Milí rodičia,
tento týždeň bol plný ochorení na strane detí aj sprievodkýň. Sme rady, že nikto nemal vážnejší priebeh a že sa nám tak deti ako aj sprievodkyne pomaly začnú vracať do Slnečnice. Školská skupinka bola tiež v oslabení, mali sme preto trochu voľnejšie tempo, aby chýbajúce deti neprišli o nové dôležité témy. Tie si na nich počkajú v tom budúcom týždni. Nech sa páči sumár toho, čomu sme sa ostatný týždeň venovali.
V angličtine sme otvorili novú tému a tou bolo počasie. Uviedli sme si základné pojmy, deti si novú slovnú zásobu zapísali do výkladových alebo slovíčkových slovníkov a použili podľa vlastného uváženia v prehlbujúcich cvičeniach, v rozhovoroch o počasí so spolužiačkami a spolužiakmi, ako i v milej pesničke, ktorú sme si pospevovali celý týždeň. Skúste si vypočuť aj vy a povedzte, či vás melódia alebo jej videostvárnenie nechytia.
Text si deti ilustrovali a pesničku zaspievali ešte aj v Dome hudby, kam sme zavítali v piatok. Mladšie deti si vyrobili tzv. Weather wheel, na ktorom si môžu každý deň vyznačiť prevládajúce počasie. Okrem toho sme uviedli mesačný pozorovací projekt, ktorý si v závere vyhodnotíme a ukážeme si, ako môžeme nazbierané údaje pretvoriť do jednoduchého grafického znázornenia.
Pripomíname, že ešte je čas vypočuť si text “Sunny and Rainy” zo série posluchových textov Oxford Read and Discover, ktorý nájdete na youtube:
Z matematiky prebiehali tradične voľne zvolené aktivity podľa úrovne a záujmov jednotlivých detí. Oprášili sme niektoré staršie aktivity s násobením pre starších či odčitovaním pre mladších. Taktiež sme si stihli porozprávať príbeh o Troch kráľovstvách reprezentujúcich jednotlivé vrstvy obľúbenej aktivity trinomickej kocky. Príbeh nám ukázal, že aj v matematike vieme nájsť súvislosti s poznatkami, ktoré sme získali v rámci kozmickej výchovy za posledné mesiace, a teda že kráľovstvo slnka, vody a zeme vytvárajú úžasnú jednotu a že v tomto našom svete všetko so všetkým súvisí.
V oblasti kozmickej výchovy prevládala výnimočne geografia. V opakovacích lekciách sme si pripomenuli rôzne formy pevniny a vody, ktorým sme priradili všeobecný geografický pojem (ostrov, jazero, sopka či pohorie). K nim sme priraďovali konkrétne geografické názvy (Grónsko, Balaton, Etna či Himaláje) a tieto sme si popozerali nielen na fotografiách, ale vyhľadali sme si ich aj na mape a priradili ich k jednotlivých kontinentom. Tak sme napríklad zistili, že Etna leží na ostrove Sicília, ktorý patrí Taliansku alebo že Galapágy sú súostrovie ležiace v Tichom oceáne.
Otvorili sme aj ďalšie geografické práce. Deti si napríklad z papierov veľkosti A4 vyskladali a zlepili nadrozmernú mapu, s ktorou môžeme v budúcnosti pracovať. Taktiež sme začali s písomnými prácami na zaplenenie našich “kontinentálnych” zakladačov, ktoré už dlhšie čakali deti v poličke. Príspevky do týchto zakladačov môžu vznikať postupne podľa vlastného uváženia, musia však dodržať tak formálne parametre, ako aj prejsť jazykovou a obsahovou kontrolou, aby mohli byť do daného zakladača zaradené. Mladší kamaráti pomohli s prípravou úvodnej strany pre európsky zakladač. Taktiež sem budeme radiť aj príspevky korešpondujúce s vlastivednými témami.
V jazyku sme sa venovali dokončeniu tém spojených s vybranými slovami, deti prečítali príbehy, ktoré k nim vytvorili. Odznel aj jedinečný príbeh v podaní Adelky Oríškovej o dievčatku a jej domácich zvieratkách. Veľmi zaujal a deti sa vyjadrili, že sú radi, že môžu chodiť do školy s ozajstnou spisovateľkou, čomu sa samozrejme veľmi tešíme a veríme, že spisovateľstvo bude Adelka aj naďalej rozvíjať a možno ním nadchne aj ostatné deti. Dočítali sme aj záznamy bájok, ktoré vznikali minulý mesiac a ešte neodzneli. Tiež sme sa vrátili k Hromniciam, k tomu prečo sa február volá február a zistili, že pôvod mnohých z týchto tradícií a názvov sme zdedili ešte po starovekých Rimanoch. Podobným prípadom sú aj olympijské hry, ktoré práve prebiehajú v Pekingu, pripomenuli sme si aj tie a ich grécku verziu v staroveku. Pritom sme si zacvičili detskú jógu, najmä pozície, ktoré pripomínajú zimné športy a zopakovali si ich názvy v angličtine. S mladšími kamarátmi sme zopakovali písmenko Z v písaní aj čítaní a prečítali zopár príbehov, ktoré s týmto písmenom súvisia. Staronovou témou tohto týždňa sa stal tiež komiks, ktorý sme uviedli zaujímavosťami o jeho vzniku a následne pristúpili k jeho definovaniu, čo deti urobili vlastnými slovami a neskôr sa viacerí pustili do jeho tvorby. Niektorí chceli v komikse použiť vybrané slová, tak sme zvedaví, ako sa bude v budúcom týždni deťom dariť pri ich dokončovaní. V nasledujúcich týždňoch nás čakajú slovné druhy a s mladšími kamarátmi pokročíme k písmenku R, čítaniu dlhších slov a slov s dĺžňom.
V piatok bolo v Dome hudby pre nás pripravené komorné rozprávanie o Fašiangoch, počas ktorého si deti vypočuli o tradičných zvykoch a hrách spojených s týmto obdobím. Taktiež si mohli pozrieť novodobejšie poňatie Pochovávania basy, ktoré vyvolalo mnohé otázky (Prečo práve basa? Prečo hrobár spadol do jamy? Prečo pochovávanie basy a nie vynášanie Moreny?). Následne si deti za sprievodu pani knihovníčky mohli zarytmizovať, zaspievať a tiež zatancovať. Vyskúšali si aj hru na rôzne hudobné nástroje. Myslím, že môžeme povedať, že to bola vydarená návšteva a keďže bola pani knihovníčka veľmi milá a ochotná pripraviť nám aj iné podujatia, určite sa tam opäť zastavíme. Okrem toho sme si pripomenuli orientáciu v meste, dôležité pamiatky v okoli Chrámu sv. Mikuláša a tiež nášho rodáka Mikuláša Schneidra-Trnavského, ktorého pamätnú izbu v budúcnosti radi navštívime.
Milí rodičia, veríme, že v budúcom týždni sa s deťmi stretneme už v hojnejšom počte. Pripomíname, že v stredu 16.2. nás čaká slnečnicovský maškarný ples, takže deti, ktoré chcú, si môžu priniesť kostýmy alebo masky. Okrem toho v pondelok oslavuje Barborka siedme narodeniny a do skupiny predškolákov slávnostne privítame aj Šarlotkinu sestru Oli, na ktorú sa už veľmi tešíme. Prajeme ešte príjemný podľa potreby doliečovací víkend a budeme sa tešiť na všetkých, ktorí sa k nám v pondelok budú môcť pridať.
Ostávajte v zdraví, my ostávame so srdečným pozdravom
Lucia + Zuzka + Zitka + Dominika