Milí rodičia školákov,
po polročnom testovaní a zaslúženom oddychu sme sa pustili do prác druhého polroka. Rozbeh máme síce pomalší, ale veríme, že sa postupne dostaneme do toho správneho tempa.
Novým veľkým tematickým celkom je ľudské telo, na preskúmanie ktorého budeme určite potrebovať niekoľko týždňov. Tému sme uviedli spoločným rozprávaním o Veľkej rieke a 12 miliardách obyvateľov, ktorí bývajú v krajine, cez ktorú preteká. V rieke tečie životodarná červená tekutina, a aj keď sú obyvatelia krajiny neviditeľní, rieka im poskytuje všetko potrebné pre ich zmysluplný a zdravý život. Príbeh bol pre mladšie deti hádankou, počas rozprávania postupne zisťovali, že touto úžasnou krajinou je ľudské telo, že obyvatelia sú bunky v ňom a že červená rieka je krvné riečište. Následne sme deťom predstavili rôzne telesné sústavy, ktoré sme si rozdelili adekvátne veku, schopnostiam a záujmu na čiastkové pracovné a projektové zadania. Mladšie deti sa venovali preskúmavaniu zmyslov, pričom sme túto tému prepojili aj s angličtinou. Tí, ktorých téma oslovila, si ju vybrali ako zadanie na projekt.
Taktiež sme si stihli spraviť spoločný úvod – pre starších opakovanie – základných geometrických pojmov a základov rysovania. Deti sa oboznámili s pojmami ako bod, priamka, polpriamka, úsečka, pokúsili sa ich narysovať, odmerať dĺžku úsečky atď. Pripomenuli sme si tiež, ako starovekí Egypťania bez papiera a pásma vymeriavali svoje políčka v povodí Nílu, kedy z čiar vznikne geometrický tvar. Predstavili sme novú geometrickú pomôcku, ktorá je deťom k dispozícii na ďalšie skúmanie či samostatnú prácu.
Angličtinu sme prepojili s témou ľudské telo. V úvodnej prezentácii sme si zopakovali pomenovania vonkajších častí ľudského tela, čítali sme básničku, vykladali kartičky.
Staršie deti dostali k dispozícii posluchový text zo série Oxford Read and Discover spolu s transkripciou a následnými úlohami. Poprosíme Vás, milí rodičia, aby ste si spolu s deťmi vyhľadali text aj na kanály youtube, aby si ho pod chvíľou mohli ideálne opakovanie vypočuť aj doma. Nájdete ho na nasledovnom odkaze:
https://www.youtube.com/watch?v=4GU-NzSefUI
Tvorenie s Marekom bolo kvôli dôležitej ohlásenej návšteve na budúci týždeň. Mareka veľmi ochotne zastúpila Katka, ktorá s nimi vyrábala macramé anjelikov. Veríme, že aj doma sa tešíte výrobkom detí.
Návšteva, ktorá trochu pomenila náš program, bola Gabika Cabanová. Okrem toho, že je dlhoročnou riaditeľkou Montessori škôlky a jedinej slovenskej Montessori školy na Slovensku, ktorá sídli v bratislavskom Lamači, je aj poslankyňou zastupiteľstva mesta Trnava, ktorá sa zaujíma nielen o ekológiu, ale propaguje a podporuje aj Montessori metódu vo výchove a vzdelávaní detí. Je nám potešením, že Gabika je aj nám priaznivo a priateľsky naklonená. Navštívila nás z dôvodu blížiaceho sa termínu vystúpenia zakladateliek Slnečnice v mestskom zastupiteľstve, lebo sme požiadali o zaradenie našej škôlky do siete ministerstva školstva. Okrem toho, že sme mohli u nás Gabiku privítať, pozvala našu skupinku na exkurziu do ich školy v Bratislave a uistila nás, že nás na meste podporuje všetkými štyrmi. Držte nám aj Vy palce, budeme to potrebovať.
S témou zmyslov sme pokračovali aj v piatok, kedy sme u nás privítali Zuzku s arteterapiou. Deti zdieľali na kruhu, ktoré zmyslové vnemy vnímajú intenzívne, ktoré sú im príjemné či nepríjemné. Hovorili sme tiež o tom, ako sa zmysly vyvíjajú ešte pred narodením človeka. Deti zaujala informácia o tom, že ako prvé sa vyvíjajú hmatové receptory, následne s rovnovážnou sústavou a propriocepciou, ktoré tiež patria medzi ľudské zmysly. Napokon sme počas dopoludnia nabudili všetky zmysly, vrátane tých menej známych v záverečných pohybových chvíľkach s maskami. Začali sme však chuťou, pričom deti so zavretými očami ochutnávali pripravené vzorky chutí a svoje pocity z nich intiutívne výtvarne vyjadrovili. Najviac prekvapila intenzita štipľavej chute, ale aj to, ako chuť vníma každý človek inak a použije na jej stvárnenie inú farbu, tvar či mu napadne nejaká myšlienka alebo spomienka. Deti tiež pracovali s rozličnými materiálmi. Dielka si následne predstavili a popísali. Po tejto úvodnej aktivitke sa Zuzka s deťmi presunula k téme fašiangov. Najprv sme si prečítali o tom ako a prečo naši predkovia fašiangy slávili, neskôr sa deti pustili do výroby masiek. Deti pri tom využili odpadové materiály a veľkú dávku kreativity. Následne sme si rozobrali aký je to pocit mať na sebe masku, ako sa v nej cítia, či im je to príjemné, alebo menej príjemné, aký je zámer, s ktorým masku tvorili. Niektorých prekvapili pocity po tom, ako si masku nasadili, iní tvorili voľnejšie prevedenia a príjemné vílie či zábavné šašovské kostýmy. Dopoludnie sme ukončili krátkou improvizáciou s maskami, ktorej sa s chuťou zhostili najmä staršie deti a opäť k nej inšpirovali mladších. Tvorenie deti veľmi bavilo a väčšina s nadšením pokračovala vo výrobe masiek aj po obede.
Na budúci piatok sa opäť vyberieme na návštevu do Zariadenia pre seniorov. Tentokrát deti prinesú seniorom ukázať svoje obľúbené knihy a porozprávajú im o nich. Svoje obľúbené knihy môžu začať nosiť hneď od pondelka, budeme radi, ak každý prinesie aspoň jednu.
Budúci piatok je aj prvým piatkom v mesiaci, preto by sme vám chceli pripomenúť, že škola bude otvorená pre deti len do 13:00. Potom nasleduje porada sprievodkýň, preto si prosím deti vyzdvihnite pred touto hodinou. Ďakujeme.
Ku koncu týždňa sa nám v škole vyskytlo niekoľko prípadov vysokých horúčok. Prajeme všetkým chorým skoré vyzdravenie a prosíme vás o pozorné sledovanie detí pred pondelkovým nástupom do školy.
Príjemný víkend vám všetkým
Lucia, Zitka a Zuzka