Milí rodičia,
október nám utiekol ako voda a konečne prišla jeseň, ktorú sme ráno vítali pozorovaním ešte stále teplo hrajúcich slnečných lúčov. Sledovali sme východ a postupný presun Slnka po oblohe, čo prirodzene vzbudilo záujem detí ďalej skúmať vzťahy Zeme a Slnka (téma nasledujúcich mesiacov). No postupne nás ochladzujúce sa počasie posiela tráviť rána vo vnútri a radšej si užívame pobyt vonku pred obedom, preto Vás aj chceme poprosiť o naozaj včasné príchody, keďže vyučovací blok sa už častejšie začína hneď ráno o 8.00 hod.
Na skvalitnenie komunikácie a spolupráce medzi poobedňajšími sprievodkyňami a sprievodcami a deťmi sme po dohode s nimi vytvorili nový testovací systém upratovacích služieb. Ak by mali doma deti k tomu dotazy, pokojne ich povzbuďte otvoriť túto tému na spoločnom kruhu v škole, keďže sa naozaj snažíme nájsť systém, ktorý bude vyhovovať, bude čo najviac férový, efektívny a hlavne pomôže deťom prevziať zodpovednosť za spoločné prostredie. Zmenou je, že deti sa pri upratovaní delia na 4 skupiny podľa činnosti, ktorej sa venujú v priebehu celého týždňa, a to na obedárov, smetiarov, botanikov a zoológov a poobednú službu.
Postupne sa nám podarilo ukončiť tému vesmír. Kikin tatino Marcel nám “nad naše hlavy” namontoval Slnečnú sústavu, ktorú si deti pripravili v dielni so stolárom Marekom, aby sme si vedeli pohľadom ľahko pripomenúť vesmírne zákonitosti.
Po predstavení príchodu života ešte v septembri sa nám tento mesiac podarilo prepracovať aj k predchodcom človeka. Predstavili sme si veľké dary ľudskej bytosti, základné ľudské potreby, z čoho následne vyplynuli aj práce detí. Buď sa pustili do časovej osi živočíchov, kde jednotlivé obdobia spracovávali hlavne staršie deti, no vzbudilo to záujem aj u Barborky, ktorá prispela k spoločnému dielu a vytvorila plagát k štvrtohorám. Šimka V. zaujali prvé organizmy na Zemi a tak zostrojil model prokaryotickej bunky, a keď bola na svete, natočil s ňou interview. Jednobunkové organizmy hľadáme aj v našom sennom náleve, ktorý si deti založili z vody z rybníkov v Kamennom mlyne, kde deti pravidelne pozorujú pod mikroskopom, či sa tam objavilo niečo úplne nové – život. Podobne ako to bolo pri vzniku našej Zemi. Oli sa rozhodla preskúmať tvora s názvom Robertia. Predškolákov Šimonka a Ľubka zaujali hlavne dinosaury, ktoré si nie len kreslili, zisťovali ich krkolomné názvy a zaraďovali na časovú os, ale Šimonko J. si ich vymodeloval z modulíny, čo zožalo veľký záujem aj u ostatných detí. Ninka sa rozhodla spracovať projektík o šabľozubom tigrovi formou lapbooku. K prvým vyhynutým organizmom na Zemi sme sa pokúsili priblížiť aj tvorbou vlastných fosílií zo slaného cesta, ktoré si deti budú nosiť postupne domov.
Téma rastlín tiež neostala nepovšimnutá, po uvedení príbehu rastlín sa Tamarka pustila do výroby knihy vývoja rastlín podľa časovej osi, Ninko skúma základné potreby rastlín, Jakubko hľadá v knihách rôzne tvary rastliny a zakresľuje ich podobu do knižky o rastlinách.
Šarlotka sa rozhodla preskúmať tvarovú rôznorodosť listov a tak je náš listolis neustále v prevádzke a dopĺňaný listami zo záhrady. Chýbajúce tvary listov sme sa snažili získať z okolitých záhradníctiev, ktoré sme oslovili zatiaľ len telefonicky. Šarlotka svoju zbierku doplnila aj listami vyrobenými zo slaného cesta, ktoré budú pripravené na ďalšie spoznávanie aj pre ostatné deti.
Človek samotný zaujal viaceré deti, Kubko sa rozhodol spraviť interview s Neandertalcom, Adelka sa pokúša vžiť do kože pravekého človeka a spisuje Denník pravekého človeka. Melanka a Alžbetka spracúvajú vo svojich prácach potreby pravekých ľudí, akými boli ozdobovanie alebo oblečnie. Barborka zase zistila, že taký mamut dokázal naplniť naozaj mnohé základné ľudské potreby. Zarku zaujali fyziologické zmeny človeka. Miško sa rozhodol pre spracovanie časovej osi k menej známym predchodcom človeka ako napríklad homo floresiensis. Zisťuje ich výskyt, prínos pre ľudstvo a iné špecifiká.
S príchodom človeka na túto Zem nasledoval ďalší veľký montessori príbeh a to príbeh vzniku písma, čomu sa plánujeme najbližšie dni venovať hlbšie a otvára nám to témy gramatiky, ktorú sme stihli odštartovať rozdielom medzi písmenom a hláskou, ako aj témou dvojhlások. Taktiež sme sa venovali ľudovej slovesnosti, mladšie deti prezentovali spracovanie ľudových básní, spracovávali si čitateľský záznam ľudovej rozprávky o Janíčkovi. Pre starších sme pripravili viacero aktivít, vďaka ktorým si mohli ľudovú slovesnosť rozdeliť na drobné a venovať sa jednotlivým aspektom aj v samostatnej práci. Kubko sa venoval rozdielnym druhom rozprávok, Adelka spracovala povesti zo severného Slovenska, Šimko sa venoval predovšetkým malým formám ľudovej slovesnosti ako prirovnania, pranostiky, porekadlá atď. Tému uzavrieme spoločnou prezentáciou, na ktorej si deti budú môcť pozdieľať výsledky svojich skúmaní. Čiernou dierou ostali ľudové piesne, ktoré si vybrala Šarlotka. Spolu s Adelkou na internete vyhľadali folklórny súbor Trnafčan, ktorý Šarli následne mailom požiadala o návštevu u nás.
V geografii stále pokračujeme skúmaním stavby Zeme, momentálne predovšetkým pohybom tektonických dosiek a formovaním kontinentov na Zemi. Téma zaujala Jurka, ktorý sa rozhodol spracovať projektík o vrásnení zemskej kôry. Kiku zaujali sopky, vytvorila si model sopky s prierezom, čo sme hneď aj využili na ponorenie sa do útrob sopky a prepojili sme to s naším kartičkovým materiálom (aj v angličtine). Otvorili sme taktiež tému vody, oceánov, pomeru slanej a sladkej vody na Zemi. Aj túto tému budú môcť deti v najbližších mesiacoch preskúmať viac do hĺbky.
V matematike si deti slobodne volili opakovanie učiva z minulých rokov, pričom im ponúkame prehlbovanie vedomostí vďaka montessori materiálu, no najčastejšie si deti volili orientáciu vo veľkých číslach, násobilku, orientáciu v banke s falošnými peniazmi (možno ste spozorovali posun detí s prácou s reálnymi peniazmi na Blšáku), a staršie deti sa viac venovali téme mocnín.
Vo štvrtok sme sa po dlhšej dobe stretli počas dramatického popoludnia so Zuzkou a pripomenuli si naše uz obľúbené techniky improvizácie, vizualizácie a krátkych dramatizácii na tému čiara života. Počas nich si mal každý záujemca možnosť prejsť svojou pomyselnou čiarou života od čias prvých organizmov až po svoje dnešné dni a vnímať dôležité míľniky vývinu života všeobecne, ale aj konkrétne v podobe vývinu svojho vlastného tela. V zdieľaní po tomto zážitku sa objavili zaujímavé tvory, ktoré deti na svojej ceste stretli, ale aj ľudia, rastliny či zvieratá, ktoré sme ako postavy následne použili v krátkych scénkach. V nich deti improvizovali na tému odkazu dávnych čias pre našu dobu a vyjadrili v nich to, čo sa im zdá dôležité pre nás, ktorí sme nositeľmi života v súčasnosti, ale aj pre našu budúcnosť.
Zaujímavé momenty sme si zapísali do banky nápadov, ktorá nám v tomto školskom roku, veríme, poslúži pri tvorbe predstavenia, ktorého charakter aj načasovanie majú záujem si riadiť staršie deti podľa svojich predstáv.
Ešte minulý mesiac si deti v škole odhlasovali návštevy domácich maznáčikov, a tak naše dni v Slnečnici sprestrovali Jurkova Eliška, Adelkin a Barborkin Tomík, Tamarkin Vasko, či Adelkin škrečok džungársky Elizabet Limetka 51. No aj zatúlané mačiatko vzbudilo u detí veľký záujem. Pobudlo v záhrade Slnečnice pár dní a deti si ho z chuti vymojkali, a keby neodišlo, po odhlasovaní deťmi a ich iniciatíve by zárobok z Blšáku putoval do kasičky pre starostlivosť o mačiatko.
Tento mesiac sme mali v škole aj viacero narodeninových osláv. Šimko si pripravil prezentácia zážitku z tohto roka, Tamarka nám ukázala fotky a videá z jej doterajšieho života a Adelka doniesla do školy svoj najnovší prírastok – už spomínaného škrečka džungárskeho.
Taktiež by sme Vás rady informovali, že sa ukončilo prihlasovanie na Všetkovedka a Experta, nazbieral sa dostatočný počet detí a tak sa súťaž v škole uskutoční pod vedením Zitky.
Z výletných piatkov sa nám podarilo postupne priblížiť vynálezy človeka – výrobky z hliny a kovu, ale aj ekologické upcycling výrobky. Deti si tak užili tvorenie s hrnčiarom, kde si vlastnými rukami mohli vyskúšať, ako človek môže naraz využiť svoje ruky, hlavu a srdce. Podarilo sa im vytvoriť rôzne nádoby, svietniky, sošky, ale aj napodobeninu Vestonickej Venuše. Okrem práce s hlinou sa nám podarilo navštíviť umeleckého kováča Janka Ostradického, u ktorého si deti vyrobili spoločný školský svietnik a staroveký poľnohospodársky nástroj na vyberanie buriny zo zeme. Taktiež sa nám podarilo privítať v škole návštevu Veroniku Sekerovú zo združenia “Les i more”, ktorá deťom priblížila upcycling tvorbu. Pred Blšákom sa deti navnadili na obľúbenú makramé tvorbu s Katkou a vyrábali si jesenné dekorácie – tekvičky.
Mesiac október sme ukončili veľmi úspešným Blšákom v Slnečnici, kde panovala príjemná rodinná atmosféra. Veríme, že sa nám podarí túto milú udalosť udržať, keďže vyplýva hlavne z iniciatívy detí a je takmer plne organizovaná nimi samotnými.
Pred Blšákom sa nám ešte podarilo na chvíľu sa stíšiť a pripomenúť si aj tento dôležitý čas roka, a pri horiacej sviečke v novom kovanom svietniku sme si v tichosti spomenuli i na našich predkov. V našich spomienkach nechýbala ani najdôležitejšia osoba nášho modelu vzdelávania – Mária Montessori.
Ďakujeme za prečítanie a dôveru. Veríme, že ste si s deťmi užili kratučké jesenné prázdniny a sviatky.
Srdečne Vaše Lucia a Eva