Milí rodičia,
veľmi nás teší vysoká účasť detí v škole v prvý poprázdninový týždeň. Dovoľte, aby sme Vás informovali, ako sme ho spolu s deťmi strávili.
Pondelok sme začali pozvoľna a nechali sme deti predovšetkým porozprávať sa o prázdninách, pozdieľať si medzi sebou, ako strávili sviatky, čo pekné si našli pod stromčekom a ako sa cítia pred polročným testovaním. Informovali sme ich o zmene, ktorá nastala vo vyučovaní angličtiny. Keďže Evie ukončila spoluprácu s Fabričkou, nahradil ju nový lektor Zephyr. Našu ďalšiu spoluprácu s nimi ešte doľaďujeme, čoskoro Vás budeme informovať. Rady by sme ju samozrejme zachovali, uvedomujeme si však, že pre deti je to nedostatočné. Zdá sa však, že Zephyr má efektívnejšie spôsoby vzdelávania, tak by sme mu rady dali šancu.
Keďže deti sa poctivo vďaka Vašej spolupráci venovali opakovaniu na testy už počas prázdnin, boli dobre naladené a verili si, že ich bez väčších problémov zvládnu. Predtým sme však chceli ponúknuť ešte opakovanie tém, ktoré sme otvorili krátko pred sviatkami a deti nemali možnosť sa im venovať viac do hĺbky. Išlo predovšetkým o témy z prvouky u mladších, a vlastivedy a prírodovedy u starších.
S mladšími deťmi sme sa rozprávali o aktuálnej téme vzniku Slovenskej republiky, významných symboloch nášho štátu, započúvali sme sa do tónov a textu slovenskej hymny. Deti majú k dispozícii aj kartičkový materiál na ďalšiu prácu, v ktorej si môžu svoje vedomosti zopakovať alebo ďalej spracovať. Počas týždňa sme pokračovali témou bezpečnosť v štáte. Porozprávali sme si o práci zdravotnej záchrannej služby, policajtov a hasičov. Venovali sme sa aj prvej pomoci a o tom, ako pri nej treba postupovať. Momentálne sa pokúšame vybaviť návštevu v Stredisku záchrannej zdravotnej služby. Veríme, že sa nám podarí dohodnúť a deti si naživo pozrú ako to funguje, keď sa niekto dovolá na linku 155. Bola by tak možnosť stretnúť sa so záchranármi, ktorí tam pracujú. Venovali sme sa aj práci policajtov. A v rámci bezpečnosti na cestách deti spoznávali a určovali dopravné značky. Počas prechádzky v okolí Slnečnice si deti zakreslili tie, ktoré ich zaujali. Bolo pre nás všetkých prekvapivé, aké množstvo dopravných značiek sme v okolí našej školy objavili.
Starších zaujali aktivity a hry, ktoré sme pre nich pripravili k historickej téme Slovensko v minulosti a dnes. Vybrali sme rôzne dôležité udalosti z našej histórie začínajúc 6. storočím, kedy naše územie začali osídlovať kmene Slovanov. Presunuli sme sa cez Samovu ríšu k Veľkomoravskej, od Štefana I. k Márii Terézii, cez Ľudovíta Štúra až po súčasné Slovensko. Keďže deti mali tému spracovanú vo forme vlastných poznámok, mohli sme pristúpiť k prehĺbeniu vedomostí a aktivitám, ktoré im umožnia zapamätať si najrozmanitejšie dáta či mená hravou formou. Veľkej obľube sa tešila hra Ja mám (napr. 23) – Kto má (vek Márie Terézie, keď nastúpila na trón), ale aj rozdelenie jednotlivých udalostí na časovú os. Z prírodovedy sme si potrebovali predstaviť jednoduché stroje, ktoré sa páčili ako starším tak aj mladším. Všetkých zaujala prezentácia jednoduchých strojov, ktorej sa ujal tatinko Adelky a Barborky, Luboš. Deťom sme tému uviedli v širšom kontexte, kedy mohli premýšľať, aké nástroje používal praveký človek, a či tieto mohli stačiť pri stavaní napríklad egyptských pyramíd. Už v našich bohato ilustrovaných knihách o starovekých civilizáciách si deti všimli, že ľudia používali rôzne jednoduché stroje, ktoré im umožňovali pohybovať, zmeniť smer alebo posúvať smerom nahor či nadol aj ozaj ťažké bremená, a to všetko s cieľom šetriť vlastnú silu a energiu. Preto sme sa preniesli aj do súčasnosti, aby sme si ukázali, že tieto základné a jednoduché mechanizmy používame v mnohých oblastiach a obmenách dodnes. Deti si mohli poprezerať a vyskúšať predmety, ktoré využívajú napríklad naklonenú rovinu, páku, kladku či ozubené kolesá a premýšľali, kde inde ich ešte vieme nájsť. Taktiež sme si ukázali silomer, ktorý je pre prácu detí stále k dispozícii. Nakoľko sa téma viacerým deťom veľmi zapáčila, naplánovali sme na budúci týždeň tvorenie modelov rôznych zariadení s jednoduchými strojmi (ang. simple machines). Potešíme sa, keď deťom túto úlohu pripomeniete, prípadne si s nimi pozriete inšpiráciu na internete, čo by chceli v škole vyrobiť a aký materiál na to budú potrebovať. Veríme, že spoločnými silami sa nám podarí všeličo zaujímavé zostrojiť.
Našou najdôležitejšou úlohou tohto týždňa bolo zvládnutie polročného testovania. Deti si mohli určiť poradie, v akom chcú testy písať, na každý deň sme stanovali maximálne dva, vo zvyšnom čase sa venovali zvyčajným aktivitám. Na tabuli mali pripravené tabuľku, v ktorej si mohli priebežne označiť, ktoré testy už majú za sebou. Pred testovaním mali možnosť si zacvičiť alebo práve naopak stíšiť sa a nájsť zdroj svojej pozornosti. Adelka nám ukázala cvičenie, pri ktorom si môžeme pomasírovať špecifické body na našom tele, ktoré nám môžu pomôcť sústrediť sa. Pri testoch si deti vyhľadali vhodné miesto a snažili sa dodržiavať pravidlo, že keď nechcem byť vyrušovaný, ani ja nevyrušujem niekoho, kto práve pracuje. Atmosféra bola teda pokojná a deťom sme boli stále k dispozícii, ak potrebovali úlohy vysvetliť alebo si neboli istí odpoveďou. Prváci a druháci boli testovaní z predmetov matematika, slovenský jazyk, anglický jazyk a prvouka. U tretiakov a štvrtákov sa prvouka už delí na prírodovedu a vlastivedu, takže mali predmetov 5. O výsledkoch testov sme deti informovali na štvrtkovom kruhu. Mohli si ich popozerať, poznačiť si svoje výsledky prípadne sa spýtať na nezrovnalosti. Testy v pondelok odosielame do kmeňovej školy v Banskej Bystrici. Vás, milí rodičia, budeme o ich výsledkoch, návrhoch na známky z jednotlivých predmetov a našom polročnom slovnom hodnotení informovať v osobných správach. Očakávajte ich teda v najbližších dňoch vo svojich mailových schránkach. Pripomíname, že známka za polročný test sa nemusí zhodovať s celkovým hodnotením dieťaťa na polročnom vysvedčení. Do úvahy berieme ich prácu a aj vyhodnotenie čiastkových previerok počas celého polroka.
Všetkým deťom sme však srdečne zablahoželali predovšetkým k tomu, že testovanie zvládli s pokojom, že sa živo zaujímali o svoje výsledky, ktoré sme im komunikovali v percentuálnom vyjadrení aj známkou podľa klasifikačnej stupnice. Predovšetkým by sme rady vyzdvihli prácu prváčikov, pre ktorých bolo testovanie prvou skúsenosťou a tešíme sa, že prvácke testy si úspešne vyskúšala aj naša predškoláčka Ninka. Srdečne blahoželáme ešte raz.
V neposlednom rade by sme chceli spomenúť, že k nám v piatok zavítal aj náš starý známy kamarát Roďo, ktorého deti poznajú ako športového trénera a basketbalistu. Tešíme sa, že sa rozhodol s deťmi tráviť čas niektoré poobedia. Deti s ním naviazali rozhovor na kruhu, kedy sa mu zdôverili, akému športu sa radi venujú, a aj Roďo sa o deti živo zaujímal a s úsmevom na tvári vyhľadával rozhovor s nimi či ponúkal aktivity.
Budúci týždeň budeme mať príležitosť trochu si oddýchnuť a preto sme pre deti pripravili viaceré tvorivé ale i sebahodnotiace aktivity. Okrem spomínaného tvorenia jednoduchých strojov to bude aj sebahodnotiaca správa a rozhovor so sprievodkyňami. Deti budú mať priestor trochu si zrevidovať svoje pracovné zakladače a skrinku v šatni, lebo po polroku vyzerajú všelijako. 😉 Okrem toho si deti spoločne odsúhlasili pondelok ako deň, kedy si prinesú vianočné darčeky a hry, ktoré ich potešili pod stromčekom a chceli by ich ukázať aj v škole. Nevedeli sa dohodnúť na počte hračiek, preto sme to nechali na nich a rady im necháme vyskúšať si, či je viac ozaj viac, alebo je menej niekedy viac. 😉 Ďalej nás budú čakať aj výtvarné či dramatické aktivity, ktoré sa deťom – dúfame – budú páčiť a radi si ich vyskúšajú.
Pozdravujeme aj Vás, milí rodičia, gratulujeme a ďakujeme aj Vám za výkony Vašich detí a pripomíname, že nám nejde o známky, ale o sebarozvoj, sebaspoznávanie, radosť z objavovania nového a spoznávanie sveta okolo nás, a mnohé iné, ktoré je dôležitejšie než číslo na vysvedčku. Myslíme si, že všetky deti si zaslúžia pochvalu a milé slová či darček ako pripomenutie toho, že si ich vážime a ľúbime presne takých, akí sú.
S láskou Vaše
Lucia + Zitka + Zuzka