Milí rodičia,
po ďalšom týždni strávenom v Slnečnici sa hlásime so sumárom toho, čo nás počas neho zamestnalo, a že to teda bolo z každého rožka troška. 😉
Stretnutia na kruhu sa nám tento týždeň točili okolo cnosti tolerancia. Všimli sme si, že vekový rozdiel medzi deťmi chvíľami vedie k zosmiešňovaniu potrieb alebo preferencií iných detí. Hovorili sme teda o tom, prečo je tolerancia dôležitá a prečo je dobré si ju osvojovať už teraz. Niektoré deti si sebakriticky uvedomili, že majú na sebe v tomto smere čo zlepšovať, iné zasa počuli, že sa to deje aj na iných školách a že to môže mať škaredé následky ústiace do šikany. Vyzvali sme preto deti, aby si v rámci sebareflexie všímali, či sú tolerantní k sebe navzájom v našej malej uzavretej bublinke prípadne či zažívajú náznaky toho, že nie sú tolerované. Téma je to celkom aktuálna, preto si ju prenesieme aj do týždňa po prázdninách.
Nosnou vzdelávacou oblasťou tohto týždňa bol slovenský jazyk, ktorý sa nám pomaly začína odokrývať so všetkými svojimi pravidlami a výnimkami. Po príbehu o slovných druhoch sme avizovali bližšiu prácu s podstatnými menami, ktoré sme si vyňali spomedzi všetkých slov, ktoré každodenne používame a zistili sme, že bez nich by sme sa len veľmi ťažko dorozumievali. Predstavili sme si ich kategórie a skloňovanie. Už len predstavenie všetkých pádov v slovenčine uviedlo deti do obáv, či sa ich zvládnu naučiť. Okrem latinských názvov začali vznikať ich prezývky, a tak nás hneď po prázdninách bude zaujímať “brutál-lokál” alebo dlhočizný inštrumentál. Máme však pripravené pomôcky a materiály, ktoré deťom aj tento oriešok pomôžu zvládnuť. Aj mladšie deti si začali uvedomovať, že podstatné mená si pravidelne bližšie špecifikujeme, aby sme od seba odlíšili napríklad špinavé, škvrnité či urevané prasiatko z našej farmy miniatúr. Veríme, že aj v tomto smere sa ďalšie práce so slovami budú deťom páčiť.
Tentokrát sme zabŕdli aj do literatúry. Okrem toho, že deti čítajú diela Michala Hvoreckého, ktoré určite stoja za povšimnutie (autora mimochodom stretneme osobne už čoskoro) a vytvárajú si o niektorom z jeho diel čitateľský záznam, pozreli sme sa bližšie aj na lyrické diela. Ukázali sme si, ako vieme na prvý pohľad rozlíšiť lyrický text od prozaického a aké sú ich špecifiká. No a aby sme nezostali len pri teórii a keďže je teraz to milé obdobie Hollého pamätníka, na ktorý máte určite aj Vy, milí rodičia, príjemné spomienky ;), rozhodli sme sa, že aj my si s našimi deťmi zrealizujeme malé recitačné kolečko lyrických textov. V tejto súvislosti sme deťom ponúkli viaceré zbierky Milana Rúfusa (starším deťom) a mnohé milé detské básne od rôznych autorov a autoriek pre deti mladšie. Úlohou detí bolo trochu sa do textov zbierok začítať a vybrať si jednu báseň, ktorú si prepíšu alebo im len spravíme fotokópiu a túto báseň budú mať – upozornenie! zmena v systéme – za úlohu sa počas prázdnin naučiť naspamäť. Milo nás prekvapilo, že viaceré deti táto aktivita potešila a že niektoré sa dokonca svoje básne už aj stihli naučiť – netušíme ako 😉 Takže tieto deti budú mať skôr úlohu, básne počas prázdnin nezabudnúť. Milí rodičia, poprosíme Vás v tomto smere o spoluprácu, prečítajte si s deťmi počas prázdnin každý deň ich krátky text a skúste im pomôcť naučiť sa ho naspamäť. Ak s tým niekto bude mať väčšie problémy, samozrejme to budeme rešpektovať. Ale inak si myslím, že to deti zvládnu a my sa môžeme tešiť na náš vlastný básnický recitál.
V oblasti matematiky sa deti venovali svojim každodenným prácam s matematickými pomôckami. Viacerí sa dostali aj ku geometrii v zmysle zopakovania si svojich vedomostí o trojuholníkoch. Prácu s nimi plánujeme prepojiť v poprázdninovom týždni s jazykovými aktivitami a rozšíriť ich aj medzi mladšie deti.
Okrem toho sa deti venovali dokončovaniu svojich projektov z biológie a geografie. Viaceré práce úspešne odzneli v piatok. Mali sme tak možnosť pozrieť si zobrazenie dažďových pralesov, púšte či ihličnatého lesa. Štvrtáci si pripravili modely rozmnožovacej, dýchacej a obehovej sústavy. Niektorí sa pri tom zamerali na výrobu materiálov vo forme, v ktorej ich môžeme v Slnečnici používať aj v ďalších rokoch.
Mali sme tiež možnosť si zopakovať, čo je to chemická reakcia. Miško a Kristínka vyrobili lakmusový roztok z červenej kapusty. Miško odprezentoval, akým spôsobom môžu deti s týmto indikátorom PH pracovať. Deti si tak v samostatnej práci dokážu určiť PH skúmanej látky. A nevynechali sme ani fyziku. Jednoduché obvody nám prišiel predstaviť tatino Luboš. Na úvod sa s deťmi porozprával o tom, kde všade sa elektrina využíva a na čo všetko nám slúži. Ukázal deťom materiál, ktorý treba na zostrojenie jednoduchého obvodu a vďaka nemu si vyskúšali rozsvietiť malé letky…
Počas spoločných rozhovorov na rannom kruhu, si deti uvedomili, že sa nám už príroda začína pomaly prebúdzať. Viacerí spozorovali vo svojom okolí snežienky, či farebné krokusy. A tak sa naša spoločná reč stočila aj k tomu, kedy by sme mohli prebudiť našu záhradku a začať sadiť. Deti sa spoločne dohodli, ktoré rastliny by v nej radi pestovali a spoločne sme sa vybrali do blízkeho záhradníctva. Pán predavač ponúkol deťom niekoľko druhov z každej zeleniny, a tie si napokon vybrali odrody, ktoré najlepšie splnia ich chute aj nároky na pestovanie. Nezabudli pri to myslieť ani na Sniežku, ktorá sa určite poteši čerstvo dopestovanému šalátu. Po návrate z prázdnin sa deti plánujú pustiť do pestovania priesad.
Okrem vzdelávacích aktivít sme sa stihli spoločne aj potešiť. Spomenuli sme si oslavy Valentína, aj Barborkine narodeniny, ktorá sa narodila práve v tento špeciálny deň. Pripomenuli sme si aj tradície a zvyky na našom území v období Fašiangov a pritom sme oslávili aj vlastný karneval. Zneli pesničky Fašiangy, Turíce ale pustili sme si aj moderné piesne od Madonny. Spravili sme si photoshoot karnevalových masiek a boli sme sa pozrieť aj na masky detí zo škôlky. V popoludňajších hodinách sme si stihli trošku zopakovať základy rytmického pohybu prostredníctvom jednokročky a dvojkročky za sprievodu spomenínanej fašiangovej piesne a zaspievali si aj iné aktuálne pesničky.
Vo štvrtok Slnečnicu navštívili záchranári z Prvej pomoci. Vysvetlili nám, prečo je dôležité vedieť podať prvú pomoc, ukázali nám a aj sme si vyskúšali, ako sa vtedy zachovať a ktoré dôležité kroky treba dodržať, aj na aké číslo treba okamžite volať. Mali pre deti pripravené aktivity, aby si zachraňovanie mohli vyskúšať aj deti a pripravené mali aj krátke predstavenie, v ktorom nám všetko dôležité ešte raz zopakovali. Pani záchranárke asistovali obrovský vlk a zajac, ktorí deťom rozdali diplomy a samolepky za úspešné absolvovanie kurzu. Ľudskej anatómii sa staršie deti venovali aj vo svojich prácach v angličtine.
Na záver pár dôležitých informácií:
V pondelok po prázdninách (27.2.) máme dohodnuté stretnutie so spisovateľom Michalom Hvoreckým v knižnici Juraja Fándlyho v Trnave. Ako nás informovalo vedenie knižnice, Michal Hvorecký zvykne nosiť na stretnutie s deťmi aj svoje knihy, ktoré sa tak dajú zakúpiť za 10 eur. Ak by si teda deti chceli jeho knihy zakúpiť, pribaľte im pár peniažkov navyše.
V utorok dohadujeme stretnutie s ďalšou spisovateľkou priamo u nás v Slnečnici. Tentokrát pôjde o Mirku Ábelovú, ktorú cez svojho tatinka pozvala Ninka. Veríme, že sa nám jej návštevu podarí ešte doladiť.
V piatok po prázdninách (3.3.) sa chystáme konečne do zariadenia pre seniorov. V tomto roku to bude prvýkrát, kvôli karanténe v zariadení a tiež kvôli zvýšenej chorobnosti v našej škole. Veríme, že sa toto stretnutie konečne uskutoční. Tentokrát budú témou knihy. Radi by sme, aby deti predstavili seniorom svoje obľúbené knihy, Preto deti môžu po prázdninách začať nosiť knihy do školy.
Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme a všetkým deťom aj Vám, milí rodičia, prajeme príjemné prázdniny plné oddychu.
S láskou a úctou Lucia + Zitka + Zuzka