Milí rodičia,
ubehol nám ďalší týždeň v Slnečnici, tentokrát to išlo akosi rýchlo, asi preto, lebo sme sa dobre zabávali a dopriali sme si oddychovo-hravo-tvorivý, ale i sebahodnotiaci a upratovací týždeň. V skratke. 😉
Týždeň sme odštartovali prezentáciami nových vianočných hračiek a hier, ktoré deti zamestnali celý deň. Obľube sa tešili rôzne spoločenské hry, 3D labyrint rozvíjajúci presnosť, pozornosť a trpezlivosť, ale aj hračky, s ktorými sa pohrali hlavne dievčatá v spontánnych rolových hrách. Deťom sme uviedli aj sebahodnotiacu aktivitu pre mladších aj starších. Starší ako zvyčajne vypĺňali hárok, kde odpovedali na otázky, ako sa im tento polrok darilo, ako hodnotia svoje úsilie, v čom cítia, že by sa mohli alebo chceli zdokonaliť, čo zaujímavé sa tento polrok dozvedeli o svete, ale aj o sebe. Mladší vyfarbovali smajlíkov pri oblastiach akademických (čítanie, písanie, počítanie), ale aj aspektoch ako priateľskosť, rešpektovanie pravidiel, správanie počas prestávok atď. Deti potom s vyplnenými hárkami vyhľadali jednu z nás, sprievodkýň, aby sme si ešte v spoločnom rozhovore ich sebahodnotenie prešli. Z rozhovoru vzišli konkrétne návrhy na zlepšenia alebo aktivity, ktoré si deti sami navrhli. Mladšie dievčence si tak napríklad uvedomili, že svoje zručnosti v anglickom jazyku môžu podporiť každodennou prácou s učebnicou s hovoriacim perom, do čoho sa hneď pustili. So staršími prebiehali rozhovory orientované skôr na podporu sústredenia či plnenie si základných povinností v rámci akademických činností alebo ukončenia projektov či súvislejších tematických celkov.
Ďalší deň sme si naplánovali tvorenie jednoduchých strojov z odpadu, ku ktorým sme mali prezentáciu predchádzajúci týždeň. Deti teda mohli lepšie pochopiť a na vlastných výtvoroch prakticky vyskúšať, ako funguje páka, kladka alebo naklonená rovina. Mladší vytvárali skôr dekoračné alebo hravé prvky, ale viacerí sa tiež pridali k zostrojovaniu strojov podľa príkladu starších. Jonáško a Jakubko tak vytvorili jednoduché modely katapultov s využitím páky, Jurko vytvoril multifunkčnú hojdačku, Barborka vytvorila dráhu pre autíčko s využitím naklonenej roviny, Kika a Ninko vytvorili dráhu s viacerými naklonenými rovinami, a starší sa popasovali aj s náročnejšími modelmi katapultu, mechanickej ruky či dráhy s využitím viacerých jednoduchých strojov. Modely sme si odprezentovali na spoločnom kruhu a ukončili sme ho symbolickýcm prasknutím balóna v Šimkovom mechanizme a potleskom. Vnímali sme, že aj bez presnejšieho zadania deti pracovali veľmi kreatívne a že aj tí, ktorí o aktivitu zo začiatku nejavili záujem, sa k nej na záver pridali. V tvorení deti pokračovali aj na druhý deň, veríme, že modely môžete obdivovať aj doma prípadne si pozrite náš fotoalbum.
Súčasťou tohto týždňa v súvislosti so vstupom do druhého polroka bolo aj upratovanie zakladačov a skriniek v šatni. Deti si vytriedili staré pracovné listy, povyhadzovali odpadky, ponachádzali mnohé stratené predmety. Pripomíname, že je dobré mať doma špeciálny zakladač na projekty, knižky a iné zadania, ktoré deti v priebehu jednotlivých ročníkov vyhotovujú. Niekedy si deti radi odkladajú aj svoje pracovné listy, aby si spätne mohli popozerať, koľko toho vypracovali a ako sa vo svojej práci zlepšili.
Vo štvrtok deti zaujala možnosť práce na počítačoch. Staršie deti v spolupráci s mladšími mali možnosť si vyskúšať tvorbu priečinkov, textových, wordových a powerpointových dokumentov. Tiež prácu s priečinkami, vytvorenie štruktúry dokumentov v počítači, vyhľadávanie obrázkov na internete a uloženie v priečinkoch. Zdôraznili sme aj sťahovanie obrázkov a materiálov len z bezpečných zdrojov na internete. Počas práce na počítačoch si deti zopakovali vedomosti z vlastivedy a vytvorili na svojom počítači jednoduchú štruktúru o Slovensku a geografickými informáciami o ňom. Na záver mali deti k dispozícii aj priestor na samostatnú prácu podľa zadaní, ktorá im šla rýchlo od ruky.
Popoludní sme sa mohli opäť spoločne zahrať na dramatickom krúžku, počas ktorého sme si užili rytmicko-pohybové aktivity s hudbou, ale aj dramatoterapeutické momentky zamerané na vizualizáciu výletu do jaskyne, v ktorej každé z detí našlo imaginárny predmet. Mnohí prekvapili svojou fantáziou, iní zase svoju predstavivosť využili tak, že si predstavovali detaily prostredia a ľudí, ktorých tam stretli. Imaginárny predmet sme potom využili na improvizáciu v malých skupinkách, v ktorých deti pokračovali v deji a vytvorili malé etudy. Deti sa v danom popoludní veľmi chceli hrať s magnetovými guľočkami, tak sme ich využili na to, aby z nich postavili, čo chceli a vymysleli na svoj produkt reklamu. Tentoraz vznikli veľmi vtipné výstupy, u niektorých dokonca veršované a zaspievané reklamné slogany, iní sa ukázali ako schopní a vtipní predajcovia, najmä Šimonko a Šarlotka nás rozosmiali a inšpirovali natoľko, že sa deti rozhodli s improvizáciami pokračovať aj nabudúce.
V piatok sme u nás privítali ilustrátorku Luciu Grejtákovú. Tá sa venuje pretovšetkým technike akvarelu. Mnohé diela, ktoré so sebou priniesla, v deťoch vyvolali údiv a nadšenie. Prečítala nám aj zo svojej najnovšej knižky a deti si odhlasovali, že si ju zakúpia zo svojich slnečnicových peňazí. Spoločne sa pustili do čítanie. Lucia si však pre deti pripravila aj akvarelový workshop a tak si mohli vyskúšať túto techniku aj prakticky a pod jej vedením a radami vytvorili nádherné dielka. Tie si v nasledujúcom týždni necháme ešte v Slnečnici na výstave a potom si ich deti budú môcť vziať a ukázať vám ich doma.
Nasledujúci piatok opäť ostávame v Slnečnici, tentokrát budú mať deti doobedie Arteterapie so Zuzkou.
Školáci majú možnosť aj tento rok sa zapojiť do medzinárodnej matematickej súťaže Matematický klokan. Rozdali sme im letáčiky s informáciami o súťaži. Túto súťaž si už niektorí vyskúšali minulý rok. Súťaž je určená žiakom od 1. ročníka a vyššie, bližšie informácie ako aj testy z minulých ročníkov sú na stránke www.matematickyklokan.sk Termín prihlásenia do súťaže je 17. február, a podmienkou účasti je priniesť poplatok 5 eur. Termín budeme ešte pripomínať a o ďalších detailoch budeme informovať aj Vás, milí rodičia.
Na záver by sme Vám ešte rady ponúkli polročný bilančný rozhovor o prosperovaní Vašich detí v Slnečnici. Ak by ste o takýto rozhovor mali záujem, ozvite sa mi, prosím (Lucia).
Ďakujeme za prečítanie, prajeme ešte pekný zvyšok víkendu a tešíme sa opäť v pondelok.
Srdečne Vaše Lucia + Zitka + Zuzana