Milí rodičia,
tento týždeň sme sa už začali tešiť na jesenné prázdniny, takže sme piatkový výlet presunuli na štvrtok a v škole sme stihli i krátke previerky z jazyka a matematiky. Keďže aj budúci týždeň budeme mať skrátený, nastavili sme si pracovné zadania na oba týždne spolu, dokončovať teda budeme v budúcom týždni a presunuli sme doň aj previerky z kozmickej výchovy, v ktorej si budú mať deti možnosť zanalyzovať, ktorým témam sa stihli venovať, čo nové sa naučili a ako sa im podarilo ukončiť témy prvého štvrťroka ako aj zhodnotiť svoj postoj k učeniu a schopnosť slobodne sa rozhodovať o svojich povinnostiach. Pre niektoré deti je táto zručnosť stále náročná, čo je pochopiteľné, preto pri niektorých deťoch čiastočne prechádzame k opatreniam, ktoré im presne stanovia, ktoré povinnosti musia mať v priebehu doobedia hotové. U niektorých detí sme však pozorovali, že svoje povinnosti neberú na ľahkú váhu a samé sa rozhodli stráviť čas v škole dokončovaním aktivít alebo práve previerkami. Rady by sme pripomenuli aj vám, milí rodičia, že princípy montessori pedagogiky sú pre nás prvoradé a že sa ich snažíme podporovať u všetkcýh detí. Niektorým dozrievanie do nášho systému vzdelávania a výchovy môže trvať dlhšie ako iným, pre niektorých sa však môže časom ukázať ako nevhodný. Naše pozorovania s vami rady prediskutujeme na blížiacom sa rodičovskom stretnutí, ktoré sa uskutoční 21.11. v podvečerných hodinách. O prípadnej zmene vás budeme včas informovať.
Deti, ktoré sa rozhodli aj počas tohto týždňa tráviť viac času vonku, majú možnosť využiť svoju energiu pri pokračujúcich upratovacích prácach. Niektoré sa zamerali na strihanie živého plota. Ku koncu týždňa si boli pre rebrík a po prázdninách by radi živý plot dokončili. Iní sa s odhodlaním vrhli na upratovanie ihriska. Prácu im však komplikovali nástroje, ktoré už bohužiaľ neboli dostatočne funkčné. Preto sme doplnili zásoby nových metiel a veríme, že záujemcom práca po prázdninách pôjde príjemne od ruky.
Témy, ktoré tento týždeň prevládali, boli kontinenty. Mladšie deti dokončili svoje knihy o kontinentoch, pri ktorých ich nielen zakreslovali, ale aj vyhľadávali o nich všeobecné informácie, ktoré si zjednodušene zapisovali. U starších detí to bol pravek. Deti mali možnosť vybrať si spôsob písomného výstupu tejto obsiahlej témy, tak nám vzniká plagát s časovou osou najdôležitejších predstaviteľov našich predchodcov. Viaceré deti sa venovali čítaniu veselej knihy “Ako si mačka skrotila pani pračlovekovú”, o ktorej si spravili aj záznam do svojich čitateľských denníkov. Táto kniha sa tešila veľkej obľube, začali si ju čítať aj niektorí naši mladší čitatelia. Autorom je nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Rudyard Kipling, ktorého si ešte spoločne predstavíme. Keďže sme sa v literatúre ostatné mesiace zatúlali k zahraničným spisovateľom, vrátime sa v novembri k jednému domácemu autorovi, a to Jánovi Uličianskemu. V jeho detských knihách sú často ústrednou postavou – úplnou náhodou – opäť mačky. Ak sa s mladšími deťmi chystáte do knižnice, určite si ich vyhľadajte a čítajte s nimi aj doma. Deti budú mať knihy od tohto autora k dispozícii aj u nás v škole, ale mladšie určite poteší, že im s čítaním doma pomôžete.
Okrem pokračujúcich jazykových a matematických aktivít sa nám tento týždeň podarilo zaradiť aj štvrtý veľký príbeh o jednom z najdôležitešjích vynálezoch človeka – písme. Prešli sme sa po mape aj po histórii, ukázali sme si odkazy jaskynných ľudí, vyskúšali sme si ich “prečítať”, sledovali sme púť písmen od hieroglyfov u Egypťanov, cez klinové písmo u Sumerov, po prvé abecedy Feníčanov či Grékov. Zistili sme, že naše písmeno A vieme nájsť už aj u nich, možno len trochu inak otočené. Spomenuli sme samozrejme aj zásluhy Rimanov, špeciálne znaky čínskeho písma či majuskuly. Deti téma zaujala, niektoré sa hneď vrhli na prekresľovanie čínskych znakov alebo prejavili záujem o krasopisné cvičebnice, v ktorých si môžu trénovať kaligrafiu. V týchto prácach budú môcť pokračovať aj budúci týždeň, pridáme možnosť napísať si niečo v hieroglyfoch, či klinovým písmom na hlinenú doštičku, možno si vyskúšame aj vyrobiť papier a písať krasopisné odkazy.
V utorok sme využili krásne slnečné počasie a na poludnie sme pozorovali čiastočne zatmenie Slnka. K dispozícii sme mali zváračskú masku a špeciálne sklíčka. Vyrobili sme si aj dierkovú komoru a tak sme mali možnosť pozorovať “mesiačiky” Slnka tým najbezpečnejším spôsobom.
V závere týždňa, sme sa vybrali na hradisko Molpír. V Smoleniciach sme mali dohodnutého sprievodcu, ktorý nás pozval aj do miestneho múzea. Dozvedeli sme sa tak informácie nielen o hradisku, ale aj o známych rodákoch zo Smoleníc, predovšetkým o vynálezcovi padáka a spoluobjaviteľovi jaskyne Driny – Štefanovi Baničovi. Videli sme aj prvý Slovenský slovník napísaný Antonom Bernolákom, či kroje typické pre Smolenice. Deti využili možnosť zakúpiť si drobné predmety na pamiatku a potom nás už čakala prechádzka na hradisko. Počasie sa tentokrát neodvíjalo úplne podľa predpovedí meteorológov, a tak nás Smolenickým krasom sprevádzala hmla, ktorej závoj sa len raz zdvihol a na niekoľko minút odkryl výhľad na okolie. Vôbec nám to však na nálade neubralo, práve naopak, táto atmosféra dotvárala sprievodcove informácie o dobe, v ktorej si ľudia základné ľudské potreby museli napĺňať vlastnými rukami, či už šlo o lov zvierat, bránenie obydlí pred nepriateľom, či výrobu múky medzi dvoma veľkými a ťaźkými kameňmi. Deti povzbudené informáciou výskytu dobových úlomkov a predmetov, sa pustili do preskúmavania kameňov a pôdy a mnohí toto zaujímavé miesto opúšťali s batohmi plnými “materiálu” na podrobnejší prieskum doma.
Prajeme vám príjemné jesenné sviatky aj s nimi spojené sviatky.
V škole sa opäť uvidíme v stredu 2.11.
Srdečne vaše Lucia + Zitka + Zuzana