Milí rodičia školákov,
tento týždeň sa niesol v duchu dokončovania projektov, ktoré úspešne odzneli koncom týždňa, pričom deti si vybrali už aj témy nových projektov, ktorým by sme sa chceli venovať v priebehu mája.
Týždeň sme uviedli rozprávaním o prvomájových tradíciách stavania májov a naučili sa pieseň “Točí sa mi točí, vôkol mojich očí pekný máj”. Tiež sme si pripomenuli význam slova máj a zistili, že jeho pôvod siaha do staroveku, opäť k Rimanom. Nový mesiac znamená aj novú čitateľskú tému, sú ňou povesti o slovenských vodách. Autorom viacerých zbierok takýchto povestí je Igor Válek, ktorého sme si v krátkosti predstavili a prečítali od neho povesť “O víle Dudinke a Rimanoch”. Vďaka povesti sme sa preniesli do čias, keď Rimania uskutočňovali svoje výpravy za Dunaj na našom území a postavili tu niekoľko svojich tábov, napríklad aj v dnešných Dudinciach, kde vybudovali travertínové „kúpele“ a využívali silu liečivých prameňov. Dialo sa tak v období najväčšieho rozmachu ich ríše v čase cisárstva. Najmä chlapci ocenili rozprávanie o spôsobe boja Rimanov a o prvej púnskej vojne, pričom nedočkavo čakajú na príchod Hannibala pred brány Ríma, ktoré nás čaká v nasledujúcom týždni.
V jazyku sme pokročili so staršími k synonymám a antonymám, ktoré nám pomáhajú pri práci s textami projektov. Deti si postupne uvedomujú, že často opakujú rovnaké slová či vetné konštrukcie, ktoré je potrebné nahradiť inými a svoj text obohatiť, pričom sa vraciame k vyhľadávaniu v slovníkoch a zároveň opakovaniu pravopisu, y, i, ktorý je stále potrebné utvrdzovať. V rámci dokončovania prác na projektoch si starší vyznačovali najmä vybrané slová a slovné druhy či tvrdé, mäkké a obojaké spoluhlásky. Viacerí sa tiež dostali k nácviku projektu a úspešne odzneli všetky prezentácie. Mladšie deti potešili svojimi projektami z prírodovedy s jarnou témou a užili si svoju premiéru v prezentovaní. Staršie deti prezentovali rozmanité projekty z vlastivedy. Išlo predovšetkým o pohoria Slovenska, Filipko a Miškoi vytvorili svoje vlastné mapy, Adelka dokonca model rôznych druhov pohorí a ich častí. Šarlotka a Šimko sa venovali živočíchom, klasifikácii niektorých vybraných živočíchov či ich životným prejavom. Kubko okrem rozprávania o starovekých vynálezoch pripravil aj model “kráľovskej hry” z mesta Uru.
S mladšími sme sa venovali opakovaniu písmen G a F, tradičnej rytmike a cvičeniam bilaterálnej integrácie, tentoraz s loptičkami. Dostali sme sa aj k angličtine, opakovaniu pesničiek, ktoré sme sa naučili minulý polrok a pribúdajú nové, zamerané na pomenovavánie častí ľudského tela či členov rodiny.
Z matematiky si deti prešli chvíľami náročným trištvrte ročným opakovaním. Násobilka a s ňou spojené delenie im trochu vyšumelo z hlavy, preto sa budeme venovať jej opakovaniu. Uviedli sme nové matematické pojmy, ktoré označujú nie len jednotlivé matematické operácie, ale aj ich výsledky alebo názvy čísel pri sčítaní, odčítaní, delení a násobení. Mladšie deti si pri spoločnej aktivite zopakovali názvy základných geometrických telies, ktoré sme preskúmali stereognosticky, sledovali sme, akým spôsobom sa pohybujú, zisťovali sme, kde ich môžeme nájsť okolo nás a aktivitu sme presunuli aj do oblasti písania, pri ktorom si deti mohli názvy týchto telies napísať tlačeným aj písaným písmom.
Na stránke Matematického klokana sa už nachádza vyhodnotenie tohtoročného kola, ktorého sa zúčastnili aj viaceré naše deti. Stačí zadať kód, ktorý deti dostali pri vypracovávaní testov a nalepili si ho do zošitkov. Stránka vám ponúkne test s odpoveďami dieťaťa a jeho úspešnosť. Ak by ste mali o tento kód záujem, môžete kontaktovať Zitku.
Počas minulotýždňového výletu, keď sme navštívili sútok Trnávky s Dudváhom sme preskúmali aj okolité polia. Tento týždeň sme nadviazali prezentáciou o spoločenstve polí, kde sme si vysvetlili vzájomné vzťahy medzi rastlinami aj živočíchmi žijúcimi na poliach. Vyzdvihli sme dôležitosť každého člena tohto spoločenstva pre ostatných a dopad toho ak určitý druh vyhynie. Porozprávali sme sa o dopade chemických postrekov na život živočíchov, ale aj nás ľudí. A poukázali sme aj na možnosti ekologického hospodárenia s pôdou.
Piesne nás sprevádzali aj v tomto týždni, opakovali sme piesne západného Slovenska, najmä “Slovensko moje, otčina moja”, “Pri Prešporku na Dunaj”i a naučili sa záhorácku “Išieu Macek do Mauacek”. V budúcom týždni sa už posunieme na stredné Slovensko, nielen spevom, ale aj tancom, pokročíme v zdokonaľovaní rozličných variantov jednokročky.
V rámci programu Globe, sme začali prípravy na koncoročnú celoslovenskú konferenciu. Deti sa rozhodli pripraviť video, v ktorom ostatným účastníkom konferencie povedia, na čom tento rok pracovali. Rozdelili si zodpovednosti a začali pracovať na svojich textoch.
Prajeme vám príjemné nedeľné oslávenie Dňa matiek, na ktoré si deti vyrobili darčeky pre svoje mamičky. A tešíme sa na sobotnú spoločnú brigádu v záhrade Slnečnice, ktorú by sme rady prepojili s pripomenutím si 5. výročia jej existencie. Dúfame, že sa k nám pridáte, aby sme sa mohli utužiť pri spoločnej práci, ale aj opekaní či jedení torty.
Srdečne Vaše
Lucia + Zuzka + Zitka