Milí rodičia,
tak a je to tu, predposledný mesiac školského roka je už za nami, posledný pred nami. Ani sa nám veriť nechce, ako rýchlo to letí. Pokúsime sa zachytiť dôležité momenty ostatného mesiaca a taktiež Vás informovať o dôležitých termínoch, ktoré nás ešte čakajú.
S prihliadnutím na uzatvárajúci sa školský rok sme sa deti snažili navigovať k ukončovaniu menších či väčších pracovných zadaní. Naďalej prevládali práce v oblasti biológie, mladšie deti spracovali rôzne druhy lesných živočíchov a to v rôznych formách. Staršie deti spojili svoje sily do skupiny, aby si pripravili spoločný študijný materiál k vodnému a lesnému spoločenstvu. Dozvedajú sa nielen nové informácie o rôznych druhoch živočíchov a rastlín, ale učia sa svoju prácu v tíme koordinovať, systematicky napredovať a predávať si informácie o preberaných témach. Nové vedomosti nadobúdali aj formou online kvízov, ktoré si medzi sebou rozdelili a pri každom vypracúvajú študijný podklad pre ostatných v skupine. Veríme, že spoločným výsledným výstupom bude zbierka záznamov o dôležitých aspektoch života vo vode a v lese. Kubko odprezentoval dodatočne svoj projekt o vodných mikroskopických organizmoch, pričom zabŕdol aj do ríše baktérií.
Okrem toho sme v tejto súvislosti deťom predstavili 5 ríš živých organizmov, aby sa im v ich množstve lepšie orientovalo. Pozornosť detí sme upriamili napríklad aj na baktérie či huby, ktorým v našich zdrojoch a skúmaniach venujeme len málo priestoru, a to napriek tomu, že sú pre náš život nevyhnutné. Tradičnou formou krátkeho rozprávania sme predstavili druh huby s názvom Prototaxites, ktoré dosahovali výšku až 8 metrov a boli vyššie ako všetky vtedy rastúce rastliny. Činnosť húb stojí za väčšinou prevratných udalostí v histórii Zeme. Rastliny sa síce asi pred 500 miliónmi rokov dostali z vody na pevninu, ale podarilo sa im to len vďaka hubám, ktoré im desiatky miliónov rokov slúžili ako korene, až kým si vyvinuli vlastné. Spomenuli sme význam húb pri vzniku života na Zemi a pripomenuli sme ich často našim očiam neviditeľný prínos ku každodennému životu všetkých živých organizmov vrátane človeka. Deti s nadšením začali vyrábať modely rôznych u nás rastúcich húb z modelovacej hmoty a rozšírili tak našu zbierku hubárskych modelov.
V oblasti geografie sa nám podarilo prezentáciou kolobehu vody uzatvoriť cyklus experimentov a prác týkajúcich sa pôsobenia vody na zemskom povrchu. Cez názorné ukážky a vďaka našej predstavivosti, ktorá tvorí dôležitú zložku vývinových potrieb detí vo veku 6 – 12 rokov, sme si mohli predstaviť nielen to, ako vznikajú zrážky, ale aj fakt, že množstvo vody je na našej planéte už milióny rokov stále rovnaké. Uviedli sme pojmy ako erózia dažďom, ľadom a vlnami, hovorili sme o pevných a mäkkých horninách, o vzniku jaskýň či skalných stĺpov.
S príchodom jari a kvitnutím všetkého naokolo sme oprášili botanický definičný materiál, ktorý deťom predstavujeme v zmysle montessori metódy najprv ako zmyslový zážitok, napríklad formou pitvania, pri ktorom si všímame jednotlivé časti kvetu, listu či jeho čepele.
Z matematiky sme sa tento mesiac venovali viac geometrii, ktorú sme uviedli príbehom o zememeračoch. Hlavne mladšie deti využili prácu s geometrickými tvarmi, názvoslovím, no tiež si pripomenuli rysovanie a Kika s Ninkom sa hlbšie venovali jednotkám dĺžky, meraniu aj premenám. Starším deťom sme v rámci prezentácií predstavili osovú a stredovú súmernosť. Téma ich zaujala natoľko, že ju preskúmavali aj v rámci samostatnej práce. Zisťovali, koľko osí súmernosti majú rôzne geometrické tvary, sledovali aj vo svojom najbližšom okolí využitie osovej súmernosti a naučili sa základy rysovania oboch druhov súmerností.
Obľúbenými matematickými aktivitami naďalej ostávajú práce s násobkami, deti sa viac venovali štvorcom a kockám, teda druhej a tretej mocnine. Ale tiež sme skúmali čísla menšie ako 1 a to zlomky. Starším deťom sme v systematickej práce s násobkami predstavili aj pojem prvočinitiele.
Z literatúry sa staršie deti oboznamovali s rôznymi literárnymi formami a to pomocou stromu literatúry. Spoločne sme sa ale venovali hlavne rozdeleniu literatúry na poéziu a prózu a to aj pomocou čítania kníh z knižnice. Z prózy sme mali k dispozícii viac kníh od Ruda Morica, a z poézie od rôznych slovenských autorov, ktoré si deti mali do konca mája spracovať. Využili možnosť spracovania formou divadelného stvárnenia, vyznačenia slovných druhov, no najčastejšie volili čitateľský záznam. V pondelok nás čaká spoločný literárny kruh, kde budeme vzájomne zdieľať porozumenie textu. Dve deti nestihli prečítať knižky v stanovenom termíne, tak majú za úlohu dokončiť si spracovanie čitateľského záznamu doma. Rodičom sme písali správu, no aj touto cestou Vás prosíme o podporu detí pri samostatnom každodennom čítaní.
Zo slovenského jazyka sme sa sústredili na opakovanie gramatiky a to hlavne zhrnutie slovných druhov, kde si staršie deti upevňovali učivo formou vzájomných prezentácií, mladšie deti vyhľadávali gramatické javy hlavne pri práci s textom.
Deti si ale volili aj praktické aktivity ako vyšívanie obkreslených geometrických tvarov, so záujmom pokračovali v príprave olovrantu, s čím bolo spojené aj veľa kalkulácie ako napríklad prepočítavanie receptu na potrebný počet palaciniek, výpočet sumy na nákup a samotná výprava do blízkeho obchodu, kde niektoré deti vystúpili zo svojej komfortnej zóny a odvážili sa ísť do obchodu bez doprovodu dospelého.
Taktiež sa deti postarali o Milku, našu samičku osmáka degu, keďže sa im zdal podozrivý jej piskot a ohryzaná časť plastu v klietke. Melanka s Hankou obvolali viacerých veterinárov, kým našli toho, ktorý sa venuje aj takýmto drobným hlodavcom a je v pešej dostupnosti. Následne ho s Milkou navštívili, veterinár ju prešetril zo všetkých strán a dievčatá s dobrým pocitom a zdravým osmákom spokojne informovali spolužiakov o svojich zisteniach. Pri tejto príležitosti deti zabezpečili aj odčervovaciu pastu pre našu zajačicu Snežku, ako preventívnu procedúru.
Výletné piatky so Zitkou tento mesiac patrili už tradične seniorom, no podarilo sa nám opätovať návštevu spriatelenej škole Dobrodružstvo z Bratislavy, ktorým naše deti pripravili komentovanú prehliadku mesta. Tiež deti navštívili knižnicu Tulipán, kde bola pre nich pripravená prezentácia Dušana Valenta, a kvôli nepriazni počasia bol nahradený výlet do lesa výletom do Západoslovenského múzea, presnejšie na výstavu lesných živočíchov. Posledný piatok v mesiaci sme ukončili oslavou MDD, spoločenskými hrami, pátračkou s nanukmi, ale aj rytmickou zumbou.
Pripomíname, že staršie deti majú za úlohu domáce spracovanie koncoročných projektov, termín do 15.6. Týmto Vás aj prosíme o podporu deti pri ich prácach.
Tento mesiac sa nám, Lucke a Evke, podarilo navštíviť Montessori farmu Rydet vo Švédsku, kde sme absolvovali AMI certifikovaný orientačný kurz pre sprevádzanie detí vo veku 12-18 rokov. Načerpali sme mnoho poznatkov a inšpirácií a veríme, že ich s vami budeme môcť čoskoro pozdielať. Podarilo sa nám dohodnúť aj online stretnutie s absolventkou Montessori školy na farme vo Švédsku ako aj v Amerike, Astrid Höglund, ktorá vám rada odpovie na Vaše prípadné otázky. Termín online stretnutia by bol v auguste.
Dovolíme si ešte priložiť plánovaný program na mesiac jún 2024
Je to obdobie v roku, v ktorom si dovolíme klásť prízvuk na prívlastok „komunitný“ v názve nášho združenia, preto uvítame, keď sa ho deti zúčastnia, aby nielen posilnili svoje vzťahy, ale pocítili spoločnú zodpovednosť za svoje prostredie a snažili sa prispieť k jeho zveľadeniu.
Ďakujeme za prečítanie a prajeme všetko dobré v novom mesiaci, v poslednom v tomto školskom roku. 😉
Vaše Lucia a Eva