhlov, cez rysovanie kolmíc a trojuholníkov. Starší školáci zvládli uchopiť niektoré vety, podľa ktorých môžeme narysovať trojuholníky. Skúmali sme vrcholové a susedné uhly, ako aj uhly v trojuholníku.
Do podrobnejšieho skúmania historických tém sa ponorili predovšetkým štvrtáci až šiestaci. Emka, Kika a Ninko preskúmali časovú os s akcentom na dejiny na území strednej Európy. Od staroveku sa postupne oboznamovali s novými pojmami, udalosťami a osobnosťami stredoveku až po súčasnosť a moderné dejiny. Starší sa po ukončení témy starovekého Grécka a vytvorení spoločnej časovej osi presunuli ku skúmaniu starovekého Ríma. Oboznámili sme sa s dôležitými vládcami, míľnikmi v dejinách Ríma na prelome letopočtov, spomenuli sme najdôležitejšie udalosti a postupne opäť vytvárame časovú os. Našou poslednou výzvou budú otázky týkajúce sa tejto civilizácie s ohľadom na napĺňanie základných potrieb jej obyvateľmi.
K histórii zaraďujeme aj skúmanie času. V tejto súvislosti by sme rady vyzdvihli ukončenie spolupráce Olivky Jančovičovej a Viki Žilinskej, ktoré veľmi usilovne pracovali na našom personalizovanom kalendári, ktorý nám vďaka fotkám z minulého školského roka v Slnečnici pripomína rôzne spoločné chvíle.
V apríli sme sa krátko potešili z návštevy dvoch sestier z Nepálu. Ich rodina sa na Slovensko presťahovala len prednedávnom a hľadali pre dievčatá vhodnú škôlku a školu. Staršia po pár týždňoch prešla na inú základnú školu, mladšia Akrifa dodnes navštevuje našu škôlku.
Deti, ktoré prejavili záujem o návštevu zariadenia pre seniorov mali tentokrát možnosť so seniormi zdobiť veľkonočné vajíčka, piecť muffinky či si zahrať spoločenské hry.
Našli sme si čas aj na starých rodičov detí zo Slnečnice a na Veľkonočných dielničkách si mohli spolu so svojimi vnúčatami v spolupráci s Ivanom Slezákom vyrobiť drevenú veľkonočnú dekoráciu v podobe zajačika. S viacerými z Vás sme sa stretli v ten istý deň v poobedných hodinách, kedy sme si spoločne vyrobili vkusné dekorácie pri aktivitách pripravených priamo deťmi. Veríme, že Vám robili radosť veľmi dlho. O pár dní neskôr sme sa spoločne mohli stretnúť na brigáde v exteriéri aj v interiéri Slnečnice. Viacerí z Vás prišli priložiť pomocné ruky k záhradným prácam. Deťom ste vytvorili nové štrkové ihrisko, upravili záhradný domček, vytvorili štrkom vysypané oddychové miesto na sedenie, či položili novú podlahu v jedálni, vyviezli kopu odpadu na zberný dvor a vytvorili kopu ďalších krajších kútov, za čo sme nesmierne vďační.
Do predposledného mesiaca tohto školského roka si prajeme veľa sily, zmysluplného úsilia a úspešné ukončovanie našich akademických povinností.
Srdečne Lucia, Eva
