Milí rodičia školákov,
v tomto týždni sa nám podarilo otvoriť novú veľkú tému, ktorá cestuje naprieč jednotlivými oblasťami nášho skúmania. Je to vodstvo, vodné zdroje, útvary, ktoré na zemskom povrchu voda vytvorila v rámci kozmickej výchovy, taktiež vodstvo na Slovensku vo vlastivede a povesti o riekach v rámci slovenského jazyka. Deti v úvode týždňa spoločne vytvorili a ilustrovali plagát o vodných zdrojoch na zemeguli. Neskôr sme si ukázali, ako rôzne môže voda formovať zemský povrch a vďaka tomu sme si uvedomili, že všetka voda sveta tvorí jeden veľký spoločný zdroj, jednu studňu, z ktorej môžeme vďaka jej cirkulácii s vďakou ešte stále čerpať. V tejto súvislosti sme sa rozhodli viac preskúmať povodie Trnávky. Pri jej prameni sme boli dávnejšie, tentokrát sme sa vybrali k jej sútoku s Dudváhom. Veľmi príjemne nás prekvapilo, že naša riečka Trnávka, bola oproti Dudváhu jednoznačne čistejšia, čo sme si potvrdili aj meraniami podľa projektu Globe. Dokonca sme zistili, že priehľadnosť vody na tomto dolnom toku je oveľa lepšia, ako na jej strednom toku v Trnave. Tieto zistenia a tiež výsledky ďalších meraní, ktoré sme na mieste vykonali, budeme ešte analyzovať a rozoberať. Deti téma natoľko nadchla, že sa viaceré rozhodli spracovať ju aj v rámci svojich ďalších projektov. Predpokladáme, že vznikne video a model rieky so všetkými jej dôležitými časťami. Zformovali sa 2 pracovné tímy, ktoré sa s nadšením pustili do zberu informácií a rozdelení zodpovedností.
Tento týždeň sme opäť napredovali aj v botanických témach. Venovali sme sa tomu, ako rastliny rozširujú svoje semená. Majú totiž rôzne spôsoby na to, aby zabezpečili, že sa ich semienka dostanú čo najďalej od materskej rastliny. Tiež sme diskutovali o potrave človeka a o spôsobe získavania jednotlivých surovín, či už pestovaním, chovom, zberom, lovom alebo výrobou pomocou chemických reakcií.
V matematike sa viaceré deti venujú opakovaniu násobilky a orientácii v číselnom obore do 10 000. Priebežne riešili matematické pyramídy, na násobilke pracovali s dekanomickým štvorcom, niektoré si dokonca začali svoje vedomosti preverovať v podobe trištvrte ročného testu. S Riškom sme sa v krátkosti vrátili k zlomkom, obvodom základných geometrických telies a k matematickým pojmom ako sčítanec, menšenec, súčin alebo podiel.
U mladších detí pozorujeme veľký rozptyl v aktivitách. Viaceré obľubujú zmyslové aktivity, pri ktorých uchopujú princípy násobenia alebo delenia. Veľkej obľube sa taktiež teší hra na banku, pri ktorej sa učia orientovať sa v desiatkovej sústave a pracovať so štvorcifernými číslami. Tento týždeň popracovali aj na svojej finančnej gramotnosti na aktivitách, ktoré sú doplnené o reálne peniaze.
V jazyku sme sa s mladšími kamarátmi venovali písmenku G, ale aj tradičnému čítaniu z kartičiek, našich šlabikárov podľa výberu či rozhýbavaniu rúčok v rozličných činnostiach. So staršími sme sa zamerali na oboznámenie sa so slovesami, ich uvedomovanie si v minipríbehoch, ale aj bežných prehovoroch a v opakovaní vybraných slov, ktoré stále potrebujeme trénovať. Spoločne sme uvažovali o tom, aké všelijaké podoby môže sloveso mať, ako sa dá sloveso zahrať a či sa dá napríklad priniesť. Deti s prekvapením zistili, že doniesť sa dajú najmä podstatné mená (aj to nie všetky – výnimkou sú napríklad abstraktné podstatné mená). Prekvapujúce bolo tiež slovo byť a jeho tvary v prítomnom, minulom či budúcom čase. Pokračovali sme návratom k téme povesť, tento raz na úvod odznela povesť o tom, prečo sa plesám zvykne hovoriť morské oko. V mesiaci máj bude povesť ústredným žánrom čítania a literárneho opakovania, pôjde najmä o povesti zamerané na naše rieky, potoky, jazerá, pramene a studničky.
Po Slovensku sme sa s prstom na krásnej 3D mape, požičanej od Vadovičovcov, cestovali aj hudobne, naučili sme sa pesničku “Pri Prešporku na Dunaji”, vypočuli si krásnu pieseň “Od Dunaja širokoho” dolnozemských Slovákov a uviedli hymnickú pieseň “Slovensko moje, otčina moja”, v ktorej sa spieva aj o Váhu. Najmä mladším deťom sa páčilo prstom prechádzať po mape cestou riek a čítať názvy miest, cez ktoré pretekajú a popritom si pospevovať.
Aj tento týždeň sme sa krátko dostali aj k historickému výletu a preniesli sa k rieke Tiber a jej brehom, na ktorých pred stáročiami vzniklo mesto Rím. Začali sme ako inak, povesťou o jeho zrode, vývine a udalostiach, ktoré viedli až k jeho pádu, a samozrejme o tom, čo všetko Rimania priniesli Európe a západnej civilizácii, od základov zákonodarstva, architektúry, siete ciest či vodovodov, armády, ale aj rečníctva či umenia. Z tém každodenného života sme na krátke čítanie vybrali popis toho, ako vyzeralo vzdelávanie a bežný deň žiakov alebo napríklad oblečenie patricijov a plebejcov. Niektoré deti si vyskúšali, aké to je, mať na sebe odev podobný tóge či vavrínový veniec.
V stredu sa nám spoločne s Miškou podarilo dotvoriť jarné portréty, ktoré ešte jemne doladíme a pripravíme na to, aby ste si ich mohli pri niektorej z príležitostí prezrieť. Kreslenie ľudských tvárí, najmä poznávanie zákonitostí proporcií mnohých oslovilo. Veríme, že sa nám týmto smerom podarí pokračovať k ďalším tvorivým počinom.
Už pravidelne sa k nám pridávajú aj predškoláci zo škôlky, ktorí si postupne zvykajú na spôsob práce a povinnosti v škole. Niektorí sa pekne zapracovali, iní trávia v škole kratší čas. Vedieme ich k tomu, aby si splnili podľa možností všetky aktivity, ktoré si ráno po príchode v rozhovore so sprievodkyňou vyberú a zapíšu do svojho zošitka, prípadne si farebne vyhodnotia, ako sa im pracovalo. Deti majú spravidla spoločný kruh zameraný na hudobno-pohybové činnosti, prácu s písmenami a príbehmi, ako aj s zmyslové či matematické aktivity a rozcvičky. Po nich si zväčša vyberajú samostatnú činnosť, najmä v matematike alebo jazyku.
Z angličtiny sa naďalej venujeme téme Jobs. Staršie deti sa samostatne prekúsali posluchom textu zo série Oxford Read and Discover, ktorú sme doplnili cvičeniami k jednotlivým jeho častiam. Deti si vytvárajú vlastné pracovné podklady a sumarizujú tak svoje vedomosti k tejto téme. Teší nás, že u niektorých sme vďaka práci s audiotextom zaznamenali výrazný posun vo výslovnosti ale aj v písaní po anglicky. Ak budú deti chcieť, môžu text ešte stále počúvať aj doma na nasledovnom odkaze:
https://drive.google.com/file/d/1eC2Fa6JXYIRhkTHpi6xXa7dvVOKCqdED/view?usp=sharing
Zistili sme, že im veľmi pomáha aj sledovanie textu, ktorého prepis nájdete tu:
https://drive.google.com/file/d/1Ure4T097zfSgtVhOOtSQ4l0S6qRpMqch/view?usp=sharing
Prajeme vám ešte krásny prvo-májový víkend a budeme sa tešiť na máj strávený v Slnečnici.
Srdečne Vaše
Lucia + Zuzka + Zitka