Milí rodičia,
po neplánovaných chrípkových prázdninách sme boli tento týždeň opäť v škole, stále v čiastočnom oslabení, ale vieme už, ako rýchlo druhý polrok prehrmí, tak sme si nemohli dovoliť zaháľať. Nech sa páči stručný prehľad a tiež niekoľko dôležitých informácií.
Späť sme privítali aj cestovateľov z Jordánska, ktorí si pre ostatných pripravili zaujímavú prezentáciu doplnenú prinesenými predmetmi. Naučili sme sa viazať arafatku, prezreli sme si soľ z Mŕtveho mora, podržali sme si v rukách olejovú lampu starú stovky rokov.
Pokračovali sme v prácach určených na spoznávanie ľudského tela a biómov. Pod rukami mladších detí vznikli diorámy rôznych druhov biómov, prevládala však džungľa. Deti mali následne za úlohu napísať krátky opis svojho biómu prípadne si o nich vytvorili jednoduchú knižku. V ďalších prácach sa bližšie pozrieme na bióm lesa a ukážeme si, ako funguje jeho spoločenstvo.
Staršie deti si spracovali poznámky k telesným sústavám v podobe pojmových máp a venujú sa svojim projektovým zadaniam. Na ich dokončenie máme ešte budúci týždeň, preto by sme vás kvôli nečakaným výpadkom rady poprosili, milí rodičia, aby ste s deťmi v krátkom rozhovore zistili, do akej miery majú svoj projekt pripravený a čo ešte prípadne potrebujú na jeho realizáciu. Plánované boli modely dýchacej (Šimko, Miško) ale aj časti obehovej sústavy (Kubko).
V oblasti jazyka sme príbehom o Kráľovstve slovných druhov otvorili veľkú témy slovných druhov, ktorej sa môžu venovať všetky deti. Mladšie dievčence sa okamžite po príbehu pustili do výroby knižky slovných druhov, alebo si začali vyrábať svoje vlastné postavičky jednotlivých členov kráľovského dvora. V budúcom týždni sa bližšie pozrieme na podstatné mená. V tejto súvislosti dostali deti domácu úlohu, skúsiť nám ukázať niečo, čo nemá meno. Možno sa im niečo také podarí nájsť.
Mladším sme ponúkli aj nové jazykové práce, pričom ide predovšetkým o delenie spoluhlások na tvrdé, mäkké a obojaké. Deti mohli po spoločnej prezentácii prejsť k samostatnej práci s aktivitami, ktoré sú pre ne v tejto oblasti pripravené. Zvolili si ale aj opakovacie aktivity, v ktorých sa venovali predovšektým dvojhláskam a rozlišovacím znamienkam. Taktiež sme si uviedli zdrobneniny a tešilo nás, že aj táto aktivita deti zaujala a že napríklad z pera Melanky vznikol o nich pekný príbeh. Tvorivé písanie chceme u detí podporiť aj v najbližšom mesiaci a to nielen v súvislosti s účasťou na súťaži tvorivého písania pre Centrum voľného času, ktorú deťom pravidelne pripomíname. Niektoré sa totiž rozhodli, súťaže sa zúčastniť. Nebolo treba sa špeciálne prihlasovať, pre účasť je potrebné len odovzdať v stanovenom termíne (15. marec) hotový text. Má ísť o strašidelný príbeh na tému: Opustená vlaková stanica.
Svoje jazykové zručnosti si deti mohli upevňovať aj v diktátoch. Starší si vyberajú vlastné diktáty a diktujú si texty navzájom vo dvojiciach. Mladší píšu diktáty spolu so sprievodkyňou, aby si mohli spoločne skontrolovať a prípadne vylepšiť tvary písaných písmen alebo ich spájanie. Starším sme ponúkli aj geometrické diktáty, pri ktorých si mohli zopakovať svoje zručnosti z rysovania. Keďže deťom nerobili problémy, presunieme sa aj v tejto oblasti k novej téme a tou bude kruh.
V nasledujúcom týždni nás čaká pár milých udalostí. Jednou je narodeninový rituál Barborky, ktorá na Valentína dovŕši ôsmy rok. Na svoj rituál si zvolila karnevalový deň, teda stredu 15.2. Pri tejto príležitosti pripomíname, že počas celého dňa môžu byť deti vo svojich maskách – ak o to majú záujem. V poobedných hodinách by sme si mohli aj spoločne zatancovať a zaspievať. Okrem toho však v tento deň môžu deti priniesť ukážky ručných prác, ktorým sa momentálne radi venujú a aktivitu nám predstaviť. Túto iniciatívu rozbehla Šarlotka výrobou svojich diy squishy mačičiek, ktorým podľahli nielen dievčence, ale aj chlapci a dokonca aj jedna sprievodkyňa. 😉 Ak teda deti momentálne doma rady niečo vyšívajú, zapletajú, strihajú či štrikujú, potešíme sa, keď nám svoje práce prinesú v stredu 15. 2. ukázať. Tešíme sa na mnohé inšpirácie.
Vo štvrtok sme sa opäť stretli na dramatickom krúžku, pričom sme pokračovali v zoznamovaní sa s rozličnými druhmi scénického divadelného prejavu, tento raz sme sa zamerali na niekoľko tisíc rokov staré umenie pantomímy. Deti si pantomimické prvky následne vyskúšali v scénkach, ktoré si vymysleli na rozličné témy. Tiež sme spoločne premýšľali o tom, ktoré doteraz vyskúšané techniky sa deťom najviac páčia a ktoré by chceli v budúcnosti viac rozpracovať do podoby spoločného výstupu.
Vzhľadom na množstvo odpadkov, ktoré nám vietor prifúkal na dvor Slnečnice, sme v piatok ráno deťom ponúkli možnosť naše okolie vyupratovať. Tento nápad sa stretol s veľkým nadšením, deti okamžite vytvorili tímy a oblečené a pracovnozarukavicované vyrazili do súboja s neporiadkom. Neodradili ich ani nízke ranné teploty, a vyzbierali niekoľko fúrikov odpadu, ktorý následne rozdelili do správnych smetných košov. Po desiate v teple našej školy k nám zavítal Pavol Bokor, ktorý nám predstavil svoju zbierku starých mincí. Pavol s deťmi zopakoval dejiny Slovenska a postupne nám ukázal platidlá, ktoré sa použivali v praveku až po mince súčasnosti. Najstaršia minca, ktorú sme mali možnosť držať v rukách, mala 4000 rokov. Mohli sme si prezrieť mince medené, strieborné, niklové, železné a dokonca aj jednu zlatú.
Na záver by sme rady aj touto cestou vyzdvihli účasť detí na súťaži Všetkovedko, ktorú sme si v týždni pripomenuli, lebo nám prišli vyhodnotenia súťaže, diplomy, vecné dary. Najlepší riešitelia boli odmenení tričkom, no obdiv patrí všetkým, ktorí nabrali odvahu a zúčastnili sa. Najvyšší počet bodov dosiahol Šimonko Vadovič. Všetkých víťazom ešte raz srdečne gratulujeme. Taktiež pripomíname, že do 17. 2. sa ešte stále dá zaplatením poplatku 5 eur prihlásiť do tohtoročného Matematického klokana.
No a v neposlednom rade by sme rady spomenuli, že do nášho školáckeho kolektívu tento týždeň začali pravidelne chodiť škôlkarski predškoláci, ktorých predškolská výchova prebieha u nás. Pod vedením Beátky sa deti venujú svojim témam a aktivitám, ktoré pre nich pripravuje. Tiež sa práve venujú ľudskému telu. V tejto súvislosti ešte posledný oznam. Vo štvrtok 16. 2. k nám zavítajú záchranári a budú nám rozprávať o poskytovaní prvej pomoci. Tešíme sa na to.
No a úplne na záver odporúčanie na posluch v angličtine. Pre staršie deti posledný týždeň platí posluch zo série Oxford Read and Discover Your Body. Aj keď ho väčšina detí už párkrát počula, bolo by fajn, keby si ho ešte stihli niekoľkokrát vypočuť. Mladším deťom odporúčame posluchový text o biómoch: https://www.youtube.com/watch?v=sKJoXdrOT70
Nie všetko im bude samozrejme známe, preto budú pri posluchu potrebovať Vašu asistenciu a my sa potešíme Vašej spätnej väzbe, ako sa Vám posluch podarilo zvládnuť. Tak ako u starších detí počúvanie anglických nahrávok veľmi prospelo už v minulom školskom roku, veríme, že aj mladší nabehnú na vlnu a dostanú angličtinu aj vďaka takýmto aktivitám viac pod kožu.
Ďakujeme, že sa touto spätnou väznou prelúskali až sem a prajeme ešte pekný víkend.
Vaše Lucia + Zitka + Zuzka