Milí rodiičia,
tešíme sa, že sme sa po sviatkoch a prázdninách stretli s deťmi v plnom počte a v zdraví. Je to v posledných mesiacoch výnimočný stav, z ktorého sa veľmi tešíme. Bolo vidno, že aj deti sa tešia z návratu do kolektívu kamarátov, že si cez prázdniny dobre oddýchli a že nemali problém sa vrátiť k vzdelávacej činnosti, čo aj nás, sprievodkyne, hneď v pondelok milo prekvapilo. Týždeň nám vďaka tomu rýchlo ubehol, deti usilovne pracovali, nech sa páči prehľad našich aktivít.
Náplň tohto týždňa sa odvíjala od tém súvisiacich s opakovaním na polročné testovanie. Tohtoročnou novinkou je, že testy pre deti, ktoré sú zapísané v Bernolákove, vytvárame samy, takže deti vieme lepšie previesť cieleným opakovaním nosných tém. Po rozhovoroch s deťmi a rozličných nácvičných aktivitách sme si stanovili okruhy, na ktoré je potrebné sa ešte sústrediť. Deti teda priebežne pracovali na opakovaní a prehlbovaní svojich vedomostí ako v matematike, v jazyku, tak aj v prírodovede a vlastivede z rozličných pohľadov, či už biologických alebo fyzikálnych a iných.
Z matematiky sme sa sústredili na tri ťažiskové body, a tými boli: násobilka, orientácia v číselnom rade (podľa ročníkov do 20, 100, 1000 až 10 000) a geometria. Na násobenie ťažšie zapamätateľnými činiteľmi (6, 7, 8 a 9) sme si predstavili prstovú pomôcku, ktorá nielen zrýchľuje výpočty, ale aj ponúka iný, ľahšie uchopiteľný spôsob a zapamätanie si násobkov týchto čísel. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac, pozrite si nasledujúce video:
V oblasti kozmickej výchovy prevládali pokusy na zopakovanie si vlastností látok rôznych skupenstiev a ich zmien pôsobením rozličného prostredia. Novou témou bol kolobeh vody, ktorý sme deťom priblížili tiež pomocou pokusu s teplou vodou a studenou pokrievkou. Pozorovali sme sa ako sa voda premieňa na paru, ako vodná para stúpa nahor, kde sa ochladzuje a kondenzuje. Drobné vodné kvapôčky sa zrážajú a keď sú veľké a ťažké, tak ich gravitácia ťahá nadol a celý proces sa opakuje. Kolobeh sme si priblížili aj prečítaním príbehu kvapôčky Aničky Priesvitnej, ktorý si deti zakresľovali počas čítania. Následne sme využili piatkovú prechádzku k Trnávke za hydrologickými meraniami, na pozorovania rôznych foriem vody v zimnej prírode.
Podrobnejšie sa deti venovali taktiež rôznym telesným sústavám, ku ktorým si vytvárali modely ešte pred sviatkami a ktoré si deti chceli dopracovať. Naštudovali si totiž bližšie podrobnosti, ktoré chceli pri tvorbe modelov zohľadniť. Zvýšenú pozornosť sme venovali aj vlastivedným témam, ktoré sa trochu vymykajú z nášho montessori kurikula, preto sa ich snažíme zaraďovať priebežne prostredníctvom projektov, pri prechádzkach po Trnave a jej blízkom okolí, ale tiež podrobnejším skúmaním na mapách či nami vytvorených pracovných aktivitách, alebo aj pri rozprávaní detí o zážitkoch z potuliek po Slovensku. Diskutovali sme tiež o zmysle triedenia odpadov, a hlavne ich ďalšom využití.
Opakovanie prebiehalo aj v angličtine. Mladšie deti si vyrábali mapu svojho tela a jednotlivé časti zapisovali slovíčkami v angličtine. Starší sa venovali opakovaniu témy Vianoce a slovnej zásobe s nimi súvisiacej, predložkám miesta či číslovkám. Pripomíname ešte raz posluchový text “In the sky”, ktorý by mal byť deťom už dobre známy.
V jazyku sme sa s mladšími deťmi venovali písmenku K, celkovému opakovaniu písania a čítania. V príprave prvákov na test budeme ešte pokračovať tak, aby si vyskúšali, čo ich čaká a aby sme odbúrali prípadný ostych z neznáma. So staršími deťmi sme ako inak, tiež opakovali, pravopis, literatúru aj sloh, z čítania sme predstavili nový útvar – bájku, ktorá deti očarila natoľko, že každú voľnú chvíľu trávili ich čítaním a začali vznikať prvé čitateľské záznamy. Novou témou v literatúre boli príslovia, porekadlá a prirovnania. Deti sa zamýšľali nad doslovným a preneseným významom týchto krátkych útvarov ľudovej slovesnosti, častokrát bolo pre ne náročné rozlúsknuť, čo sa príslovím alebo porekadlom myslí a odhaliť jeho hlavnú myšlienku. Tieto začiatky nám pomôžu v nasledujúcich týždňoch, keď budeme s hlavnou myšlienkou umeleckých textov pracovať systematickejšie. Ponúkli sme tiež písomné zamyslenie sa nad novým rokom a tým, čo by v ňom deti chceli zažiť alebo sa naučiť. Venovali sme sa tiež zimným pranostikám, trojkráľovým zvykom a vinšom.
V hudobnej výchove sme ponúkli posluch Vivaldiho skladby “Zima”, prípadne zimných piesní. Poprosili sme deti, aby si vybrali nejakú zimnú pieseň a predstavili nám ju, takže veríme, že sa v nasledujúcich týždňoch naučíme zopár nových, ktoré možno spievate práve Vy v rodine.
Tešíme sa na nasledujúci týždeň. Čaká nás polročné preskúšavanie, tak nám držte palce. Riško písomnú časť absolvoval už v piatok, ešte ho čaká ústne doskúšanie. Veríme, že nám rád porozpráva, aké to bolo. Pozdravujeme vás a prajeme ešte pekný zvyšok týždňa.
Lucia, Zuzka, Zitka a Dominika