Milí rodičia,
kvôli chorobám sme opäť strávili tento týždeň v užšom kruhu, čo nám ale dalo príležitosť pracovať pokojnejšie a intenzívnejšie. Začali sme rytmikou a pokračovali predstavením ďalšieho z géniov svetovej hudby – J. S. Bacha, a toho najlepšieho z jeho tvorby. Deti prekvapila doba, v ktorej muži nosili pančuchy a parochne a aj spôsob tanca (menuet), ktorý sme sa pokúsili vyskúšať. 🙂
Pokračovali sme kozmickou výchovou, v ktorej sa nám podarilo otvoriť novú tému, a tou je geografia. Zatiaľ sme si predstavili novú pomôcku, ktorá nás bude sprevádzať nielen pri geografických prácach. Je to veľká “slepá” mapa sveta v ponímaní Montessori, ktorá zobrazuje kontinenty a oceány inak, ako sme zvyknutí. Stredobodom mapy nie je Atlantický oceán, ktorý oddeľuje Severnú a Južnú Ameriku od zvyšných kontinentov, ale ústredný je tu Tichý oceán a k nemu sú akoby “pripojené” vyobrazenia kontinentov. Deti si na túto zmenu rýchlo zvykli, ponúka nám nový pohľad na našu Zem, a navyše búra zaužívané vzorce jej vnímania a ustáleného znázorňovania. Pri práci s mapou sme si pomenovali kontinenty a oceány, všimli sme si jej zvláštnosti a odlišnosti, hovorili sme o kôre Zeme a litosferických doskách. Pripomenuli sme si, že sú stále v pohybe a naznačili sme si, ako rôzne môžu jedna na druhú pôsobiť, prípadne čo môžu ich pohyby spôsobiť. Takto sa nám otvára veľké množstvo nových tém, na spracovanie ktorých sa už tešíme.
V matematike starší usilovne pokračujú na systematickom spracovaní násobilky. Mladších detí bolo tento týždeň pomenej, tak si každý mohol vybrať pomôcku, s ktorou rád pracuje. Prevláda rozklad v číselnom obore do 20, zápis príkladov na sčitovanie, práca s “haďou hrou” na sčitovanie (reťazové sčítanie), ale aj úvod do odčitovania.
V jazyku sme si so staršími deťmi predstavili vybrané slová po M opäť prostredníctvom príbehu, ktorý bol tento raz ladený vlastivedne a umožnil nám prstom na mape objavovať Myjavsko. Deti následne pracovali s aktivitami k týmto slovám a uvažovali, aký príbeh by mohol vzniknúť z nevybraných slov po M. Ak by deti mali čas a chuť, môžu si aj doma vyskúšať svoje vedomosti o vybraných slovách po B a M (druháci o rozlišovacích znamienkach či hláskach a štvrtáci napríklad o spodobovaní) na grammar.in/sk.
Tiež sme sa venovali téme diskusia a deti predniesli svoje návrhy na vianočné predstavenie, vďaka ktorým hneď začali tvoriť jeho tematické zameranie a uvažovať o forme. Trénovali sme venovanie pozornosti tomu, čo diskutujúci hovoria, porovnávaniu názorov a súhlasu alebo nesúhlasu s nimi. S mladšími kamarátmi sme zopakovali čítanie prvých slabík a nacvičovali tvary, ktoré nám poslúžia pri trénovaní písania prvých písmen.
Venovali sme sa tiež ľudským zmyslom a rozhovoru o hmate, ktorý si tento týždeň deti mohli viac uvedomovať pri výzve – dnes vyskúšať robiť niečo opačnou rukou. Deti sa zhodli v tom, že venovali viac pozornosti pohybom a uvedomovaniu si toho, čo ruka vlastne robí, keď je pre ňu niečo neobvyklé.
Tretiaci si v tomto týždni vyberali projekty z vlastivedy, každého zaujala iná podtéma o našej “obci”/meste. K niektorým témam deti nájdu informácie v knihách, niektoré si však vyžadujú vyhľadávanie na internete, ktoré budú mať deti možnosť robiť aj v škole, ale predpokladáme, že na to budú potrebovať viac času, prípadne Vašu podporu doma. V budúcom týždni by mali mať hotové rozpisy a malo by byť jasné, čo presne budú vyhľadávať.
V tomto týźdni sme si opäť našli čas aj na pokusy a pozorovali sme ako dokážeme pomocou šťavy z červenej kapusty, určiť či sa jedná o látku kyslú alebo zásaditú. Deťom sa prezentovaný pokus veľmi páčil a v ďalšom týždni si ho budú môcť vyskúšať sami.
Týždeň sme zakončili návštevou knižnice, kde sa deti pustili do vyhľadávania zdrojov potrebných pre projekty z vlastivedy. Ponuka knižnice o našom meste Trnava však zďaleka nenaplnila naše očakávania. Preto budú deti musieť porozmýšľať aj nad ďalšími možnosťami získania informácii, spraviť si prieskum, či osloviť relevantné úrady.
A ešte na záver, boli by sme rady, ak by si deti našli čas a opäť sa zapojili do postcrossingu. Na webovej stránke postcrossing.com si môžu požiadať o zaslanie novej adresy, na ktorú napíšu pohľadnicu v angličtine. Prihlasovacie údaje do nášho konta na stránke Postcrossing.com je:
Prihlasovacie meno: Slnecnica_Trnava
Heslo: Slnecnica_Ruzindolska
Rady tento raz využijeme pohľadnice na rozvíjajúce práce v geografii, deti si môžu zistiť základné informácie o adrese, ktorú získali, prípadne zistiť niekoľko zaujímavostí, ktoré by mohli spomenúť aj v pozdrave, ktorý budú písať. Veríme, že takéto cestovanie bude pre nás opäť zaujímavé a podnetné.
Želáme Vám pekný víkend a tešíme sa najbližšie L + Z + Z