Milí rodičia,
mrzí nás, že sa medzi deti opäť dostali rôzne ochorenia a že sme sa stretávali v užšom kruhu. Tí, čo trávili viac času doma, si môžu aj naďalej postupne riešiť zadané úlohy v SmartBooks. Čomu sa venovali tí, ktorí boli spolu s nami v Slnečnici, sa dozviete v nasledovnej spätnej väzbe.
V rámci kozmickej výchovy nachádzame súvislosti medzi vedomosťami, ktoré sme získali začiatkom roka o stavbe a vrstvách Zeme a tým, čo sa o zemskej kôre a plášti dozvedáme teraz. Sledujeme litosferické dosky, ich pohyby a zmeny, ktoré formujú zemskú kôru. Vďaka pokusom si vieme priblížiť deje uskutočňujúce sa v hĺbkach, kam sa človek ešte nikdy nedostal. Ďalej nás budú zaujímať pohyby kontinentov po plastickom plášti, tvorenie pohorí a pozrieme sa aj na pohoria na území Slovenska.
Pokračujeme tiež v kozmickej téme “vietor a vplyv tepla” (slnečného žiarenia). Pomocou pokusu sme si priblížili, ako sa vplyvom slnečného žiarenia zohrievajú a chladnú voda a pevnina na našej planéte. V závere týždňa sme využili krásne počasie a strávili viac času upevňovaním učiva z prírodovedy vonku. Každý starší žiak si prizval k sebe pomocníka spomedzi mladších žiakov a spoločne preskúmali rastlinné spoločenstvo na dvore Slnečnice. Zamerali sme sa na časti rastlín, preskúmali, z čoho rastliny na jar vyrastajú. Každý team si vybral jeden strom a preskúmal život na ňom a v jeho okolí. Výsledky, poznatky a merania si zapísali do pripravenej knižočky.
V piatok sme v bádaní pokračovali a preskúmali rastliny a živočíchy v okolí Trnávky. Deti mali opäť k dispozícii malé knižočky vyrobené na tento účel, kam si svoje pozorovania zapisovali. Najviac nás očarili páriky divých kačiek, preto sme sa rozhodli, že ich budeme aj naďalej opatrne pozorovať. Pozorovania pri Trnávke sme spojili aj s Globe meraniami. Pridali sme taktiež jarnú fenológiu a v Slnečnici sme si starostlivo označili strom, na ktorom budeme robiť merania lístkov. K nadšeniu všetkých sme v zrážkomeri namontovanom len pred týždňom objavili aj 3mm zrážok a tak sme mohli prvýkrát vykonať aj toto meranie.
Keďže by sme sa radi zapojili do súťaže zo Stromu života s našim pokusom Filtrácia vody, umožnili sme starším deťom zoznámiť sa s prácou v PowerPointe a prípravou prezentácie. Deti si vyskúšali založenie dokumentu, jeho uloženie, prácu s textom a fotografiami. Práca s týmto nástrojom sa im veľmi páčila, v priebehu budúceho týždňa plánujeme prezentáciu dokončiť a odoslať.
V súťažnom duchu sme boli naladení aj počas tvorenia. Niektoré z detí prejavili záujem zapojiť sa do súťaže ku dňu Zeme s názvom “Maľujem si svoju Zem”. Keďže organizátori posunuli dátum prihlásenia až do 28. marca, necháme deťom ešte ďalší týždeň na to, aby mohli svoje dielka dotvoriť.
Okrem bežných matematických aktivít, ktoré si deti vyberajú podľa svojich preferencií, sme si na spoločnej prezentácii zopakovali význam trojuholníka v geometrii ale i v reálnom živote. Zistili sme, že je v porovnaní so štvoruholníkom stabilný a preto sa vyskytuje ako základná konštrukčná jednotka na rôznych stavbách sveta či stavebných strojoch. Zistili sme tiež, že je základom pre všetky ďalšie geometrické tvary a prepracovali sme sa tak k mnohouholníkom, ktorých vlastnosti nás budú zamestnávať aj v budúcom týždni.
Jazykové aktivity boli zamerané opäť na podstatné mená, tento raz ich jednotné a množné číslo, ktoré sme si predstavili a trénovali, ako aj vyhľadávanie podstatných mien v rozličných typoch textu. Venovali sme sa tiež poézii, jej rozdielom voči próze a obľúbeným veršom Ľudmily Podjavorinskej. S mladšími deťmi sme uviedli písmeno H, spôsob jeho čítania a trénovali v pohybových cvičeniach jeho tvary.
V angličtine sme pokročili s témou Clothes. Deti si v rôznych cvičeniach upevňovali novo nadobudnutú slovnú zásobu, opisovali svoje oblečenie odpoveďou na otázku “What are you wearing today?”, zahrali si viaceré hry (napríklad bingo), ku ktorým sa rady vracajú. V tejto súvislosti by sme rady starším deťom ponúkli náročnejší text na posluch s témou Clothes, ktorý nájdete na tomto odkaze:
Prepis textu aj tu:
Text je už trochu náročnejší, potešíme sa prípadnej spätnej väzbe, ako si s ním deti poradili.
V budúcom týždni plánujeme opäť návštevu knižnice. Tentokrát vo štvrtok. Podarilo sa nám zaregistrovať na workshop: Hravé programovanie ozobotov. Ide o základy programovania v internetovej miestnosti trnavskej knižnice. Workshop je určený len pre staršie deti (2.-4. ročník). Začiatok workshopu je o 8:00, preto by sme vás chceli požiadať, keby ste staršie deti priviezli vo štvrtok priamo pred knižnicu o 7:50. V dostatočnom predstihu vám podujatie ešte pripomenieme. Mladšie deti ostanú v ten deň v škole s druhou sprievodkyňou. Ďakujeme za spoluprácu a prajeme príjemne strávený víkend, krásny a dlho očakávaný začiatok jari ako aj prípadné pripomenutie jarnej rovnodennosti.
Srdečne Vaše
Lucia, Zuzka, Zitka a Dominika