Milí rodičia,
hlásime sa Vám s pravidelným zhrnutím našich aktivít v školáckej skupine v Slnečnici, tento krát za mesiac január, ktorý sa niesol v duchu polročného testovania ale i mnohého zaujímavého.
K testovaniu
Keďže nás Rodinná škola vyzvala, aby sme vyhodnotené testy a návrhy známok na polročné vysvedčenia odovzdali do 12.1., polročné testovanie prebehlo už tradične hneď po vianočných prázdninách. Napriek tomu sme sa snažili deti nevystavovať zbytočnému tlaku. V pondelok sme venovali čas tomu, aby sme si s deťmi objasnili, ako testy v Slnečnici realizujeme, na čo treba dbať a na čo nezabudnúť. Porozprávali sme sa o možnostiach prípravy na náročné sústredenie ako aj o možnosti zopakovať si témy, ktoré boli ťažiskové v prvom polroku a bolo treba si ich po prázdninách pripomenúť. Na sústredenie deti používajú rôzne techniky. Niektoré sa stíšia a meditujú, iné si práve naopak potrebujú pred náročnou úlohou zacvičiť, vyskákať a uvoľniť sa. Všetko je v poriadku, všetky techniky sú deťom dovolené, pokiaľ sa praktizujú s rešpektom voči ostatným a prostrediu. K testom si totiž deti sadajú len vtedy, keď sú dobre naladené, uvoľnené, sústredené a sú schopné vydržať pri ňom sedieť, kým ho nedokončia. Počas práce na jednom teste si deti môžu odbehnúť na toaletu, prejsť sa alebo sa ísť napiť, inak však musia test dokončiť bez väčších prestávok alebo prerušení. Za jeden deň majú možnosť vypracovať maximálne 2 testy, starší školáci a školáčky však vyjadrili svoju požiadavku toto pravidlo porušiť, lebo boli testovaní/é až zo šiestich predmetov a nechceli si testy prenášať do ďalšieho týždňa. Vďaka tomu sa všetkým deťom podarilo vypracovať všetky testy v priebehu jedného týždňa. Predškoláci ani prváci ešte testovaní nie sú, ale aj tieto deti dostali možnosť si vyskúšať prácu na testom podobných zadaniach. Viacerí túto možnosť radi využili.
Počas celého testovania sme boli deťom nablízku a ochotné ich navigovať k správnym odpovediam prípadne v rozhovore zistiť, či dieťa rozumie zadaniu. Deťom sme taktiež dali možnosť pomocou otočenej kartičky so svojím menom privolať sprievodkyňu na pomoc. Túto možnosť sme však po prvom dni zrušili, pretože väčšina detí s otočenou menovkou čakala na sprievodkyňu namiesto toho, aby sa snažili úlohe samostatne porozumieť a vypracovať ju. Na druhý deň sme si preto pripomenuli, že ide o testovanie detí, nie schopnosti sprievodkýň korzovať po triede a pomáhať pri úlohách. Stanovili sme si pravidlo troch krokov: v prvom rade porozmýšľam sám/sama nad danou úlohou. Ak si nie som istý/á správnym riešením, skúsim si zadanie prečítať ešte raz resp. sa nad ním zamyslieť inak, alebo sa naňho doslova pozrieť inak, napríklad aj tak, že sa postavím, obídem stôl, idem sa napiť apod. Keď mi úloha stále nie je jasná, pokračujem s inou úlohou, ktorú viem. Pred odovzdaním si celý test prejdem ešte raz a až vtedy pristúpim k sprievodkyni, ktorá si pred odobratím testu všetky zadania prejde a v rozhovore sa snaží dieťa nasmerovať k správnej odpovedi. S deťmi sme si pripomenuli, kedy sme sa danej problematike venovali, čo si z toho pamätajú, kde by si k tomu v triede mohli niečo vyhľadať, aby si ju pripomenuli. Deti dostali možnosť vypracovanie svojich testov prehodnotiť, vrátiť s k nim a doplniť prípadne zmeniť svoje odpovede.
Aby sme deťom zmiernili pociťovanie možného tlaku z testovania, dopriali sme im deň, kedy si mohli doniesť hračku/spoločenskú hru do školy a ukázať ju spolužiakom. Tu nás inšpiroval Jakubko, ktorý si doniesol pokusný set na tvorbu kryštálov, ktorý si aj spoločne s deťmi vyskúšal. Hoci sa kryštál nevytvoril, padlo viacero hypotéz, ktoré mohli pokus ovplyvniť a Jakubko si ich môže overiť doma. No aby sme tento proces, ktorý prebieha priamo v prírode, lepšie pochopili, pustili sme sa do sýtenia roztoku modrej skalice a pozorovania vplyvu tepla na sýtenie roztoku. Veríme, že sa nám podarí odpozorovať aj kryštalizáciu v odloženom presýtenom roztoku v našom školskom laboratóriu.
V Jazykovej oblasti sme sa posunuli v téme vybraných slov a tiež sme sa viac ponorili do témy druhy viet. Na opakovanie pravidiel pravopisu si deti radi volili hlavne diktáty, ktoré si diktovali aj kontrolovali navzájom. V nasledujúcom mesiaci sa chystáme otvoriť veľkú tému slovných druhov.
V nadväznosti na tému z minulého mesiaca o pohybe Zeme v Slnečnej sústave sme sa viac venovali plynutiu času, zmene ročných období, kalendáru a jeho histórii. Deti si volili rôzne možnosti spracovania, no kvôli vysokej chorobnosti sa tejto téme ešte budeme venovať aj nasledujúci mesiac.
Umelcom mesiaca január bol Vincent van Gogh, ku ktorému si deti mali možnosť prečítať informácie z viacerých ponúkaných kníh, ako aj vyskúšať si jeho techniku maľovania, čo s nadšením využili niektorí mladší žiaci. V tejto súvislosti prejavili niektoré deti záujem zúčastniť sa výtvarnej súťaže organizovanej Centrom voľného času práve s témou Vincenta van Gogha a jeho tvorby. Okrem toho nám vybavila Oli a Hanka workshop v ateliéri Makuki na oboznámenie sa s Goghovou technikou, kam deti zavítajú už tento piatok, teda 9.2.
V angličtine sa deti okrem pravidelných hodín so Zephyrom venovali rozširovaniu slovnej zásoby pomocou zápisov do svojich slovníkov a viacero detí oslovil kartičkový materiál s témou časti ľudského tela. Pre všetky deti ostáva otvorená naša výzva venovať sa posluchu anglických textov, čo odporúčame aj ako prácu na doma. Pre mladšie deti (2. a 3. ročník) je to jednoduchý text zo série Oxford Read and Discover Level 1 s názvom “ART”, ktorý nájdete aj na youtube spolu s prepisom textu. Niektoré deti možno budú chcieť len opakovane text počúvať, iné si možno rady počas posluchu budú prechádzať aj text na obrazovke. Odkaz na text tu:
https://youtu.be/aSo6ngSQ0N0?si=0CR9fR__Jtq-AuWj
Pre staršie deti (4. a 5. ročník) je určený text s názvom “Your body”, ktorý už viacerí začali počúvať, ale tiež, ako pre mladšie deti, text s názvom “ART”. Nájdete ho napríklad tu: https://youtu.be/RuoiDJhzCiA?si=7kbUdFCoOki0Vr_J
V januári mali deti opäť priestor deťom odprezentovať svoje dokončené práce, a tak sme mali možnosť vypočuť si zaujímavosti o Vincentovi van Goghovi, ktoré zhrnuli na plagáte Oli a Baška, a tiež nám ukázali ich vlastné maľby v impressionistickom štýle. Barborku tiež zaujali bohovia a bohyne starovekého Grécka a Adelku architektúra Babylonu. Ninka taktiež vo forme plagátu spracovala informácie o malpe kapucinskej, Šimko si pripravil hádankovú knižku o rebríčku obyčajnom a Šarli nám odprezentovala svoj kartičkový materiál o superpotravinach, ktorý má slúžiť ako učebná pomôcka pre všetky deti. Kubko si formou videoprezentácie pripravil výstup o britskom matematikovi a vynálezcovi Alanovi Turingovi.
Ešte minulý rok sme rorozbehli návštevy predškolákov v škole, ktoré sa v januári minimalizovali kvôli chorobám, no tešíme sa ešte na 2 návštevníkov a v nasledujúcom polroku plánujeme tieto pobyty predškolákov v škole predlžovať.
V januári sa školákom so Zitkou podarilo navštíviť domov seniorov v Trnave, tiež u nás bola návšteva záchranárov, na čo plánujeme nadviazať v škole s témou ľudského tela, no kvôli chorobám sme viacero plánov presunuli do ďalšieho mesiaca. Veríme, že bude úspešnejší a budeme sa vidieť s deťmi v plnej sile.
S láskou, dôverou a oddanosťou Vaše Slnečnice
Lucia + Evka + Zuzka + Zitka