Milí rodičia,
aj tento týždeň sme uviedli témami z oblasti geografie a vlastivedy a podrobnejšie sme sa pozreli na pohoria na Slovensku. Zisťovali sme, ako sú znázornené na mape, deti pracovali s definičnou knižkou, s našou ručne vyrobenou puzzle mapou, ale i novou magnetickou mapou Slovenska, ktorú pre nich Slnečnica zakúpila. Mapa mala veľký úspech bez ohľadu na vek detí. Viaceré deti sa rozhodli vyrobiť si aj vlastnú maľovanú mapu Slovenska s jeho pohoriami, ktoré sa možno rozrastú do väčších vlastivedných projektov.
Keďže momentálne s deťmi často putujeme po Slovensku, rady by sme vás poprosili o spoluprácu. Skúste si s deťmi pripomenúť, ktoré pohoria ste spoločne navštívili, kedy to bolo, prípadne pri akej príležitosti, ktoré mestá sa nachádzajú v okolí, prípadne ktoré pamiatky ste tam navštívili alebo ktoré turistické trasy ste prešli. Možno ste si vtedy s deťmi odtiaľ priniesli niečo na pamiatku. Budeme rady, ak by nám deti mohli o vašich cestách porozprávať a začleniť svoje vlastné zážitky do svojich projektov, ktoré nás čakajú od budúceho týždňa.
Vlastivedné témy sme využili aj v slovenčine a zopakovali pravopis zemepisných názvov diktátom a vyhľadávaním týchto podstatných mien v textoch už nášho obľúbeného autora Jozefa Pavloviča. Prvé literárne záznamy si začali tvoriť už aj naši prváci a kresbou aj niektoré predškoláčky a opäť to boli básne spomínaného autora. Niektoré deti sa rozhodli zúčastniť aj literárnej súťaže “Keď si vymýšľam” a v ideálnom prípade väčšina z nich rozvíjala svoje štylistické schopnosti a utvrdzovala pravopisné pravidlá.
Tiež sme otvorili putovanie po Slovensku piesňou a zaspievali si niekoľko piesní z nášho regiónu: “V Orešanoch jarmek býva”, “Páslo dzífča pávy” či “Fašángy, Turíce” v nárečiach okolia Trnavy. Pri tom sme si zatancovali a zopakovali obľúbenú jednokročku. Postupne sa takto chystáme do všetkých slovenských krajov na výpravu za poznávaním nárečí, ale aj za pokrokmi v základoch ľudového tanca.
V kozmickej výchove sme plynulo prešli k vzniku morských prúdov. Ukázali sme si, čo spôsobuje vznik prúdenia v moriach pomocou pokusov.
S mladšími deťmi sme využili rôznorodosť rastlín na našom dvore. Preskúmali sme typy stoniek a ich účel sme si potvrdili aj pokusom.
V matematike sme sa tento týždeň vrátili k téme zlomky, ktorá veľmi zaujala – veríme, že nie len preto, lebo sme ju začínali krájaním okrúhleho kakaového koláča na stále menšie časti, aby sme sa všetci mohli spravodlivo podeliť. Okrem toho sa deti ponorili do systematickej práce na geometrických tvaroch a telesách. Pripomíname si ich vlastnosti, počty strán, vrcholov, či uhlov. A tiež sme sa pozreli, kde naokolo ich vieme vidieť. S Riškom sme pri tejto príležitosti otvorili aj tému výpočtu obvodu základných geometrických tvarov ako trojuholník, štvorec a obdĺžnik, ktoré si spracoval na základe prezentácie v powerpointe.
Mladšie deti pracovali tento týždeň s veľkými číslami. Niektoré sa naučili obľúbenú montessori hru “na banku”, pri ktorej sčitujú a odčitujú čísla do 9 999 i s prechodom cez 10. Iné deti volili skôr prácu s pracovnými listami, takže sa veľa vyfarbovalo, rátali sa tzv. magické štvorce, jednoduché slovné úlohy alebo sa rozkladali čísla pri prechode cez základ 10.
V angličtine napredujeme v téme Clothes, ktorá nás zaviedla na rôzne miesta na svete, k rôznym príležitostiam, podľa ktorých sa obliekame a všimli sme si tiež, že niektorí ľudia dokonca nosia v práci uniformy. Týmto smerom sa v budúcom týždni chceme dostať k téme oblečenia v známych profesiách. Deti pracujú rôznymi formami: s posluchovými textami, s tvorením vlastných viet, zapisovaním novej slovnej zásoby či vypracovaním pracovných listov ušitých na mieru.
V súvislosti s témou pohorí ponúkame nový text na posluch. Jeho audioverziu nájdete na tomto odkaze:
https://drive.google.com/file/d/17HPKB1cbWDjZEV0jQqAfxlwx8YuPCe5y/view?usp=sharing
Prepis celej knižočky zasa tu:
https://drive.google.com/file/d/1B32giGUSL38ixNCQpVK4FWb1EOI3qS5B/view?usp=sharing
Budeme rady, keď ich deťom sprístupníte. Ďakujeme.
Aprílové počasie sme využili na strávenie času v knižnici. Deti vyuźili túto moźnosť na vrátenie a poźičanie kníh.
Všimli sme si, že nie všetky deti pracujú doma so SmartBooks. Preto sme tento týždeň vyčlenili v škole priestor, keď si mohli SmartBooks vyskúšať. Vyskúšali si, ako sa do aplikácie prihlásiť a prácu na úlohách. Deti boli z práce v tejto aplikácii nadšené, veríme že budú mať priestor pracovať si v nej aj doma.
Veľkou témou tohto týždňa v oblasti sebapoznávania bolo dodržanie termínu na odovzdanie literárnych minidielok niektorých detí v spomínanej súťaži a organizovanie vlastného pracovného času. Veľmi sme radi, že sa Adelke, Kubkovi aj Filipkovi podarili ich literárne dielka napokon načas dokončiť. Budeme im držať palce v tejto aj iných súťažiach, do ktorých sa na našu radosť ochotne zapájajú.
Nazreli sme podrobnejšie aj do každodenných zápisov detí v ich pracovných denníkoch, pripomenuli sme si, ako ich treba písať, čo nám pomáha stíhať všetky zvolené aktivity v priebehu týždňa, ale aj jednotlivých dní. Tejto oblasti sa budeme venovať aj budúci týždeň, lebo sme objavili viacero slabín, ktoré by sme mohli posilniť.
Srdečne Vás pozdravujeme a prajeme ešte pohodový víkend.
Vaše
Lucia, Zuzka, Zitka a Dominika