Milí rodičia,
máme za sebou prvý mesiac nového školského roka. Mali sme nabitý program, určite nakuknite aj do septembrového albumu fotografií na našej FB stránke. Nech sa páči, prečítajte si, ako sme strávili posledný týždeň tohto mesiaca.
Rozprávanie o vzniku vesmíru a našej zemegule sme doplnili o názorné ukážky toho, ako sa čiastočky jednotlivých skupenstiev pohybujú. Následne sme mohli zaradiť ďalší veľký príbeh, v ktorom sme si porozprávali, ako postupnevznikal život na Zemi. Staršie deti, ktoré už toto rozprávanie dobre poznajú, si pre mladších pripravili krátky dialóg, ktorý sme si pracovne nazvali “Hádka živlov”. Slnko, vzduch, voda a skaly sa hádali, kto môže za to, že na našej planéte vznikla nerovnováha, a to i napriek tomu, že všetci poslúchali príkazy, ktoré dostali. Muselo prísť niečo nové, čo rovnováhu opäť nastolilo, život. Aby sme si mohli predstaviť prvé jednobunkové organizmy, založili mladšie deti jednoduchý senný nálev. Starší sa rozhodli do senného nálevu pridať aj soľ, aby videli, či sa objavia aj v zmenených podmienkach. Na výsledok si počkáme minimálne 7 dní. Rozprávanie o evolúcii dotvárala čierna časová stuha, v ďalších dňoch časová os života, s ktorou mohli deti pracovať aj samostatne. Sledovali sme línie vývoja rastlín aj rôznych predstaviteľov živočíšnej ríše až po živočíchy, ako ich poznáme dnes. Na budúci týždeň nás ešte čakajú tzv. geologické hodiny, pri ktorých si veľké časové obdobia vývoja života na Zemi rozdelíme do kratších eónov a pozrieme sa podrobnejšie na ich najdôležitejších predstaviteľov.
Okrem toho sa staršie deti zahĺbili do skúmania prvkov periodickej tabuľky prvkov. Po úvodnej prezentácii dostali za úlohu vybrať si jeden prvok, zistiť o ňom rôzne zaujímavosti, zapísať si, kde daný prvok môžeme nájsť, resp. na výrobu čoho sa dodnes používa. Venovali sa aj výrobe modelu atómu daných prvkov, ktorých fotografie doplníme dodatočne aj do albumu. Myslíme, že stoja za to.
V strede týždňa sme boli pozvaní do škôlky na spoločný rituál jesennej rovnodennosti, ktorým nás sprevádzala Janka. Rituálu predchádzalo rozprávanie o javoch, ktoré k tomuto javu prispeli na kozmickej úrovni. Prezentácia prebehla v prítmí pivnice, aby si deti vedeli lepšie predstaviť postavenie Slnka a Zeme, naklonenie zemskej osi a dopad slnečných lúčov na našu planétu počas rovnodenností a slnovratov.
Keďže sme – niektorí viac, niektorí kvôli chorobe menej – strávili v škole prvý mesiac, dovolili sme si deťom od druhého ročníka vyššie ponúknuť analytické previeročky učiva z predchádzajúceho ročníka. Analyzovať budeme nielen úspešnosť, ale výstupom bude aj učivo, ktoré deti pociťujú ako problematické, a teda budú mať možnosť sa k nemu priebežne vracať a popracovať na ňom. Taktiež sme sledovali, ako a či sa deti vedia na svoju prácu sústrediť, koľko času im previerky trvali, či sa potrebovali poradiť so sprievodkyňami alebo so spolužiačkami a spolužiakmi. Deti si svoje previerky budúci týždeň vyhodnotia. Takéto práce by sme chceli zaraďovať vždy ku koncu mesiaca alebo na záver väčšieho tematického celku a mali by slúžiť deťom ako sebakontrola.
Sústredenie sme podporili aj úvodnou hrou na ticho, v ktorej deti vydržali “vyrábať” ticho až 5 minút, najprv pri sledovaní toho, ako dýchajú, ako sa uvoľňujú jednotlivé časti ich tela, a potom aj pri hmatovom skúmaní toho, čo skrývalo tajné vrecúško. Tajomstvom bol oriešok, ktorý pripomenul nám dávno známu pieseň “Oriešky zas dozrievajú”. S mladšími deťmi sme sa opäť venovali aj pohybovým a rytmickým hrám, ktoré podporujú ich zmysel pre spoločný rytmus alebo svoju pamäť a pozornosť.
Z jazyka mladší napredujú aktivitami pripravenými na poličkách, ktoré stále pribúdajú alebo ich aktualizujeme. Pustili sa usilovne predovšetkým do systematickej práce na osvojovaní si písaných tvarov písmen. Zároveň so začínajúcimi čitateľmi trávime každý deň pri krátkom čítaní z kníh vlastného výberu, po ktorom môže nasledovať rozhovor alebo výstup v podobe zápisu často sprevádzaného bohatými ilustráciami. Deťom taktiež ponúkame aktivity, pri ktorých trénujú dvojprstový úchop a posilňujú svaly ruky. Pripravili sme pre nich aj cvičenia na rozcvičenie prstov pred písaním, a pravidelne ich môžete vidieť aj pri hrubomotorických cvičeniach, ktoré si s obľubou vyberajú samy.
Staršie deti sa pustili do čítania Malého princa, ktorého nebolo treba extra predstavovať. Tešili by sme sa, keby sme sa dostali aj na predstavenie do Divadla Jána Palárika, v programe ktorého je toto dielo momentálne zaradené. Dostali sme sa však len do poradovníka záujemcov, predstavenie je beznádejne vypredané. Čo sme si ale predstavili v podobe krátkeho životopisného príbehu, bol život a dielo autora tejto rozprávky. Deti veľmi zaujal, nielen nejasné okolnosti jeho smrti ale aj diela, v ktorých sa prelínajú autorove skúsenosti ako pilota s jeho filozofickými úvahami čo humánnymi postojmi. Autora sme si taktiež predstavili ako ilustrátora. Deti si prekresľovali ilustrácie z Malého princa, sledovali stvárnenia rôznych planét a ich obyvateľov a mladšie deti si v podobe hádankového kreslenia vytvárali hádanky, čo všetko sa môže skrývať pod známym Exupéryho klobúkom. S mladšími sme tiež hľadali rýmy na slová, ktoré na nich počas čítania prvej kapitoly zapôsobili, až z toho vznikla krátka vtipná báseň, s ktorou budú možno niektorí ešte v nasledujúcom týždni pracovať.
Okrem matematických previerok si staršie deti zvolili prácu na výrobe tzv. hierarchického materiálu. Pravidelne pracujeme so zmyslovým stvárnením matematických pomôcok. Ak je jednotka jeden malý korálik, desiatka je potom tyčinka s desiatimi korálkami, stovka je desať takýchto tyčiniek spojených do štvorca a tisícka je desať stoviek spojených do kocky. Pred niekoľkými rokmi sme si podľa tohto radu vytvorili aj desaťtisícku, ale ako by vyzerala stotisícka? A ako milión? A aké rozmery budú mať? Nechajme sa prekvapiť.
Príjemným osviežením bolo pre nás aj tvorenie s Katkou, ktorá sa venuje macramé. Deti sa naučili viazať základný uzol, ktorý im postačil na to, aby si vyrobili náramky alebo kľúčenky v podobe malých panáčikov. Viaceré deti táto práca natoľko nadchla, že v nej podľa správ od niektorých z vás pokračovali ešte aj doma, preto sme sa rozhodli, dohodnúť si s katkou ďalšie tvorenie. Svoje výrobky budú môcť deti použiť pri špeciálnej príležitosti. Zatiaľ nechceme prezrádzať vaic, chýba nám doladiť pár detailov, ale budeme vás čoskoro informovať.
Na záver týždňa sme mali možnosť sa zúčastniť podujatia Kúzelná fyzika organizovanom pre domškolákov v ZŠ Budmerice. Deti sa tu pútavou formou dozvedeli, ako fungujú fyzikálne javy napríklad viskozita, magnetizmus, lom svetla či odstredivá sila. Ďakujeme rodičom Danke, Michalovi a Jurajovi, ktorí nám pomohli s odvozom a tak sme mohli na tento výlet vziať aj všetkých predškolákov.
Na budúci týždeň rozbiehame spoluprácu so Zariadením pre seniorov na T. Vansovej. Navštevovať ich budeme pravidelne, vždy prvý piatok v mesiaci o 10:00. Okrem pomoci, zabavení a učení, by sme radi babičkám a deduškom priviali aj množstvo detskej radosti a veselosti. Veríme, že tieto stretnutia budú prínosom na obidvoch stranách. Pripomíname, že vždy je nutné, aby dieťa malo rúško a podpísané tlačivo o bezpríznakovosti.
V novom týždni budeme mať novinky. Vytvorila sa nám malá skupinka detí, ktoré chcú začať s flautou, čomu sa úprimne tešíme. Bližšie informácie už čoskoro. Okrem toho privítame novú externú kolegyňu až z ďalekej Ameriky, aby sa pripojila do nášho tímu a navštevovala nás pravidelne. Čaká nás posledné stretnutie, na ktorom sa všetko dohodne a potvrdí. Ak sa všetko podarí podľa našich predstáv, budú sa s ňou deti stretávať pravidelne vo vyhradenom čase. Tiež vás budeme čoskoro informovať.
Pripomíname tiež, že vzhľadom na to, že budúci týždeň je prvý piatok v mesiaci, prosíme o vyzdvihnutie detí zo Slnečnice do 13:00, keďže čas po tejto hodine máme vyčlenený na pracovnú poradu.
Fu, tento týždeň bol teda riadne nabitý, ešte že sme všetko stihli. Prajeme krásny víkend a budeme sa tešiť opäť v pondelok.
Vaše Lucia + Zitka + Zuzka