Milí rodičia školákov,
prvý mesiac nového školského roka je za nami. Ubehol ako voda a bol plný nových vzťahov, nových pravidiel a nových tém, ktoré by sme Vám v krátkosti chceli zhrnúť v septembrovej spätnej väzbe.
Nový školský rok sme otvorili na čerstvom vzduchu – pod altánkom, spoluprácou na vytvorení príjemného miesta na kruh. Privítali sme sa a privítali sme aj nových členov medzi deťmi – či už z úplných nováčikov v Slnečnici, ako aj predškolákov a školákov zo škôlky. Informovali sme sa o hlavných novinkách v škole, zahrali hru na spoluprácu a uviedli si Veľké príbehy, ktoré nasledovali najbližšie týždne – posledný o vzniku čísel nás čaká v októbri. Nasledujúce dni sme si spoločne vytvorili novú dohodu správania, ktoré chceme v škole zažívať, tentokrát v tvare slnka, kde si každý podpísal svoj lúč. Tiež máme dohodu do pondelka 7.10. na zapečatenie časovej kapsuly, teda krabičky, kde si každé dieťa môže zapísať svoje plány na školský rok, čo chce dosiahnuť, akým sa chce stať alebo čo nové sa chce o sebe alebo svete dozvedieť. Na konci školského roka 2024/25 kapsulu otvoríme, aby sme si spomenuli na stanovené ciele a dali si otázku, či sa ich podarilo dosiahnuť.
Hneď druhý školský deň sme si uviedli 1. Veľký príbeh o vzniku vesmíru a uisťovali sa pomocou pokusov, či naozaj všetko funguje tak, ako má – či všetky čiastočky okolo nás dodržujú svoje zákony. Nasledujúce týždne sme pokračovali s ďalšími príbehmi v postupnosti od vzniku života, príchodu človeka, vynálezu písma a ešte nás čaká posledný príbeh zo série veľkých príbehov – o číslach. Tým budeme mať otvorené všetky kľúčové témy kozmickej výchovy. Príbehy sme dopĺňali s tematicky prepojenými prezentáciami o vesmíre, geografii, botanike, zoológii, fyzike, chémii, jazyka aj matematiky. Deti si hľadajú podľa svojho záujmu oblasti, ktorým sa venujú viac do hĺbky a vytvárajú si kratšie či dlhšie záznamy do svojho portfólia. Vznikli nám z toho už aj prvé prezentácie prác a to od Ninky o mačke dlhochvostej, ktorú stvárnila kresbou v jej životnej veľkosti. Oli a Hanka nám zase odprezentovali nimi vyvorenú knižku Vesmírne hádanky, ktorá slúži ako učebná pomôcka. Adelka, Šarlotka, Miško a Šimko si pripravili prezentáciu o molekulách H2O. Kubko so Šimkom vymysleli báseň založenú na mýtickej báji o vzniku jazera Titicaca, ktorú zarapovali na úvod triednej rady, a tiež všetci naši najstarší žiaci divadelne stvárnili hádku živlov ako úvod do príbehu o príchode človeka. Veľa zaujímavých prác, ktoré by stáli za zmienku neboli síce odprezentované spolužiakom, no možno Vám o nich deti doma tiež porozprávali 🙂
Piatky sme trávili v Slnečnici, výlety sa nekonali, keďže sa tento rok snažíme viac angažovať do výletov práve deti, od ktorých zatiaľ ani po našich ponukách neprichádzajú návrhy. Jediné, čo sa plánovalo, bol výlet do AGO Modra na základe iniciatívy Olivky Križanovej, ktorý sa ale zatiaľ nepodarilo zrealizovať kvôli časovým obmedzeniam astrologického centra. Podarilo sa nám však navštíviť blízky lesopark v Kalvárii, kde si deti zažili 1. literárny seminár o bájach, a tiež tanec planét s ich drevenými modelmi v pomernej veľkosti ku skutočným. Spoločne so Zitkou tiež navštívili deti, ktoré prejavili záujem, domov pre seniorov počas jarmoku u seniorov, kam priniesli hrnčiarsky kruh a vyrábali hlinené nádobky.
Jeden z piatkov sme využili na jesennú údržbu záhrady, deti si rozdelili úlohy, a v priebehu doobedia naša záhradka opäť odhalila svoju krásu. Deti s radosťou pleli okolie stromčekov, kosili, strihali levandule, zametali, opravovali Snežke klietku, strihali uschnuté konáriky, odnášali kopy fúrikov do kompostu.. Spolupráca a radosť z výsledku sa niesla celým dňom. K povinnostiam detí patrí aj pravidelná štvrtková príprava olovrantov. Olovranty boli tento mesiac sladké – podarili sa vynikajúce banánové lievance s narodeninovou zmrzlinou od Oli Križanovej, vanilkový puding s ovocím, tekvicová bábovka s čokoládou a namiesto plánovaných waflí sa dodatočne podaril chlieb s maslom a medom. Aj tieto aktivity, ktoré majú deti plne v rukách – od plánovania, zisťovania počtu detí, vyrátavania porcií a financií na nákup, cez nákup a samotnú realizáciu – sú u deti veľmi obľúbené a ostatným zvyčajne aj viac chutia. Deti si mohli tento mesiac zažiť aj dôsledok zo zabudnutej prípravy olovrantu ako je hlad.. Aj spätná väzba od spolužiakov a vymyslenie nápravy je spôsob, akým sa deti u nás majú možnosť učiť niesť zodpovednosť za seba, svoje rozhodnutia, svoje povinnosti ale aj za celú skupinu detí.
Tento školský rok najstarší študenti zažívajú aj novú manažérsku funkciu, na ktorú si postupne zvykajú. K uchopeniu svojej úlohy im pomáhajú manažérske porady, kde si deti so sprievodkyňou odovzdávajú tipy, ako si poradiť s ťažkosťami. V septembri sa nám podarilo uskutočniť aj prvú triednu radu v histórii, kde jedným z bodov bolo aj informovanie manažérov o ich pozorovaniach a odporúčaniach, ale taktiež to má byť priestor pre spoločné zdieľanie pocitov detí, alebo kladenie otázok či návrhov na zlepšenie chodu triedy. Túto triednu radu plánujeme mávať pravidelne a to každý posledný piatok v mesiaci v poobedných hodinách.
K uchopeniu pravidiel a zlepšeniu fungovania v škole deti prirodzene zaviedli lekcie ladnosti a zdvorilosti (na podobnom princípe, ako sú lekcie v škôlke), kde deti prezentovali formou divadielka ostatným, ako sa majú v rôznych situáciách správať. Tak sme mali ukážku práce v tichosti, upratovania si po sebe na WC, a Evka s Luckou pridali aj oslovenie sprievodkyne pri práci.
Rady by sme Vás touto cestou tiež informovali, že sa nám podarilo utriast rozvrh poobedí s krúžkami. Rozvrh nájdete na g-drive v záložke škola:
Na angličtinu nám na poslednú chvíľu padli plány s kapacitou lektorov. Stále sme v procese hľadania vhodného lektora, preto môžu deti zažiť počas októbra hodinu s rôznymi lektormi, no prioritne bude ročníky piatakov a šiestakov učiť v pondelok Zephyr (native speaker z Kanady, učil u nás aj predchádzajúci školský rok), a mladšie ročníky v stredu Lucy (native speaker, sprevádza aj deti v škôlke). Fyzika pre najstarších bude bývať v blokoch 2-3-krát za rok (predbežne november, podľa potreby aj január, máj), podrobnosti ešte upresníme. Druhý cudzí jazyk pre staršie deti, nemčina, už je v procese, je vedená Luckou. Fyzika ako aj nemčina je určená prednostne pre piatakov a šiestakov, ale môžu sa pridať aj deti, ktoré prejavujú záujem.
Z našich plánov na nový mesiac spomenieme len októbrovú brigádu v Slnečnici, deťmi plánovaný blšák, snáď už aj going-out možno po stopách Moravianskej venuše ale taktiež vyhodnotenie adapátcie nových detí v škole formou individuálnych stretnutí s rodičmi. Veríme, že aj ďalší mesiac bude pre nás spoločne pekným a zmysluplne stráveným časom. Prajeme Vám všetkým príjemný vstup do pokojného jesenného obdobia.
Srdečne sprievodkyne Vašich detí Evka + Lucia + Zuzka + Zitka