Milí rodičia,
školský rok nám postúpil, kalendárny sa chýli ku koncu a my by sme sa Vám ešte raz rady prihovorili formou spätnej väzby za obdobie ostatných dvoch mesiacov, ktoré Vaše deti strávili v Slnečnici so sumárom ich aktivít.
Z kozmickej výchovy charakteristickej pre vzdelávací program detí v našej skupine prevládali témy geografické a historické, ale otvorili sme aj botaniku či zoológiu. V oblasti geografie si mladšie deti na základe rôznych pokusov a ukážok vytvárali predstavu o horizontálnych a vertikálnych pohyboch zemskej kôry. Prezentácie im majú poskytnúť kľúče na ďalšie spracovanie a uchopenie zemskej tektoniky, pokusy si môžu zopakovať aj v rámci samostatnej práce, prípadne si vyhotoviť vlastný písomný a ilustrovaný výstup. Staršie deti išli v rámci svojich výskumných prác viac do hĺbky a spracovali túto problematiku formou projektov. Svoje výstupy nám prezentovali len v ostatnom týždni: Šarlotka pre svoje spolužiačky a spolužiakov pripravila puzzle mapu tektonických dosiek s vysvetlením rôznych možností ich vzájomného pohybu. Šimko nám predstavil niektoré zaujímavé sopky, ktoré pri týchto pohyboch vznikajú, z európskeho a severoamerického kontinentu. Adelku zaujala talianska sopka Stromboli, v mene ktorej napísala príbeh o svojom pôvode a činnosti. Miška zaujalo aktuálne dianie na islandskom ostrove, kde práve v období posledných týždňov prišlo k zemetraseniam, zlomom zemskej kôry a v posledných dňoch aj k zlomovým erupciám. Pokým nám Jurko vo svojej prezentácii vysvetlil a pomocou plastelíny znázornil, ako vznikajú vrásové pohoria, starší Kubko nám vysvetlil, prečo a ako vznikli Himaláje, naše najvyššie pohorie.
Okrem toho sme deťom priebežne ponúkali prezentácie k téme vplyvu vzduchu na našu planétu. Témami bola dôležitosť atmosféry ako ochrannej vrstvy Zeme, pohyb teplého a studeného vzduchu, ktorý spúšťa rôzne počasie a vodný cyklus, priame a nepriame tepelné žiarenie atď. Veľkou témou bolo aj pôsobenie Slnka na našu planétu a život na nej, ako vyzerajú a čo spôsobujú rôzne pohyby našej planéty vo vzťahu k Slnku. Vysvetlili sme si, že rotácia Zeme okolo vlastnej osi ovplyvňuje dôležité aspekty nášho každodenného života, vrátane striedania dňa a noci či dostupnosti svetla a tepla. So sklonom našej Zeme zase súvisia ročné obdobia. V priebehu roka sa v dôsledku tohto naklonenia mení miesto dopadu kolmých lúčov Slnka na našu Zem a rozdielna intenzita slnečného žiarenia ovplyvňuje aj podnebie v jednotlivých oblastiach, ktoré budú témou aj v novom kalendárnom roku. Taktiež sme sa venovali úvodným prácam určovania svetových strán.
V novembri sa nám podarilo uzavrieť cyklus veľkých rozprávaní podľa Márie Montessori, čím sme dali voľný priechod veľkým historickým témam, či už dejinám našej Zeme a života na nej alebo histórii človeka. Montessori pedagogika vníma históriu ako chrbticu kozmickej výchovy a zameriava sa na všetko, čo vzniklo, čo zažil človek a čo človek vytvoril. Samostatnú pozornosť sme venovali základným ľudským potrebám, ktoré sme si rozdelili na duchovné a materiálne. A práve štúdium našich dejín nám poskytuje pohľad na človeka ako na bytosť, ktorá si v danom čase a priestore nachádza vlastné spôsoby napĺňania týchto potrieb. Nakoľko je to oblasť veľmi široká, deti si v nej mohli nájsť to, čo ich najviac zaujalo. Viaceré deti zaujali buď živočíchy z rôznych vývojových období evolúcie, ale aj rastliny a ich postupný výskyt na Zemi. Sledovali sme priam zarážajúco logickú následnosť rozvoja života od jednobunkových organizmov až po tie najrozvinutejšie. Olivka sa napríklad rozhodla spracovať informácie o relatívne malom cicavcovitom plazovi, ktoré nám predstavila pod názvom Robertia. Tamarka na rozdiel od nej spracovala knihu s najdôležitejšími predstaviteľmi rastlinnej ríše. Melanka sa venovala základnej ľudskej potrebe hygieny a okrášľovania. Zamyslela sa nad tým, čo mohol na tento účel využiť praveký človek. Podobnú tému spracovala aj Alžbetka vo svojom projektíku o potrebe pravekého človeka obliekať sa a jeho cestu k prvým textíliám. Najmladších chlapcov najviac zaujala éra dinosaurov. Aj keď nie vždy si chceli vyskúšať aj prezentáciu svojich porjektov, prezradíme, že napríklad Ľuboško veľmi usilovne a dlhodobo vytváral ilustrácie rôznych druhov dinosaurov podľa odbornej literatúry. Šimonko nás všetkých prekvapil projektíkom, ktorý si spracoval doma a rozhodol sa nám ho aj odprezentovať. Bolo zrejmé, že v téme sa veľmi dobre orientuje, že mu nerobia ťažkosti ani zložité názvy týchto prehistorických plazov a potešil nás aj milými modelmi z modelovacej hmoty. Miško si v rámci prezentácie pre nás pripravil časovú os menej známych predchodcov človeka ako napríklad homo floresiensis alebo kromaňonci.
Spoločnou prácou starších školákov bola aj príprava knihy s charakteristikami jednotlivých geologických období.
Neskôr deti skúmali rôzne vynálezy človeka, napríklad ako vznikali číslice, ktoré používame dodnes. Vznik písmen naprieč časom zaujal najmä Haničku, ktorá ich spracovala vo svojom veľmi kreatívnom projektíku. Do prezentácie začlenila vlastnoručne vyrobené písomné artefakty ako hlinenú kartušu s egyptským nápisom, hlinenú doštičku so záznamom v klinovom písme, či majuskulu podobnú tým latinským.
Botaniku nám sprostredkovali predovšetkým botanické pokusy a pozorovania mladších detí. Všímali si stavbu rastlín, skúmali, čo sú ich životné potreby a čo potrebujú na to, aby začali klíčiť alebo rásť. Šarlotka z tejto oblasti vyhotovila zbierku modelov jednotlivých tvarov listov, ktorá je k dispozícii aj pre ostatné deti spolu s jej kartičkovým materiálom. Veríme, že sa opäť na jar dostaneme aj k založeniu nášho vlastného herbára. Zoológia bude jedno z nosných tém druhého polroka ale podarilo sa nám v krátkosti otvoriť aj túto tému. Deťom sme predstavili predovšetkým ríšu bezstavovcov, ktorá je bohatá na druhy a oveľa početnejšia ako skupina takzvaných stavovcov. Na prácu mali deti k dispozícii kartičkový materiál a hru, ktorá sa volá Kto som? Ukázali sme si však, ako si môžeme aj my vytvoriť jednoduchú hádankovú knižku o živočíchovi, ktorého všetci dobre poznajú.
V oblasti jazyka a matematiky napredovali deti svojím tempom rôznymi smermi. Pracovalo sa s malými aj veľkými číslami, s malou i veľkou násobilkou, s malým delením smerom k veľkému deleniu. Deťom pomáha spracovať abstraktné koncepty práve montessori materiál, vďaka ktorému riešia matematické operácie aj s veľkými číslami, ako známková hra, počítadlá alebo šachovnicová podložka. Starší sa mohli oboznámiť s mocninami a prácou s nimi, či poradím matematických operácií pri použití zátvorky a mocniny.
Okrem toho sme si uviedli aj oblasť geometrie a to, ako inak, príbehom. Išlo o príbeh zo starovekého Egypta o harpenodaptoch, teda egyptských naťahovačoch lana, ktorí vďaka tejto jednoduchej pomôcke mohli opätovne vyznačovať políčka úrodnej pôdy v povodí Nílu po každoročne sa opakujúcich záplavách. Mladšieho Jakubka téma veľmi zaujala a priebežne pracoval na projektíku o Egypte, dôležitosti Nílu pre túto krajinu či typických egyptských obydliach. Taktiež sme sa zamysleli nad tým, kedy a prečo si človek všimol kruh ako geometrický tvar. Tieto prezentácie viedli deti k práci s geometrickými tvarmi, k základným pojmom geometrie ako bod, priamka, polpriamka, úsečka a k základom rysovania. So staršími deťmi sme si povedali príbeh o prvom vymeraní veľkosti farmy bez meracích prístrojov či jednotiek dĺžky a tak sme si zopakovali meranie obvodu a obsahu štvoruholníkov. Nezabudli sme ani na kruh, ktoré obvod tiež možno vymerať pomocou špeciálneho čísla Pí.
V jazyku nás deti tiež viedli so svojimi záujmami rôznymi smermi. Pokým si naši najmladší osvojujú tvary špeciálnych obrázkov, ktoré používame na písomné dorozumievanie, mladší školáci už skúmajú rôzne gramatické zákonitosti a učia sa triediť písmená do rôznych skupín. Napríklad na samohlásky, spoluhlásky a dvojhlásky, spoluhlásky ďalej na tvrdé, mäkké a obojaké, všímajú si rozlišovacie znamienka a niektorí už aj vybrané slová.
Najstarší školáci zdolali náročnú tému vzorov v jednotlivých rodoch a pri tom si opakovali nielen skloňovanie podstatných mien ale všímali si aj rôzne gramatické špecifiká a vyvodzovali pravidlá pravopisu. Prácu sme zavŕšili spoločným diktátom, v ktorom si deti mohli samé zvedomiť a porovnať správne gramatické tvary.
Ruka v ruke s jazykom sa u nás nesie záujem o literatúru a jej najrôznejšie podoby. Starší skúmali ľudovú slovesnosť. Adelka sa venovala povestiam zo severného Slovenska, Kubko ľudovým rozprávkam, Šimko pranostikám a Šarli s Miškom ľudovým piesňam. Práve k tejto téme sa Šarlotke podarilo zrealizovať milú návštevu vedúcej trnavského folklórneho súboru Trnafčan, ktorú sama oslovila najprv mailom, potom telefonicky, aby s ňou dohodla návštevu u nás. Kristína Polachová počas tejto návšetvy vzbudila veľký záujem aj u škôlkarov, ktorí nás v ten deň prišli navštíviť, aby si mohli vypočuť jej rozprávanie a poobdivovať jej kroj, v ktorom k nám zavítala. Takéto iniciatívy detí sú v našom prostredí veľmi vítané a podporované. Najbližšie nám vďaka Kubkovej výskumnej práci z literatúry prisľúbil návštevu Daniel Hevier. Budeme držať palce, aby k nám trafil. 😉 Aj mladšie dievčence, Ninka s Kristínkou sa chopili iniciatívy osloviť zariadenie pre seniorov v Hrnčiarovciach a ponúknuť im naše mikulášske balíčky. Celá akcia, jej vybavenie aj realizácia boli v ich rukách a veľmi sme sa potešili, keď sa všetko podarilo k spokojnosti oboch strán. S literatúrou bola spätá aj návšteva detí v knižnici na Tulipáne, kde mali možnosť spoznať osobne spisovateľku Ivonu Ďuričovú.
Z praktických aktivít len v krátkosti spomenieme tvorenie s umeleckým rezbárom Ivanom Slezákom. Po krátkom rozprávaní o dôležitosti výberu správneho kusu dreva, si pod jeho vedením mohli vyrobiť, vlastnoručne vyrezať a na sústruhu dopracovať vlastné drevené lyžice. Taktiež sme rady, že sme spolu s deťmi mohli venovať jedno doobedie aj na predzimné upratanie exteriéru Slnečnice. Deti sa postarali o rastliny, ktoré nám počas teplých mesiacov robili radosť svojou krásou ale na zimu potrebovali ošetriť. Milým podujatím bolo aj stretnutie sa s Vami, milí rodičia, na našich tradičných predvianočných dielničkách. Zišlo sa nám celkom veľa a my sme sa potešili, že sme mohli spoločne s Vami a Vašimi deťmi stráviť príjemné vianočné tvorenie. Vyvrcholením posledných dní tohto kalendárneho roka bolo však vianočné vystúpenie, ktoré si školáci pre Vás pripravili. Všetko bolo v ich rukách, my sme deti len mierne usmerňovali a asistovali im pri nácvikoch. Sami ste sa mohli presvedčiť, že im nechýbajú nielen najrozmanitejšie talenty ale ani odvaha, Vám tieto prezentovať v našom podporujúcom a bezpečnom prostredí.
Na záver by sme sa s Vami rady podelili o celkom čerstvú informáciu, ktorú sme obdržali z našej kmeňovej školy. Vyhodnotené polročné testy od nás očakávajú v termíne 12. 1. 2024, čo pre nás znamená, že s testovaním musíme začať hneď po návrate z vianočných prázdnin. Veríme, že sa nám podarí všetko pripraviť tak, aby deti boli v dobrom naladení. Vypracujeme pre nich testy v podobe pracovných listov, ktoré budú reflektovať témy, ktorým sme sa v rámci jednotlivých oblastí stihli venovať. Možno sa niektorým deťom bude aj počas vianočného kľudu alebo po Silvestri chcieť zopakovať a precvičiť si svoje znalosti aj doma. Naše odporúčania na domácu prípravu respektíve aj na dokončenie projektov a prác, ktoré deti nestihli v stanovenom čase do Vianoc Vám sprostredkujeme v osobných správach. Pre všetky deti spoločná je naša výzva venovať sa posluchu anglických textov. Pre mladšie deti (2. a 3. ročník) je to jednoduchý text zo série Oxford Read and Discover Level 1 s názvom “In the sky”, ktorý nájdete aj na youtube spolu s prepisom textu. Niektoré deti možno budú chcieť len opakovanie text počúvať, iné si možno rady počas posluchu budú prechádzať aj text na obrazovke. Odkaz na text tu:
https://www.youtube.com/watch?v=D-ckvp5JWGk
Pre staršie deti (4. a 5. ročník) je určený text, ktorý súvisí s našou základnou ľudskou potrebou zabezpečiť si obydlie s názvom “Cities”. Nájdete ho napríklad tu: https://www.youtube.com/watch?v=3qUSjMalesA
Milí rodičia, ďakujeme za prečítanie až sem. Dva mesiace ubehli ako voda, ale ako môžete posúdiť, nelenili sme a snažili sme si náš spoločný čas s deťmi naplniť zmysluplnými aktivitami. Prajeme Vám skutočne pokojné, oddychové a harmóniou naplnené vianočné sviatky. Kiež by sa deti mohli potešiť aspoň malej snehovej nádielke aj tu u nás.
S láskou, dôverou a oddanosťou Vaše Slnečnice
Lucia + Evka + Zuzka + Zitka