Milí rodičia,
máme za sebou posledný týždeň pred koncoročným testovaním, v ktorom sme ukončili prípravu na testy ale aj obsiahlejšie pracovné aktivity, aby sa deti v tom budúcom týždni mohli sústrediť už len na preverovanie a analýzu vedomostí, ktoré nadobudli v tomto polroku.
Týždeň sme uviedli milým rituálom pri príležitosti ôsmych narodenín Emky. Rituálom ju sprevádzala nielen maminka Lucka, ale aj obaja jej mladší súrodenci Peťko a Margarétka. Emka si pre nás pripravila leporelo spojené s rozprávaním o svojom doterajšom živote, ktoré si vyrobila úplne sama, a tiež nám priniesla ukázať svoje obľúbené novšie ale i staršie hračky. Všetci sme jej úprimne zablahoželali a ona nás za to pohostila veľmi chutnou zdravou tortou, ktorú pripravila spolu s maminkou.
Aj streda sa niesla v oslavnom duchu. Po dokončení doobedných aktivít sme poobedie trávili pri hravých a tvorivých aktivitách vonku, aby sme tak spolu s nimi oslávili Medzinárodný deň detí. Adelkina a Barborkina babka pre školákov upiekla krásnu tortu a deti si pochutili aj na sladkých palacinkách. Janka pre ne pripravila športové aktivity na ihrisku, pod altánkom sa tvorili čelenky alebo plagáty s témou živočíšnych spoločenstiev, ktorým sa mladší školáci v tomto týždni venovali. Okrem väčších spoločenstiev živočíchov, ako vodné, lesné či poľné, sme si pripomenuli, že aj jednotlivé živočíchy vytvárajú rôzne formy spoločenstiev ako páry, stáda, kŕdle, kolónie či včelstvá, kde každý má svoju úlohu, ktorú prirodzene napĺňa.
Okrem toho deti v priebehu týždňa pracovali na záznamoch k vybraným cicavcom a vtákom. Zisťovali ich základné znaky ale aj zaujímavé fakty o nich. Vo štvrtok sme uviedli ďalšiu skupinu živočíchov, ktorou sú plazy. Tieto sme si preskúmali na živom modele korytnačky, ktorú nám láskavo na pol dňa požičala Emka. Emka nám tiež porozprávala, ako sa o ňu doma starajú, čo všetko korytnačka potrebuje a obľubuje. Ďalej sme si naštudovali, v čom sa odlišuje od iných predstaviteľov plazov, akú má vnútornú a vonkajšiu stavbu tela a vysvetlili sme si, prečo plazy vyhľadávajú teplé miesta.
Podarilo sa nám taktiež ukončiť tému huby. Tento týždeň sme sa bližšie rozprávali o lišajníkoch, plesniach a kvasinkách, ktoré tiež patria do veľkej rodiny húb. Vypestovali sme si vlastné plesne na starom chlebe, ovocí a bryndzi, tak sme si ich mohli pozrieť aj pod mikroskopom. Takto sme mohli vidieť ich stavbu, rozoznali sme jednotlivé časti, ktoré deťom pripomínali miniatúrne huby, videli sme ich výtrusy, hlavičky aj podhubie. Vysvetlili sme si, prečo si na plesne treba dávať pozor ale aj t,o že vďaka objavu škótskeho biológa Alexandra Fleminga a jeho neplánovanému výskumu sa z plesne doteraz vyrábajú antibiotiká.
V matematike deti tento týždeň ešte využiili na precvičenie aritmetických operácií a ich poradie, ak sa v príklade vyskytujú rôzne naraz. Niektoré ešte siahli po geometrických či slovných úlohách. Po individuálnych rozhovoroch s deťmi sme prišli k záveru, že sa cítia dostatočne pripravené na matematické testovanie a že sa naň tešia. K matematike sa budúci týždeň vrátime ešte aj v súvislosti s vyhodnotením súťaže, ktorej sa viacerí zúčastnili, Matematický klokan. Poštou sme obdržali výsledky testov, diplomy a iné darčeky, ktoré by sme pri vhodnej príležitosti chceli deťom odovzdať koncom budúceho týždňa.
V jazyku sme s mladšími kamarátmi uviedli písmenko ä, čítali slová a vety, v ktorých sa vyskytuje. Tiež sme spievali naše obľúbené anglické a slovenské piesne či zopakovali básničky. Prváci v rámci písania dokončovali svoje projekty a trénovali písanie testu v opakovacích cvičeniach.
So staršími sme sa zamerali na intenzívne opakovanie pravopisných tém, prešli si vybrané slová, písanie y, i po spoluhláskach, abecedné poradie či delenie slov na slabiky, slovné druhy a pravopis zemepisných názvov. Niektorí sa tiež vrátili k opakovaniu literárnych pojmov a slohu. Na opakovaní sme pracovali aj v rámci témy stredovek v jednoduchých aktivitách počas čítania o spôsobe života ľudí v tomto období. Pripomenuli sme si to, ako vyzerala stredoveká spoločnosť od jej rozvrstvenia, cez obliekanie, denné činnosti, spôsob stravovania či zábavy až po život detí.
Uviedli sme aj autorku na tento mesiac Svetlanu Majchrákovú, ktorá k nám vďaka Zitkinmu pozvaniu zavíta 10. 6. na návštevu, z čoho sa veľmi tešíme. Jej knižky už majú deti v škole k dispozícii a pustili sa do ich čítania, preto veríme, že beseda so spisovateľkou bude plodná 🙂
Dostali sme sa aj k téme povesť prostredníctvom návrhov na scenár záverečného vystúpenia, ktoré veríme, že aj napriek tohto týždňovým výpadkom a testovaniu v budúcom týždni stihneme nacvičiť. Krátko sme sa dostali aj k piesňam stredného Slovenska, ktoré v rámci vystúpenia využijeme.
Na záver týždňa sme si vypočuli prezentáciu projektu Rieka, na ktorom spolupracovali Kubko s Filipkom. Prezentáciu pripravili vo forme videa, ktorého súčasťou bol aj geografický diktát, podľa ktoré si aj všetky ostatné deti mohli zakresliť tok Trnávky a porovnať ho so skutočnosťou. Adelka s Miškom tiež prezentovali model rieky, ktorý vznikal v priebehu týždňa. Predstavili na ňom jednotlivé časti rieky od jej prameňa cez vodopád až po deltu. Tento model by sme pri výučbe chceli používať aj nasledujúce roky. Svoj projekt Živočíchy odprezentoval aj Ninko. Venoval sa jednému predstaviteľovi stavovcov a bezstavovcov.
Piatok sme predovšetkým liečivým rastlinám, ktoré sme si pri spoločnej prezentácii predstavili a vysvetlili sme ich použitie a účinky. Spoločne sme si pripravili nechtíkový olej a dali sušiť bylinky, z ktorých si môžeme pripravovať bylinkové čaje.
Prajeme vám pekný víkend. Deťom prajeme, aby si výdatne oddýchli, aby hneď v pondelok s plnou energiou začali pracovať na jednotlivých testoch. Tieto by sme do stredy chceli mať ukončené, aby sme sa potom mohli venovať už len príjemnejším aktivitám, ako sú výlety, nácvik predstavenia, vernisáž, ktorá sa bude pre všetkých záujemcov konať 16.6. a v neposlednom rade aj Škole v prírode. Júnu zdar 😉
Srdečne Lucia + Zuzka + Zitka