Milí rodičia,
do nového týždňa sme vstúpili spolu s novým ročným obdobím, ktoré sme privítali rozprávaním o tom, ako vzniká jarná rovnodennosť a prečo sa striedajú ročné obdobia v kole roka. Pozornosť sme tiež venovali ľudovým zvyklostiam, spomenuli tradičné obrady očisty ohňom a vodou, prípadne zdobenie obydlí brezovými prútmi. Tématika príchodu jari vyvrcholila vytvorením a vynášaním Moreny, ktorého sme mali možnosť sa zúčastniť spoločne so škôlkarmi. Spoločne sme zime poďakovali za všetky jej dary, rozlúčili sa s ňou a pozorne sledovali, ako pláva dolu Trnávkou.
S mladšími sme si rozprávali nie len o semienkach, z ktorých na jar začína nový život, ale pri spoločnej prezentácii sme si ukázali semienka, ktoré pravidelne jeme. Deti si rozkrojili rajčinu, banán alebo hrozno, aby sa presvedčili, či v nich ozaj semienka sú. Pri tej príležitosti sme si ukázali delenie na polovice, štvrtiny či dokonca osminy a v krátkosti sme si predstavili zlomky. Aktivitu sme ukončili spoločným jedením všetkého, čo sme nakrájali a spravodlivo rozdelili a taktiež si deti porovnali svoje desiate a uvažovali, či aj v nej nájdu nejaké semienka, ktoré zjedia.
V rámci kozmickej výchovy pokračujeme vo veľkej téme Vietor. Tento krát sme si porozprávali o morskom vánku a pevninovom vánku. Deti vyriešili aj hádanku ako využiť vanutie vietor na ovládanie plachetnice.
V rámci geografie deti s nadšením sledovali ukážky toho, ako na seba môžu pôsobiť litosferické dosky a čo všetko pri ich pohyboch môže vzniknúť. Zistili sme, že Himaláje sú najvyšším vrásovým pohorím na svete a vznikli divergenciou indického subkontinentu na ázijský kontinent. Teraz nás už teda neprekvapí, že aj v tisícových nadmorských výškach sa objavil prehistorický amonit. Okrem toho však existujú aj iné vrásové pohoria, ktorých časti sme si mohli pozrieť na fotografiách a nad ktorými geológovia – podobne ako my – žasnú dodnes. Nehovoriac o sopečných pohoriach, z ktorých sme si predstavili to najdlhšie ležiace pod hladinou Atlantického oceána a dosahujúce dĺžku až 60 000 km. Ďalej sa budeme zaoberať pohoriami na území Slovenska, ich názvom či znázorneniu na mapách.
V jazyku sme sa so staršími v nadväznosti na tému vzniku pohorí venovali pravopisu vlastných a všeobecných mien slovenských pohorí, zopakovali určovanie podstatných mien a gramatické kategórie prídavných mien či slohu s naším štvrtákom. S mladšími deťmi sme sa opäť zamerali na pravidelné činnosti rozvoja jemnej motoriky, čítania a opakovania všetkého, čo sme sa už naučili. Ako ďalšiu čitateľskú výzvu na marec mesiac knihy sme uviedli Jozefa Pavloviča, ktorý sa narodil neďaleko Trnavy a vytvoril desiatky dodnes veľmi obľúbených dielok, z ktorých máme tú možnosť mať v našej knižnici jeho Príbehy tety Ety alebo Putovanie so slovenčinou.
Mladší kamaráti spolu s niektorými predškolákmi zo škôlky riešili jarné tajničky, osemsmerovky, v ktorých hľadali jarné kvietky alebo si z plastelíny vytvorili rôzne podoby jarného počasia na predlohách v angličtine.
Niektorí kamaráti prejavili záujem o posluch Vivaldiho skladby “Jar” ( zo “Štyroch ročných období), pričom v hudobnom uchopení jari budeme radi pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch.
V matematike sme uviedli s mladšími deťmi zlomky a keďže aktivita mala veľký ohlas, plánujeme ju predstaviť aj starším deťom, ktoré bude zaujímať, čo všetko môžeme pomocou zlomkov vyjadriť, ako sa správajú v matematike a ako riešiť rôzne úlohy s ich použitím. Staršie deti sa prevažne venovali prácou v obore do 10 000, pričom si volia aktivity, ktoré im pomáhajú uchopiť jednotlivé matematické operácie so štvorcifernými číslami. Od rátanie s rôznymi pomôckami sa viacerým podarilo prepracovať sa k abstraktnému počítaniu a písomným zápisom. Iní naopak prejavili záujem o násobenie viacciferných čísel, ktoré riešime ako vykladanie plochy pomocou známkovej hry.
Okrem toho sme si so staršími deťmi pripomenuli mnohouholníky, zisťovali sme, čo to znamená, keď štvoruholníku pribudne ďalší vrchol. Opakovanie geometrických tvarov sa venovali aj mladšie deti a to v spojení s výtvarnou. Vyfarbovali a zratúvali počet geometrických tvarov na rôznych pripravených vyobrazeniach. V budúcom týždni im chceme poskytnúť príležitosť, vymyslieť si vlastné obrazce s použitím základných geometrických tvarov ako trojuholník, štvorec, obdĺžnik či ovál.
Vo štvrtok sme navštívili našu knižnicu, kde sme sa na internetovom oddelení zúčastnili workshopu “Hravé programovanie ozobotov”. Zoznámili sme sa so základmi programovania pomocou farieb a užili sme si tieto 2 hodiny veľmi zaujímavo stráveného času. Deťom sa workshop veľmi páčil, a zhodli sa na tom, že ak bude možnosť zúčastniť sa do budúcna podobného podujatia, tak to určite využijeme.
So základmi informatiky sme pokračovali aj po návrate do Slnečnice. Staršie deti opäť dostali priestor pracovať s PowerPointom a dokončili v tomto nástroji prezentáciu s názvom “Filtrácia vody”. S prezentáciou sme sa zapojili do súťaže zo “Stromu života”. Pripomenuli sme si tiež Deň vody a deti mali možnosť tvorivo vodovými farbami vyjadriť to, čo pre nich voda znamená.
Na záver týždňa sme využili krásne jarné počasie a rozhodli sme sa vyupratovať okolie Slnečnice. Školáci vytvorili niekoľko upratovacích teamov. Odstránili odpadky, rastlinkám dodali nový strih a poradili si aj s burinou.
Prajeme vám ďalší slnečný jarný víkend a ostávame so srdečným pozdravom.
Lucia, Zuzka, Zitka a Dominika