Milí rodičia,
máme za sebou ďalší týždeň so školákmi v Slnečnici. Jeho ústrednou témou bol posledný z veľkých príbehov, ktorým sme si pripomenuli dlhú a náročnú cestu tvarov číslic naprieč tisícročiami a rôznymi kútmi sveta, kým sa pretavili do takej podoby, v akej ich poznáme dnes. Od prvých prejavov matematického ducha pravekého človeka, cez tvary číslic jednotlivých starovekých civilizácií sme sa dostali až po “naše” čísla, ktoré sa síce volajú arabské, ale vlastne vznikli v Indii pred mnohými stovkami rokov. Veríme, že sme v deťoch zanechali dojmy, ktoré v nich vzbudili záujem o ďalšiu prácu v oblasti matematiky. Ten sme sa snažili podporiť aj krátkymi každodennými matematickými rozcvičkami, ktoré deti dostávajú v angličtine. Oboznamujú sa teda aj takýmto spôsobom s novými matematickými pojmami, snažia sa porozumieť úlohovým inštrukciám v cudzom jazyku, obohacujú si slovnú zásobu a postupne sa odvažujú komunikovať po anglicky aj medzi sebou.
Mladšie deti veľmi pekne a systematicky pracujú na automatizácii rozkladu čísel do 20, pod ich rukami vznikajú prvé knižky s touto problematikou. Stihli sme však uviesť aj čísla do 100, zatiaľ len na zmyslovej úrovni, ktorú postupne rozširujeme o abstraktnú.
Ďalšou veľkou témou všetkých detí v škole sú botanické práce, pokusy a nové pojmy. Mladšie deti sa postupne prostredníctvom vlastných pokusov a následných spracovaní vo forme pracovných listov (aj v angličtine) oboznamujú s jednotlivými časťami rastlín a ich potrebami. Staršie deti sa podrobnejšie venujú listom, jeho častiam, funkciám jednotlivých častí, opäť aj v angličtine. S listami sme pracovali aj v rámci výtvarnej výchovy, kedy sa deti snažili v listoch rozpoznať symetriu a túto zakresľovali do svojich skicárov. Ku koncu týždňa sme uviedli systematizovanie jednotlivých druhov listov a ich rôznych tvarov. Deti si vytvárajú vlastný herbár listov, identifikujú ich tvary, strom, z ktorého pochádzajú, lisujú ich a laminujú.
V oblasti zoológie sa deti venovali klasifikácii živočíšnej ríše na menšie skupiny. Tieto si nielen spracovali výtvarne, ale vybrali si aj jedno zviera, ktorého klasifikáciu sa snažili zaznamenať. Prvou väčšou skupinou, ktorou sme sa začali zaoberať, sú bezstavovce. S deťmi sme ich roztriedili do skupín a vysvetlili si ich charakteristiky. Deťom sa aj v tomto chladnejšom období podarilo nájsť niekoľkých predstaviteľov bezstavovcov na školskom dvore a určiť skupinu, do ktorej patria.
V jazyku sme sa zamerali predovšetkým na opakovanie doteraz prebratých tém z nosných oblastí. V gramatike to bolo opäť písanie y, i po spoluhláskach, písanie rozlišovacích znamienok s mladšími a úvod do znelých a neznelých spoluhlások s Riškom. Pribudli ďalšie čitateľské záznamy z diela K. Bendovej, ktoré ešte uzavrieme v budúcom týždni. S mladšími kamarátmi sme opakovali čítanie písmen O, S, B, U, A a pridali nové písmeno L. V písaní pokračujeme rozhýbavaním rúčok našimi obľúbenými čiarami a pripravujeme sa na písanie písmena A po návrate z prázdnin. Tiež sme sa stihli naučiť niekoľko básničiek, zopakovať pesničky, ktoré už poznáme a naučiť sa novú anglickú o veciach, ktoré používame v škole. V stredu poobede k nám zavítali aj predškoláci, s ktorými sme si zahrali rytmické a pamäťové hry, pracovali s plastelínou či záslepkami a hádali tvary písmen, ktoré nám kamaráti písali na chrbát a pod. Vo štvrtok doobeda sme si pre nich pripravili aj matematické hry, zopakovali sme si tvary číslic, vytvárali rôzne množstvá ale i geometrické tvary z plastelíny.
Svojimi rituálmi nás potešili narodeninoví oslávenci Šimonko a Adelka, ktorí si pre nás pripravili zaujímavé rozprávania o sebe s krásnym sprievodným materiálom v podobe Adelkinej časovej osi a Šimonkových obľúbených vecí. Ďakujeme za výborné sladké pohostenie, ktoré v oboch prípadoch umocnilo oslavnú atmosféru. Prezentáciou o svojom dovolenkovom putovaní po Horehroní nás na záver týždňa potešil Miško. Predstavil nám miesta, ktoré so svojimi blízkymi nedávno navštívil, porozprával nám o nich rôzne zaujímavosti a tiež svojim spolužiakom a spolužiačkam pripravil ochutnávku typickej poľskej sladkosti.
Na záver týždňa sme sa vybrali na výlet do Archeologického múzea v Bratislave, kde si pre nás pripravili prednášku a expozíciu o pokladoch. Videli sme, ako sa menila podoba predmetov, ktoré boli pre ľudí vzácnym pokladom od doby medenej až po 17. storočie. Najviac sme sa však dozvedeli o dobe medenej, bronzovej a železnej, ako aj o živote Keltov na našom území a všetkom, čím nás obohatili. Na záver si deti na pamiatku vyrobili keltské mince. Zaujímavá bola aj interaktívna výstava o živote v dobe medenej. Opäť sme si jej prostredníctvom pripomenuli Otziho a poznatky, ktoré vďaka nemu získali vedci o spôsobe života ľudí, ktorí žili 4 000 rokov pred Kristom. Niektoré činnosti sme si mohli vyskúšať aj my, napríklad krájať kamenným nožom, mlieť obilie kameňom či obliecť pravekého mládenca či dievčinu. V nasledujúcich týždňoch sa posunieme práve prostredníctvom Keltov a iných kultúr, ktoré naše územie osídlili, od praveku k staroveku a ďalším významným objavom človeka.
V skrátenom predprádzninovom týždni dokončíme rozpracované témy a projekty, veríme, že odznejú aj tie posledné októbrové, aby sme si potom vychutnali spoločné tvorenie k téme blížiacich sa sviatočných dní.
Želáme Vám krásny jesenný víkend a tešíme sa na Vás najbližšie, L+Z+Z