Milí rodičia školákov,
dovoľte pár viet k ostatnému týždňu v Slnečnici.
V jazyku sme so staršími venovali pozornosť číslovkám, ktoré boli poslednou tohtoročnou “novou” témou pravopisu najmä pre tretiakov. Číslovky deti rozdeľovali do skupín základných, radových, násobných, skupinových či zlomkových a následne ich vyhľadávali v textoch alebo ich určovali pri písaní definícií. Niektorí sa tiež venovali slohu či už klasickému a pravidelnému opakovaniu. S mladšími kamarátmi sme sa zamerali opäť na dlhé a krátke slabiky, čítanie ch, dz a dž, ku ktorým pribudla dvojhláska ô. Nezabudli sme ani na naše obľúbené spievanie slovenských a anglických piesní, či pohybové a rytmické aktivity, ktorými podporujeme koordináciu oko-ruka a prepojenie oboch hemisfér a spoluprácu rúk pri práci s loptičkami. Pravidelne sme si tiež zacvičili a v grafomotorických činnostiach sa zamerali na rozhýbanie rúk. Niektoré deti zaujal ponúkaný posluch diela F. Chopina, iné zase hrali obľúbené piesne na metalofóne. Jazykové a hudobné aktivity sme spojili pri nácviku záverečného predstavenia, ktorého scenár práve vzniká.
Deti počas týždňa pokračovali v práci na svojich projektoch. Pre zber dát sme sa rozhodli uskutočniť projektovú prechádzku, počas ktorej sme podrobne preskúmali stredný tok Trnávky. Mali sme možnosť vidieť aj množstvo živočíchov. Deti najviac zaujal bocian biely, ktorý lovil ryby v Trnávke kúsok od Slnečnice. Počas prechádzky sme si nazbierali aj lístky z rôznych stromov. Neskôr sme si ich v Slnečnici zalaminovali a pripravíme si z nich trojzložkové kartičky, ktoré budú súčasťou výučby z botaniky. Koncom týždňa si v rámci projektu Rieka projektový tím v zložení Kubko a Filipko vytvoril funkčný model Rieky. Využili na to členitý terén v záhrade Slnečnice, ktorý upravili a dotvorili slaným cestom. Model mal veľký úspech tak u školákov ako aj u škôlkárov a mnohé z detí si ho nadšene vyskúšali.
V rámci zoológie sme sa posunuli od cicavcov k vtákom. Spoločnosť nám robili dve sliepky domáce, na ktorých sme sa oboznámili so základnými znakmi vtákov. Dokonca nás potešili aj čerstvo zneseným vajíčkom. S mladšími deťmi sme si stihli doplniť vedomosti o potrave zvierat. Pre deti sme pripravili aj Príbehy o výnimočných živočíchoch v podobe hádaniek a živočíchom sme sa venovali aj v angličtine. Okrem toho sme si uviedli frázu “have got”, pozreli sme sa na to, ako vyzerá v jednotlivých osobách a deti si jej používanie vyskúšali na cvičeniach v pracovných listoch. Veľký úspech zožalo pozorovanie živých organizmov, ktoré vznikli v senných nálevoch. Vďaka mikroskopu sme ich mohli vidieť zblízka, pozorovať, ako sa pohybujú a podarilo sa nám ich identifikovať ako črievičku obrovskú. Deti žasli, ako tieto živočíchy mohli vzniknúť v podstate z ničoho, tak sme si pri tejto príležitosti pripomenuli, že takto nejako vznikol aj život na Zemi. Jednobunkovce nás budú zaujímať aj v budúcom týždni, kedy budeme skúmať, ako sa správajú v prípade, že sa im zmení životné prostredie.
V piatok sme sa tradične vybrali na výlet. Tentokrát nás Zuzka previedla Suchovským hájom, kde sme mali možnosť pozorovať vtáky a venovali sme sa tiež poznávaniu a identifikácii liečivých a jedovatých rastlín. V rámci prírodovedy sme otvorili aj novú veľkú tému a tou sú huby. Zatiaľ sme si predstavili ich časti, základné delenie a druhy zastúpené hlavne na Slovensku. Taktiež sme deťom pripravili prekvapenie v podobe zakúpeného hotového substrátu na pestovanie pečiarky šampiňónovej. Deti si po preštudovaní návodu započali pozorovanie životného cyklu tejto obľúbenej huby, z ktorej budeme mať úrodu ešte do konca školského roka. V ďalšom týždni si predstavíme ďalšie živé organizmy, ktoré zaraďujeme k hubám a to sú plesne a kvasinky.
Z matematiky sa deti v rámci opakovania a prípravy na záverečné previerky venovali hlavne geometrickým zadaniam. V malých skupinách sme im ponúkli geometrický diktát alebo si samostatne volili úlohy na premenu jednotiek dĺžky, rysovanie alebo prácu vo štvorcovej sieti.
Prajeme príjemný a ničím nerušený víkend a ostávame so srdečným pozdravom.
Vaše Lucia + Zuzka + Zitka