Milí rodičia,
tešíme sa, že sme sa mohli s viacerými deťmi opäť privítať po prázdninách. Pripravili sme pre ne pestré aktivity, ktoré zarezonovali, nech sa páči ich prehľad.
Nosnou témou v oblasti kozmickej výchovy je Európa a postavenie Slovenska v rámci tohto kontinentu. Skúmali sme mapu Európy, jej pozíciu vzhľadom na ostatné kontinenty, hovorili sme o jej štátoch a postavení Slovenska. Vyvstala téma našich najbližších susedných štátov, pozreli sme si ich vlajky, ktoré deti výtvarne zapracovali do viacerých svojich aktivít. Aj napriek tomu, že sme nechceli explicitne otvárať tému aktuálnych udalostí u našich východných susedov, deti ju prirodzene otvorili a mali potrebu sa k nej vyjadriť. Premýšľanie o súvislostiach nás priviedlo k našim možnostiam pomoci druhým, ktorú sme tiež ponúkli v rámci našich sebapozorovacích aktivít. Práce s mapou a geografické špecifiká Slovenska nás budú zamestnávať aj v nasledujúcih týždňoch.
V rámci prírodovedných tém sme opäť otvorili tému rastliny. S mladšími deťmi sme skúmali životné prostredie rastlín, so staršími deťmi životný cyklus rastlín. Úlohy sme deťom zadali aj do platformy Smartbooks, ktorú môžu aktívne využívať na opakovanie učiva. Pokračovali sme tiež podľa montessori metodiky témou vietor. Tentokrát sme si vysvetlili, ako vzniká vietor na našej planéte a čo jeho vznik ovplyvňuje. Pripomenuli sme si pokusy z predchádzajúcich týždňov a vysvetlili ich súvislosť so vznikom vetrov na Zemi.
Na našu planétu sme mysleli aj v rámci tvorenia. Deti pracovali na svojich výtvarných prácach ku Dňu Zeme, ktorý bude 22. apríla. tak motív ako aj techniku si deti volili samostatne. V budúcom týždni budú mať priestor svoje dielka dokončiť. V Centre voľného času Kalokagatia je vyhlásená výtvarná súťaž “Maľujem si našu Zem”, ktorej sa deti, v prípade záujmu, môžu so svojimi dielami zúčastniť. Pripomenuli sme si tiež pôvod a význam Dňa žien, deti sa v tom dni pustili do tvorby výtvarných darčekov pre svoje milované ženy.
V matematike prevládali prehlbovacie aktivity podľa záujmov detí. Mladšie deti sa zoznamovali so základnými aktivitami na násobenie a delenie, veľkej obľube sa teší stovková tabuľka či dekanomický štvorec, uviedli sme aj jednoduchú známkovú hru, pri ktorej sa deti učia na vyššej abstraktnej úrovni vytvárať čísla do 9 999. Staršie deti pracovali predovšetkým na dynamickom (s prechodom cez desiatky v rôznych kategóriách) sčitovaní a odčitovaní. Niektorí si stihli pripomenúť zaokrúhľovanie alebo mnohouholníky, ktorým sa budeme podrobnejšie venovať v budúcom týždni.
V jazykových témach sme pokračovali podstatnými menami, ich delením na vlastné a všeobecné. Bližšie sme sa zaoberali najmä písaním názvov štátov a národností, ale aj prídavných mien, ktoré s nimi súvisia. V čítaní sme predstavili autorku Ľudmilu Podjavorinskú. Čítaniu jej poetických dielok sa budú deti venovať v tomto mesiaci, mnohí jej “Ćin-čina” či mnohé iné básne, ktoré zľudoveli alebo boli zhudobnené, už poznajú. Zaspievali sme si “Išla sova na tanec” alebo “Sadaj slnko sadaj”, ktoré sú práve z dielne autorky. Prečítali sme si aj krátke textíky o pôvode názvov národností, ktoré používame my Slováci na pomenovanie iných národov od Jozefa Pavloviča. Potešilo nás, že sa deti na základe toho začali zaujímať o to, ako vznikajú slová a akú majú históriu. S mladšími kamarátmi sme sa venovali písmenku c, čítaniu kratších, v mnohých prípadoch už aj dlhších textov, hláskovaniu, slabikovaniu a tvorbe viet.
V angličtine sme uviedli novú tému Clothes, a to úvodnými aktivitami so slovnou zásobou, ktorú v budúcom týždni podporíme posluchovými cvičeniami a hravými aktivitami na jej prehĺbenie. S viacerými deťmi prebehli motivačné rozhovory o možnostiach používania anglického jazyka priebežne aj v bežnom živote. Predstavili sme si niektoré efektívne metódy na podporu jeho využitia napríklad pri opise predmetov v najbližšom okolí, formou self-talk, kedy si deti v krátkosti môžu pre seba povedať pár viet o svojom dni (o počasí, činnostiach v škole alebo o tom, čo majú práve oblečené) a taktiež sme si pripomenuli možnosť venovať sa posluchovým textom, ktoré pravidelne ponúkame. Ešte aj tento týždeň to môže byť text Earth z rady Oxford Read and Discover, ktorý nájdete aj na Youtube:
Jeho prepis prikladáme tu:
https://drive.google.com/file/d/1KK3xFcUVxWJ0wK1fx2f1oQJ9G76gyRSC/view?usp=sharing
Na záver týždňa sme sa s deťmi opäť zamerali na projekt Globe. Tentokrát sa deti zhostili sekery, pílky a kladiva a v našej predzáhradke osadili zrážkomer. Budeme ho využívať na pravidelné meranie zrážok. Tradične, ako každý piatok, sme sa vybrali k Trnávke. Okrem meraní v rámci projektu Globe, sme tentokrát odobrali aj vzorku z dna Trnávky. Túto bahnitú vodu sme sa rozhodli prefiltrovať deťmi vlastnoručne vyrobeným filtrom. Inšpiráciou nám tentokrát bola metodika zo Stromu života, pripravená ku Dňu vody, ktorý je 22. marca. Pomocou dostupných pomôcok deti vyrobili filter a premenili tak bahnitú vodu plnú rôznych nečistôt na priehľadnú na pohľad čistú vodu. Piť sme im ju však ani po prevarení nedovoli, aj keď návod uvádza, že po prevarení by voda mala byť pitná.
Chorým deťom prajeme skoré uzdravenie a budeme sa na ne tešiť snáď v budúcom týždni. Okrem tradičných aktivít a prezentácií nových tém nás čaká opakovanie pravidiel v školskom prostredí, pretože sledujeme, že staršie deti pravdepodobne kvôli opakovaným a dlhším výpadkom zo školských povinností akoby pozabúdali, ako sa v škole treba správať. Čakajú nás preto sebapoznávacie aktivity, pri ktorých podporíme preberanie zodpovednosti za svoje správanie a taktiež preberanie zodpovednosti za následky vyplývajúce z nevhodného správania počas kruhu, prezentácií či obeda.
Tešíme sa na nové výzvy v spoločnosti detí a prajeme za Slnečnicu pekný víkend.
Lucia, Zuzka, Zitka, Dominika